Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
TrifonK

Έκπτωση Φαρμακείων προς Ασφαλιστικά Ταμεία (rebate)

Question

Καλημέρα. Έπεσε στα χέρια μου σήμερα το rebate που αποτελεί μια έκπτωση των φαρμακοποιών προς τα ταμεία ανάλογα με το ύψος των πωλήσεων. Συγκεκριμένα μπροστά μου εχω ένα ενημερωτικό σημείωμα του ΙΚΑ οπου απο το σύνολο της παραγγελίας αξίας 16757,48 ευρώ εκτός των κρατήσεων για ΤΣΑΥ και κάποιες δαπάνες που αφορούν τις τραπεζικές συναλλαγες υπάρχει μια έκπτωση της τάξης των 295,86 ευρώ (επι του ποσού των 14195,23 ευρώ). Θα πρέπει να κοπεί πιστωτικό τιμολόγιο έκπτωσης απο τον φαρμακοποιό προς το ΙΚΑ, η μπορούμε να καταχωρήσουμε αυτο το ποσό με το ενημερωτικο σημείωμα του ΙΚΑ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Κατόπιν ερώτησης πελάτη μου, βρήκα το εξής: http://www.fsp.gr/enimerosi/301-rebate-ekptwsi-pros-ta-tameia.html

Rebate - Έκπτωση προς τα ταμεία pdf_button.png printButton.png emailButton.png Πέμπτη, 31 Μάρτιος 2011 14:15

Ενόψει της εφαρμογής του Νόμου 3918/2011 για τις "Διαρθρωτικές αλλαγές στο σύστημα υγείας και άλλες διατάξεις", επαναδημοσιεύουμε προς ενημέρωσή σας το άρθρο 34 που αφορά στο ποσό επιστροφής από ιδιωτικά φαρμακεία υπέρ των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης.

.................................................................

Άρθρο 34

Καθιέρωση ποσού επιστροφής από ιδιωτικά φαρμακεία υπέρ των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης

1. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου χρησιμοποιούνται οι όροι με την ακόλουθη έννοια:

α) «Κλάδοι Υγείας των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης (εφεξής Φ.Κ.Α.)»: οι Κλάδοι Υγείας των Φορέων Κοινωνικής Ασφάλισης που εποπτεύονται από τα Υπουργεία Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης και Θαλασσίων Υποθέσεων, Νήσων και Αλιείας, ή από τον Ε.Ο.Π.Υ.Υ., ύστερα από την έναρξη λειτουργίας του, όπως προβλέπεται στο άρθρο 16 του παρόντος νόμου.

β) «Φαρμακεία»: οι ιδιωτικοί φορείς λιανικής πώλησης φαρμακευτικών προϊόντων, που λειτουργούν νομίμως και συνάπτουν συμβάσεις με τους Κλάδους Υγείας των

Φ.Κ.Α., ατομικά ή συλλογικά.

γ) «Οφειλές σε φαρμακεία»: τα ποσά που οφείλουν οι Κλάδοι Υγείας των Φ.Κ.Α. προς τα φαρμακεία, που πηγάζουν από την εφαρμογή των μεταξύ τους συμβάσεων και την εκτέλεση των συνταγών φαρμάκων των ασφαλισμένων.

δ) «Εμπρόθεσμη καταβολή»: η απόδοση των οφειλών είτε ως προκαταβολή είτε ως εξόφληση εντός του χρονικού ορίου που ορίζεται κάθε φορά από τις κείμενες διατάξεις (Π.Δ. 121/2008 άρθρο 5 παρ. 1 περ. ε΄ και Ν. 3172/2003 άρθρο 22 παρ. Β 1), το οποίο άρχεται από την ημερομηνία παραλαβής του λογαριασμού τού κάθε φαρμακείου από τη φαρμακευτική υπηρεσία του εκάστοτε Κλάδου Υγείας Φ.Κ.Α.

ε) «Αιτούμενο ποσό»: το σύνολο της αξίας του τιμολογίου που υποβάλλει το φαρμακείο προς τον Κλάδο Υγείας Φ.Κ.Α., πριν από την προσθήκη του ΦΠΑ στο τέλος κάθε μήνα.

στ) «Επιστροφή (rebate)»: το ποσό που επιστρέφεται από το φαρμακείο σε κάθε Κλάδο Υγείας Φ.Κ.Α., με βάση καθορισμένη κλίμακα.

2. Καθιερώνεται κλιμακούμενο ποσοστό επί των οφειλών των φαρμακείων υπέρ των Κλάδων Υγείας των Φ.Κ.Α., ως επιστροφή (rebate) για κάθε μήνα, υπό τον όρο εμπρόθεσμης καταβολής αυτών των οφειλών.

Η κλιμάκωση της επιστροφής αφορά το ύψος του αιτούμενου ποσού ανά Κλάδο Υγείας Φ.Κ.Α. Για το χρονικό διάστημα έως την έναρξη λειτουργίας του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., το ποσοστό ακολουθεί την εξής προοδευτική διαβάθμιση:

Ύψος αιτούμενου ποσού ανά Κλάδο Υγείας ΦΚΑ Προοδευτικό ποσοστό επιστροφής επί

του ύψους του αιτούμενου ποσού Τελικό ποσό κλιμακίου Συνολικό ποσό ανά κλιμάκιο Από 1€ έως 2.000€ 0% - - 2.001€-5.000€ 1,5% 45 45 5.001€-10.000€ 2,5% 125 170 10.001-20.000€ 3% 300 470 20.001€-30.000€ 4% 400 870 30.001€-40.000€ 6% 600 1.470 Πάνω από 40.001€ 8% - 1.470 και πλέον

Μετά την έναρξη λειτουργίας του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., το ποσοστό της επιστροφής κλιμακώνεται σύμφωνα με την ακόλουθη προοδευτική διαβάθμιση, ενώ εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ η προοδευτική διαβάθμιση του προηγούμενου πίνακα για τους Φ.Κ.Α. που δεν εντάσσονται στον Ε.Ο.Π.Υ.Υ.:

Ύψος αιτούμενου ποσού ανά Κλάδο Υγείας ΦΚΑ Προοδευτικό ποσοστό επιστροφής επί

του ύψους του αιτούμενου ποσού Τελικό ποσό κλιμακίου Συνολικό ποσό ανά κλιμάκιο Από 1€ έως 4.000€ 0% - - Από 4.001€ έως 10.000€ 1% 60 60 10.001-30.000€ 1,5% 150 210 30.001€-40.000€ 2% 200 410 40.001€-50.000€ 2,5% 250 660 50.001€-60.000€ 3% 300 960 60.001€-70.000€ 3,5% 350 1.310 70.001€-80.000€ 4% 400 1.710 80.001€-100.000€ 4,5% 900 2.610 100.001€-120.000€ 5% 1.000 3.610 120.001€-140.000€ 5,5% 1.100 4.710 140.001€-160.000€ 6% 1.200 5.910 Από 160.001€ και πάνω 6,5% - 5.910 και πλέον

Με απόφαση του υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, και μετά από διάστημα τριών μηνών από την έναρξη λειτουργίας του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μπορούν να αναπροσαρμόζονται τα ποσοστά του προηγούμενου πίνακα, με σκοπό το τελικό ποσό επιστροφής να είναι ισοδύναμο με το άθροισμα των ποσών που έχουν προκύψει από την εφαρμογή της έκπτωσης για κάθε έναν Φ.Κ.Α. ξεχωριστά.

3. α) Το ποσό της επιστροφής, που οφείλει το φαρμακείο, συμψηφίζεται με το ποσό που καταβάλλει εμπρόθεσμα ο Κλάδος Υγείας Φ.Κ.Α. ή ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μετά την έναρξη λειτουργίας του στο φαρμακείο, και υπολογίζεται επί του τιμολογίου.

β) Εξαιρείται της υποχρέωσης καταβολής της επιστροφής του παρόντος άρθρου, η αιτούμενη δαπάνη για τα φαρμακευτικά σκευάσματα της παρ. 2 του άρθρου 12 του Ν. 3816/2010.

γ) Ο εκάστοτε Κλάδος Υγείας Φ.Κ.Α. ή ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μετά την έναρξη λειτουργίας του, τον Ιανουάριο κάθε έτους, χορηγεί βεβαίωση για το σύνολο των επιστροφών του έτους τού κάθε φαρμακείου για φορολογική χρήση.

4. Οι διατάξεις του παρόντος ισχύουν για τις συμβάσεις που έχουν συναφθεί μεταξύ των Κλάδων Υγείας των Φ.Κ.Α. ή του Ε.Ο.Π.Υ.Υ., μετά την έναρξη λειτουργίας του και των φαρμακείων. Στις συμβάσεις, που θα υπογράφονται από τη δημοσίευση του νόμου, θα εντάσσεται η σχετική ρύθμιση.

5. Στην παρ. 1 του άρθρου 1 του Ν. 1132/1981 (ΦΕΚ 51 Α΄) διαγράφονται οι λέξεις «ασφαλιστικά ταμεία και».

.........................................................

Διευκρίνιση: Σας διευκρινίζουμε ότι τα τιμολόγια υποβάλλονται κανονικά, όπως και πριν, προς τα ασφαλιστικά ταμεία. Η εφαρμογή του Rebate θα γίνει από τα Ταμεία, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από τον Νόμο 3918/2011, εφόσον η πληρωμή γίνει στις νόμιμες προθεσμίες.

Απορία δική μου: Αυτή τη βεβαίωση "για φορολογικούς λόγους" τι στο καλό θα την κάνουμε; Το Rebate δεν είναι προκαταβολή φόρου για να συμψηφιστεί, είναι έκπτωση, η οποία όπως λέει και ο συνάδελφος trifonk θα πρέπει να λογιστικοποιηθεί με πιστωτικό τιμολόγιο για να αφαιρεθεί από τα ακαθάριστα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest EVI5

Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ . Βάση της βεβαίωσης που θα δοθεί απο τα ασφαλιστικά ταμεία θα εκδοθεί αντίστοιχο πιστωτικό τιμολόγιο προς αυτά. Το πρόβλημα κατ'εμέ είναι ότι τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν εκκαθαρίσει μέχρι τον 7/2011 .Οπότε η βεβαίωση θα αφορά τον μισό χρόνο??? Και τα υπόλοιπα ποσά θα πάνε στον επόμενο χρόνο??????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επειδη μιλησα με την εφορια γι αυτο το θεμα, υπαρχουν 2 τροποι: Ειτε με εκδοση πιστωτικου τιμολογιου προς τον ασφ. φορεα, ειτε με αυτη τη βεβαιωση που δινει ο ασφ. φορεας, μπορουν να καταχωρηθουν στο βιβλιο εσοδων-εξοδων. Και οι δυο τροποι ειναι σωστοι. Στα 3 φαρμακεια που εχω, στο 1 ο ιδιος εκδοσε πιστ. τιμολογιο, ενω στους αλλους αθροισα τα ποσα απο τις βεβαιωσεις, εκανα αποφορολογηση με 6,5% και τα καταχωρησα σαν πιστ. τιμολογιο πωλησεων με ημ/νια 1/10/11 & αιτιολογια rebate πχ απρ-σεπ, επειδη τα παραλαβαμε πολυ αργα και ειχαν εκτυπωθει ηδη τα βιβλια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Roxanne εκτός

Υπάρχει κι αλλη μια άποψη που λέει ότι το ποσο αυτο είναι δαπάνη -κρατήσεις δημοσίου

Ομως η δική μου άποψη ρέπει περισσότερο στην έκδοση πιστωτικου απο μια λέξη στον νόμο, συγκεκριμμενα την λέξη "συμψηφίζεται"

Η άποψή σας;

N 3918/2011 AΡ 34 3.

α) Το ποσό της επιστροφής που οφείλει το φαρμακείο συμψηφίζεται με το ποσό που καταβάλλει εμπρόθεσμα ο Κλάδος Υγείας Φ.Κ.Α. ή ο Ε.Ο.Π.Υ.Υ. μετά την έναρξη λειτουργίας του στο φαρμακείο και υπολογίζεται επί του τιμολογίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για τα Γ κατηγορίας φαρμακευτικη εταιρεια ο λογιστικός χειρισμος του Rebate προηγουμενων ετων 2007-2008 εχει γινει το 2008 καπως ετσι

Για σχηματισμο πρόβλεψης rebate έτους 2008

Να εξετάσουμε το ενδεχόμενο ότι μπορει να θεωρηθεί κράτηση υπερ δημοσίου επι των πωλήσεων

Εαν ηταν κρατηση για πωλήσεις σε Δημοσιο & ΝΠΔΔ θα έμπαινε στον λογαριασμό 63.98.07

Ομως η κρατηση είναι για πωλησεις σε φαρμακαποθηκες επομενως ενας γενικος 63.98.99.000 ( λοιποι φοροι τελη απαλασσόμενοι του ΦΠΑ μπορει να

μας καλυψει

Για το έτος 2007

82.00.04.00 φόροι-τέλη προηγουμενων χρησεων εξαιρουμενοι του ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest PaCo

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Αυτή η υπόθεση με το rebate έχει κάποια σημεία θολά. Τα παρακάτω ερωτήματα αφορούν βιβλία β κατηγορίας.

1Ο Το ποσό αυτό που παρακρατείται είναι με ΦΠΑ ή χωρίς ΦΠΑ;

2Ο Μπορούμε να κόψουμε τιμολόγιο ή μπορούμε να περάσουμε το ποσό από την ενημέρωση του ταμείου. Και άντε από το ΙΚΑ έχουμε μία ενημέρωση, από τον ΟΓΑ όμως τι θα περάσουμε που δεν έχουμε κανένα χαρτί για τα ποσά;

3Ο Αν κοπεί τιμολόγιο και το ποσό είναι πάνω από 300,00€ τι γίνετε με το ΚΕΠΥΟ? Πάει ή δε πάει ΚΕΠΥΟ. Τελικά το πιστωτικό τιμολόγιο θα το πάμε στο Ταμείο; Δεν θα το πάμε στο Ταμείο; Τι κάνουμε με αυτό το ζήτημα;

4Ο Τι θα γίνει με τα ποσά που θα κρατηθούν για τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο που θα πάρουμε τα ενημερωτικά σημειώματα τον Φεβρουάριο ή το Μάρτιο του 2012; Πότε θα περαστούν αυτά όταν θα έχουν βγει τα ΦΠΑ και τα βιβλία του 2011;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο που θα αφιερώσετε για το ερωτήματα αλλά νομίζω ότι απασχολούν πολλούς συναδέλφους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το 4ο ερώτημα σου απαντώ σίγουρα ότι θα πάρουμε βεβαιώσεις τις οποίες θα προσκομίσουμε στις δηλώσεις Φορολογίας ώστε να γίνει εκκαθάριση

Για το 3Ο ερώτημα μπορώ και εδώ να σου απαντήσω με σιγουριά ότι δεν ξέρουν ούτε και αυτοί τα Πιστωτικά δεν τα δέχονται

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΜΑΡΙΑ

Για το θέματα του rebate φαρμακείων και φαρμακευτικών εταιρείων και τέλος εισόδου ενημερώνω τους συναδέλφους ότι

είμαστε ακόμη εν αναμονή εξελίξεων

Σε κάθε περίπτωση πάντος και για οποιοδήποτε συμψηφισμό απαιτείται η έκδοση βεβαιώσεων απ΄τα αρμόδιο τμήμα

του υπουργείου. Μάλλον δεν θα κοπούν πιστωτικά αλλά ο όποιος συμψηφισμός θα γίνει με ενημερωτικά σημειώματα........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημερα! Χθεσ μιλησα με τον φαρμακευτικο συλλογο αθηνων με τον κο Τεσκελίδη ο οποιος με ενημερωσε οτι το πιστωτικο που θα κοπεί αν κοπεί, θα ειναι μονο για το εισοδημα και οχι για το φπα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest EVI5

Καλημέρα σας. Μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο για το rebate; Καταθέτουμε κανονικά το ΦΠΑ και όταν πάρουν την βεβαίωση ( αν την πάρουν.....) το αφαιρούμε κατ'ευθείαν στην εκκαθαριστική μόνο ως εισόδημα;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest EVI5

Πιστεύω ότι θα πρέπει να μπεί στην ΕΚΚ.ΦΠΑ σαν μείον στον κωδ. 613 ( μειον αξία παγίων,ενδοκοινοτικων αποκτήσεων κ.λ.π. ) αφου δεν έχει ΦΠΑ έτσι ώστε να αφαιρεθεί σαν εισόδημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι, όλοι κάνουμε υποθέσεις μιας και δεν υπάρχει τίποτα από το Υπουργείο μέχρι στιγμής αλλά αν λέμε κάτι. καλό θα ήταν να το τεκμηριώνουμε κιόλας.

Γιατί δεν έχει ΦΠΑ. Σε διαταγή που πάρα πάνω ανέφερα σε παρόμοιο ζήτημα μιλάει και για ΦΠΑ.

Άλλωστε όλη η ιστορία δεν (νομίζω) να είναι τίποτα άλλο παρά Πιστωτικό έκπτωσης λόγω έγκαιρης καταβολής από τα ασφαλιστικά ταμεία των οφειλομένων.

Θα με ενδιέφερε όμως να ακούσω την άποψη των συναδέλφων που λένε όχι ΦΠΑ καθώς και αυτών που μιλάνε για καταχώρηση του ποσού αυτού (που άραγε) μόνο στο Ε1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε σημερινή επικοινωνία με το τμήμα στοιχείων του ΚΒΣ στο υπουργείο για το ζήτημα του rebate, με παρέπεμψαν στην πολ 1059/22-3-2007.

Θα εκδώσει δηλαδή ο φαρμακοποιός το ¨ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης φαρμάκων¨ (αθεώρητο)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι σύμφωνα με τις 2 επισυναπτόμενες αποφάσεις εγώ καταλαβάινω ότι πρέπει να εκδόσουμε τα ειδικά στοιχεία ανάκτησης φαρμάκων όπου θα υπολογίσουμε κανονικά ΦΠΑ (αποφορολόγηση μάλλον) και θα μειώσουμε τα έσοδα της χρήσης της οποίας εκδίδουμε το στοιχείο αυτό.

Έχω μία απορία, επειδή όλοι έχουμε στείλει ΦΠΑ και επίσης δεν έχουμε λάβει τις βεβαιώσεις από όλα τα ταμεία μπορούμε να εκδόσουμε το στοιχείο αυτό στο έτος που το λαμβάνουμε (πχ. 2012) ? και ας αφορά πωλήσεις του 2011 ?

Εγκύκλιοι Διαταγές και Αποφάσεις Υπ. Οικ.

Φορολογική μεταχείριση της επιστροφής χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες στα ασφαλιστικά ταμεία.

Υπ. Οικ. 1050251/06.05.2008

Φορολογική μεταχείριση της επιστροφής χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες στα ασφαλιστικά ταμεία.

Υπ. Οικ. 1050251/06.05.2008

1. Όπως έχει γίνει δεκτό με το 1020100/22.2.2005 έγγραφο, οι εκπτώσεις που χορηγεί επιχείρηση σε πελάτες της, λόγω διακανονισμού του τρόπου πληρωμής των αρχικών τιμολογίων πώλησης (εξόφληση τιμήματος εντός ορισμένου χρονικού διαστήματος κ.λπ.) θα μειώσουν, σύμφωνα με την περ. α' της παρ. 1 του άρθρου 105 του Κ.Φ.Ε., τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης εντός της οποίας χορηγούνται με την προϋπόθεση ότι εκδίδεται πιστωτικό τιμολόγιο, ανεξάρτητα από το χρόνο πραγματοποίησης της πώλησης.

2. Περαιτέρω, με την παράγραφο 1 της 1031926/Πολ. 1059/2007 Υπουργικής Απόφασης ορίζεται ότι για τις υποχρεωτικές, βάσει νόμου, επιστροφές - εκπτώσεις χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες προς τα ασφαλιστικά ταμεία, για το έτος 2006 και για κάθε έτος εφεξής, για πωλήσεις φαρμάκων από τις πρώτες προς φαρμακεία και φαρμακαποθήκες και από αυτούς προς τα ασφαλιστικά ταμεία, το ύψος των οποίων (ποσών) προκύπτει με τη διαδικασία που ορίζεται με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 13 του ν. 3408/2005 (ΦΕΚ 272 Α΄) και της παραγράφου 1 του άρθρου 2 της αριθμ. 6/12.12.2005 Αγορανομικής διάταξης, εκδίδεται από τις φαρμακοβιομηχανίες ειδικό αθεώρητο φορολογικό στοιχείο με τίτλο «ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τιμήματος φαρμάκων».

3. Από τα ανωτέρω συνάγεται ότι τα χρηματικά ποσά που θα καταβάλλουν (επιστρέφουν) οι φαρμακοβιομηχανίες στα ασφαλιστικά ταμεία σύμφωνα με την πιο πάνω διαδικασία, αποτελούν ουσιαστικά εκπτώσεις επί των πωλήσεων τους προς τα φαρμακεία και φαρμακαποθήκες κι επομένως θα μειώσουν τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσης εντός της οποίας εκδίδεται το «ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τιμήματος φαρμάκων».

6Εγκύκλιοι Διαταγές και Αποφάσεις Υπ. Οικ.

7Κώδικας Βιβλίων και στοιχείων. Ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τμήματος φαρμάκων. Φορολογική αντιμετώπιση της επιστροφής χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες προς τα ασφαλιστικά ταμεία, βάσει των διατάξεων των ν. 3408/2005 και ν. 3457/2006.

A.Y.O. 1031926/22.3.2007/Πολ. 1059

Φορολογική αντιμετώπιση της επιστροφής χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες προς τα ασφαλιστικά ταμεία, βάσει των διατάξεων των ν. 3408/2005 και ν. 3457/2006.

Έχοντας υπόψη:

1. Tις διατάξεις της υποπερίπτωσης γη΄ της περίπτωσης γ΄ και της περίπτωσης ζ΄ του άρθρου 38 του K.B.Σ. (π.δ. 186/1992 - Φ.E.K. A’ 84), όπως ισχύει.

2. Tις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 13 του ν. 3408/2005 (ΦEK 272 A’/4.11.2005).

3. Tις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 4 του ν. 3457/2006 (ΦEK 93 A’/8.5.2006).

4. Tις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 2 της Aγορανομικής Διάταξης 6/12.12.2005 (ΦEK 1869B’/30.12.2005) της Δ/νσης Tιμών Bιομηχανικών Προϊόντων - Φαρμάκων του Yπουργείου Aνάπτυξης.

5. Tην 37930/ΔIOE1264/14.10.2005 (ΦEK 1432/B’) κοινή Aπόφαση του Πρωθυπουργού και του Yπουργού Oικονομίας και Oικονομικών περί «καθορισμού αρμοδιοτήτων των Yφυπουργών Oικονομίας και Oικονομικών», όπως ισχύει μετά την τροποποίησή της με την 5733/ΔIOE 179/9.2.2006 (ΦEK 204/B’) κοινή Aπόφαση του Πρωθυπουργού και του Yπουργού Oικονομίας και Oικονομικών.

6. Tις ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων συναλλαγών που αφορούν την επιστροφή χρηματικών ποσών, όχι προς τους άμεσα αντισυμβαλλόμενους, αλλά προς τρίτους (ασφαλιστικά ταμεία) και την ανάγκη απεικόνισης της πραγματικής φύσης των συναλλαγών αυτών και για λόγους εξυπηρέτησης της φορολογίας και των ελεγκτικών επαληθεύσεων.

7. Tις απόψεις των επαγγελματικών φορέων που εκπροσωπούν τις φαρμακοβιομηχανίες.

8. Ότι από τις διατάξεις της απόφασης αυτής δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

Aποφασίζουμε

1. Για τις υποχρεωτικές, βάσει νόμου, επιστροφές-εκπτώσεις χρηματικών ποσών από τις φαρμακοβιομηχανίες προς τα ασφαλιστικά ταμεία, για το έτος 2006 και για κάθε έτος εφεξής, για πωλήσεις φαρμάκων από τις πρώτες προς φαρμακεία και φαρμακαποθήκες και από αυτούς προς τα ασφαλιστικά ταμεία, το ύψος των οποίων (ποσών) προκύπτει με τη διαδικασία που ορίζεται με τις διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 13 του ν. 3408/2005 (ΦEK 272/A΄) και της παραγράφου 1 του άρθρου 2 της με αριθμ. 6/12.12.2005 Aγορανομικής διάταξης, εκδίδεται από τις φαρμακοβιομηχανίες ειδικό αθεώρητο φορολογικό στοιχείο με τίτλο «ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τιμήματος φαρμάκων».

2. Στο εν λόγω στοιχείο αναγράφονται, εκτός από τα στοιχεία των αντισυμβαλλομένων, όπως ορίζονται από τις διατάξεις της παραγράφου 10 του άρθρου 12 του K.B.Σ., το ποσό της επιστροφής-έκπτωσης, όπως προκύπτει κατά τα οριζόμενα ανωτέρω (παρ. 1), με βάση τις αναλυτικές καταστάσεις που αποστέλλουν τα ασφαλιστικά ταμεία προς τις φαρμακοβιομηχανίες, καθώς και ο Φ.Π.A.

3. Tο «ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τιμήματος φαρμάκων» εκδίδεται μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου κάθε έτους και αφορά φαρμακευτικά προϊόντα που διατέθηκαν αποδεδειγμένα στους ασφαλισμένους κατά το προηγούμενο έτος και διατηρείται μαζί με τις αναλυτικές καταστάσεις για όσο χρόνο ορίζεται από τις διατάξεις του άρθρου 21 του K.B.Σ.

4. Για τις επιστροφές-εκπτώσεις που εμφανίζονται στα ανωτέρω ειδικά φορολογικά στοιχεία οι αντισυμβαλλόμενοι υποβάλλουν συγκεντρωτικές καταστάσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20 του K.B.Σ.

5. Mε την χορηγούμενη με το «ειδικό φορολογικό στοιχείο ανάκτησης τιμήματος φαρμάκων» έκπτωση μειώνεται η φορολογητέα βάση σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 5 του άρθρου 19 του Kωδ. ΦΠA (κυρ. N. 2859/00).

6. H απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Eφημερίδα της Kυβερνήσεως.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ε) «Αιτούμενο ποσό»: το σύνολο της αξίας του τιμολογίου που υποβάλλει το φαρμακείο προς τον Κλάδο Υγείας Φ.Κ.Α., πριν από την προσθήκη του ΦΠΑ στο τέλος κάθε μήνα.

αρα μηπως δεν εχει ΦΠΑ??????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η ΜΗΠΩΣ

ο υπολογισμος του ποσου αναφερεται ΠΡΙΝ το ΦΠΑ

αρα εμεις μετα στο ειδικο φορολογικο στοιχειο υπολογιζουμε 6,5% φπα ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μίλησα με το υπουργείο (15η Διεύθυνση Βιβλίων και στοίχειων) και μου είπαν ότι γίνονται συζητήσεις μεταξύ του κώδικα και του εισοδήματος για την αντιμετώπιση του συγκεκριμένου θεματος και θα βγάλουν ανακοίνωση τις επόμενες μέρες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...