Jump to content
  • 0

Πρέπει ο λογιστής να ασφαλίζεται ως μισθωτός σε κάθε επιχείρηση-πελάτη του?

kotsilas
 Share

Question

Χαιρετώ το forum...

Πριν μπώ στο θέμα να πω πως είμαι λογιστής, διατηρώ ένα λογιστικό γραφείο και δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας κόβοντας Αποδειξεις Παροχής Υπηρεσιών στους Πελάτες μου...

Παράλληλα όμως , τα πρωινά δουλεύω ως μισθωτός λογιστής σε μια εταιρεία , πλήρες ωράριο , 25 μέρες το μήνα κανονικά, για αυτό και έχω πάρει απαλλαγή από το τέβε (οαεε) και έχω επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το ΙΚΑ...(με το γραφείο ασχολούμαι τα απογεύματα)

Σε πρόσφατη επισκεψή μου σε υποκατάστημα του ΙΚΑ για διόρθωση ΑΠΔ ενός πελάτη μου (όχι της εταιρέιας που δουλεύω ως μισθωτός),

βρέθηκα αντιμέτωπος με τον αρμόδιο ελεγκτή, ο οποίος μου είπε το εξής:

Λέει πως αφού έχω διαλέξει το ΙΚΑ ως αφαλιστικό φορέα, θα πρέπει κάθε πελάτης μου να με ασφαλίζει στο ΙΚΑ για 2 μέρες το μήνα (στην λογική του ότι επισκέπτομαι τον κάθε πελάτη 2 φορές το μήνα για ενημέρωση), να γραφτώ στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων , να μπω στις ΑΠΔ , στην κατάσταση προσωπικού κτλ..

Επικαλέστηκε τον νόμο 2084/92 αν και απο μια πρόχειρη ματιά που του έριξα , δεν είδα κατι για αυτό το θέμα ..

(Επιφυλλάσομαι να το διαβάσω προσεκτικότερα, βρήκα και μερικές ερμηνευτικές, αλλα πάλι τίποτα...)

Επίσης ανέφερε το ποσό των 5543,55 ευρώ μηνιαίως ως το όριο για την απαλλαγή απο αυτήν την υποχρέωση...

(Αμα έβγαζα 5,5 χιλιάρικα το μήνα θα έπρεπε να είχα 100 πελάτες άρα να ασφαλίζομαι για 200(+25 απο την πρωινή δουλειά) μερές το μήνα και σε 100 διαφορετικούς εργοδότες???)

Δεν βγάζω νόημα , εγω ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, με συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών κτλ...

Να απευθυνθώ σε εργατολόγο? Έχει συναντήσει κανείς τέτοια περίπτωση?

Recommended Posts

• 0
Guest Επισκέπτης

Δηλαδή 25 ένσημα από το αφεντικό + 40 ένσημα από τους 20 πελάτες. σύνολο 65! 65 ένσημα το μήνα...

Μια ερώτηση... τους υπαλλήλους του ΙΚΑ που τους βρήκανε? Δεν έχω συναντήσει ποτέ Υπάλληλο του ΙΚΑ να είναι normal στα μυαλά του.

Για το πρώτο θα έλεγα ότι παρόλο που 25 ασφαλιστικές είναι το νόμιμο δέν μπορεί να τσεκάρει ο ελεγχος κάποια πράγματα που καλό ειναι να μην τα αναφέρω εδω πέρα, εστω και με παροχή, για το δευτερο συμφωνώ 100% και για να γίνω κακός που να μπλέξεις με το ΙΚΑ ομονοίας, μέχρι τότε δεν έχεις δει τίποτα!!!!

• 0
Guest Επισκέπτης

Εως τρεις εργοδοτες υπαρχει και η πολλαπλη ασφαλιση.

μέχρι 40 ωρες εβδομαδιαία όμως και απο τους τρείς, αλλά σε έλεγχο, πρέπει να σε έχει ασφαλισμένο και ο δευτερος, εδω υπάρχει μια ασάφεια, εγω μπορεί άμα βρω και δευτερο εργοδότη να έχω το δικαίωμα να μην κολλάω μόνο 25 τον μήνα, είναι μπ..το σύστημα, καλά κάνουν και τους κατακλέβουν, το θέμα είναι οτι αυτοί παιρνουν τις μισθάρες τους, δεν τους κάνεις κακό ο φτωχός κοσμάκης την πληρώνει

• 0

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία ανήκω.

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο, αλλά δεν είναι κι ακατόρθωτο!

Όταν ξεκίνησα, έβρισκα διάφορες δικαιολογίες για να μπορώ να πηγαίνω τα πρωινά στις υπηρεσίες (αν μου έδιναν 0,01€ για κάθε μπαρούφα που έλεγα, δεν θα χρειαζόταν να ξαναδουλέψω στη ζωή μου).

Όταν η απαιτήσεις όμως άρχισαν να αυξάνουν, βρήκα μια φοιτήτρια από το ΤΕΙ -ευτυχώς είναι σχεδόν απέναντι απ'το σπίτι μου κι έτσι δεν ήταν και τόσο δύσκολο- και με ένα χαρτζιλίκι ανέλαβε εκείνη τις πρωινές εργασίες.

Και σήμερα -μετά από πολύ καιρό- συνεργάζομαι με άλλους δύο λογιστές που είμαστε και οι τρεις στην ίδια κατάσταση -πρωί εργαζόμενοι, βράδυ ελεύθεροι- κι έτσι μοιράζονται τα ψέματα στις πρωινές εργασίες στα τρία!

Όπως προείπα, δεν είναι εύκολο, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη......

Μην το φοβάστε! Άμα θα μπείτε στο χορό, θα βρείτε και τον τρόπο να χορέψετε! ;)

Γιαυτο μου αρεσει, το κοριτσι αυτο εδω. Βρισκει παντα λύσεις.

• 0

1ον σε μερική απασχόληση σε περισσότερους του ενός εργοδότες, ναι, θα μπούνε 60-70 ένσημα. Το τι θα μετρήσει ο ικας στην σύνταξη (25) είναι άλλο θέμα.

2ον, επειδή πάει να ξεφύγει το θέμα

Πολλαπλή Απασχόληση

Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει την αυτήν ημέρα εργάτες ή υπαλλήλους, που εργάστηκαν σε άλλο εργοστάσιο ή τόπο εργασίας όλο το νόμιμο χρόνο εργασίας (ωράριο), μπορεί όμως, να απασχολήσει μισθωτούς που εργάστηκαν την αυτή μέρα σε άλλους εργοδότες λιγότερες από τις νόμιμες ώρες , αλλά μόνο για το χρόνο που απαιτείται για την συμπλήρωση του ανώτατου ορίου καθημερινής εργασίας (Αρθρο 16 παρ.3 του Π.Δ. 27.6/4-7-32).

Σύμφωνα με την παραπάνω διάταξη ο μισθωτός δύναται να συνάψει σύμβαση εξαρτημένης εργασίας για απασχόληση μέσα στην αυτή ημέρα, με περισσότερους από έναν εργοδότες.

Η σύμβαση πολλαπλής απασχόλησης είναι έγκυρη, εφόσον η εργασία παρασχέθηκε μέσα στο νόμιμο ωράριο. Αντιθέτως, εάν η εργασία παρασχέθηκε πέραν του νομίμου ωραρίου η σύμβαση αυτή είναι άκυρη, γιατί αντιβαίνει στην διάταξη δημόσιας τάξης (Εφ.Αθηνών 7244/84 ΔΕΝ 1985 σε.174).

Κατά τις διατάξεις των Αρθρων 2 παρ.1 του Α.Ν.1846/51, όπως τροποποιήθηκε με το Άρθρο 2 παρ.1 του Ν.4476/66 και το Αρθρο 2 του Ν.825/78 : «Επί ασφαλισμένων απασχολούμενων εις πλείονας εργοδότας, μεθ’εκάστου των οποίων συνάπτεται ίδια σχέσης εργασίας, καταβάλλεται παρ’εκάστου τούτων εισφορά μέχρι του ανωτάτου ορίου περί ου η παρ.1 του Αρθρου 37 του παρόντος (Α.Ν.1846/51).

Με βάση την εξουσιοδοτική αυτή διάταξη εκδόθηκε το Άρθρο 30 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α. που ορίζει:

«Οσάκις ο ασφαλισμένος πραγματοποιεί εντός της αυτής μισθολογικής περιόδου, ημέρες εργασίας παρά πλείοσιν εργοδότας, μεθ’ ών συνδέεται συγχρόνως δια σχέσεων εργασίας, καταβάλλεται παρ’εκάστου τούτων η εισφορά αντιστοιχούσα εις την μισθολογικήν κλάσιν εις ην υπάγεται ο ασφαλισμένος επί την βάση της παρ’εκάστου εργοδότη παρεχόμενης αυτώ αμοιβής».

Κατά την έννοια των ανωτέρω διατάξεων πολλαπλή απασχόληση υπάρχει όταν ο ασφαλισμένος παρέχει την εργασία ή τις υπηρεσίες του, την αυτή ημέρα σε περισσότερους του ενός εργοδότες, μετά των οποίων συνδέεται με σχέση εξαρτημένης εργασίας (Σ.τ.Ε. 433/62 ΕΔΚΑ 1962 σελ.310, Σ.τ.Ε.217/85 ΔΕΝ 1986, σελ.690).

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

Οι εισφορές υπολογίζονται ποσοστιαίως επί του συνόλου των πάσης φύσεως αποδοχών που κάθε εργοδότης υποχρεούται να καταβάλλει, ανεξάρτητα αν το άθροισμα του ημερήσιου μισθού που παίρνει από κάθε εργοδότη ή από όλους τους εργοδότες για την παρεχόμενη την αυτή ημέρα εργασία του, είναι μεγαλύτερο του ημερήσιου μισθού της ανώτατης ασφαλιστικής κλάσης της παρ.1 του Αρθρου 37 του Α.Ν.1846/51, όπως ισχύει κάθε φορά (Άρθρο 26 παρ.3 του Ν.1902/90, Εγκ.Ι.Κ.Α.15/91).

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

«Εφ’όσον πολλαπλώς απασχολούμενοι ασφαλισμένοι απασχολήθηκαν εντός της αυτής ημέρας εις πλείονας εργοδότας και καταβλήθηκαν δι’αυτούς εισφοραί, των οποίων το σύνολον υπερβαίνει την εισφορά της ανωτάτης ασφαλιστικής κλάσης, δικαιούνται ούτοι εις επιστροφήν της επιπλέον καταβληθείσης εισφοράς, της βαρυνούσης τον ασφαλισμένο».

Κατά την έννοια της παρ.4 του Άρθρου 30 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α., ο ασφαλισμένος δικαιούται να ζητήσει την επιστροφή των επιπλέον αχρεωστήτως καταβληθεισών εργατικών εισφορών εάν οι καταβληθείσες εισφορές για την παρεχόμενη εργασία την αυτή ημέρα σε όλους τους εργοδότες υπερβαίνει την εισφορά του ημερησίου μισθού της ανωτάτης ασφαλιστικής κλάσης της παρ.1 του Αρθρου 37 του Α.Ν.1846/51, όπως ισχύει κάθε φορά.

Οι διατάξεις περί επιστροφής των επιπλέον αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών ισχύουν ΜΟΝΟ υπό την προϋπόθεση ότι οι εισφορές των οποίων ζητείται η επιστροφή έχουν εισπραχθεί από το Ι.Κ.Α., διαφορετικά δεν υπάρχει υποχρέωση επιστροφής, ανεξάρτητα αν υπόχρεος έναντι του Ι.Κ.Α. για την παρακράτηση και την καταβολή της εργατικής εισφοράς σύμφωνα με το Αρθρο 26 του Α.Ν.1846/51 είναι ο εργοδότης (Γν.ΝΣΚ 847/58, Εγκ.ΙΚΑ 1/62).

Η αξίωση περί επιστροφής των επιπλέον αχρεωστήτως καταβληθεισών εργατικών εισφορών παραγράφεται μετά πενταετία από το τέλος του ημερολογιακού έτους εντός του οποίου κατεβλήθησαν (Αρθρο 7 παρ.1 του Α.Ν.825/78) και συνεπώς δεν ισχύει η εξάμηνη προθεσμία που θέτει το Αρθρο 4 του Άρθρου 30 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α. (Γν.ΝΣΚ 260/67, Εγκ.ΙΚΑ 116/67).

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

Οι πολλαπλώς απασχολούμενοι λογίζονται ότι πραγματοποιούν για την εντός της αυτής ημέρας απασχόλησή τους μία ημέρα εργασίας (Αρθρο 30 παρ.2 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α., Σ.τ.Ε.207/85). Δηλαδή 6 ημέρες εβδομαδιαίως ή 25 μηνιαίως.

Πηγή: Πρακτικός Οδηγός Ασφαλιστικών - Εργατικών Θεμάτων της ΠΙΜ, 4η έκδοση, Β'τόμος, σελ.Ε159-163.

doctor

http://www.taxheaven...showtopic=22336

Συμπεράσματα:

α. Περιορισμός στους εργοδότες, δεν υπάρχει. Εφόσον υπάρχει εξαρτημένη εργασία, ακόμα και 40 να είναι οι εργοδότες, πάμε στον ικας.....

β. Εάν είναι πάνω των 40 ωρών την εβδομάδα, η εργασία είναι παράνομη, με ότι αυτό συνεπάγεται.

γ. Είτε είναι παράνομη, είτε νόμιμη, ο ικας ζητάει εισφορές (βεβαίως βεβαίως μέχρι το πλαφόν, τις επιπλέον ο εργαζόμενος μπορεί να τις ζητήσει οπίσω)...

• 0

Και κάτι συμπληρωματικό......

Φαντάζομαι το "3 εργοδότες" έχει προκύψει από το εκπληκτικό σύστημα ελέγχου που έχει ο ικας και ελέγχει ποιοι με μπλοκάκια πάνε να ξεφύγουν από τα δίχτυα του....

Εάν λοιπόν κάποιος έχει κάνει έναρξη και κόβει ΑΠΥ μέχρι σε 3 εργοδότες, τότε ο ικας θεωρεί τη σχέση αυτή de facto εξαρτημένη και τον υπάγει στην ασφάλισή του....

Στα παπακια του αν ασφαλίζεται στον οαεεεεεεεε....

Στα παπάκια του αν ο κβσ μιλάει για έναρξη ελευθέρων επαγγελματιών από το 1ο ευρώ είσπραξης....

Ο ικας.gr είναι κράτος και ότι θέλει κάνει.................