Προς το περιεχόμενο

ΑΙΣΧΟΣ ...! ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ _ Τιμοκατάλογος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ

Και οταν ο γιατρος προσπαθει να κανει το γιατρο τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................με τιμοκατάλογο μέχρι και για την έκδοση ''κλειδάριθμου'' αλλά κυρίως την αξιολόγηση και χαρακτηρισμό των λογιστικών γραφείων ως...Λογιστικό Γραφείο «της γειτονιάς»

Αίσχος λοιπόν για την αναισθησία κάποιων που τους διακατέχει σε μια περίοδος τόσο δύσκολη την οποία βρισκόμαστε να διαφημίζονται κατά αυτόν τον τρόπο... ΕΛΕΟΣ !

Ακόμα και για την ώρα που διαβάζεις πρέπει να χρεώνεις με την ώρα γιατί ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ή και ανά ώρα που σηκώνεις το τηλέφωνο όπως στις εταιρείες υποστήριξης S\W , τώρα η πραγματικότητα πονεμένη . Μπράβο στο παραπάνω γραφείο αν μπορεί κ τα παίρνει μαζί του . Κ όσο για το "γραφείο της γειτονιάς " ίσως θα έπρεπε να καθαρίσει το τοπίο και ο ανταγωνισμός να γίνεται βάσει υπηρεσιών κ όχι λόγω μειωμένων τιμών .. Έτσι μπας και καθαρίσει η σαβούρα και σταματήσει να δηλώνει λογιστής ο κάθε μπαρμπαΘωμάς ........... ΞΑΝΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ !!!!! Tώρα αν κάποιοι συνάδελφοι δεν εκτιμούν τη δουλεία τους και δυστυχώς μας βουτάνε όλους κάτω ε καλά να πάθουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ακόμα και για την ώρα που διαβάζεις πρέπει να χρεώνεις με την ώρα γιατί ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ή και ανά ώρα που σηκώνεις το τηλέφωνο όπως στις εταιρείες υποστήριξης S\W , τώρα η πραγματικότητα πονεμένη . Μπράβο στο παραπάνω γραφείο αν μπορεί κ τα παίρνει μαζί του . Κ όσο για το "γραφείο της γειτονιάς " ίσως θα έπρεπε να καθαρίσει το τοπίο και ο ανταγωνισμός να γίνεται βάσει υπηρεσιών κ όχι λόγω μειωμένων τιμών και διαπλοκων .. Έτσι μπας και καθαρίσει η σαβούρα και σταματήσει να δηλώνει λογιστής ο κάθε μπαρμπαΘωμάς ........... ΞΑΝΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ !!!!! Tώρα αν κάποιοι συνάδελφοι δεν εκτιμούν τη δουλεία τους και δυστυχώς μας βουτάνε όλους κάτω ε καλά να πάθουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις σήμερα σε πελάτη μου έδωσαν τον συνημμένο τιμοκατάλογο. Αλήθεια, μήπως να αλλάξουμε επάγγελμα ? Το βλέπω και δεν μπορω να το πιστέψω, ξεφτιλίζουμε απο μόνοι μας το επάγγελμα.

Αμοιβές σήμερα.pdf

Αλήθεια ποιο είναι το ποσοστό των πελατών σας που πληρώνουν κανονικά? Γιατί το δικό μου τελευταία, εχει μειωτική τάση με γεωμετρική πρόοδο

Το κόλπο σε αυτά είναι το από.....

Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός....

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι ξεκινάει από πολύ χαμηλά......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αμοιβές θα μπορούσαν να μειωθούν αν ο επιχειρηματίας αναλάμβανε όλες τις εξωτερικές εργασίες (οπότε δεν θα υπήρχε το κόστος της βενζίνης... τουλάχιστον, μαζί με όλα τα άλλα). Έτσι και φιλικές τιμές μπορούν να γίνουν αλλά και ο πελάτης θα εκτιμήσει (έστω σε δεύτερο χρόνο) την δουλεία και το κόστος των εξωτερικών εργασιών.

Για εσάς στις μεγαλουπόλεις.....

Για εμάς, η ανάληψη των εξωτερικών εργασιών σημαίνει:

1. βελτίωση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών στους πελάτες

2. αύξηση της χρέωσης ανά μήνα ή δικαιολόγηση μη έκπτωσης

3. λιγότερη εργασία, γιατί αν πάει ο επιχειρηματίας, θα κάνει καμιά λαμακία που θα θέλει διόρθωση, ή θα θέλει ψυχανάλυση μετά για την εμπειρία του στη δημόσια υπηρεσία και τη συναναστροφή του με τους δημόσιους υπαλλήλους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναλαμβάνεις καθόλου. Ο σωστός έλεγχος απαιτεί πάρα πολλές ώρες, τις οποίες δεν τις καλύπτει ούτε το 300άρι για τα Β.

Λιγάκι υπερβολικό σε βρίσκω.... Εξαρτάται από την επιχείρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μήνες, πολύ καλός πελάτης μου που έχω (είχα) και την επιχείρηση της γυναίκας του, (ξεκίνησα από την επιχείρηση του πατέρα του που τώρα πήρε σύνταξη), μου είπε αν γίνεται να τους μειώσω τις τιμές αμοιβών μου που ήταν σύνολο και για τους δύο 150,00+ΦΠΑ (η γυναίκα του έχει 2-3 ΑΠΥ το μήνα).

Του είπα κι εγώ, άντε 20,00 κάτω.

Τότε μου λέει ότι του συστήθηκε κάποια άλλη λογίστρια και του είπε τιμή και για τους δύο 50,00 με το ΦΠΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

50,00 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ, ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ??

Οπότε πάει κι αυτός........................

Το θέμα δεν είναι (όπως ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι πιο πάνω) ότι αυτοί οι Λογιστές κάποια στιγμή θα κλείσουν και θα έχουν κάνει ζημιά στις επιχειρήσεις αυτές, αλλά το ότι ήδη κάνουν ζημιά σε εμάς τους υπόλοιπους.......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συνάδελφοι έχω βαρεθεί αυτό το αιώνιο θέμα....

Το θέμα των τιμών, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές, είναι πραγματικά στην κρίση του καθενός. Έχω τσαντιστεί πολλές φορές με το θέμα αυτό, αλλά σε τελική ανάλυση η έννοια της ελεύθερης αγοράς αυτή είναι. Βάλε κάτω το κοστολόγιό σου και αν βγαίνεις, χτύπα τις τιμές προς τα κάτω αν θες πελάτες με βασικό κριτήριο αναζήτησης την τιμή - αρκετοί το έχουν κάνει χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου, αν δεν τα υπολογίσεις καλά θα κλείσεις, απλά τα πράγματα....

Αθέμιτος ανταγωνισμός υπάρχει μόνο αν έχεις τιμές κάτω του κόστους, αλλά το ίδιο κόστος έχουν όλα τα λογιστικά γραφεία?

Είδα πριν λίγο καιρό διαφημιστικό-μίνι εφημερίδα μεγάλου λογιστικού γραφείου αποκλειστικά για ταξί.

10 ευρώ/μήνα, φαντάζομαι χρέωνε και τη δήλωση...

Και όμως το συγκεκριμένο γραφείο από ότι κατάλαβα είχε υπολογίσει τα κόστη του και έβγαζε κέρδος + έκανε και τρελή διαφημιστική καμπάνια με μίνι εφημεριδούλα ιλουστρασιόν και τη μοίραζε κατά εκατοντάδες στις πιάτσες των ταξί (από ότι κατάλαβα το συγκεκριμένο γραφείο πρέπει να έκανε και συμφωνία με 2-3 σταθμούς ραδιοταξί και πήρε κάμποσες εκατοντάδες ταξί έτσι απλά)... Μπορώ να ανταγωνιστώ τέτοιες τιμές? Σίγουρα όχι. Αυτό δε σημαίνει ότι θα πάω να του κάψω το μαγαζί επειδή βρήκε τρόπο (αναρωτιέμαι πως πάντως αν και έχω κάποιες ιδέες) να χρεώνει τόσα και να βγάζει κέρδος...

Το θέμα ξεκίνησε με κάποιον που έχει καλές ταρίφες, στην πορεία εξελίχθηκε με κάποιον που έχει χαμηλές, όλο τα ίδια και τα ίδια λέμε.

Να πω και μια πρόσφατη προσωπική εμπειρία: Έχουμε εδώ και χρόνια ένα πελάτη στον οποίο τον χρεώνουμε κατά έτος με πολύ χαμηλή τιμή (ελευθ. επαγγελματίας). Όμως: έχει έδρα το σπίτι του και ελάχιστες αποδείξεις, μας αφήνει μια φορά το τρίμηνο τα χαρτιά σε άλλο πελάτη μας και απλά τα παραλαμβάνουμε από εκεί. Και η επικοινωνία μαζί του είναι 1 φορά το τρίμηνο για το ΦΠΑ και άλλες 2 φορές το χρόνο για τη δήλωση. Δεν μας ενοχλεί ποτέ για κανένα λόγο και αιτία - για την ακρίβεια δεν το έχουμε δει ποτέ, και γενικά το κόστος τήρησης των βιβλίων του είναι μηδαμινό... Λογικό δεν είναι να μη με ενοχλεί η αρκετά χαμηλή αμοιβή?

Πρόσφατα λοιπόν ένας φίλος του άνοιξε μια ΕΠΕ, μας τον σύστησε ο πρώτος, το μόνο που έκανα είναι να του συμπληρώσω τα έντυπα για τη ΔΟΥ, Μ3, Μ7, Μ8 και να του απαντήσω σε 1-2 ερωτησεις, τον χρέωσα αναλόγως και ο άνθρωπος τυπικότατος μας πλήρωσε. Όταν του είπα τι θα χρεώσουμε μηνιαίως για τους πρώτους έξι μήνες (250+φπα) δεδομένου ότι δεν θα έχει και πολύ δουλειά με υπενθύμιση ότι από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά θα ξανασυζητήσουμε την αμοιβή αναλόγως με τον όγκο της δουλειάς του, τότε έκανε παράπονα για υπερβολικές απαιτήσεις δεδομένου ότι ο φίλος του πληρώνει ελάχιστα σε σύγκριση με την παραπάνω αμοιβή. Του εξήγησα ότι ατομική με μηδαμινές υποχρεώσεις δεν έχει ουδεμία σχέση με ΕΠΕ και το κατάλαβε, τώρα δε νομίζω να την πάρουμε τη δουλειά (προσωπικά πιστεύω ότι στο μέλλον ίσως να μας αναζητήσει πάλι), αλλά για Γ' να δουλεύεις τσάμπα δε λέει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι οι τιμες ,μακαρι να τις ειχαμε ολοι,,,,,,,,,,,,,,

μας πρηζουν στις ερωτησεις που πολλες φορες χρειαζεται να το ψαξουμε και για αμοιβη αν τους πης την εβαψες,,,,

χθες πελατης μου [ψητοπωλειο με 1 μισθωτο για την ωρα ,] μου ειπε οτι περασε απο κει λογιστης και τους προτεινε τιμη 45,00 το μηνα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,εγω παιρνω 150,00 που δεν ειναι και πολλα νομιζω [κατα καιρους εχει μισθοδοσια 5 ατομων /μειωμενα ωραρια ]

bg5

Μιά χαρά είναι τα 45 ευρώ τον μήνα.

Φίλος άνεργος για χρόνια,με την σύζυγό του να κλείνει το κατάστημα λιανικής πώλησης υποδημάτων λόγω κρίσης, αποφάσισε

να ανοίξει ψητοπωλείο σε ιδιόκτητο,κάτω από το σπίτι του,χώρο,για να βγάζει τουλάχιστον το φαί της οικογένειάς του.

Αυτός ο φίλος,έχει απλήρωτο το ΤΕΒΕ εδώ και τρία χρόνια,κλείνει το κατάστημα όταν πάει να κάνει καταμέτρηση η ΔΕΗ,για να

μην του χρεώσει τα κανονικά κιλοβάτ και να βγάζει λογαριασμούς κατ' εκτίμηση και εν πάσει περιπτώσει,πληρώνει ΜΟΝΟ το

δάνειο του σπιτίου του,για να μην το χάσει και αυτό,το οποίο δάνειο,διαπραγματεύεται κάθε εξάμηνο.

Τις προάλλες δανίστηκε από την σύνταξη της μητέρας του για να πάει στον οδοντίατρο η γυναίκα του,που πλέον τον βοηθάει

στο ψητοπωλείο κπλ,κλπ.

Τι αμοιβή μπορώ να ζητήσω απ' αυτόν τον άνθρωπο,προκειμένου να μην παραξηγηθώ από τους συναδέλφους μου.

Αγαπητοί συνάδελφοι πρέπει να αντιμετωπίζουμε κάθε περίπτωση ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ διότι προτιμώ να κόψω ΑΠΥ με ένα

συμβολικό ποσό για ένα μακροχρόνια άνεργο τριαντάχρονο μπλοκάκια,παρά να ζητήσω έστω και δέκα (10) ευρώ,που

θα τα χρειαστεί να "περάσει" κάποιες μέρες με ψωμί και ίσως και λίγες ελιές.

Φίλοι μου πολλοί από εσάς είσαστε εκτός τόπου και χρόνου,με το να ζητάτε "κατώτατες αμοιβές",διότι δεν έχετε κατα-

λάβει ότι με τις κατώτατες αμοιβές ΚΑΙ θα φορολογούμαστε για ανύπαρκτα εισοδήματα,αλλά ΚΑΙ θα είμαστε υποχρεωμένοι

να χάσουμε και την ψυχή,που μας απόμεινε αυτές τις δύσκολες ώρες.

καλή φώτιση σε όλους ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εσάς στις μεγαλουπόλεις.....

Για εμάς, η ανάληψη των εξωτερικών εργασιών σημαίνει:

1. βελτίωση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών στους πελάτες

2. αύξηση της χρέωσης ανά μήνα ή δικαιολόγηση μη έκπτωσης

3. λιγότερη εργασία, γιατί αν πάει ο επιχειρηματίας, θα κάνει καμιά λαμακία που θα θέλει διόρθωση, ή θα θέλει ψυχανάλυση μετά για την εμπειρία του στη δημόσια υπηρεσία και τη συναναστροφή του με τους δημόσιους υπαλλήλους.....

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και στις μεγαλουπόλεις....

και συμφωνώ απόλυτα και στα τρία. Εγώ απλά κατέθεσα μια σκέψη στα πλαίσια μιας συνεργασίας. Διότι το εύκολο είναι να σου ζητήσει ο πελάτης έκπτωση και ο λογιστής να ενδώσει. Το ζήτημα είναι να υπάρχει μια αμοιβαία επωφελή σχέση.

(αναφορικά με το τρίτο σημείο στην περίπτωση λαλακίας του ... που σίγουρα συνεπάγεται τρέξιμο εξωτερικό χρεώνετε επιπλέον)

άλλωστε η όλη ιδέα δεν είναι δα και η ανακάλυψη του τροχού, πχ δείτε του δικηγόρους πως λειτουργούν ... φέρε μου ενημερότητα, φέρε εκείνο, το άλλο ....τώρα πάρτα αυτά για κατάθεση υποθηκοφυλακείο και εφορεία. Και αν δεν υπήρχε και η υποχρέωση παράστασης του στο δικαστήριο μπορεί να σε έστελνε και μόνο σου εκεί.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνάδελφοι πρέπει να αντιμετωπίζουμε κάθε περίπτωση ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ διότι προτιμώ να κόψω ΑΠΥ με ένα

συμβολικό ποσό για ένα μακροχρόνια άνεργο τριαντάχρονο μπλοκάκια,παρά να ζητήσω έστω και δέκα (10) ευρώ,που

θα τα χρειαστεί να "περάσει" κάποιες μέρες με ψωμί και ίσως και λίγες ελιές.

Φίλοι μου πολλοί από εσάς είσαστε εκτός τόπου και χρόνου,με το να ζητάτε "κατώτατες αμοιβές",διότι δεν έχετε κατα-

λάβει ότι με τις κατώτατες αμοιβές ΚΑΙ θα φορολογούμαστε για ανύπαρκτα εισοδήματα,αλλά ΚΑΙ θα είμαστε υποχρεωμένοι

να χάσουμε και την ψυχή,που μας απόμεινε αυτές τις δύσκολες ώρες.

καλή φώτιση σε όλους ΜΑΣ

Συμφωνούμε - όλα πάνε ανά περίπτωση και με κατανόηση...

Άλλο ένα παράδειγμα θα θέσω, σε πελάτη από τον οποίο έχεις εισπράξει καλά και ωραία λεφτά για πολλά χρόνια, που ήταν πάντα τυπικός κτλπ - δε θα κάνεις σκόντο άμα ζοριστεί αυτή την περίοδο? Το λέω αυτό γιατί με αρκετούς πελάτες με τους οποίους ο λογιστής συνεργάζεται χρόνια και έχει καλή σχέση, η σχέση πέρα από επαγγελματική πάει και λίγο παραπέρα, σε καλεί στο γάμο του, σε κερνάει, σου λέει τα προσωπικά του κτλπ... Ε ρε παιδιά σε αυτόν και υπομονή για τις πληρωμές θα κάνεις και έκπτωση θα του κάνεις - και στο κόστος θα τον χρεώνεις μέχρι (και αν) πάρει πάλι τα πάνω του... Ο κάθε πελάτης είναι διαφορετική περίπτωση...

(Υ.Γ. 45 ευρώ για ψητοπωλείο είναι όντως λίγα πάντως - ο βαγγέλης έθεσε μια εξαιρετική περίπτωση στην οποία είναι οκ - αλλά γενικά τα καλά ψητοπωλεία και τα φαστφουντάδικα είναι οι μόνες επιχειρήσεις επισιτισμού που δουλεύουν αξιοπρεπώς αυτό το διάστημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
Αθέμιτος ανταγωνισμός υπάρχει μόνο αν έχεις τιμές κάτω του κόστους, αλλά το ίδιο κόστος έχουν όλα τα λογιστικά γραφεία?

Μπράβο, η απόλυτη λογική σκέψη , επιτελούς!!

Για τι ακούω πολλά του τύπου: «ο θέμα δεν είναι (όπως ανέφεραν κάποιοι συνάδελφοι πιο πάνω) ότι αυτοί οι Λογιστές κάποια στιγμή θα κλείσουν και θα έχουν κάνει ζημιά στις επιχειρήσεις αυτές, αλλά το ότι ήδη κάνουν ζημιά σε εμάς τους υπόλοιπους....................... » (τυχαιο αποσπασμα, απλα ηταν το πρωτο που βρηκα.)

Κατηγορούμε τους άλλους για τις χαμηλές τιμές και ότι κοιτούν την πάρτη τους ενώ όσοι έχουν «υψηλές» τιμές είναι η προσποίηση της ανιδιοτελείας !!! συμπεριλαμβανομένου και εμένα , δεν κάνουμε αυτή την δουλειά , από την καλοσύνη της καρδιάς μας , ούτε γιατί είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα!

Οκ, τώρα η σκληρή πραγματικότητα!! Φιλαράκι μου , μαζί σχολείο, λύκειο , πανεπιστήμιο, μου λέει θα κάνω προσφορά σε γιατρούς της πόλης μας: 50 το μηνά για ενημέρωση + 50 για μισθοδοσία! Πλακά κανείς του λέω , δεν θα βγαίνεις!! Και μου λέει , γιατί ?

Φπα ? όχι!

Ενημέρωση ? ναι οκ! ( μερικά απυ και έξοδα ! big deal! )

Μισθοδοσία ? σχεδόν βαρετή, 8 στης 10 περίπτωσης ιδία κάθε μηνά!!

Φμυ ? οκ 10 λεπτά μέσω Νετ! , next?

Δηλώσεις ? – αυτές εκτός !! 300 και βλέπουμε .

Προγράμματα ΟΑΕΔ? Οκ, αυτό σωστό το βλέπουμε αυτό!

ΤΕΣΠΑ , κάπως έτσι πήγε η συζήτηση που είχαμε πριν από 1 χρόνο περίπου και τελικά το έκανε!! Πήγε στου συλλόγους και το προτείνε!!

Αποτέλεσμα??? Έχει πάρει το 90% από του γιατρούς της πόλης ( ακόμα και από εμένα έφυγαν 2 για να πάνε σε αυτόν!!)

και όσο για την πληρωμή? Μου λέει κανένας ακόμα δεν τον έχει αφήσει απλήρωτο!!

Όσο για το κέρδος που όλοι φωνάζουμε!! Παιδιά το έχει !! μου έδειξε τα βιβλία!! Κόστος σχεδόν μηδέν!! ( αναλώσιμα , βενζίνη , παγία) Κατάφερε και έκανε και ανακαίνιση το γραφείο! Και το καλοκαίρι’ διακοπές κανονικές!! Πόσοι από εσάς μπορούν να το πουν αυτό?? γιατί εγώ όχι!!

Τώρα σκέφτομαι να κάνω και εγώ το ίδιο με τους ταξιτζήδες και τα φροντιστήρια!!

Οι τιμές καθοριόνται από εμάς!! Μειώστε τα κόστη και αυξάνετε αυτόματα το περιθώριο κέρδους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη μου δεν έχεις άδικο (όπως όμως δεν έχει άδικο και κανείς συνάδελφος που γράφει την άποψη του) , σκέψου όμως ότι αν λέμε αν κάνεις μια βλακεία στη τήρηση των βιβλιών και βγεί ένα πολύ ωραίο πρόστιμο ο πελάτης που τον στηρίζεις στις δύσκολες στιγμές θα πει ότι με βοήθησε τόσο καιρό δεν θα το τρέξω ή θα σε βάλει συνύπεύθυνο ????

Και το λάθος από το Λογίστη πλέον έχει αυξήμενες πιθανότητες με τις τόσες αλλαγές και τις τόσες υποχρεώσεις .....

Και εμείς καταλαβαίνουμε τις δυσκόλιες που περνάει ο κόσμος , αλλά πραγματικά έχουμε καταντήσει εμείς που δουλέυουμε όλη μέρα (βέβαια όχι με τσάπα ή στην οικοδομή όπως σκωπτικά λένε πολλοί) να περνάμε με ψωμί και λίγες ελιές ........

Μια απλή λύση μπορεί να ήταν, επιχείρησεις με άνω των 100.000,00 € ή 150,000,00 € θα πρέπει είτε να τηρούν Γ κατηγορίας (τελικά ο Σταύρος LandS είχε δίκιο ....) ή έστω θα έπρεπε να τηρούν και το ταμείο τους (όπως σωστά αναφέρει στο θέμα με την λογιστική κατάσταση κάποιος συνάδελφος) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........................

Οκ, τώρα η σκληρή πραγματικότητα!! Φιλαράκι μου , μαζί σχολείο, λύκειο , πανεπιστήμιο, μου λέει θα κάνω προσφορά σε γιατρούς της πόλης μας: 50 το μηνά για ενημέρωση + 50 για μισθοδοσία! Πλακά κανείς του λέω , δεν θα βγαίνεις!! Και μου λέει , γιατί ?

....................................

Μια χαρά τιμή τους έχει και 300,00 τη δήλωση ........

Δηλαδή αν έχει και μισθοδοσία 1200 + 300 = 1500 χωρίς 600,00 + 300,00 = 900,00

Εδώ οι τιμές για γιατρούς είναι 300,00 άντε βαριά 500,00-600,00 ΤΟ ΧΡΟΝΟ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απλή λύση μπορεί να ήταν, επιχείρησεις με άνω των 100.000,00 € ή 150,000,00 € θα πρέπει είτε να τηρούν Γ κατηγορίας (τελικά ο Σταύρος LandS είχε δίκιο ....)

Αυτο σκεφτομαι μερες τωρα. Τα ορια πρεπει να αναπροσαρμοστουν αμμεσα. Το 1.500.000,00 ειναι παρα πολυ

στις μερες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη μου δεν έχεις άδικο (όπως όμως δεν έχει άδικο και κανείς συνάδελφος που γράφει την άποψη του) , σκέψου όμως ότι αν λέμε αν κάνεις μια βλακεία στη τήρηση των βιβλιών και βγεί ένα πολύ ωραίο πρόστιμο ο πελάτης που τον στηρίζεις στις δύσκολες στιγμές θα πει ότι με βοήθησε τόσο καιρό δεν θα το τρέξω ή θα σε βάλει συνύπεύθυνο ????

Και το λάθος από το Λογίστη πλέον έχει αυξήμενες πιθανότητες με τις τόσες αλλαγές και τις τόσες υποχρεώσεις .....

Και εμείς καταλαβαίνουμε τις δυσκόλιες που περνάει ο κόσμος , αλλά πραγματικά έχουμε καταντήσει εμείς που δουλέυουμε όλη μέρα (βέβαια όχι με τσάπα ή στην οικοδομή όπως σκωπτικά λένε πολλοί) να περνάμε με ψωμί και λίγες ελιές ........

Μια απλή λύση μπορεί να ήταν, επιχείρησεις με άνω των 100.000,00 € ή 150,000,00 € θα πρέπει είτε να τηρούν Γ κατηγορίας (τελικά ο Σταύρος LandS είχε δίκιο ....) ή έστω θα έπρεπε να τηρούν και το ταμείο τους (όπως σωστά αναφέρει στο θέμα με την λογιστική κατάσταση κάποιος συνάδελφος) .

Καλέ μου Aποστόλη,

Στην περίπτωση του φίλου και των άνεργων παιδιών,που αναγκάστηκαν να βγάλουν μπλοκάκι για τους γνωστούς λόγους

και μετά από κάποιο διάστημα δεν έκοβαν ούτε μία ΑΠΥ δεν υπάρχει κανένα φορολογικό πρόβλημα ακόμα και για τις δη-

λώσεις Φ.Ε ώστε να κινδυνέψω καθ' οιονδήποτε τρόπο.Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση να συμβεί κάτι απρόβλεπτο,

είμαι σίγουρος ότι κανένας τους δεν θα με πουλήσει,αλλά και αν πάλι (επειδή ο άνθρωπος είναι ατελές ον) κάποιος με

πουλήσει,ε...τι να κάνουμε,δεν μπορώ να μην δώσω βοήθεια όταν την χρειάζεται ο άλλος ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ βέβαια να την δώσω,

επειδή υπάρχει και μία ελάχιστη περίπτωση κάποιου κινδύνου.

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...