Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΡΟΚ/ΛΗΣ 40% ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ 1ης ΔΟΣΗΣ


ADMIRAL14

Ερώτηση

Μπορεί να πληρωθεί μαζί με την 2η δόση?

Τι προσαύξηση θα χρεωθεί?

Υπάρχουν νομικές συνέπειες?

Εφόσον δεν πληρωθεί καμία απ' τις 2 δόσεις μπορεί να βεβαιωθούν και να ρυθμιστούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν θα υπάρξει προσαύξηση, θα είναι 1,5% επί της δόσης. Τσέκαρέ το όμως γιατί στο λέω θεωρητικά τελείως. Αν δεν υποβληθούν οι δόσεις βεβαιώνονται κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν πληρωθεί η 1η δόση είναι σαν να μην έχει υποβληθεί η δήλωση καθόλου.

Συνεπώς υποβάλλεις χειρόγραφη αρχική εκπρόθεσμη στη ΔΟΥ, χάνεις το δικαίωμα των δόσεων και υπολογίζεις προσαύξηση 1,5% στο σύνολο του ποσού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ήρθε ειδοποίηση απο τη ΔΟΥ για το δικό μου ΦΠΑ. Υπέβαλα δήλωση 13/10 και το ειδοποιητήριο τυπώθηκε 15/10 (εγώ το έλαβα μετά 20 ημέρες). Μέσα σε 2 ημέρες. Στο ποσό της οφειλής ήταν όλο το ποσό ΦΠΑ. Μίλησα τηλεφωνικά με τη ΔΟΥ και μου είπαν ότι έτσι κι αλλιώς θα μου στείλουν και δεύτερο ειδοποιητήριο μέσα στο Δεκέμβριο. Είτε πληρώσω είτε όχι την πρώτη δόση το ποσό που θα φαίνεται στο νέο ειδοποιητήριο θα είναι το συνολικό μείον την προκαταβολή 40%. Μην ξεχνάτε ότι στον υπολογισμό για την πληρωμή του 40% υπολογίζουμε και 2,5% προσαύξηση. Πάντως χοχλιέ ελπίζω να μην είναι έτσι όπως τα λες γιατί δεν σκοπεύω να πληρώσω την πρώτη δόση μιας και δεν πληρώνει κανένας πελάτης. Οπότε με τα κάλαντα τα Χριστούγεννα θα το πληρώσω όλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν δεν πληρωθεί η 1η δόση είναι σαν να μην έχει υποβληθεί η δήλωση καθόλου.

Συνεπώς υποβάλλεις χειρόγραφη αρχική εκπρόθεσμη στη ΔΟΥ, χάνεις το δικαίωμα των δόσεων και υπολογίζεις προσαύξηση 1,5% στο σύνολο του ποσού.

Επισήμανση/Διόρθωση

Γράφοντας 1η δόση εννοώ την προκαταβολή 40%.

Εάν την έχεις πληρώσει κανονικά και δεν έχεις πληρώσει τη 1η δόση (30%) θα υπολογίσεις 1,5% στο σύνολο της δόσης.

Σορρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν πληρώσεις την δόση καθίστατε ληξιπρόθεσμη και πέρνει την νόμιμη προσαύξηση 1,5% ανά μήνα. Αν το ποσό είναι μεγάλο μπορείς να το ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το συζητάτε παραπάνω αλλά επειδή δεν ξέρω αν εγώ κατάλαβα καλά,

μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει στην περίπτωση που έχει πληρωθεί η προκαταβολή 40% αλλά δεν πληρώθηκε η πρώτη δόση?

Η 1η δόση έπρεπε να πληρωθεί εως 30/11/11 και η 2η έως 31/12/11 σωστά?

Τώρα έως 31/12/11 πρέπει να πληρωθούν και οι 2 δόσεις μαζί?

Η προσαύξηση 1,5% όμως θα πάει μόνο στην 1η δόση που θα πληρωθεί καθυστερημένα,έτσι δεν είναι?

(η 2η δόση πληρώνεται στην ώρα της).

Και κάτι ακόμα: Η προσαύξηση 1,5% για την 1η δόση θα υπολογιστεί στο ποσό 1ης δόσης προσαυξημένο ήδη με το 2,5% ή όχι?

Δηλ. π.χ.

χρεωστικό υπόλ. κωδ.511=1397,82

προκαταβολή 40% κωδ.521=1397,82 χ 40%= 559,13-->ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ

υπόλ.ποσό για καταβολή κωδ.522=1397,82-559,13= 838,69

προσαύξηση 2%χ κωδ.522=838,69 χ 2%=16,77

ΣΥΝΟΛΟ(511+512+514)=1414,59

άρα 1414,59-προκαταβ. 559,13=855,46/2=427,73η κάθε δόση

Τώρα θα πρέπει να πληρώσει 427,73 (+1,5%)=434,15 για την 1η δόση και 427,73 για την 2η ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι το συζητάτε παραπάνω αλλά επειδή δεν ξέρω αν εγώ κατάλαβα καλά,

μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει στην περίπτωση που έχει πληρωθεί η προκαταβολή 40% αλλά δεν πληρώθηκε η πρώτη δόση?

Η 1η δόση έπρεπε να πληρωθεί εως 30/11/11 και η 2η έως 31/12/11 σωστά?

Τώρα έως 31/12/11 πρέπει να πληρωθούν και οι 2 δόσεις μαζί?

Η προσαύξηση 1,5% όμως θα πάει μόνο στην 1η δόση που θα πληρωθεί καθυστερημένα,έτσι δεν είναι?

(η 2η δόση πληρώνεται στην ώρα της).

Και κάτι ακόμα: Η προσαύξηση 1,5% για την 1η δόση θα υπολογιστεί στο ποσό 1ης δόσης προσαυξημένο ήδη με το 2,5% ή όχι?

Δηλ. π.χ.

χρεωστικό υπόλ. κωδ.511=1397,82

προκαταβολή 40% κωδ.521=1397,82 χ 40%= 559,13-->ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ

υπόλ.ποσό για καταβολή κωδ.522=1397,82-559,13= 838,69

προσαύξηση 2%χ κωδ.522=838,69 χ 2%=16,77

ΣΥΝΟΛΟ(511+512+514)=1414,59

άρα 1414,59-προκαταβ. 559,13=855,46/2=427,73η κάθε δόση

Τώρα θα πρέπει να πληρώσει 427,73 (+1,5%)=434,15 για την 1η δόση και 427,73 για την 2η ΣΩΣΤΑ?

Πολύ σωστά. Μόνο που πρέπει να ξέρεις και την παρακάτω παρατήρηση που υπάρχει και στο κάτω μέρος της περιοδικής δήλωσης ΦΠΑ

Δικαίωμα καταβολής του χρεωστικού υπολοίπου σε δόσεις (μέχρι 3) υπάρχει όταν: α) με την υποβολή της δήλωσης καταβάλλεται

τουλάχιστον το 40% αυτού (κωδ.521) που δεν μπορεί να είναι κατώτερο από 300 € και β) έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα όλες οι δόσεις

από προηγούμενες δηλώσεις που υποβλήθηκαν κατά την τρέχουσα και την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε μην αγχεσε τόσο πολύ. Η δήλωση ΦΠΑ υποβλήθηκε κανονικότατα, θα μπορέσεις άνετα να υποβάλλεις και την Εκκαθαριστική το νέο έτος.

Βεβαιώθηκε ώς οφειλή το υπόλοιπο 60% του ΦΠΑ που πρέπει να πληρωθεί σε δύο δόσεις (30/11 και 30/12) και ήδη επιβαρύνθηκε με τόκο 2%.

Αν δεν έχεις χρήματα να πληρώσεις τις δόσεις...καλή καρδιά, δεν χάθηκε ο κόσμος,ούτε απορρίπτεται η δήλωση που υπέβαλλες,ούτε χάνεις τη δυνατότητα να διακανονίσεις τις επόμενες περιοδικές με τον ίδιο τρόπο.Βεβαιώνεται ως ληξιπρόθεση η οφειλή, αθροίζεται με άλλες οφειλές που πιθανόν να έχεις και το σύνολο τοκίζεται με 1% ανά μήνα καθυστέρησης.Οταν έχεις πληρώνεις όσο μπορείς. Μονάχα αν χρειαστείς φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να το ξοφλ'ησεις όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω στο ίδιο θέμα , αν δεν πληρωθεί η 2η δόση του φπα , σε κάποια εφορία μου είπαν ότι αν το φπα αφορά το 2012 , δε θα μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το σύστημα με τις δόσεις για το ίδιο έτος .Ισχύει κα΄τι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάνω στο ίδιο θέμα , αν δεν πληρωθεί η 2η δόση του φπα , σε κάποια εφορία μου είπαν ότι αν το φπα αφορά το 2012 , δε θα μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω το σύστημα με τις δόσεις για το ίδιο έτος .Ισχύει κα΄τι τέτοιο;

Οχι,δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί ισχύει? βγήκε υπουργική απόφαση?

πολ.1150..

ε) Με την παράγραφο 6 του άρθρου αυτού, μεταξύ άλλων, προβλέπεται ότι με έκδοση

Υπουργικής Απόφασης μπορεί να καθοριστεί ότι οι υποκείμενοι στο φόρο που επιλέγουν

την καταβολή σε δόσεις του φόρου που προκύπτει από υποβολή εμπρόθεσμων

περιοδικών δηλώσεων, εφόσον δεν καταβάλλουν εμπρόθεσμα τις δόσεις του φόρου που

βεβαιώνονται, χάνουν τη δυνατότητα αυτή για τη διαχειριστική περίοδο κατά την οποία

διαπιστώθηκε η μη εμπρόθεσμη καταβολή και για την επόμενη διαχειριστική περίοδο. Ο

χρόνος εφαρμογής της κύρωσης αυτής θα καθοριστεί με την εν λόγω Υπουργική

Απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδια πριν απαντησουμε κατι ας διαβαζουμε

δεν απανταμε ελαφρα την καρδια

και οτι γινει.Ποτε βγηκε υπουργικη αποφαση για αυτο το

θεμα και δεν το πηραμε χαμπαρι.Εχει δικιο ο δημητρης

ακομα περιμενουμε Υπουργικη αποφαση!!!!!!!

Τον υπουργο τον ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδια πριν απαντησουμε κατι ας διαβαζουμε

δεν απανταμε ελαφρα την καρδια

και οτι γινει.Ποτε βγηκε υπουργικη αποφαση για αυτο το

θεμα και δεν το πηραμε χαμπαρι.Εχει δικιο ο δημητρης

ακομα περιμενουμε Υπουργικη αποφαση!!!!!!!

Τον υπουργο τον ξερουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατί ισχύει? βγήκε υπουργική απόφαση?

πολ.1150..

ε) Με την παράγραφο 6 του άρθρου αυτού, μεταξύ άλλων, προβλέπεται ότι με έκδοση

Υπουργικής Απόφασης μπορεί να καθοριστεί ότι οι υποκείμενοι στο φόρο που επιλέγουν

την καταβολή σε δόσεις του φόρου που προκύπτει από υποβολή εμπρόθεσμων

περιοδικών δηλώσεων, εφόσον δεν καταβάλλουν εμπρόθεσμα τις δόσεις του φόρου που

βεβαιώνονται, χάνουν τη δυνατότητα αυτή για τη διαχειριστική περίοδο κατά την οποία

διαπιστώθηκε η μη εμπρόθεσμη καταβολή και για την επόμενη διαχειριστική περίοδο. Ο

χρόνος εφαρμογής της κύρωσης αυτής θα καθοριστεί με την εν λόγω Υπουργική

Απόφαση.

Πάντως κι εμένα που μου έτυχε στην πράξη μου πήρε την επόμενη δήλωση φπα με 40% και δόσεις κανονικότατα!!!Οπότε μέχρι νεωτέρας δε φαίνεται να υπάρχει κάποιο κόλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΑΤΟΜΙΚΟ ΧΡΕΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ 3 ΔΟΣΕΙΣ.ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι το φπα του 3μηνου δεν χρωσταω παλαιοτερα.χαζη η απορια αλλα επειδη παντα πληρωνα αμεσα ολο το ποσο τωρα με τισ δοσεισ μου φανηκε καπως και αμεσωσ στειλανε ειδοποιητηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οτιδήποτε βεβαιώνεται (και ανάλογα με τις δυνατότητες της κάθε Δ.Ο.Υ. για το χρόνο αποστολής) στέλνεται "Ατομική Ειδοποίηση Χρεών". Εξαίρεση η βεβαίωση του φόρου εισοδήματος, οπότε στέλνονται μόνο οι υπενθυμίζεις/ταυτότητες πληρωμής (οι "παλιές" –μέχρι 3).

Έτσι, όταν επιλέγεται η πληρωμή του ΦΠΑ με τις 3 δόσεις (του Εντύπου) και μετά την καταβολή της πρώτης δόσης (40+%), η Δήλωση (όπως έχει αναφερθεί) θεωρείται ως υποβληθείσα και το υπολοιπόμενο ποσό των 2 δόσεων (+της προσαύξησης του 2%) αυτόματα βεβαιώνεται, οπότε η Δ.Ο.Υ. αποστέλλει την Ατομική Ειδοποίηση Χρεών.

Τέλος, τα εν λόγω ποσά πλέον φαίνονται και στη σχετική Υπηρεσία της Γ.Γ.Π.Σ. ("Ειδοποιήσεις").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

οποτε ειναι φυσιολογικο.ευχαριστω πολυ παιδια.βεβαια στην ειδοποιηση δεν εχουν αφαιρεσει την προκαταβολη 40%.ειναι ολο το ποσο ενω εχω πληρωσει την προκαταβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...