Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
kotsilas

Πρέπει ο λογιστής να ασφαλίζεται ως μισθωτός σε κάθε επιχείρηση-πελάτη του?

Question

Χαιρετώ το forum...

Πριν μπώ στο θέμα να πω πως είμαι λογιστής, διατηρώ ένα λογιστικό γραφείο και δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας κόβοντας Αποδειξεις Παροχής Υπηρεσιών στους Πελάτες μου...

Παράλληλα όμως , τα πρωινά δουλεύω ως μισθωτός λογιστής σε μια εταιρεία , πλήρες ωράριο , 25 μέρες το μήνα κανονικά, για αυτό και έχω πάρει απαλλαγή από το τέβε (οαεε) και έχω επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το ΙΚΑ...(με το γραφείο ασχολούμαι τα απογεύματα)

Σε πρόσφατη επισκεψή μου σε υποκατάστημα του ΙΚΑ για διόρθωση ΑΠΔ ενός πελάτη μου (όχι της εταιρέιας που δουλεύω ως μισθωτός),

βρέθηκα αντιμέτωπος με τον αρμόδιο ελεγκτή, ο οποίος μου είπε το εξής:

Λέει πως αφού έχω διαλέξει το ΙΚΑ ως αφαλιστικό φορέα, θα πρέπει κάθε πελάτης μου να με ασφαλίζει στο ΙΚΑ για 2 μέρες το μήνα (στην λογική του ότι επισκέπτομαι τον κάθε πελάτη 2 φορές το μήνα για ενημέρωση), να γραφτώ στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων , να μπω στις ΑΠΔ , στην κατάσταση προσωπικού κτλ..

Επικαλέστηκε τον νόμο 2084/92 αν και απο μια πρόχειρη ματιά που του έριξα , δεν είδα κατι για αυτό το θέμα ..

(Επιφυλλάσομαι να το διαβάσω προσεκτικότερα, βρήκα και μερικές ερμηνευτικές, αλλα πάλι τίποτα...)

Επίσης ανέφερε το ποσό των 5543,55 ευρώ μηνιαίως ως το όριο για την απαλλαγή απο αυτήν την υποχρέωση...

(Αμα έβγαζα 5,5 χιλιάρικα το μήνα θα έπρεπε να είχα 100 πελάτες άρα να ασφαλίζομαι για 200(+25 απο την πρωινή δουλειά) μερές το μήνα και σε 100 διαφορετικούς εργοδότες???)

Δεν βγάζω νόημα , εγω ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, με συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών κτλ...

Να απευθυνθώ σε εργατολόγο? Έχει συναντήσει κανείς τέτοια περίπτωση?

Recommended Posts

• 0

Πες του να τραβάει τα βυζιά του να κάνει μπράτσα......

Ασφαλιζόμαστε στον ικα μόνο σε εξαρτημένη εργασία.

Αν μπορεί να σου αποδείξει ότι είναι εξαρτημένη, καλώς...

Αλλιώς, πες του να πάει να κουρευτεί....

• 0

Χαιρετώ το forum...

Πριν μπώ στο θέμα να πω πως είμαι λογιστής, διατηρώ ένα λογιστικό γραφείο και δουλεύω ως ελεύθερος επαγγελματίας κόβοντας Αποδειξεις Παροχής Υπηρεσιών στους Πελάτες μου...

Παράλληλα όμως , τα πρωινά δουλεύω ως μισθωτός λογιστής σε μια εταιρεία , πλήρες ωράριο , 25 μέρες το μήνα κανονικά, για αυτό και έχω πάρει απαλλαγή από το τέβε (οαεε) και έχω επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το ΙΚΑ...(με το γραφείο ασχολούμαι τα απογεύματα)

Σε πρόσφατη επισκεψή μου σε υποκατάστημα του ΙΚΑ για διόρθωση ΑΠΔ ενός πελάτη μου (όχι της εταιρέιας που δουλεύω ως μισθωτός),

βρέθηκα αντιμέτωπος με τον αρμόδιο ελεγκτή, ο οποίος μου είπε το εξής:

Λέει πως αφού έχω διαλέξει το ΙΚΑ ως αφαλιστικό φορέα, θα πρέπει κάθε πελάτης μου να με ασφαλίζει στο ΙΚΑ για 2 μέρες το μήνα (στην λογική του ότι επισκέπτομαι τον κάθε πελάτη 2 φορές το μήνα για ενημέρωση), να γραφτώ στο βιβλίο νεοπροσλαμβανομένων , να μπω στις ΑΠΔ , στην κατάσταση προσωπικού κτλ..

Επικαλέστηκε τον νόμο 2084/92 αν και απο μια πρόχειρη ματιά που του έριξα , δεν είδα κατι για αυτό το θέμα ..

(Επιφυλλάσομαι να το διαβάσω προσεκτικότερα, βρήκα και μερικές ερμηνευτικές, αλλα πάλι τίποτα...)

Επίσης ανέφερε το ποσό των 5543,55 ευρώ μηνιαίως ως το όριο για την απαλλαγή απο αυτήν την υποχρέωση...

(Αμα έβγαζα 5,5 χιλιάρικα το μήνα θα έπρεπε να είχα 100 πελάτες άρα να ασφαλίζομαι για 200(+25 απο την πρωινή δουλειά) μερές το μήνα και σε 100 διαφορετικούς εργοδότες???)

Δεν βγάζω νόημα , εγω ελεύθερος επαγγελματίας είμαι, με συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών κτλ...

Να απευθυνθώ σε εργατολόγο? Έχει συναντήσει κανείς τέτοια περίπτωση?

Συμφωνώ με τον Στέφανο. Βλακείες σας είπε.

• 0
Guest john

Kαι πως πηγες στο ΙΚΑ αφου δουλευεις τα πρωινα? Πως θεωρεις βιβλια το πρωι σε εφοριες?

• 0

Kαι πως πηγες στο ΙΚΑ αφου δουλευεις τα πρωινα? Πως θεωρεις βιβλια το πρωι σε εφοριες?

Στο διάλλειμα , συνδυασε δουλειες του γραφείου κ δικές του , έκανε κοπάνα , δούλεψε για το γραφείο το βράδυ περισσότερο κτλ κτλ . Αυτά κάνω έγώ που είμαι με το ίδιο καθεστώς σε λογιστικό γραφείο αλλά τι σημασία έχει ?

• 0

Ευχαριστώ συνάδελφοι.....

και μένα μου έκανε εντύπωση , αφήστε που άφησε να αιωρείται πως σε επικείμενο έλεγχο θα πέσει 500αρα πρόστιμο επειδή δεν ειμαι γραμμένος στο βιβλίο...

Τέλος πάντων , το θέμα είνα να είμαι και νομικά κατοχυρωμένος , αφού έχω πέσει σε περίεργο....

• 0

Ε ναι εφυγα για λίγο απο τη δουλειά για να ρυθμίσω αυτό το ζήτημα...

τι να κάνεις , με τιν κρίση έχουμε καταντήσει σαν τον Βέγγο και δεν πληρώνει και κανένας..

• 0
Guest TONY

Με ενδιαφέρει το θεμα σου, ειμαι και εγω λογιστης και θα ηθελα τα απογευματα να κραταω βιβλια με εδρα το σπιτι μου. Θα ηθελα τη γνωμη σου, αν συμφερει, αν προλαβαινεις, το επιπεδο δυσκολιας.Αν θελεις στειλε το e-mail σου.

• 0

Με ενδιαφέρει το θεμα σου, ειμαι και εγω λογιστης και θα ηθελα τα απογευματα να κραταω βιβλια με εδρα το σπιτι μου. Θα ηθελα τη γνωμη σου, αν συμφερει, αν προλαβαινεις, το επιπεδο δυσκολιας.Αν θελεις στειλε το e-mail σου.

Εχω υπάλληλο το πρωί στο γραφείο, μονος δεν βγαίνει με τίποτα , εκτός αν έχεις λίγους πελάτες , για χαρτζηλίκι

• 0
Guest george

Aν μπορει καποιος συναδελφος που δουλευει το πρωι και το απογευμα εχει λογιστικο γραφειο να μας δωσει πληροφοριες σαν και αυτες που ζητησε ο Τονυ θα ειναι χρησιμο

ευχαριστω

• 0

Aν μπορει καποιος συναδελφος που δουλευει το πρωι και το απογευμα εχει λογιστικο γραφειο να μας δωσει πληροφοριες σαν και αυτες που ζητησε ο Τονυ θα ειναι χρησιμο

ευχαριστω

Κι εγώ σε αυτήν την κατηγορία ανήκω.

Δυστυχώς δεν είναι εύκολο, αλλά δεν είναι κι ακατόρθωτο!

Όταν ξεκίνησα, έβρισκα διάφορες δικαιολογίες για να μπορώ να πηγαίνω τα πρωινά στις υπηρεσίες (αν μου έδιναν 0,01€ για κάθε μπαρούφα που έλεγα, δεν θα χρειαζόταν να ξαναδουλέψω στη ζωή μου).

Όταν η απαιτήσεις όμως άρχισαν να αυξάνουν, βρήκα μια φοιτήτρια από το ΤΕΙ -ευτυχώς είναι σχεδόν απέναντι απ'το σπίτι μου κι έτσι δεν ήταν και τόσο δύσκολο- και με ένα χαρτζιλίκι ανέλαβε εκείνη τις πρωινές εργασίες.

Και σήμερα -μετά από πολύ καιρό- συνεργάζομαι με άλλους δύο λογιστές που είμαστε και οι τρεις στην ίδια κατάσταση -πρωί εργαζόμενοι, βράδυ ελεύθεροι- κι έτσι μοιράζονται τα ψέματα στις πρωινές εργασίες στα τρία!

Όπως προείπα, δεν είναι εύκολο, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη......

Μην το φοβάστε! Άμα θα μπείτε στο χορό, θα βρείτε και τον τρόπο να χορέψετε! ;)

• 0

Όταν ξεκίνησα, έβρισκα διάφορες δικαιολογίες για να μπορώ να πηγαίνω τα πρωινά στις υπηρεσίες (αν μου έδιναν 0,01€ για κάθε μπαρούφα που έλεγα, δεν θα χρειαζόταν να ξαναδουλέψω στη ζωή μου).

Όταν η απαιτήσεις όμως άρχισαν να αυξάνουν, βρήκα μια φοιτήτρια από το ΤΕΙ -ευτυχώς είναι σχεδόν απέναντι απ'το σπίτι μου κι έτσι δεν ήταν και τόσο δύσκολο- και με ένα χαρτζιλίκι ανέλαβε εκείνη τις πρωινές εργασίες.

Και σήμερα -μετά από πολύ καιρό- συνεργάζομαι με άλλους δύο λογιστές που είμαστε και οι τρεις στην ίδια κατάσταση -πρωί εργαζόμενοι, βράδυ ελεύθεροι- κι έτσι μοιράζονται τα ψέματα στις πρωινές εργασίες στα τρία!

Εγω παντως που το εκανα (αρχικα) αυτο, μολις εφτασε η ωρα των περικοπων απο την εταιρεια ημουν ο 1ος που την εκανε (ή μαλλον που τον εκαναν...) διοτι ειχα και εξω δουλεια, ενω οι υπολοιποι θα ''πεινουσαν''... Επισης καταλαβαινα οτι υπηρχε ενα κλιμα (οταν αρχισε να φουσκωνει η δουλεια), γιατι με επαιρναν τηλεφωνο στη δουλεια και με ''απασχολουσαν'' με θεματα εκτος δουλειας (της εταιρειας...).

Αν γυρνουσα τον χρονο πισω θα εμενα στην εταιρεια ΜΟΝΟ... Πολυ τρεξιμο το ελευθερο, πολυ φεσι, πολυ αγχος (και πολλα αλλα...), ενω σας υπαλληλος πεφτει το κασερι καθε μηνα και την Παρασκευη το απογευμα ξερεις οτι εισαι ξενοιαστος μεχρι τη Δευτερα το πρωι.

Υ.Γ. Στο γραφειο τα πρωινα υπηρχε ατομο απο την αρχη, αλλα ΟΛΟΙ με σενα θελουν να μιλησουν................. ;)

• 0
Guest παλιά καραβάνα

Με ένα χαρτζηλίκι το λές εσυ?? Το 95% των λογιστικών γραφείων χαρτζηλικώνει αυτές τις ατιμες τις κοπελίτσες αδρά απο ότι φαίνεται και δεν τους κολλάνε ενσημα, η δουλειά έχει 10πλασιαστεί και οι θέσεις λογιστών έχουν μειωθεί κατα 70%, μισθούς χαρτζηλίκια αλλα οι αμοιβές αμοιβές, Τι λέι ο λογιστικός σύλλογος για τις αμοιβές, 800 ευρω τα τρίτης??

Δικία μου συμβουλή, μην προσλαμβάνετε κανένα, μην αποδίδεται κανένα φόρο, ας πάνε να βρούνε το δίκιο τους οι εργαζόμενοι στο διαλυμμένο ΣΕΠΕ, στο συντεχνιακό ΙΚΑ , και στις εφορίες που τους παρακαλάς να κάνεις διακανονισμό για απόδοση φόρων και σε διώχνουν.

Συνάδελφοι μην στεναχωριέστε το κατα πόσο είσαστε ικανοί φοροτέχνες ή όχι , δεν θα σας ελεγξει ποτέ κανένας, ότι και αν κάνετε.

Αρκεί να είσαστε πωλητές καλοί και να πλασάρετε τον εαυτό σας με μαεστρία.

Ενας εμπειρος Λογιστής

• 0

Συνάδελφοι μην στεναχωριέστε το κατα πόσο είσαστε ικανοί φοροτέχνες ή όχι , δεν θα σας ελεγξει ποτέ κανένας, ότι και αν κάνετε.

Αρκεί να είσαστε πωλητές καλοί και να πλασάρετε τον εαυτό σας με μαεστρία.

Αυτά παλιά....

Οι εποχές αλλάζουνε σιγά σιγά.... Και καλό θα ήταν να υπάρχει μια προσαρμογή και από τους παλιούς, αν θέλουν να κρατηθούν στην αγορά.....

Το παίζω μεγάλος και τρανός, με διασυνδέσεις δεξια κ αριστερά, τα ξέρω όλα, αυτό που λέω εγώ κι όλοι οι άλλοι είναι μαλάκες, μας έχουν αφήσει εποχή καιρό τώρα.... Ίσως όχι 100%, τουλάχιστον γίνονται βήματα προς την άλλη κατεύθυνση, κάτι είναι κι αυτό.........

Ήταν ένα από τα άγχη μου πως μπαίνεις σε τέτοιο κλίμα να ανοίξεις επιχείρηση... Αλλά τελικά, οι επιχειρηματίες ανοίγουν σιγά σιγά τα μάτια τους, αξιολογούν και αποφασίζουν ανάλογα........

• 0
Guest mpampis

Αυτά παλιά....

Οι εποχές αλλάζουνε σιγά σιγά.... Και καλό θα ήταν να υπάρχει μια προσαρμογή και από τους παλιούς, αν θέλουν να κρατηθούν στην αγορά.....

Το παίζω μεγάλος και τρανός, με διασυνδέσεις δεξια κ αριστερά, τα ξέρω όλα, αυτό που λέω εγώ κι όλοι οι άλλοι είναι μαλάκες, μας έχουν αφήσει εποχή καιρό τώρα.... Ίσως όχι 100%, τουλάχιστον γίνονται βήματα προς την άλλη κατεύθυνση, κάτι είναι κι αυτό.........

Ήταν ένα από τα άγχη μου πως μπαίνεις σε τέτοιο κλίμα να ανοίξεις επιχείρηση... Αλλά τελικά, οι επιχειρηματίες ανοίγουν σιγά σιγά τα μάτια τους, αξιολογούν και αποφασίζουν ανάλογα........

Πολύ θα ήθελα να το πιστέψω Στέφανε αλλά εγώ την μόνη αξιολόγηση και σκέψη που βλέπω απο τους επιχειρηματίες είναι ΄΄ ποιος λογιστής είναι φτηνότερος και κάνει ότι του λέω εγώ, γιατί εγώ ως γνωστόν τα ξέρω όλα΄΄ . Και δυστυχώς είτε απο ανάγκη είτε απο άλλους λόγους υπάρχουν πολλοί τέτοιοι συνάδερφοι. Οπότε οι υπόλοιποι τι κάνουμε ; προσαρμόζομαστε οι βαράμε μύγες;

• 0

Πολύ θα ήθελα να το πιστέψω Στέφανε αλλά εγώ την μόνη αξιολόγηση και σκέψη που βλέπω απο τους επιχειρηματίες είναι ΄΄ ποιος λογιστής είναι φτηνότερος και κάνει ότι του λέω εγώ, γιατί εγώ ως γνωστόν τα ξέρω όλα΄΄ . Και δυστυχώς είτε απο ανάγκη είτε απο άλλους λόγους υπάρχουν πολλοί τέτοιοι συνάδερφοι. Οπότε οι υπόλοιποι τι κάνουμε ; προσαρμόζομαστε οι βαράμε μύγες;

Θα κάνεις υπομονή λίγο καιρό, προκειμένου να επιβιώσεις...

Όσο περνάει ο καιρός, θα αρχίσεις να αναπτύσεις μεγαλύτερο κύκλο...

Και κάποια στιγμή, που θα έχουν έρθει και οι κατάλληλες οικονομικές συγκυρίες, θα καταλάβεις ότι ΔΕΝ τους θες αυτούς για πελάτες....

Γιατί σε ζαλίζουν κάθε μέρα και δεν πληρώνεσαι για αυτά που προσφέρεις....

Οπότε θα τους ξαποστείλεις μόνος σου, και θα το ευχαριστηθείς κι όλας........ :)

• 0

Καλημέρα,

Τελικά το δύσκολο είναι να έχεις χρόνο να μπορείς να κυνηγάς νέους πελάτες(δλ όχι μισθωτός) αλλά ταυτόχρονα να έχεις λεφτά για όσο διάστημα χρειάζεται μέχρι να τους βρείς.Σύμπερασμα το πρώτο βήμα είναι εύκολο και το έχουμε κάνει πολλοί το δεύτερο όμως δείχνει μακριά για όλους μας.

• 0

Δηλαδή 25 ένσημα από το αφεντικό + 40 ένσημα από τους 20 πελάτες. σύνολο 65! 65 ένσημα το μήνα...

Μια ερώτηση... τους υπαλλήλους του ΙΚΑ που τους βρήκανε? Δεν έχω συναντήσει ποτέ Υπάλληλο του ΙΚΑ να είναι normal στα μυαλά του.

• 0

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι κάνεις οταν πρέπει να συντηρήσεις το γραφείο με όλα τα παρεπόμενα και έρχετε ο πελάτης να σου πεί ότι ο λογιστής του κουμπάρου τον χρεώνει 20 ευρώ το τρίμηνο.Εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι τον έχει γκ.....νο άλλη εξήγηση δεν βρίσκω.

• 0

Εως τρεις εργοδοτες υπαρχει και η πολλαπλη ασφαλιση.

Το τρία από που προκύπτει...???

Δλδ, μέχρι 3 υπάρχει ασφαλιστικός δεσμός...???

Από κει βγήκε το μέχρι 3 είναι δεσμός, από κει και πάνω είναι θεσμός...????? :lol:

• 0
Guest Επισκέπτης

Στείλ'τον για εφεδρεία.

Κοίτα για κάτι βλαμμένους που πρέπει να σπαταλάμε χρόνο ψάχνοντας να τους αποδείξουμε το αυτονόητο. Ούστ.

Πες του να σου δώσει γραπτώς την επισήμανση αυτή. ή πες του να σου την πει προφωρικά παρουσία του προϊσταμένου του.

Μετά κερνάω εγώ τις μπυρες.