Προς το περιεχόμενο

9η Συνάντηση μελών Taxheaven - Φλώρινα 15 - 18/11/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωστή, καλημέρα. Σωστά τα γράφεις. Ας ξεκινήσει κάποιος (γιατί όχι εσύ, που είσαι ο πιο νότιος) για το τι θα κάνουμε, αλλιώς απεραντολογούμε και ο καιρός περνά. Στο τέλος βλέπω πόλεμο Βορείων και Νοτίων (!) με τους νησιώτες στη μέση...

αγχωμενο σε βλεπω συναδελφε

οκτω συναπτα ετη και εννεα συναντησεις εχουν γινει με καποιο τροπο και ηταν και πολυ πετυχημενες. Θα γινει και φετος , ποσο μαλλον που εχουμε και νεους ενδιαφερομενους(συνηθως καθε χρονο εχουμε καποιους καιρουργιους στην παρεα που μετα ξαναρχονται).

Για να μην ανησυχουν οσοι δεν παρακολουθησαν τα προηγουμενα χρονια, παντα προτεινονται καποια μερη και ημερομηνιες και γινεται ψηφοφορια. Απο την αρχη επικρατησε να επιλεγουμε τον τοπο με κριτηριο να εχουμε καποιον δικο μας για να μας δωσει καποιες καλυτερες πληροφοριες για την διοργανωση αλλα και σαν εναν τροπο να τον τιμησουμε που μας ακολουθει.

Ετσι κατα την αποψη μου σειρα εχει η Φλωρινα και η Σοφια .

Περιμενουμε και αλλες προτασεις και οπως συνηθως καθε χρονο θα ακουστουν σχεδον ολες οι πολεις της Ελλαδας.

Μας παιρνει λιγο χρονο και συνηθως το πρωτο δεκαπενθημερο του Νοεμβρη τα καταφερνουμε να βρεθουμε.

οποτε καντε τις προτασεις σας και θα τις μαζεψουμε εντος των ημερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8.jpg

elath_30_3_2011.jpg.jpg

%25CE%25A3%25CE%2592%25CE%259A%2B%25CE%2595%25CE%259B%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%2597%2B018.jpg

leibadia_f.jpg

Ξεκινήστε από την Ελάτη, που απέχει μόλις 13 χιλιόμετρα από την Πύλη. Είναι το μεγαλύτερο από τα ορεινά χωριά του Νομού Τρικάλων και το πιο ανεπτυγμένο τουριστικά. Θα βρείτε αρκετό κόσμο, αλλά θα περπατήσετε άνετα και θα χαρείτε τις ομορφιές του οικισμού. Μην παραξενευτείτε αν ακούσετε τους κατοίκους να αποκαλούν το χωριό τους «Τύρνα» - έτσι λεγόταν μέχρι το 1955. Η Ελάτη είναι «πνιγμένη» στο πράσινο - εξ ου και το όνομά της - και, παρόλο που είναι όμορφη όλες τις εποχές του χρόνου, ειδικά τον χειμώνα δίνει στον επισκέπτη την εντύπωση ότι βρίσκεται σε έναν μικρό παράδεισο. Με όμορφα γραφικά μέρη για να μείνετε, καταπληκτικά ταβερνάκια, καθαρό βουνίσιο αέρα και κυρίως θέα προς τον Κόζιακα. Η Ελάτη φημίζεται για το χιόνι της που πέφτει τον χειμώνα, οπότε θα είστε φοβερά άτυχοι αν δεν βρείτε. Δεν έχει τίποτα πραγματικά να ζηλέψει από τα φημισμένα κέντρα των Αλπεων. Θα δείτε την εκκλησία της Κοίμησης της Θεοτόκου με το παλιό τέμπλο της, αλλά και το ξωκλήσι του Αϊ-Γιώργη λίγο έξω από τον οικισμό.

Επόμενος σταθμός σας το Περτούλι, που είναι χτισμένο αμφιθεατρικά στην πλαγιά του βουνού και ξεχωρίζει για τα γραφικά πέτρινα σπίτια του με τις κεραμιδένιες στέγες. Περάστε από την εκκλησία της Αγίας Κυριακής στην είσοδο του οικισμού, αλλά και από το εκκλησάκι των Αγίων Αποστόλων μέσα σε ένα καταπράσινο τοπίο.

Εκτός από τις άλλες ομορφιές και από τον παραδοσιακό οικισμό, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το δάσος του Περτουλίου είναι ένα από τα πλέον καλοδιατηρημένα δάση ελάτης στην Ελλάδα. Εκεί βρίσκονται και οι εγκαταστάσεις του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, στις οποίες κατά τους καλοκαιρινούς μήνες γίνεται η πρακτική εξάσκηση των φοιτητών Δασολογίας.

Πολύ όμορφες διαδρομές μπορείτε να κάνετε σε όλη την περιοχή. Τα Περτουλιώτικα Λιβάδια είναι ονομαστά. Ξεκινώντας απέναντι από το σαλέ του Χιονοδρομικού και πριν από το Περτούλι υπάρχει σχετική σήμανση για τη σχεδιασμένη διαδρομή. Ακολουθείτε δασικό δρόμο και μετά από 15 λεπτά πεζοπορίας συνεχίζετε σε μονοπάτι μέσα στο ελατοδάσος, ακολουθώντας την κοίτη του ρέματος. Οταν βρεθείτε στο ξέφωτο, θα προχωρήσετε ακόμα μέχρι να συναντήσετε το οροπέδιο.

Αν έχετε όρεξη για περισσότερες περιηγήσεις, μπορείτε να συνεχίσετε και με άλλα ορεινά χωριά του Νομού Τρικάλων, στον Δήμο Αιθήκων, το Νεραϊδοχώρι, τη Δέση, την Πύρρα, το Γαρδίκι και να φτάσετε μέχρι τον Ασπροπόταμο και τις πηγές του Αχελώου.

Ακόμα κι αν δεν ξέρετε να εξασκήστε στα χειμερινά σπορ, και κυρίως στο σκι, αξίζει να περάσετε από το Χιονοδρομικό Κέντρο, που βρίσκεται στη θέση Λιβάδια Περτουλίου, ανάμεσα σε Ελάτη και Περτούλι. Σε υψόμετρο 1.200 μέτρων και με όλες τις ανέσεις για τους χειμερινούς σκιέρ και για όσους θέλουν απλά να απολαύσουν τη θέα του λευκού χιονιού προτείνουμε μια βόλτα με τον εναέριο αναβατήρα, που λειτουργεί και για περιήγηση πεζών, χωρίς δηλαδή εξοπλισμό σκι. Ή μπορείτε να καθίσετε δίπλα στα μεγάλα αναμμένα τζάκια και να απολαύσετε έναν ζεστό καφέ ή μια σοκολάτα. Για τους πιο «μυημένους» υπάρχει η δυνατότητα για αναρρίχηση στο χιόνι και για περιπάτους στα δασικά μονοπάτια της περιοχής.

Τα έθιμα της Αποκριάς

Στην Ελάτη ο Πολιτιστικός Σύλλογος διοργανώνει, σε συνεργασία με τον Δήμο, εορταστικές εκδηλώσεις με τη συμμετοχή ντόπιων και επισκεπτών. Οσοι συμμετέχουν φορούν παλιά ρούχα και τριγυρνούν σε ομάδες στα μαγαζιά του χωριού σκορπώντας κέφι με τραγούδια και απαγγέλοντας σατιρικούς στίχους. Την Καθαρά Δευτέρα στην πλατεία του χωριού διοργανώνεται γλέντι με νηστίσιμα εδέσματα και βαρελίσιο κρασί.

Τοπικά προϊόντα και γεύσεις

Σας προτείνουμε να αγοράσετε ρίγανη, τσάι του βουνού, σπιτικά λικέρ, μέλι, γλυκά του κουταλιού, τσίπουρο, παραδοσιακά ζυμαρικά και ντόπιο τυρί. Δοκιμάστε οπωσδήποτε πίτες φτιαγμένες με σπιτικό φύλλο, παραδοσιακό ζυμωτό ψωμί, αγριογούρουνο, ζαρκάδι, ελάφι και αρνί στη γάστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουνό να 'ναι και όπου να 'ναι... αν έχει και κόκκινα χρώματα... ναι, αν έχει και γεφύρια... ναι, αν έχει και τζάκι... ναι, αφού έχει και καλή παρέα... ναιιιιι!! άντε γιατί φέτος δεν πήγαμε πουθενά... Φλώρινα είναι υπέροχα, επίσης και λίμνη Πλαστήρα μούρλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουνό να 'ναι και όπου να 'ναι... αν έχει και κόκκινα χρώματα... ναι, αν έχει και γεφύρια... ναι, αν έχει και τζάκι... ναι, αφού έχει και καλή παρέα... ναιιιιι!! άντε γιατί φέτος δεν πήγαμε πουθενά... Φλώρινα είναι υπέροχα, επίσης και λίμνη Πλαστήρα μούρλια...

Βασιλη ενα μερος θα διαλεξεις

αμα αρχισουμε απο δυο τρια ο καθενας ξερεις ποτε θα τελειωσουμε

(μαλωνω εσενα που δεν παρεξηγεισαι να ακουσουν και οι αλλοι :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να το κανω βρε Κωστη , αλλα εχω τρακ δεν θα τα καταφερω οπως εσυ , ασε και τους συκοφαντες που θα λενε οτι τα κανω οπως θελω.... :lol:

:):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουνό να 'ναι και όπου να 'ναι... αν έχει και κόκκινα χρώματα... ναι, αν έχει και γεφύρια... ναι, αν έχει και τζάκι... ναι, αφού έχει και καλή παρέα... ναιιιιι!! άντε γιατί φέτος δεν πήγαμε πουθενά... Φλώρινα είναι υπέροχα, επίσης και λίμνη Πλαστήρα μούρλια...

Το ότι γουστάρεις τα χιόνια το βλέπω και από το avatar χα χα !!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγχωμενο σε βλεπω συναδελφε

οκτω συναπτα ετη και εννεα συναντησεις εχουν γινει με καποιο τροπο και ηταν και πολυ πετυχημενες. Θα γινει και φετος , ποσο μαλλον που εχουμε και νεους ενδιαφερομενους(συνηθως καθε χρονο εχουμε καποιους καιρουργιους στην παρεα που μετα ξαναρχονται).

Για να μην ανησυχουν οσοι δεν παρακολουθησαν τα προηγουμενα χρονια, παντα προτεινονται καποια μερη και ημερομηνιες και γινεται ψηφοφορια. Απο την αρχη επικρατησε να επιλεγουμε τον τοπο με κριτηριο να εχουμε καποιον δικο μας για να μας δωσει καποιες καλυτερες πληροφοριες για την διοργανωση αλλα και σαν εναν τροπο να τον τιμησουμε που μας ακολουθει.

Ετσι κατα την αποψη μου σειρα εχει η Φλωρινα και η Σοφια .

Περιμενουμε και αλλες προτασεις και οπως συνηθως καθε χρονο θα ακουστουν σχεδον ολες οι πολεις της Ελλαδας.

Μας παιρνει λιγο χρονο και συνηθως το πρωτο δεκαπενθημερο του Νοεμβρη τα καταφερνουμε να βρεθουμε.

οποτε καντε τις προτασεις σας και θα τις μαζεψουμε εντος των ημερων

Οπως λες είμαι νέος στην στήλη. Πάντως με κατατόπισες πλήρως και δεν ήμουν αγχωμένος. Σ' ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΗ, ΜΕΤΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ , ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΙ.. :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με το σκεπτικό της Χρύσας

Για κάποιους (πχ τους σύντεκνους) οπουδήποτε εκτός Κρήτης εκ των πραγμάτων είναι μακριά.

Ακόμα να πω ότι καλό είναι να πάμε σε μέρη που υπάρχει κάποιος/κάποια συνάδελφος για να κάνει μια μικρή προετοιμασία. Γενικά έχει δουλέψει η λογική αυτή.

Τέλος ναι στην Φλώρινα με μια συμφωνία. Δεν θα με βάλει η Σοφία να φάω στις Πρέσπες αυτά που κει πάνω λένε ψάρια

Θα συμφωνήσω με το σκεπτικό της Χρύσας

Για κάποιους (πχ τους σύντεκνους) οπουδήποτε εκτός Κρήτης εκ των πραγμάτων είναι μακριά.

Ακόμα να πω ότι καλό είναι να πάμε σε μέρη που υπάρχει κάποιος/κάποια συνάδελφος για να κάνει μια μικρή προετοιμασία. Γενικά έχει δουλέψει η λογική αυτή.

Τέλος ναι στην Φλώρινα με μια συμφωνία. Δεν θα με βάλει η Σοφία να φάω στις Πρέσπες αυτά που κει πάνω λένε ψάρια

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟΙ Κε ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΦΕΤΟΣ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ..... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΛΑΚΙ!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΠΑΧΥΝΤΙΚΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΨΗΤΟ.

ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΠΡΕΣΠΕΣ. ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΕΙ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφη η ξενάγησή σου συναδέλφισα logioannina. Εχω περάσει πριν χρόνια από εκεί, πηγαίνοντας προς Σέρβια, που έχω συγγενείς. Ομως καλό μου φαίνεται και το Πάπιγκο, ειδικά Νοέμβρη-Δεκέμβρη ! Τα λέω της νύφης για να τ΄ ακούσει η πεθερά (Χρύσα, μη φωνάξεις...). Και μην ακούσω ότι είμαι αγχωμένος. Απλά ξεδίνω λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφη η ξενάγησή σου συναδέλφισα logioannina. Εχω περάσει πριν χρόνια από εκεί, πηγαίνοντας προς Σέρβια, που έχω συγγενείς. Ομως καλό μου φαίνεται και το Πάπιγκο, ειδικά Νοέμβρη-Δεκέμβρη ! Τα λέω της νύφης για να τ΄ ακούσει η πεθερά (Χρύσα, μη φωνάξεις...). Και μην ακούσω ότι είμαι αγχωμένος. Απλά ξεδίνω λίγο...

Γιαννη (και συ ή θυμαμαι λαθος?)

σε συγχωρω γιατι συμφωνω για το Παπιγκο :)

ομως κατεληξε επιτελους καπου για να αρχισουμε να μετραμε ψηφους .

Ξεδινε οσο θελεις και αν ερθεις σου υποσχομαστε οτι θα ξεδωσεις πααααρα πολυ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟΙ Κε ΓΙΑΝΝΑΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΦΕΤΟΣ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΤΡΕΛΑΘΗΚΑ..... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΕΛΑΚΙ!!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟΥΛΑΚΙ ΠΑΧΥΝΤΙΚΟ, ΑΝ ΚΑΙ ΨΗΤΟ.

;)

αν δεν κανω λαθος ειχαν στεναξει και τα βατραχια με σενα στα Γιαννενα :P:D ακουνε Μαχατζη και τρεχουν να κρυφτουν... :lol::P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη (και συ ή θυμαμαι λαθος?)

σε συγχωρω γιατι συμφωνω για το Παπιγκο :)

ομως κατεληξε επιτελους καπου για να αρχισουμε να μετραμε ψηφους .

Ξεδινε οσο θελεις και αν ερθεις σου υποσχομαστε οτι θα ξεδωσεις πααααρα πολυ......

Χρύσα, σε ευχαριστώ, αλλά είμαι από τους πιο νέους στην γειτονιά και περιμένω την λίστα με τους τόπους συνάντησης για να ψηφίσω. Και σε βεβαιώνω ότι η χώρα μας έχει τόσους πολλούς τόπους συνάντησης, από το Ελαφονήσι της Κρήτης μέχρι το Ποντικονήσι της Κέρκυρας και από το Πεταλίδι της Μεσσηνίας μέχρι την Νικήτα της Χαλκιδικής, που δεν θα τελειώσουμε ούτε του χρόνου, προτείνοντας και ψηφίζοντας. Κάνε λοιπόν τον κατάλογο, ανέβασέ τον και ψηφίζω πρώτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πατέντα:

Ότι πόλη προτείνει κάποιος παίρνει ψήφο.

Αν κάποιος προτείνει δύο πόλεις παίρνει έναν ψήφο η μία πόλη και ένα η άλλη.

Συμφωνώ ότι μετά την επιλογή της πόλης έρχεται ο προσδιορισμός της ημερομηνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πατέντα:

Ότι πόλη προτείνει κάποιος παίρνει ψήφο.

Αν κάποιος προτείνει δύο πόλεις παίρνει έναν ψήφο η μία πόλη και ένα η άλλη.

Συμφωνώ ότι μετά την επιλογή της πόλης έρχεται ο προσδιορισμός της ημερομηνίας.

ιντα να ψηφισει δυο πολεις ο καθενας ωρε συντεκνε ? για να χουμε να μετραμε?

επειδη εσυ δεν εχεις χρονο και θα τα μετρησει αλλος? :o:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις τελευταίες οδηγίες της Χρύσας έχουμε και λέμε... Θέλω Πρέσπες γιατί έχω χρόνια να πάω... αλλά ψηφίζω Φλώρινα αφού έχουμε τη Σοφία... Φλώρινα douze points... !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη

Η Φλώρινα νομίζω ότι πάει μαζί με εκδρομή στις Πρέσπες

και μια διευκρίνηση

Μαρία σαφώς και δεν μιλάω για το χέλι

όλα τα άλλα όμως ................... ΔΕΝ είναι ψάρια

(αν ήσουν το Σάββατο σπίτι μου που ψήσαμε ένα γοφάρι 5 κιλά θα έβλεπες τι λέμε εμείς ψάρια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη

Η Φλώρινα νομίζω ότι πάει μαζί με εκδρομή στις Πρέσπες

και μια διευκρίνηση

Μαρία σαφώς και δεν μιλάω για το χέλι

όλα τα άλλα όμως ................... ΔΕΝ είναι ψάρια

(αν ήσουν το Σάββατο σπίτι μου που ψήσαμε ένα γοφάρι 5 κιλά θα έβλεπες τι λέμε εμείς ψάρια)

Τότε τέλλλειααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την φλώρινα μας εδωσαν τιμές για το Best western

http://hotel-lingos-.../facilities.htm

30 ευρώ το άτομο με πρωινό

για την λίμνη Πλαστήρα μας εδωσε τιμές για το Μουζακι Παλλας

http://www.mouzakipalace.info/

40 ευρω το άτομο με πρωινό και βραδυνο χρηση spa κλπ

μου εδωσε και ως εναλλακτικη για κοντά στην Φλώρινα το europa hotel στην Καστοριά

http://www.europahotelkastoria.gr/

35 ευρω το άτομο , πρωινο και βραδυνο.

Για όλα τα παραπάνω ξενοδοχεία παιδιά έως 6 ετων δεν εχουν χρέωση , παιδιά έως 18 ετων εχουν την μισή χρέωση , ενώ στα τρία παιδιά χρεώνουν τα δυο και κάνουν το τρίτο δώρο :D

Στην Φλώρινα και στην Καστοριά τα ξενοδοχεία είναι μεσα στην πόλη ενώ στην Λίμνη Πλαστηρα είναι στο βουνό .

Τα πουλμαν τα 50αρια και τα 56αρια κοστίζουν 8 ευρω το άτομο/ημερα , ενω το 62αρι κοστίζει 9 ευρω το άτομο / ημέρα .

Για Φλώρινα στην τιμή των πούλμαν συμπεριλαμβανεται και η βόλτα Φλωρινα -Καστορια -Πρεσπες

ενω για λίμνη Πλατήρα η αντίστοιχη βόλτα στα περίχωρα Περτούλι κλπ.

Ο φίλος απο το πρακτορείο είπε πως για Φλώρινα Καστορια κλπ οι τρείς ημέρες Π-Σ-Κ είναι λίγες και θα ταλαιπωρηθούμε και προτεινε 4ημερο Π-Π-Σ και επιστροφή Κυριακή .

Οι παραπάνω προτάσεις έχουν να κάνουν με τις τιμές που είχα ζητήσει και ΔΕΝ είναι δεσμευτικές ώς προς το μέρος της εκδρομής.

Αντε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την φλώρινα μας εδωσαν τιμές για το Best western

http://hotel-lingos-.../facilities.htm

30 ευρώ το άτομο με πρωινό

για την λίμνη Πλαστήρα μας εδωσε τιμές για το Μουζακι Παλλας

http://www.mouzakipalace.info/

40 ευρω το άτομο με πρωινό και βραδυνο χρηση spa κλπ

μου εδωσε και ως εναλλακτικη για κοντά στην Φλώρινα το europa hotel στην Καστοριά

http://www.europahotelkastoria.gr/

35 ευρω το άτομο , πρωινο και βραδυνο.

Για όλα τα παραπάνω ξενοδοχεία παιδιά έως 6 ετων δεν εχουν χρέωση , παιδιά έως 18 ετων εχουν την μισή χρέωση , ενώ στα τρία παιδιά χρεώνουν τα δυο και κάνουν το τρίτο δώρο :D

Στην Φλώρινα και στην Καστοριά τα ξενοδοχεία είναι μεσα στην πόλη ενώ στην Λίμνη Πλαστηρα είναι στο βουνό .

Τα πουλμαν τα 50αρια και τα 56αρια κοστίζουν 8 ευρω το άτομο/ημερα , ενω το 62αρι κοστίζει 9 ευρω το άτομο / ημέρα .

Για Φλώρινα στην τιμή των πούλμαν συμπεριλαμβανεται και η βόλτα Φλωρινα -Καστορια -Πρεσπες

ενω για λίμνη Πλατήρα η αντίστοιχη βόλτα στα περίχωρα Περτούλι κλπ.

Ο φίλος απο το πρακτορείο είπε πως για Φλώρινα Καστορια κλπ οι τρείς ημέρες Π-Σ-Κ είναι λίγες και θα ταλαιπωρηθούμε και προτεινε 4ημερο Π-Π-Σ και επιστροφή Κυριακή .

Οι παραπάνω προτάσεις έχουν να κάνουν με τις τιμές που είχα ζητήσει και ΔΕΝ είναι δεσμευτικές ώς προς το μέρος της εκδρομής.

Αντε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Να μπορούσαμε μονίμως να συζητάμε για τέτοια θέματα... Να πάμε στη Φλώρινα; ή μήπως να πάμε στις Πρέσπες, ή να πάμε Καστοριά; Να πάμε 4 μέρες ή να πάμε τρεις... ουφ, γεροί να είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπορούσαμε μονίμως να συζητάμε για τέτοια θέματα... Να πάμε στη Φλώρινα; ή μήπως να πάμε στις Πρέσπες, ή να πάμε Καστοριά; Να πάμε 4 μέρες ή να πάμε τρεις... ουφ, γεροί να είμαστε...

Ετσι είναι φίλε μου ,

ακριβώς έτσι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενα μικρό υπολογισμό ,

για 5μελη οικογενεια όπως εμείς, για Φλώρινα μας βγαίνει 225 ευρω το ξενοδοχείο για 3 Δ/σεις

και 160 ευρώ το πουλμαν 4 ημέρες , το σύνολο 385 ευρώ .

Νομίζω πως για τοσο μεγάλο ταξίδι συμφέρει το πούλμαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε Κίμωνα, πολύ καλή δουλειά!!!

Εγω, ξέρεις, παιζω Μουζάκι.....απιστευτη θέα κλπ κλπ

Μονο με "χαλάει" λίγο το βραδυνο στο ξενοδοχείο.... θα μας περιορίσει μέσα..... δεν ξέρω πάλι....

"Δημοκρατία" έχουμε (έχουμε???) οτι πει ο κυριαρχος λαός.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...