Jump to content
Sign in to follow this  
jeison

ΑΙΣΧΟΣ ...! ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ _ Τιμοκατάλογος

Recommended Posts

Πραγματικά διαβάζω αυτή τη στιγμή μέσω της ιστοσελίδας της Ημερησίας :angry: διαφημιστικό υλικό το οποίο ξεκίνησε ήδη να τρέχει...για φορολογικές υποθέσεις - δηλώσεις 2012 χωρίς ακόμη να έχουμε τελειώσει το 2011, γιατί κάποιοι τρέχουν να κάνουν-προετοιμάσουν την διαφημιστική-αρπαχτή τους σε βάρος φορολογούμενων. Δεν φτάνει μόνο αυτό, και καλά κάνει ο καθένας για την διαφημιση του, αλλά όλα έχουν τα όρια τους και σε καμία περίπτωση δε βρίσκω εγω προσωπικά σωστό να διαφημίζεσαι ως Boutique Εταιρία Φορολογικών Συμβούλων και όχι ένα Λογιστικό Γραφείο «της γειτονιάς» αλλιώνοντας και υποβαθμίζοντας το κύρος και την αξιοπρέπεια του οποιοδήποτε Λογιστικού - Φοροτεχνικού γραφείου το οποίο "τρέχει" στην πραγματικότητα για το πιο ουσιώδες πλέον στις μέρες μας ...την επιβίωση !

Βρίσκω εντελώς απαράδεκτο και σχετική ανάρητηση Τιμοκαταλόγου υπηρεσιών όπως :

• Ask the Experts” Online Φορολογικές Συμβουλές: 50 € ανά ερώτημα
  • Κατάθεση Δήλωσης Μισθωτού ή Συνταξιούχου: 80 €
  • Κατάθεση Δήλωσης Ελεύθερου Επαγγελματία: 200 €

και ακόμη χειρότερα...

• Έκδοση Κλειδαρίθμου: 30 € !!! :o
  • Λοιπές Εργασίες στη ΔΟΥ: 30 € / ώρα (όυτε πάρκινγκ να είχαμε !!) :lol:

* Όλες οι τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 23%

Αυτό είναι το συναδελφικό θράσσος των οποιοδήποτε μπορούν να αποκαλούνται συνάδελφοι λογιστές-φοροτεχνικοί η οπωσδήποτε αλλιώς, με τιμοκατάλογο μέχρι και για την έκδοση ''κλειδάριθμου'' αλλά κυρίως την αξιολόγηση και χαρακτηρισμό των λογιστικών γραφείων ως...Λογιστικό Γραφείο «της γειτονιάς»

Αίσχος λοιπόν για την αναισθησία κάποιων που τους διακατέχει σε μια περίοδος τόσο δύσκολη την οποία βρισκόμαστε να διαφημίζονται κατά αυτόν τον τρόπο... ΕΛΕΟΣ !

Εγώ δεν κατάλαβα.....

Η απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Κυπριακή εταιρεία εισάγει προϊόντα από Τρίτες χώρες και θέλει να τα πουλήσει στην Ελλάδα, γίνεται να εκτελωνίζονται στην Ελλάδα χωρίς να πάνε Κύπρο? Αν ναι χρειάζεται φορολογικό εκπρόσωπο ? και αφού εκτελωνιστούν μπορούν να πουληθούν κατευθείαν λιανική και πως? με υποκατάστημα? Αν όχι γίνεται να υπάρχει ατομική επιχείρηση στην Ελλάδα να αγοράζει με το που φτάνουν τα προϊόντα στην Ελλάδα από την κυπριακή? και τέλος ποιος θα πληρώσει το φπα?

πιάνει ένα πενηντάρικο ή 3 κατοστάρικα....?????

Βρε δε σας πιάνει κανείς, χρεώνουν φθηνά, αίσχος..... χρεώνουν ακριβά, ξανά αίσχος......

Ένα έχω να πω...... Αίσχος...........

:)

Πούνε ο κώδικας δεοντολογίας οεο?Ας όψονται όσοι δεν κυνηγάνε να γίνει κάτι,αναφέρομαι

σε αυτούς που εκλεγμένα πρέπει να το κυνηγήσουν,αλλα μας γράφουν ως συνήθως,γιατί

γιαυτούς οι πόρτες θανε πάντα ανοικτές ,αν δεν ξυπνήσουμε και να ασχοληθούμε και με

αυτά όλοι μας,οχι μόνο οταν μας ποναέι.

Μια χαρά τιμές , μακάρι να τις είχαμε όλοι ....

Για αυτό καταντήσαμε χαμάληδες .....

Βέβαια πρέπει να γνωρίζουμε ότι και μέσα στη κρίση θα κάνουμε και ευκολίες και μειώσεις τιμών .....

Τον κλειδάριθμο μπορεί να τον βγάλει ο καθένας μόνος του , αν θέλει να με απασχολήσει θα πληρωθώ ....(σημ. εννοείτε ότι και εμείς τζαμπαμαν τα κάνουμε .....)

Επαναλαμβάνω , μακάρι ΟΛΟΙ να είχαμε τέτοιες τιμές ...... Και λιγότερη πελατεία και καλύτερη ΄και ποιοτική δουλειά και χρόνο για διάβασμα και βέβαια ανθρώπινα ωράρια ..... ΑΛΛΑ ........

Οι τιμές καλές είναι (αν εξαιρέσεις τους χαμηλοσυνταξιούχους που δεν μπορείς να τους πάρεις 80 ευρώ).

Θεωρήσεις, κλειδάριθμοι, πληρωμές φόρων που μπορούν να το κάνουν και μόνοι τους γιατί να τρέχουμε εμείς δηλαδή;

Εγω αυτην την διαφημιση; δεν ειναι διαφημιση. Μεσα στα πλαισια των τιμοκαταλόγων που εχουν εκδωσει πριν 2-3 χρονια οι συλογοι Αθηνων και Θεσσαλονικης ειναι. Μπορω να πω οτι οι άνθρωποι βαζουν χαμηλες τιμες, διοτι αυτες ηταν πριν 2-3 χρόνια. Μπορουμε τουλαχιστον αυτες τις ελαχιστες τιμες που εχουν και μαλιστα λιγο παραπάνω, να τις εχουμε ολοι μας;. Οσοι δεν εχουν τουλαχιστο αυτες τιμες - χωρις ομως ΦΠΑ, να πανε να το κλεισουν, για να μην τους κλεισει.

Guest TONY

Παιδια έχετε καταλάβει ότι υπάρχει κρίση και δεν υπάρχουν χρήματα ή ζειτε σε άλλο κόσμο???Τι έχουν οι τιμές?Μια χαρά είναι. Ο άλλος θα αφιερώσει χρόνο , θα πληρώσει βενζίνη, κόπο να περιμένει στην ουρά,να συμπληρώσει πιθανώς έγγραφα. Πλάκα κάνουμε τώρα?Σαφως και πρέπει να πέσουνε οι τιμές και στα αγαθά και στις υπηρεσίες. Ο υδραυλικός έρχεται σου αλλάζει ένα καζανάκι και την 30άρα ή την 50αρα την εχει στο τσεπάκι για μισή ώρα δουλειά. Δεν γίνεται αλλιως. Δεν μπορεί ο άλλος να παιρνει 650-700 ευρώ το μήνα και ο κάθε έξυπνος ελεύθερος επαγγελματίας να βγάζει το 5 με 10 τοις 100 αυτών των χρημάτων σε 0,30 ωρα. Πανε οι καλές εποχές. Δεν γίνεται αλλιως.Συνοψίζοντας θεωρώ οι τιμές των συγκεκριμένων υπηρεσιων είναι καλές και λίγο αν κατέβαιναν ακόμα θα ήταν καλύτερα. Πτωση των τιμών σε όλες τις υπηρεσιες για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε ολοι.

Εντάξει ρε παιδιά, το γραφείο τους είναι στην Βασιλίσσης Σοφίας, άρα για αυτό είναι boutique κρεάτων.... συγνώμη λογιστικών υπηρεσιών. Πέρα από την πλάκα δεν νομίζω ότι κάνουν κάτι κακό. Η διαφήμιση και τα εργαλεία marketing είναι για να τα χρησιμοποιούμε. Εδώ διαφημίζονται οι γιατροί που έχουν και ισχυρό κώδικα δεοντολογίας που το απαγορεύει. Και επιπλέον δεν έχουν και τη φορολογική δήλωση 20€ όπως είδαμε μερικούς. Τώρα όσον αφορά τη χρέωση για τα ερωτήματα θεωρώ ότι είναι πολύ έξυπνο, γιατί με τόσες ερωτήσεις για το ΕΤΑΚ, το τέλος ακινήτων. τη φορολογική κλίμακα και όλα τα υπόλοιπα, πάει, θησαυρίσαν τα παιδιά.

ένα ανδρόγυνο παίρνει διαζύγιο και βρίσκοντια μπροστά από την έδρα του δικαστηρίου.

πρόεδρος. γιατί κυρία μου θέλετε να χωρίσετε?

η σύζυγος. κ.πρόεδρε σιχαίνομαι να πιάνω το πουλί του.

πρόεδρος. γιατί δεν το πιάνετε με μια χορτοπετσέτα?

ο σύζυγος. τι το περάσατε το πουλί μου κ πρόεδρε, τυρόπιτα?

Εξαιρώντας την τιμή για τις φορολογικές δηλώσεις των ΧΑΜΗΛΟ-ΜΙΣΘΩΝ και των ΧΑΜΗΛΟ-Συνταξιουχών, θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπέστατες και ίσως χαμηλές. Συμφωνώ στο ότι ζούμε σε περίοδο λιτότητας και οικονομικής κρίσης, αλλά οι Λογιστές και τα γραφεία δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα. υπάρχουν πάγια και όχι μόνο έξοδα τα οποία πρέπει να καλυφθούν.

Στην τελική κανείς δεν πιέζει κανέναν να προτιμήσει τον ακριβό Λογιστή ............

Guest Επισκέπτης

μια χαρα ειναι οι τιμες ,μακαρι να τις ειχαμε ολοι,,,,,,,,,,,,,,

μας πρηζουν στις ερωτησεις που πολλες φορες χρειαζεται να το ψαξουμε και για αμοιβη αν τους πης την εβαψες,,,,

χθες πελατης μου [ψητοπωλειο με 1 μισθωτο για την ωρα ,] μου ειπε οτι περασε απο κει λογιστης και τους προτεινε τιμη 45,00 το μηνα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,εγω παιρνω 150,00 που δεν ειναι και πολλα νομιζω [κατα καιρους εχει μισθοδοσια 5 ατομων /μειωμενα ωραρια ]

bg5

45,00???????? Και τι περιλαμβανει το 45αρι??????? Εγω παντως εχω χασει την μπαλα......στο τελος πιο πολυ θα μου στοιχιζει η βενζινη μου παρα το "μηνιατικο"!!!!! Και τα 150 νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλη τιμη!!!!

Τελος παντων......μακαρι να ειχαμε ενα τιμοκαταλογο ολοι......και να παταγαμε πανω σε αυτον .......

Να μαστε σοβαροι ,η δουλειά μας με όλα αυτά τα μέτρα που καλούμεστε να εφαρμόσουμε στη πράξη εμείς και

μόνο εμείς,αφου έχει αυξηθεί κατακόρυφα,θα πρέπει να κάνουμε και μειώσεις?;έλεος..............σοβαρότητα......

αυτός που ξεφτηλίζει έτσι τις τιμές ,δεν θεωρείται σοβαρός στη πράξη,αλλα τι φταίμε όλοι οι άλλοι που μας πάιρνει η μπόρα

σαν κλάδο,αφου αυτοξεφτηλιζόμαστε.Για να πάει κάποιος σε δικηγόρο για μια παράσταση ,350 έπερνε 360 παίρνει,γιαυτό έχει

αξιοπρέπεια και τον υπολογίζουν.

οι αμοιβές θα μπορούσαν να μειωθούν αν ο επιχειρηματίας αναλάμβανε όλες τις εξωτερικές εργασίες (οπότε δεν θα υπήρχε το κόστος της βενζίνης... τουλάχιστον, μαζί με όλα τα άλλα). Έτσι και φιλικές τιμές μπορούν να γίνουν αλλά και ο πελάτης θα εκτιμήσει (έστω σε δεύτερο χρόνο) την δουλεία και το κόστος των εξωτερικών εργασιών.

Δηλαδή αν δεν πάς πουθενά και όλες τις δουλειές τις κάνεις απο το γραφείο μεσω ταχις ,δεν θέλεις χρόνο?

αλλα α&upsilo

Σίγουρα.... εγώ δεν είπα για τζάμπα... πέραν τούτο αν έχεις κάτι να προτείνεις, είμαι όλος πληκτρολόγιο :)

Εγω προτείνω να κρατήσουμε γερά ,γιατί ολο αυτο το μανίκι θα το εφαρμόσουμε εμείς ,γιαυτό πρέπει να

πάμε και σε πιο μικρότερες αμοιβές αφου θα έχει αυξηθεί η δουλειά μας ?O άλλος δεν έχει δουλειά και δεν

πληρώνεται ,το καταλαβαίνω και λυπάμε ,εμείς να δουλέυομε περισσότερο και να μην πληρονώμαστε ,ενδεχόμενα

είναι χειρότερο.

Aρχισαν τα όργανα΄!!!!!

Φαντάσου τι έχει να γίνει απο τον Ιανουάριο ???

Πόσο να κοστολογησω την υπογραφή μου , γιατι μου τη ζητανε κάτι συναδελφοι που δεν έχουν ????

30 € για Β

και 80 € για Γ

καλά είναι ?

Εγω προτείνω να κρατήσουμε γερά ,γιατί ολο αυτο το μανίκι θα το εφαρμόσουμε εμείς ,γιαυτό πρέπει να

πάμε και σε πιο μικρότερες αμοιβές αφου θα έχει αυξηθεί η δουλειά μας ?O άλλος δεν έχει δουλειά και δεν

πληρώνεται ,το καταλαβαίνω και λυπάμε ,εμείς να δουλέυομε περισσότερο και να μην πληρονώμαστε ,ενδεχόμενα

είναι χειρότερο.

Σε κατανοώ και δεν διαφωνώ.... όμως όταν ένας πελάτης σου χρωστάει 1000€ και σου λέει κοίτα έχω 800€ (ζεστά) να σου δώσω, δεν κλείνουμε το υπόλοιπο;;; Εσύ τι κάνεις;;

Όταν πελάτης πολλών χρόνων συνεπείς και τακτικός όλα αυτά τα χρόνια, σου ζητά βοήθεια (μείωση τιμής, πίστωση χρόνου) εσύ τι κάνεις;; Τον παρατάς;

Δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις, από ένα σημείο και πέρα είναι θέμα συνείδησης , τόσο επαγγελματικής αλλά πρωτίστως προσωπικής.

Προσωπικά, λοιπόν, πιστεύω οτι βοηθάει το να δίνουμε στις επιχειρήσεις επιλογές με ανάλογη τιμολογιακή διαβάθμιση.

Τι θέλει ο κύριος special περιποίηση ...τόσο! Τα βασικά ; ...τόσο...