Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
psyllas

συσταση ΕΠΕ ή ΑΕ με σκοπό την πώληση της.

Question

καλησπερα σας,

μου εχει τεθει ενα ερωτημα

φυσικο προσωπο εχει παρει προεγκριση μιας αδειας που αξιζει 350.000€

θελει να δημιουργησει εταιρεια με σκοπο να την πουλησει μαζι με την αδεια οταν βρεθει ο αγοραστης.

η επιχειρηση δεν θα εχει παγια

στην μεταβιβαση της ΑΕ εχουμε ως μοναδικο κοστος 5% σωστα?

στην ΕΠΕ?

απο υπεραξια αφου δεν υπαρχουν παγια ουτε εμπορευσιμα?

λογικα οταν θα γινει η πωληση θα αναφερθει το ποσο ολο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η άδεια που λες δεν είναι άϋλο πάγιο περιουσιακό στοιχείο της εταιρίας; Λογικά θα εισφερθεί στο κεφάλαιο, ανεξάρτητα μορφής εταιρίας. Θα έχεις λοιπόν ένα κεφάλαιο αρκετά μεγαλύτερο των 350.000 € . Αν είναι ΕΠΕ, θα είναι τουλάχιστον 525.000 € (το ήμισυ τουλάχιστον του κεφαλαίου μιας ΕΠΕ, εξ όσων θυμάμαι, πρέπει να εισφερθεί σε μετρητά). Επίσης, έχει σημασία να γνωρίζουμε αν αυτή η προέγκριση που λες εγκρίθηκε βάσει κάποιου αναπτυξιακού νόμου ο οποίος πιθανόν να απαιτεί μια ίδια συμμετοχή. Τέλος, να θυμίσω ότι η υπεραξία μιας επιχείρησης δεν προσδιορίζεται από τα πάγια και τα εμπορεύματα, αλλά από την καθαρή της θέση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

σαν ποσοστο ομως Κε αρχοντή θα υπολογιστει 5% επι της καθαρης και στην ΑΕ και στην ΕΠΕ.

η προεγκριση δεν ειναι απο αναπτυξιακο.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με τι ποσοστό μεταβιβασης θα επιβαρυνθει στην καθε περιπτωση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

καλησπερα σας,

μου εχει τεθει ενα ερωτημα

φυσικο προσωπο εχει παρει προεγκριση μιας αδειας που αξιζει 350.000€

θελει να δημιουργησει εταιρεια με σκοπο να την πουλησει μαζι με την αδεια οταν βρεθει ο αγοραστης.

η επιχειρηση δεν θα εχει παγια

στην μεταβιβαση της ΑΕ εχουμε ως μοναδικο κοστος 5% σωστα?

στην ΕΠΕ?

απο υπεραξια αφου δεν υπαρχουν παγια ουτε εμπορευσιμα?

λογικα οταν θα γινει η πωληση θα αναφερθει το ποσο ολο.

η αξια της αδειας απο τι προσδοριζεται ?

η αδεια ειναι ατομικη η μπορει να εκδοθει στο ονομα της ΑΕ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η άδεια που λες δεν είναι άϋλο πάγιο περιουσιακό στοιχείο της εταιρίας; Λογικά θα εισφερθεί στο κεφάλαιο, ανεξάρτητα μορφής εταιρίας. Θα έχεις λοιπόν ένα κεφάλαιο αρκετά μεγαλύτερο των 350.000 € . Αν είναι ΕΠΕ, θα είναι τουλάχιστον 525.000 € (το ήμισυ τουλάχιστον του κεφαλαίου μιας ΕΠΕ, εξ όσων θυμάμαι, πρέπει να εισφερθεί σε μετρητά). Επίσης, έχει σημασία να γνωρίζουμε αν αυτή η προέγκριση που λες εγκρίθηκε βάσει κάποιου αναπτυξιακού νόμου ο οποίος πιθανόν να απαιτεί μια ίδια συμμετοχή. Τέλος, να θυμίσω ότι η υπεραξία μιας επιχείρησης δεν προσδιορίζεται από τα πάγια και τα εμπορεύματα, αλλά από την καθαρή της θέση.

έχω την εντύπωση ότι η καταβολή κεφαλαιου σε μετρητα στην ΕΠΕ αφορά το ήμισυ του ελάχιστου υποχρεωτικού ορίου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η αδεια ειναι ατομικη

η αξια της ειναι αυτη που ζηταει να την πουλησει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η αδεια ειναι ατομικη

η αξια της ειναι αυτη που ζηταει να την πουλησει.

Yποθέτω ότι υπάρχει τρόπος η ατομική αυτή άδεια να περάσει στο νομικό πρόσωπο (ΑΕ ή ΕΠΕ), το οποίο και θα ιδρυθεί προκειμένου να αποκτήσει-αξιοποιήσει την υπόψη άδεια .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι υπαρχει

το θεμα ειναι οτι οταν το πουλησει το πακετο αυτο

δηλαδη την αδεια μαζι με την εταιρια τι θα ηταν καλυτερο

να ειχει ΑΕ ή ΕΠΕ>???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι υπαρχει

το θεμα ειναι οτι οταν το πουλησει το πακετο αυτο

δηλαδη την αδεια μαζι με την εταιρια τι θα ηταν καλυτερο

να ειχει ΑΕ ή ΕΠΕ>???

Πάλι να υποθέσω ότι μιλάμε για τον φόρο υπεραξίας στη μεταβίβαση μετοχών ή εταιρικών μεριδίων. Το άρθρο 13 του ν 2238/94 είναι γνωστό, τα έντυπα για τον υπολογισμό υπεραξίας είναι γνωστά, άρα υπολογίζεις και αποφασίζεις ανάλογα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...