Προς το περιεχόμενο

9η Συνάντηση μελών Taxheaven - Φλώρινα 15 - 18/11/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως βλέπω στην κατάσταση από Πέμπτη θα 'ρθήτε περίπου 65 άτομα( 28 μέλη + οικογένειες) και την ΄Παρασκευή 35 άτομα (13 μέλη + οικογένειες)

ΠΛΑΝΟ Νο 1

Πέμπτη απόγευμα

Συνάντηση στο ξενοδοχείο,αγκαλιές φιλιά, γνωριμία με τα νέα μέλη και καφεδάκι στο λόμπι

Το βραδάκι, αν σας αρέσει η ιδέα, μπορούμε να φάμε στο ξενοδοχείο( με λογική τιμή 12-15 ευρώ/άτομο) με ζωντανή μουσική και χορό αλλιώς ταβέρνα στην πόλη. Αν μείνουμε στο ξενοδοχείο θα πρέπει να ειδοποιήσω αρκετά νωρίτερα τον κ. Παναγιώτη ώστε να μας εξασφαλίσει μουσικούς, αν πάλι πάμε σε ταβέρνα θα πρέπει να κλείσω κατάλληλο χώρο(σ' αυτή την περίπτωση θα έχουμε τα δικά μας όργανα).

Παρασκευή

Πρωινό και μετά μια βόλτα στην πόλη. Για όσους θέλουν μπορούμε να ανεβούμε στον λόφο του Αγ. Παντελεήμονα με πανοραμική θέα στην πόλη και γενικά στην ευρύτερη περιοχή (μπορούνε να το κάνουν και τα παιδιά, η υψομετρική διαφορά είναι περίπου 300 μέτρα-υψομετρική διαφορά όχι απόσταση- και ο χρόνος ανάβασης-καταβασης 1 με 1,5 ώρα ,ή και παραπάνω :) , ανάλογα με τον ρυθμό μας)

Τσιμπάμε κάτι και γυρίζουμε στο ξενοδοχείο για να βρεθούμε με το γκρουπ της Παρασκευής.

Αγκαλιές, φιλιά κλπ

Το βράδυ βγαίνουμε όλοι μαζί για φαγητό.Στο λόφο του Αγ. Παντελεήμονα, από κει που ξεκινά το μονοπάτι για το βουνό(βλ. παραπάνω) σε ένα μαγαζί με θέα την πόλη.Επειδή θα είναι βράδυ θα βλέπουμε τα φώτα της :) Φαγητό, κρασί, τραγούδι και χορός με τα δικά μας όργανα.

Σάββατο

Πρωινό και αναχώρηση για Πρέσπα όσο το δυνατόν πιο νωρίς

Είμαι σε επικοινωνία με τον Φορέα Διαχείρησης Πρεσπών ώστε να μας κάνουν μια παρουσίαση της περιοχής σε κλειστό χώρο δωρεάν.

Μετά ίσως να έχουμε και μια εξωτερική ξενάγηση από την Εταιρία Προστασίας Πρεσπών ώστε να δούμε τις φωλιές των πουλιών κτλ με τηλεσκόπια αν και τα περισσότερα πουλιά όπως οι πελεκάνοι είναι αποδημητικά.Χρεώνουν για την ξενάγηση 60 ευρώ το λεωφορίο δηλ. περίπου 1 ευρώ το άτομο.

Μετά θα πάμε στο χωριό Ψαράδες και αν ο καιρός μας το επιτρέψει μπορούμε να κάνουμε μια λιμναία ξενάγηση με βάρκες ώστε να δούμε τις βραχογραφίες, τα ασκηταριά και το τριεθνές, τό σημείο δηλ. που συναντώνται η Έλλάδα με την Αλβανία και τα Σκόπια.

Από το χωριό Ψαράδες θα κατευθυνθούμε προς το χωριό Πύλη. Από εκεί ξεκινά η πλωτή γέφυρα που θα μας οδηγήσει στο νησάκι του Αγ. Αχιλλείου. Εκεί θα επισκευτούμε την ομώνυμη βασιλική εκκλησία όπου διοργανώνονται τα πρέσπεια.

Στο νησάκι λειτουργεί ξενοδοχείο με μεγάλο εστιατόριο -ταβέρνα όπου μπορούμε να φάμε, να πιούμε και να διασκεδάσουμε.

Επιστροφή στο ξενοδοχείο και βλέπουμε...

Κυριακή

Πρωινό και αναχώρηση για Νυμφαίο όσο πιο νωρίς γίνεται.

Βλέπουμε το χωριό και πίνουμε ένα καφεδάκι.

Από κει το λεοφωρείο αναχωρεί για Αθήνα και οι υπόλοιποι μπορούμε να κάτσουμε για φαγητό ή στο Νυμφαίο ή στο Σκλήθρο στην ταβέρνα του Θωμά που έχει αναφερθεί σε πρώιμες συζητήσεις :) .

Η δυσκολία του πλάνου νο 1 είναι ότι την Κυριακή οι νότιοι θα επιστρέψετε στα σπίτια σας μεσάνυχτα, να μην πω για τους Καλαματιανούς :blink:

Για αυτό υπάρχει και το πλάνο νο 2

ΠΛΑΝΟ Νο 2

Πέμπτη

Όμοια με πλάνο νο 1

Παρασκευή

Επισκεπτόμαστε το Νυμφαίο

Επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο όπου συναντιόμαστε με τους υπόλοιπους και συνεχίζουμε σύμφωνα με το πλάνο νο 1

Σάββατο

Πρέσπα

Κυριακή

Ελεύθερο πρόγραμμα-αναχώρηση

Αναμένω σχόλια και προτάσεις

Καταπληκτική προεργασία Σοφία.

Το περίμενα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας παίξουμε εμείς,θα κάνετε και νεους φίλους αν θέλετε.

Έτσι μπορεί να παρασυρθούμε να έρθουμε και στο νησί σας που έχουμε συγγενείς και κουμπάρους.

Γιαννάκης-Σοφούλα

Εντάξει. Εκτός από συγγενείς και κουμπάρους θα έχετε και φιλική παρέα !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίμωνα ,σ ‘ ευχαριστώ που με πρόσθεσες στη λίστα.

Υ.Γ. Τι ωραίο που είναι να σ αγαπούν και να σου κάνουν τα χατίρια…(και δεν αναφέρομαι στον Κίμωνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρεπει να ενημερωσουμε την Νατάσσα που έχει κλείσει στου Βέλτση ,

και αν θυμαμαι καλα περιμενει η Ζωή απο Θεσ/κη .

Θα ενημερωσω και την λιστα με τα ονοματα που εχουμε κανει κρατησεις γενικα

Και προχωράμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λόφο του Αγίου Παντελή δεν μπορεί να ανέβει το λεωφορείο για όσους δεν θελουν να περπατήσουν;

Το πρόγραμμα το βρίσκω καταπληκτικό, μπραβο Σοφάκι.

Στο λόφο το λεωφορείο ανεβαίνει μέχρι το μαγαζί που θα φάμε.

Εναλλακτικά αντί της ανάβασης μπορούμε να πάμε στο εκκλησάκι της Αγ. Κυριακής μέσα απ' το βουνό που είναι πολύ κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Σόφη ,

σε ευχαριστουμε εκ των προτέρων για όλα .

Σχετικα με το πρόγραμμα νομίζω πως το Ν2 είναι πιο πρακτικό

αλλα οι φίλοι μας της Παρασκευής δεν θα προλάβουν την εκδρομη στο Νυμφαίο .

Βέβαια επειδή της Παρασκευης οι φίλοι έχουν όλοι ΙΧ , μπορουν να κανουν την βολτα στο Νυμφαίο Κυριακή

και μετά να αναχωρήσουν , ετσι ώστε να μην αργησει η αναχωρηση του Πούλμαν την Κυριακή .

Πιστευω ότι θα πρεπει να απαντησουν οι Νησιώτες και οι Καλαματιανοί .

Προσωπικά κλεινω προς το πρόγραμμα Ν 2 αλλα αν δεν εχουν προβλημα οι παραπάνω

τότε δεν εχω και εγω κάνενα προβλημα , ισα ισα θα είμαστε ολοι μαζι για παραπάνω ώρες .

Οσο για το Φαί , εγω δεν μπορω να αποφασισω αν δεν συμφωνησει ο κάχρι boy διότι με εχει σε σκληρό προγραμμα

:D :D

Κίμωνα, εμείς από Πάρο συμφωνούμε με το Νο. 2, όπως υπογραμμίζω παραπάνω. Οσο για την ορειβασία, ίσως η Βαγγελιώ να θέλει. Εγκώ ντεν τέλει...

Τις ευχαριστίες μου στην Σοφία για την έξοχη ενημέρωση και το πρόγραμμα που έφτιαξε. Τι να πω πια για αυτήν κοπέλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίμωνα, εμείς από Πάρο συμφωνούμε με το Νο. 2, όπως υπογραμμίζω παραπάνω. Οσο για την ορειβασία, ίσως η Βαγγελιώ να θέλει. Εγκώ ντεν τέλει...

Τις ευχαριστίες μου στην Σοφία για την έξοχη ενημέρωση και το πρόγραμμα που έφτιαξε. Τι να πω πια για αυτήν κοπέλα...

Τα εύσημα και τα φιλιά από κοντά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφία με τέτοιο πρόγραμμα μπαίνω στον πειρασμό να έρθουμε από την Πέμπτη.Αλλωστε σαν νέα στην παρέα

έχω και ένα άγχος.Όμως απ' ότι βλέπω θα εγκλιματίστουμε πολύ εύκολα.Τσίπουρα,ταβέρνες,χοροί,μουσική

με δικά σας όργανα,τι άλλο να θέλουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοφία με τέτοιο πρόγραμμα μπαίνω στον πειρασμό να έρθουμε από την Πέμπτη.Αλλωστε σαν νέα στην παρέα

έχω και ένα άγχος.Όμως απ' ότι βλέπω θα εγκλιματίστουμε πολύ εύκολα.Τσίπουρα,ταβέρνες,χοροί,μουσική

με δικά σας όργανα,τι άλλο να θέλουμε?

Συγνώμη που τροποποίησα την δημοσιευση ,

αλλα μου βγήκε αυθόρμητα .

Μην διστασετε ούτε στιγμή ,

θα με θυμηθείτε στις 18 Νοεμβρίου το βράδυ .

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρεπει να ενημερωσουμε την Νατάσσα που έχει κλείσει στου Βέλτση ,

και αν θυμαμαι καλα περιμενει η Ζωή απο Θεσ/κη .

Θα ενημερωσω και την λιστα με τα ονοματα που εχουμε κανει κρατησεις γενικα

Και προχωράμε

Να'μαι κ εγω!!

Das όντως περιμένω, για να κλείσω το δωμάτιο. Εντος της εβδομάδας θα είμαι έτοιμη και

εγω..

(εντελώς πληροφοριακά Κατερίνα είναι το όνομα μου..Ζώη το επίθετο! :rolleyes: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που? στην τηλεόραση??? :lol: :lol: :lol:

Θα με δεις και θα πάθεις ατύχημα (στο βόλει φυσικά) :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'μαι κ εγω!!

Das όντως περιμένω, για να κλείσω το δωμάτιο. Εντος της εβδομάδας θα είμαι έτοιμη και

εγω..

(εντελώς πληροφοριακά Κατερίνα είναι το όνομα μου..Ζώη το επίθετο! :rolleyes: )

Εντελώς πληροφοριακά........ γερνάω , :)

αφού όταν είχα δει την συμμετοχή σου ,

λέω , να το επίθετο της μανουλας μου .

Αλλα που μυαλό με τόσο τρέξιμο ,

το ξέχασα .

Συγνώμη Κατερίνα .

Υ.Γ Για να σε προλάβω , Λάβδανη Ιωαννίνων η καταγωγή της :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που τροποποίησα την δημοσιευση ,

αλλα μου βγήκε αυθόρμητα .

Μην διστασετε ούτε στιγμή ,

θα με θυμηθείτε στις 18 Νοεμβρίου το βράδυ .

:)

Ευχαριστώ!Δεν θα διστάσουμε!Παρόλο που δεν συμμετέχω πολύ γράφοντας,είστε η αγαπημένη μου παρέα εδώ και αρκετά χρόνια.Ανυπομονώ λοιπόν να σας γνωρίσω από κοντά.Έχω μετανοιώσει πολύ που δεν ήρθαμε πέρυσι στην Στενή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πληροφοριακά........ γερνάω , :)

αφού όταν είχα δει την συμμετοχή σου ,

λέω , να το επίθετο της μανουλας μου .

Αλλα που μυαλό με τόσο τρέξιμο ,

το ξέχασα .

Συγνώμη Κατερίνα .

Υ.Γ Για να σε προλάβω , Λάβδανη Ιωαννίνων η καταγωγή της :rolleyes:

Αλίμονο! Δεν παρεξηγούμαι έτσι εύκολα.. το έχω συνηθίσει εξάλλου! Στο σχολείο οι καθηγητές Ζωή με φωνάζανε..αντε καμιά φορά και Ζωίτσα! χεχε..

Ηπειρώτικη η καταγωγή, όπως και η δική μου..απο το Λέχοβο Φλώρινας (έβαλα και link σε προηγούμενη παράθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λίστα με προσθήκη Βάγια (logioannina)

για να μην ξεχνιόμαστε υπάρχει και η silvi με ΙΧ και θέσεις κενές (εως 3) απο Πειραιά , ο Σελιος απο Ευβοια μα μάλλον μια θεση κενή , ο Στέλιος απο Πολύγηρο με 2 θεσεις , το Χριστινάκι απο Σαλόνικα (κέντρο) με 1 θεση ολόκληρη και 2 μισές :D :D και τέλος απο την μακρινή Ορεστιάδα το Μαράκι με μάλλον μία θεση κενή .

Ουτε εκφωνητης σε καλλιστεια να ήμουνα ρε σείς :)

https://docs.google....txUEVuaFE#gid=0

Υπάρχουν ακόμη 2 θέσεις από Αθήνα, αλλά, θα ξεκινήσω Παρασκευή απόγευμα (πρώτα ο Θεός) ΑΝ τελικά καταφέρω να έρθω ... γι'αυτό και δεν θέλω να δεσμευτώ/ή να δεσμεύσω κανέναν από τώρα. Πλησιάζοντας ο καιρός (τέλος Οκτώβρη) θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμη 2 θέσεις από Αθήνα, αλλά, θα ξεκινήσω Παρασκευή απόγευμα (πρώτα ο Θεός) ΑΝ τελικά καταφέρω να έρθω ... γι'αυτό και δεν θέλω να δεσμευτώ/ή να δεσμεύσω κανέναν από τώρα. Πλησιάζοντας ο καιρός (τέλος Οκτώβρη) θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Καλό βράδυ.

και εγώ θα έχω μία (1) θέση στο αυτοκίνητο.

αναχώρηση από Αθήνα, την Παρασκευή, ώρα άγνωστη ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία κ καταιδρωμένη..έκλεισα δωμάτιο στο Φιλίππειον!

42 ευρω το δίκλινο ειδική τιμή για τους λογιστές! :rolleyes:

Καλή μας αντάμωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιααααά κουρδίστε κιθάρες και μπαγλαμάδες

Οι υπόλοιποι πρόβες στα φωνητικά :P

Βασίλη και εσύ το πιάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σαββατοβραδο μιας και θα βρισκόμαστε στην Αθήνα, λέμε να συναντηθούμε στην ταβέρνα του Ηλία στον Κορυδαλλό, όσοι πιστοί σκέφτεστε να προσέλθετε δηλώστε το ή εδώ ή στον Κίμωνα για να κλείσουμε τραπέζι,. θα δοθεί παράσταση δυο ωρών από Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλάζοντας λιγάκι την πασίγνωστη ατάκα του κυρίου Βέγγου, έχω να κάνω μια παράκληση:

Καλοί μου συνάαααδελφοιιιιιιιιιιιι...................

σπρώξτε λίγο τον χρόνο να έρθει η 16η Νοεμβρίου επιτέλους!

Άντε να χαλαρώσουμε κομματάκι, γιατί με όλα αυτά που διαβάζουμε κι ακούμε, δεν θέλουμε πολύ για να λαλήσουμε!

Και χρησιμοποιώ το πρώτο πρόσωπο του πληθυντικού, πιστεύοντας πως δεν είμαι η μόνη......

Καλημέρες!

Υ.Γ. Άντε λέμεεεεεεεεεεεεεεεε.......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...