Προς το περιεχόμενο
  • 0

Έκπτωση Φαρμακείων προς Ασφαλιστικά Ταμεία (rebate)


TrifonK

Ερώτηση

Καλημέρα. Έπεσε στα χέρια μου σήμερα το rebate που αποτελεί μια έκπτωση των φαρμακοποιών προς τα ταμεία ανάλογα με το ύψος των πωλήσεων. Συγκεκριμένα μπροστά μου εχω ένα ενημερωτικό σημείωμα του ΙΚΑ οπου απο το σύνολο της παραγγελίας αξίας 16757,48 ευρώ εκτός των κρατήσεων για ΤΣΑΥ και κάποιες δαπάνες που αφορούν τις τραπεζικές συναλλαγες υπάρχει μια έκπτωση της τάξης των 295,86 ευρώ (επι του ποσού των 14195,23 ευρώ). Θα πρέπει να κοπεί πιστωτικό τιμολόγιο έκπτωσης απο τον φαρμακοποιό προς το ΙΚΑ, η μπορούμε να καταχωρήσουμε αυτο το ποσό με το ενημερωτικο σημείωμα του ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑ ΠΟΛ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ REBATE. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛ 1059

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ "rebate" ?

Μίλησα σήμερα με τη 15η Δ/νση ΚΒΣ (τμήμα Στοιχείων) και μου είπαν ότι το συζητάνε και θα βγεί απόφαση μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας. Από την όλη συζήτηση κατάλαβα ότι το πιστωτικό που θα κοπεί θα είναι με ημερομηνία 2012, όσο αφορά δε το θέμα ΦΠΑ και ότι άλλο σχετικό θα ρυθμίζεται στην απόφαση. Αν θέλετε το τλφ της 15ης Δ/νσης είναι 210 3642682

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τους καλώ και δεν απαντάνε. Αν κάποιος συνάδελφος επικοινωνήσει με τους φωστήρες ας τους θέσει το ερώτημα , πως θα εκδόσει πιστωτικό τιμολόγιο με ημερομηνία 2012 , επιχείρηση που προέβη σε διακοπή εργασιών 31-12-2011;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάφερα και εποικοινώνησα μαζί τους και ακούστε τί απάντηση μου έδωσαν. Εφόσον υπήρχε εκρεμότητα με το rebate η επιχείρηση δεν έπρεπε να προβεί σε διακοπή εργασιών...

Τα σχόλια δικά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος

Καλημέρα

Ύστερα από σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία 08/03/2012 που είχα με τον Διευθυντή Διεύθυνσης

Φορολογίας Εισοδήματος Κ.Καραβοκύρης τηλ 210 3375192 μου είπε ότι μέχρι

άυριο 09/03/2012 θα βγεί <<αναλυτική>>διευκρυνιστική και θα μας λύνει όλες τις

απορίες........

Φιλικά Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Ύστερα από σημερινή τηλεφωνική επικοινωνία 08/03/2012 που είχα με τον Διευθυντή Διεύθυνσης

Φορολογίας Εισοδήματος Κ.Καραβοκύρης τηλ 210 3375192 μου είπε ότι μέχρι

άυριο 09/03/2012 θα βγεί <<αναλυτική>>διευκρυνιστική και θα μας λύνει όλες τις

απορίες........

Φιλικά Γιώργος

Έχουμε κανένα νέο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να υποθέσω ότι όλοι κρατάμε τις εκκαθαριστικές των φαρμακείων και περιμένουμε την περίφημη διευκρινιστική

Καλα καταλαβες. Εγω πηρα βεβαιωση μονο απο ικα απο ογα τιποτα ακομη.Εσεις πηρατε βεβαιωσεις απο ογα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη NOTISTHOMAS

Οταν σας έρθει η βεβαιωση του απο τον "οίκο ναύτου" να δειτε γέλεια !!!

Μιλάμε οτι πρέπει να την κορνιζάρουμε !!!

απο ΟΓΑ δεν έχει έρ

Καλα καταλαβες. Εγω πηρα βεβαιωση μονο απο ικα απο ογα τιποτα ακομη.Εσεις πηρατε βεβαιωσεις απο ογα?

δεν εχει στειλει ακόμα ο ΟΓΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμα περιμένουμε την απόφαση με το rebate. Έχει μάθει κανείς τίποτα;;; η ΠΟΛ 1059 22/03/2007 αναφέρει τον χειρισμό αλλά για τα φαρμακεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΠΟ ΟΓΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ!!!! ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ, ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΗΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΙΚΑ 2310933912, ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΑ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ Των ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙων ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ... ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτείνω να το λύσουμε μόνοι μας, με έκδοση Πιστ.Τιμολ.31/12/11 και ταχυδρόμησή του (συστημμένο) προς τους Ασφαλιστικούς φορείς (ΙΚΑ, κλπ) που μας έστειλαν τις βεβαιώσεις.

Προτείνω αποφορολόγηση (με ΦΠΑ αναλογικά των πωλήσεων ανά συντελεστή), δεδομένου ότι ουδέποτε πουλήσαμε χωρίς ΦΠΑ και αν το rebate είναι απαλασσόμενο, ποιές απαλασσόμενες πωλήσεις θα αντιλογίσει ?

Ακόμα κι αν εκδοθεί κάποια "ό,τι να'ναι απόφαση", ποιός έλεγχος θα μας πει ότι δεν το χειριστήκαμε σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατόπιν επικοινωνίας με το ΥΠΟΙΚ/ΦΠΑ, σας ενημερώνω ότι τη Δευτέρα 19/3 αναμένεται να δημοσιευτεί η ερμηνευτική που θα καλύπτει και τα θέματα του ΚΒΣ (βλ.ενημάρωση εκτυπωμένων θεωρημένων βιβλίων 12ου).

Επίσης μου είπαν ότι το ποσό της βεβαίωσης δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ και πρέπει να το υπολογίσουμε επιπλέον του ποσού αυτού και με συντελεστή αναλογικά των πωλήσεών μας προς τα Ασφ.Ταμεία.

Τα παραπάνω μου επισήμανε ότι δεν είναι επίσημα και ότι τα οριστικά θα τα γνωρίζουν από Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτείνω να το λύσουμε μόνοι μας, με έκδοση Πιστ.Τιμολ.31/12/11 και ταχυδρόμησή του (συστημμένο) προς τους Ασφαλιστικούς φορείς (ΙΚΑ, κλπ) που μας έστειλαν τις βεβαιώσεις.

Προτείνω αποφορολόγηση (με ΦΠΑ αναλογικά των πωλήσεων ανά συντελεστή), δεδομένου ότι ουδέποτε πουλήσαμε χωρίς ΦΠΑ και αν το rebate είναι απαλασσόμενο, ποιές απαλασσόμενες πωλήσεις θα αντιλογίσει ?

Ακόμα κι αν εκδοθεί κάποια "ό,τι να'ναι απόφαση", ποιός έλεγχος θα μας πει ότι δεν το χειριστήκαμε σωστά ?

Να περιμένουμε ως την Δευτέρα και αν δεν γίνει τίποτα κατά βούληση θα κόψουμε πιστωτικό με ημερομηνία 2ου 2012 και όχι 31/12/2011 το 2011 το έχουμε κλείσει από 31/01/2012 μην μας τρελάνουν όλοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...