Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έκπτωση Φαρμακείων προς Ασφαλιστικά Ταμεία (rebate)


TrifonK

Ερώτηση

Καλημέρα. Έπεσε στα χέρια μου σήμερα το rebate που αποτελεί μια έκπτωση των φαρμακοποιών προς τα ταμεία ανάλογα με το ύψος των πωλήσεων. Συγκεκριμένα μπροστά μου εχω ένα ενημερωτικό σημείωμα του ΙΚΑ οπου απο το σύνολο της παραγγελίας αξίας 16757,48 ευρώ εκτός των κρατήσεων για ΤΣΑΥ και κάποιες δαπάνες που αφορούν τις τραπεζικές συναλλαγες υπάρχει μια έκπτωση της τάξης των 295,86 ευρώ (επι του ποσού των 14195,23 ευρώ). Θα πρέπει να κοπεί πιστωτικό τιμολόγιο έκπτωσης απο τον φαρμακοποιό προς το ΙΚΑ, η μπορούμε να καταχωρήσουμε αυτο το ποσό με το ενημερωτικο σημείωμα του ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Άρα για φαρμακεία έκδοση πιστωτικού τιμολογίου με βάση την βεβαίωση από τα ταεμία με ημερομηνία 31/12/2011 κάνοντας αποφορολόγηση σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα για φαρμακεία έκδοση πιστωτικού τιμολογίου με βάση την βεβαίωση από τα ταεμία με ημερομηνία 31/12/2011 κάνοντας αποφορολόγηση σωστα?

ΝΑι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν τα βιβλία τηρούνται μηχανογραφικά, η εν λόγω καταχώρηση μπορεί να γίνει και χειρόγραφα στα μηχανογραφικά έντυπα

ΚΑΙ ΤΡΟΠ/ΚΟ ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν τα βιβλία τηρούνται μηχανογραφικά, η εν λόγω καταχώρηση μπορεί να γίνει και χειρόγραφα στα μηχανογραφικά έντυπα

ΚΑΙ ΤΡΟΠ/ΚΟ ΦΠΑ

δηλαδή? θα εκδώσει πιστωτικό τιμολόγιο με σημερινή ημερομηνία και εμείς θα το αλλάξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστωτικό με 31/12/11 με αποφορολόγηση του ποσού της βεβαίωσης του ταμείου,καταχώρηση χειρόγραφα στα Β΄,ξανά φπα 4 τριμήνου και ξανά εκκαθαριστική για όσους ήδη έστηλαν.Νομίζω αυτό είναι το ζουμί,τα λέω καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειδικότερα, τα πιστωτικά τιμολόγια, που εκδίδουν τα φαρμακεία και αφορούν εκπτώσεις της προηγούμενης χρήσης, εκδίδονται με ημερομηνία έκδοσης την τελευταία ημέρα της διαχειριστικής περιόδου, στην οποία πραγματοποιήθηκαν οι πωλήσεις, για τις οποίες χορηγήθηκαν οι εκπτώσεις αυτές.

Στο σημείο αυτό σημειώνεται ότι, για την έκδοση των πιστωτικών τιμολογίων, στις περιπτώσεις που προαναφέρονται, μπορεί να τηρείται ιδιαίτερη σειρά, εάν όμως δεν γίνει χρήση ιδιαίτερης σειράς κατά την έκδοση αυτών, η ανακολουθία χρονολογικής σειράς και αύξοντα αριθμού που θα προκύψουν στην προκειμένη περίπτωση, δεν αποτελεί παρατυπία.

4. Τα πιστωτικά τιμολόγια που εκδίδονται στην επόμενη χρήση και αφορούν εκπτώσεις που χορηγήθηκαν και αντιστοιχούν στην προηγούμενη χρήση, καταχωρούνται από το φαρμακείο που τηρεί βιβλία Β' κατηγορίας (Εσόδων - Εξόδων), μέχρι την προθεσμία υποβολής της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος και με ημερομηνία το χρόνο λήξης της διαχειριστικής περιόδου (31/12), την οποία και αφορούν.

Όταν τα βιβλία τηρούνται μηχανογραφικά, η εν λόγω καταχώρηση μπορεί να γίνει και χειρόγραφα στα μηχανογραφικά έντυπα.

μας επιτρέπει το πρόγραμμα να εκδώσουμε πιστωτικό με ημερομηνία 31/12/11? Και αν προηγήθηκε πιστωτικό εντός του 2012?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να επικοινωνήσω με ΕΟΠΥΥ τηλεφωνικά,άλλα μάταια.Ξέρει κάποιος συνάδελφος κάτι παραπάνω για την βεβαίωση τους?Προσπαθώ όπως πολλοί από εμάς να κλείσω το θέμα του rebate και δεν μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου ηρθε σημερα απο τον ΟΓΑ εχω στειλει κ φπα και εκκαθαριστικη ..κανω τροποποιητικες? κοβω πιστωτικο τιμολογιο με αποφορολογηση και ημερομηνια 31/12/2011? και στο μηχανογραφημενο βιβλιο του 12ου γραφω με το χερι ?

αν ερθουν μετα απο αλλα ταμεια π.χ ικα εοπυ κτλ κτλ θα τα ξανακανω αυτα απο την αρχη?

ρε παμε καλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εμενα μου ηρθε σημερα απο τον ΟΓΑ εχω στειλει κ φπα και εκκαθαριστικη ..κανω τροποποιητικες? κοβω πιστωτικο τιμολογιο με αποφορολογηση και ημερομηνια 31/12/2011? και στο μηχανογραφημενο βιβλιο του 12ου γραφω με το χερι ?

αν ερθουν μετα απο αλλα ταμεια π.χ ικα εοπυ κτλ κτλ θα τα ξανακανω αυτα απο την αρχη?

ρε παμε καλα???

Ποσο δικιο εχεις..... Αλλα που να το' βρεις και εσυ και ολοι μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OXI δεν έχω πάρει ούτε από ΟΑΕΕ, ΥΠΑΔ, ΟΙΚΟ ΝΑΥΤΟΥ,και φυσικά ΕΟΠΥΥ. Δεν μπορώ να υποβάλλω φπα τριμήνου,διότι πρέπει να ξανακάνω Δ τρίμηνο 2011 και εκκαθαριστική.Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
OXI δεν έχω πάρει ούτε από ΟΑΕΕ, ΥΠΑΔ, ΟΙΚΟ ΝΑΥΤΟΥ,και φυσικά ΕΟΠΥΥ. Δεν μπορώ να υποβάλλω φπα τριμήνου,διότι πρέπει να ξανακάνω Δ τρίμηνο 2011 και εκκαθαριστική.Φυσιολογικά πράγματα δηλαδή!

Δεν δικαιούνται όλα τα ταμεια να κανουνεκπτωση rebate μόνο όσα πληρώνουν μέσα σε 45 μέρες!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

... όλη αυτή η διαδικασία τώρα, σου χρωστάω-μου χρωστάς, το πάμε έτσι, το πάμε αλλιώς κ.ο.κ, είναι στα πλαίσια της απλοποίησης των διαδικασιών και της μείωσης του κράτους και της γραφειοκρατίας? :)

αισθάνομαι χαρούμενος που συνειδητοποίησα το πρόβλημα/θέμα τώρα και όχι το Νοέμβριο που το είδε ο θεματοθέτης εδώ ή τον Γενάρη που διάφοροι συνάδελφοι ρώταγαν με αγωνία για τον ορθό χειρισμό του.................. (δεν έχω φαρμακείο πελάτη, έτυχε να με ρώτησει σήμερα μια φαρμακοποιός της περιοχής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο ΕΟΠΠΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ 1/1/2012. ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΟΠΠΥ

Ναι αλλά τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2011 κόπηκαν τιμολόγια προς τον ΕΟΠΥΥ.Μ'αυτά τι θα γίνει?Δεν πρέπει εφόσων είναι έσοδα του 2011 να εκδοθεί βεβαίωση απο τον ΕΟΠΥΥ,αν και εφόσων πληρώθηκαν εντός της προθεσμίας των 45 ημερών?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλά τον Νοέμβριο και Δεκέμβριο του 2011 κόπηκαν τιμολόγια προς τον ΕΟΠΥΥ.Μ'αυτά τι θα γίνει?Δεν πρέπει εφόσων είναι έσοδα του 2011 να εκδοθεί βεβαίωση απο τον ΕΟΠΥΥ,αν και εφόσων πληρώθηκαν εντός της προθεσμίας των 45 ημερών?

μετα απο επικοινωνια με ΕΟΠΥΥ, αν και εκδοθηκαν τιμολογια 11ου και 12ου, του 2011 η πληρωμη εγινε το 2012 και δεν περιμενουμε τιποτα για το 2011 τηλ.για οποιον θελει 2103407402 εως 406

αυτα μου ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΗΣΙΩΤΗΣ

Θα παρακαλούσα αν μπορεί κάποιος να μας πεί τις διευθύνσεις που θα σταλούν τα πιστωτικα τιμολόγια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...