Προς το περιεχόμενο
  • 0

Θεμελίωση δικαιώματος συνταξιοδότησης από τον ΟΓΑ


salonikios

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα,

Μετά από 15 έτη άσκησης του λογιστικού επαγγέλματος δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα έφτανα στο σημείο να μην μπορώ να εξυπηρετήσω την ίδια τη μητέρα μου. Εξηγούμαι:

Η μητέρα μου πληρώνει εισφορές στον ΟΓΑ επί 22έτη (από το 1988) στον κλάδο Κύριας και Πρόσθετης σύνταξης. Είναι 61ετών και προσδοκά να βγει στη σύνταξη στα 65έτη. Δυστυχώς δεν δήλωνε εισόδημα από γεωργικές επιχειρήσεις κατά τα προηγούμενα έτη. Κατά το έτος 2010 δήλωσε εισόδημα από γεωργικές επιχειρήσεις στο έντυπο Ε1.

Μετά από έρευνα που έκανα μου είπανε ότι πρέπει να έχει δηλώσει εισόδημα τα 5 τελευταία έτη πριν την συνταξιοδότηση (ανεπίσημη πηγή). Βέβαια τώρα μπορεί να δηλώσει μόνο τα 4 τελευταία καθώς την αίτηση συνταξιοδότησης την υποβάλλει κατά το 64ο έτος της ηλικίας. Επίσης ο σχετικός νόμος απαιτεί να είναι ασφαλισμένη και να πληρώνει εισφορές για περίοδο 15ετών τουλάχιστον, προϋπόθεση που όπως ανέφερα και στην αρχή καλύπτεται (22έτη).

Γνωρίζει κάποιος αν θα δικαιούται σύνταξη και τι ενέργειες πρέπει να κάνει από εδώ και πέρα; Θα ήθελα να μην υπάρξει απλή παράθεση νόμων, εγκυκλίων, διατάξεων κλπ. αλλά συγκεκριμένες προτάσεις βασισμένες στην εμπειρία σας, καθώς οι νόμοι ερμηνεύονται διαφορετικά από τα άτομα στα οποία έχω απευθυνθεί, ακόμα και από το ίδιο άτομο όταν το ρώτησα σε διαφορετική χρονική στιγμή (ΑΧ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΜΟΥ!!!)

Στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινήσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μόνο για την ανάγνωση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η μητέρα σου για να πάρει σύνταξη γήρατος από το ΟΓΑ , πρέπει να εμφανίζει εισόδημα από γεωργικά και από τα οποία να αντλεί βιοπορισμό!!!! καλό θα ήταν να κάνεις από τώρα συμπληρωματικές δηλώσεις, ωστε να εμφανίσεις τα εισοδήματα αυτά! Εκτός και αν δεν υπάρχουν, οπότε κακώς απογράφηκε. Οι προυποθέσεις συνταξιοδότησης εχουν να κάνουν εκτός από το αν είναι ασφαλισμένη απο το 1988 ( πρόσθετη ) και 1998 ( κύρια ) και με το εισόδημα, τοπο κατοικίας και οτι άλλο προκύψει από το φάκελο του ασφαλισμένου.

αυτα βέβαια ισχυαν ως τώρα, διότι κανεις δεν ξέρει τι μπόρει να αλλάξει στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο βιοπορισμοσ σημαινει καποιο συγκεκριμενο υψος εισοδηματος η και αυτο ειναι φλου οπως πολλα πραγματα στην μπανανισταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Όντως σε ερώτηση προς αρμόδιο υπάλληλο του ΟΓΑ μου ανέφερε το θέμα του βιοπορισμού αλλά δεν μου έδωσε σαφή απάντηση για το ύψος του εισοδήματος. Ο τόπος κατοικίας κλπ καλύπτει τις προϋποθέσεις που απαιτούνται (διαμένει σε χωριό δίπλα από τις καλλιεργούμενες εκτάσεις) αλλά δεν γνωρίζω για πόσα έτη πρέπει να κάνω συμπληρωματικές δηλώσεις, το ύψος του εισοδήματος και πώς να αποδείξω την άσκηση της δραστηριότητας.

Μήπως έχετε κάτι υπόψη????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Όντως σε ερώτηση προς αρμόδιο υπάλληλο του ΟΓΑ μου ανέφερε το θέμα του βιοπορισμού αλλά δεν μου έδωσε σαφή απάντηση για το ύψος του εισοδήματος. Ο τόπος κατοικίας κλπ καλύπτει τις προϋποθέσεις που απαιτούνται (διαμένει σε χωριό δίπλα από τις καλλιεργούμενες εκτάσεις) αλλά δεν γνωρίζω για πόσα έτη πρέπει να κάνω συμπληρωματικές δηλώσεις, το ύψος του εισοδήματος και πώς να αποδείξω την άσκηση της δραστηριότητας.

Μήπως έχετε κάτι υπόψη????

TO ΥΨΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΕΠΙ ΑΠΟΔΟΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO ΥΨΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΕΠΙ ΑΠΟΔΟΣΗ

Κατανοητό και λογικό. Για πόσα χρόνια όμως πρέπει να αποδείξει την άσκηση της δραστηριότητας; Βλέπετε δεν υπέβαλλε φορολογικές δηλώσεις κατά το παρελθόν και τώρα πρέπει να κάνω συμπληρωματικές αλλά δεν ξέρω πόσα χρόνια πίσω πρέπει να πάω.... Μήπως αρκεί μόνο η δήλωση του 2010 και οι επόμενες μέχρι την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης; Έχω ρωτήσει διάφορους, ειδικούς και μη, αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Κατανοητό και λογικό. Για πόσα χρόνια όμως πρέπει να αποδείξει την άσκηση της δραστηριότητας; Βλέπετε δεν υπέβαλλε φορολογικές δηλώσεις κατά το παρελθόν και τώρα πρέπει να κάνω συμπληρωματικές αλλά δεν ξέρω πόσα χρόνια πίσω πρέπει να πάω.... Μήπως αρκεί μόνο η δήλωση του 2010 και οι επόμενες μέχρι την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης; Έχω ρωτήσει διάφορους, ειδικούς και μη, αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση :wacko:

ΑΠΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΖΗΤΗΣΑΝ 5 ΕΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικυρωμένα φωτοαντίγραφα των Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος (το έντυπο Ε1) και των αντίστοιχων εκκαθαριστικών σημειωμάτων της αρμόδιας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ) για το φόρο εισοδήματος (οι έγγαμοι υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση), των ετών από το 2003 μέχρι του προηγούμενου της υποβολής της αίτησης- δήλωσης για σύνταξη.

Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν υποχρεούται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να υποβάλει Υπεύθυνη Δήλωσή του θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ, ότι δεν υποχρεούται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικυρωμένα φωτοαντίγραφα των Δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος (το έντυπο Ε1) και των αντίστοιχων εκκαθαριστικών σημειωμάτων της αρμόδιας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ) για το φόρο εισοδήματος (οι έγγαμοι υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση), των ετών από το 2003 μέχρι του προηγούμενου της υποβολής της αίτησης- δήλωσης για σύνταξη.

Σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν υποχρεούται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να υποβάλει Υπεύθυνη Δήλωσή του θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ, ότι δεν υποχρεούται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης.

Σωστό. Αυτό αναφέρεται ρητά και στο αντίστοιχο ενημερωτικό κείμενο του ΟΓΑ. Γνωρίζω όμως περιπτώσεις που τους ζητήθηκαν μόνο τα 5 τελευταία έτη. Αυτό μου το ανέφερε και επίσημη πηγή αλλά αμφισβητήθηκε από άλλους, όπως σωστά κάνει και η MariaMar. Τελικά τι ισχύει και μήπως δεν είναι τόσο δεσμευτικό το παραπάνω κείμενο;

Επίσης άλλη "επίσημη" πηγή μου ανέφερε ότι δικαιούται τουλάχιστον μειωμένη σύνταξη αλλά ούτε και αυτό μπόρεσα να το επιβεβαιώσω.

(δεν είχα ασχοληθεί κατά το παρελθόν με θέματα ΟΓΑ και τώρα έμπλεξα άσχημα... :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εντόπισα το παρακάτω σε ότι αφορά την 5ετία που αναφέρθηκε από συνάδελφο, και όχι μόνο...

Υποχρέωση Αγρότη

Υποβολή ανά πενταετία των δικαιολογητικών που αποδεινύουν ότι εξακολουθούν να συντρέχουν στο πρόσωπό του οι προϋποθέσεις ασφάλισης στον ΟΓΑ.

Για τους ήδη εγγεγραμένους αρχή πενταετίας η 1η /1/ 2003

Άρα κατά την υποβολή της αίτησης συνταξιοδότησης μάλλον πρέπει να αποδειχθεί και η ιδιότητα του αγρότη. Αν νομίζετε πως τα 5 έτη αφορούν τη συγκεκριμένη προϋπόθεση τότε αρχίζω να βγάζω κάποιο νόημα και ίσως πρέπει να παρατείνει τον χρόνο υποβολής της αίτησης κατά 1 έτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μία ακόμα επίσκεψη στον ΟΓΑ μου έλυσε τις απορίες. Δεν σας ζαλίζω άλλο με λεπτομέρειες εκτός και αν κάποιος ενδιαφέρεται.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νικολέτα

Τελικά, χρειάζεται να υποβληθούν συμπληρωματικές δηλώσεις με αγροτικό εισόδημα για τα προηγούμενα έτη? Και αν ναι, αυτό απαιτείται για την κύρια και πρόσθετη σύνταξη γήρατος ή και για την βασική?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απαιτείται η συμπλήρωση 15 ετών καταβολής εισφορών στον οργανισμό.

Για τα έτη μέχρι και 2002 δεν μπορεί να γίνει κάποιος έλεγχος από την Υπηρεσία και επομένως θεωρούνται κατοχυρωμένα.

Για τα λοιπά έτη μέχρι την κατοχύρωση του συντξιοδοτικού δικαιώματος απαιτείται εκτός της καταβολής εισφορών και η απόδειξη άσκησης του επαγγέλματος. Θα ζητηθούν φορολογικές δηλώσεις (ή σε περίπτωση που ο απασχολούμενος δεν είναι υποχρεωμένος να υποβάλλει δήλωση αντίστοιχα αποδεικτικά από γεωργικούς συνεταιρισμούς κλπ) από το έτος 2003 και μετά. Αν για παράδειγμα κατατεθούν 10 δηλώσεις και σε 3 από αυτές εμφανίζονται εισοδήματα από αγροτική ασχολία τότε ο ΟΓΑ μπορεί να ζητήσει από τον ασφαλισμενο να αποδείξει την ιδιότητα αυτή για να του αναγνωρίσει πλήρη συνταξιοδοτικά δικαιώματα. Αν οι περισσότερες εμφανίζουν εισοδήματα και επιπλέον αναγνωριστούν και τα έτη μέχρι το 2002 τότε πιθανότατα θα αναγνωριστεί πλήρες δικαίωμα συνταξιοδότησης.

Τα παραπάνω αφορούν την Κύρια και Πρόσθετη σύνταξη. Για την Βασική δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα και ας μην σας δώσω λανθασμένες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΩΣ ΚΑΤΑ ΚΎΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΓΡΟΤΗ

Αγρότες - Κύριο επάγγελμα - Καθορισμός αντικειμενικών κριτηρίων

Άρθρο 6 του Ν.3050/2002

Καθορισμός αντικειμενικών κριτηρίων κρίσεως του κυρίου επαγγέλματος του αγρότη

Για όσους ασχολούνται μόνο με το αγροτικό επάγγελμα

Α) Βασικό κριτήριο το αγροτικό εισόδημα, που αποδεικνύεται από το εκκαθαριστικό της Εφορίας.

Β) Η προσκόμμιση δικαιολογητικών για όσους απασχολούνται στην αγροτική οικονομία και δεν υποχρεούνται σε υποβολή φορολογικής δήλωσης ήτοι:

Βεβαίωση για την εγγραφή στα Μητρώα Αγροτών* και Αγροτικών εκμεταλλεύσεων

Βεβαιώσεις για την επαγγελματική δραστηριότητα, το βιοπορισμό, την αγροτική περιουσία κλπ του αρμόδιου Αγρονόμου, αρμόδιας συνεταιριστικής ή επαγγελματικής οργάνωσης, αρμοδίων Δημόσιων Υπηρεσιών κλπ.

Βεβαίωση άλλων Ασφαλιστικών Οργανισμών για την ασφαλιστική κατάσταση

Γ) Για τους απασχολούμενους σε περιοχές απομακρυσμένες και δύσβατες, που δεν υπάρχουν τα ανωτέρω δικαιολογητικά η απόδειξη της κατά κύριο λόγο απασχόλησης στην αγροτική οικονομία αποδεικνύεται με κοινή δήλωση του οικείου Δημάρχου ή Προέδρου της Κοινότητας, μετά από γνώμη του ανταποκριτή και του Προέδρου του αγροτικού συλλόγου εφόσον υπάρχει.

Για όσους ασκούν παράλληλα με το αγροτικό και άλλο επάγγελμα

Η κατά κύριο επάγγελμα απασχόληση στην αγροτική οικονομία αποδεικνύεται εφόσον το 50% και πλέον του συνολικού ετήσιου εισοδήματος προέρχεται από γεωργικές επιχειρήσεις.

Υποχρέωση Αγρότη

Υποβολή ανά πενταετία των δικαιολογητικών που αποδεινύουν ότι εξακολουθούν να συντρέχουν στο πρόσωπό του οι προϋποθέσεις ασφάλισης στον ΟΓΑ.

Για τους ήδη εγγεγραμένους αρχή πενταετίας η 1η /1/ 2003.

Μπορεί βέβαια κάποιος να είναι επαγγελματίας και να έχει πάρει απαλλακτικό απο τον ΟΑΕΕ λόγο πλυθησμιακού κριτηρίου και για τον λόγο αυτό να έχει ασφαλιστεί στον φορέα του ΟΓΑ . Στην περίπτωση αυτή δεν δηλώνει ειδοδήματα απο γεωργική εκμετάλλευση . Κατα την υποβολή αίτησης για συνταξιοδότηση ή τον έλεγχο για την συνέχεια της ασφάλισης στον ΟΓΑ , θα ζητηθούν τα απαλλακτικά απο τον ΟΑΕΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΠΕΙΓΟΝ αφορά την μητέρα μου, βρισκετε σε δικαστική διαμάχη με τον ΟΓΑ. Ολα τα χρόνια έως και το 2005, της δήλωνα  ως αγροτικό εισόδημα  ΜΟΝΟ το τεκμαρτό αγροτικό εισόδημα .

Τώρα ο ΟΓΑ κρίνει οτι το δηλωμένο αγροτικό εισόδημα στις δηλώσεις εισοδήματός της δεν αποτελεί  επαρκές βιοποριστικό εισόδημα ..

Υπήρχε υποχρέωση δήλωσης ΠΑΡΑΓΜΑΤΙΚΏΝ αγροτικών εισοδημάτων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ. Είναι ασφαλισμένη από το 1988 και αυτή τη στιγμή είναι 67 ετών και πρέπει να καταθέσει το χαρτιά της για σύνταξη. Όμως από το 2003 έως 2014 δεν εμφανίζει στις δηλώσεις της αγροτικά εισοδήματα από τα οποία να φαίνεται ότι αντλεί βιοπορισμό.

 Στο Ε9 έχει δηλωμένο στον πίνακα των γηπέδων κάποια στρέμματα στους βοσκότοπους (χέρσες,μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις)

 Το ερώτημά μου είναι το εξής :

1) Εφόσον έχει κλείσει 15ετία έως και το 2003 θα ελέγξουν τις δηλώσεις της τα υπόλοιπα έτη;και αν ναι τότε

2) θα πρέπει να προβώ σε τροποποιητικές μόνο τα τελευταία 5 έτη ή από το 2003 και έπειτα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ. Είναι ασφαλισμένη από το 1988 και αυτή τη στιγμή είναι 67 ετών και πρέπει να καταθέσει το χαρτιά της για σύνταξη. Όμως από το 2003 έως 2014 δεν εμφανίζει στις δηλώσεις της αγροτικά εισοδήματα από τα οποία να φαίνεται ότι αντλεί βιοπορισμό.

 Στο Ε9 έχει δηλωμένο στον πίνακα των γηπέδων κάποια στρέμματα στους βοσκότοπους (χέρσες,μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις)

 Το ερώτημά μου είναι το εξής :

1) Εφόσον έχει κλείσει 15ετία έως και το 2003 θα ελέγξουν τις δηλώσεις της τα υπόλοιπα έτη;και αν ναι τότε

2) θα πρέπει να προβώ σε τροποποιητικές μόνο τα τελευταία 5 έτη ή από το 2003 και έπειτα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καμια απαντηση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητικές απο το 2003 και μετά με τουλάχιστον 10 στρέματα καλλιεργήσιμης

έκτασης,από τα οποία τα 5 θα πρέπει να είναι πολυετούς καλλιέργειας(δεντροφυτεμένα δηλαδή).

Τα υπόλοιπα βάλτα μηδική(σανός),γιατί για κηπευτικά,αραβόσιτο...κλπ ζητάνε τιμολόγια και

δεν θα ξεμπλέξει με τίποτα η γυναίκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ. Είναι ασφαλισμένη από το 1988 και αυτή τη στιγμή είναι 67 ετών και πρέπει να καταθέσει το χαρτιά της για σύνταξη. Όμως από το 2003 έως 2014 δεν εμφανίζει στις δηλώσεις της αγροτικά εισοδήματα από τα οποία να φαίνεται ότι αντλεί βιοπορισμό.

 Στο Ε9 έχει δηλωμένο στον πίνακα των γηπέδων κάποια στρέμματα στους βοσκότοπους (χέρσες,μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις)

 Το ερώτημά μου είναι το εξής :

1) Εφόσον έχει κλείσει 15ετία έως και το 2003 θα ελέγξουν τις δηλώσεις της τα υπόλοιπα έτη;και αν ναι τότε

2) θα πρέπει να προβώ σε τροποποιητικές μόνο τα τελευταία 5 έτη ή από το 2003 και έπειτα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στα 67 θεμελιωνει δικαιωμα συνταξιοδοτησεις, εισφορες στον ογα πληρωνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα 67 θεμελιωνει δικαιωμα συνταξιοδοτησεις, εισφορες στον ογα πληρωνε?

 

 

ναι πληρωνε ..δεν χρωσταει τιποτα και ειναι 67 ετων. απλα δεν εχει δηλωσει(γιατι τις εκανε μονη της) τα αγροτικα εισοδηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τροποποιητικές απο το 2003 και μετά με τουλάχιστον 10 στρέματα καλλιεργήσιμης

έκτασης,από τα οποία τα 5 θα πρέπει να είναι πολυετούς καλλιέργειας(δεντροφυτεμένα δηλαδή).

Τα υπόλοιπα βάλτα μηδική(σανός),γιατί για κηπευτικά,αραβόσιτο...κλπ ζητάνε τιμολόγια και

δεν θα ξεμπλέξει με τίποτα η γυναίκα.

 

 οποτε κανω τροποιητικες από το 2003 και τις φτιαχνω σωστα τα αγροτικα της

και ευχομαι να ξεμπλεξουμε

 

Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι πληρωνε ..δεν χρωσταει τιποτα και ειναι 67 ετων. απλα δεν εχει δηλωσει(γιατι τις εκανε μονη της) τα αγροτικα εισοδηματα

ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ
Γήρατος
213-15.19.122
Ένδικα Μέσα
213-15.19.142
Επιζώντων & Ανασφάλιστων Υπερηλίκων
213-15.19.262
213-15.19.236
213-15.19.336
Αναπηρίας & Διαδοχικής Ασφάλισης
213-15.19.147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω ότι ο ΟΓΑ με τη συμπλήρωση 67 ετών βγάζει σύνταξη απορίας σε άπορους

 

Για τους γεννηθέντες το έτος 1948 και εφεξής το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης λόγω γήρατος ορίσθηκε στο 67ο έτος.

Η συγκεκριμένη είναι γεννημένη το 1948 οπότε βγαινει στα 67 της και οχι στα 65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τους γεννηθέντες το έτος 1948 και εφεξής το όριο ηλικίας συνταξιοδότησης λόγω γήρατος ορίσθηκε στο 67ο έτος.

Η συγκεκριμένη είναι γεννημένη το 1948 οπότε βγαινει στα 67 της και οχι στα 65

Πολύ σημαντική πληροφορία. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με μια ασφαλισμένη του ΟΓΑ. Είναι ασφαλισμένη από το 1988 και αυτή τη στιγμή είναι 67 ετών και πρέπει να καταθέσει το χαρτιά της για σύνταξη. Όμως από το 2003 έως 2014 δεν εμφανίζει στις δηλώσεις της αγροτικά εισοδήματα από τα οποία να φαίνεται ότι αντλεί βιοπορισμό.

 Στο Ε9 έχει δηλωμένο στον πίνακα των γηπέδων κάποια στρέμματα στους βοσκότοπους (χέρσες,μη καλλιεργήσιμες εκτάσεις)

 Το ερώτημά μου είναι το εξής :

1) Εφόσον έχει κλείσει 15ετία έως και το 2003 θα ελέγξουν τις δηλώσεις της τα υπόλοιπα έτη;και αν ναι τότε

2) θα πρέπει να προβώ σε τροποποιητικές μόνο τα τελευταία 5 έτη ή από το 2003 και έπειτα;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν ο σύζυγος είχε αγροτικό εισόδημα δεν θα είχε πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...