Jump to content

Συστεγαζόμενα Φαρμακεία Ο.Ε. - χρειάζομαι τη βοήθεια κάποιου συναδέλφου που είχε παρόμοια εμπειρία

Recommended Posts

Μέχρι τώρα δεν έχω ξανααναλάβει φαρμακείο και μου έπεσαν όλα ταυτόχρονα.

Ατομική επιχείρηση τώρα (συνταξιοδότηση σε 2 έτη). Υπάρχει διάδοχη κατάσταση (τέκνο που έχει τελειώσει φαρμακευτική). Θέλουν να δημιουργήσουν μαζί εταιρία συστεγαζόμενων φαρμακείων που όπως ρώτησα στην εφορία και στον φαρμακευτικό σύλλογο, αντιμετωπίζεται σαν Ο.Ε.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει από που να ξεκινήσω;

Μέχρι τώρα δεν έχω ξανααναλάβει φαρμακείο και μου έπεσαν όλα ταυτόχρονα.

Ατομική επιχείρηση τώρα (συνταξιοδότηση σε 2 έτη). Υπάρχει διάδοχη κατάσταση (τέκνο που έχει τελειώσει φαρμακευτική). Θέλουν να δημιουργήσουν μαζί εταιρία συστεγαζόμενων φαρμακείων που όπως ρώτησα στην εφορία και στον φαρμακευτικό σύλλογο, αντιμετωπίζεται σαν Ο.Ε.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με κατατοπίσει από που να ξεκινήσω;

ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΥ!!!! ΜΟΝΟ ΟΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΣΤΑΘΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.... ΤΟ ΤΕΚΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ.. ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ, ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ... ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΕ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ... ΠΡΩΤΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΙΑΚΟΠΗ....ΠΡΟΣΕΧΕ... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ... ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ? ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΟΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ...

Είχα παρόμοια περίπτωση πολύ πρόσφατα , είχα ιστορίες όμως με τη συμβολαιογράφο που ανέλαβε την έναρξη - ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πλέον μέσω one stop (μην περιμένεις ότι είναι ONE stop φυσικά) - γιατί δεν ήξερε πότε θα έχει έναρξη της ΟΕ ώστε να προγραμματίσω εγώ τη διακοπή της ατομικής

Έναρξη σε αυτή την περίπτωση έχεις τη μέρα που παίρνει ΓΕ.ΜΗ και ΑΦΜ η εταιρεία , άρα είναι λίγο δύσκολο να γίνει η διακοπή της ατομικής την ίδια μέρα ( αυτές οι φωτοτυπίες που σου δίνουν με το ΓΕ.ΜΗ και το ΑΦΜ είναι και τα επίσημα έγγραφα έναρξης , η ΔΟΥ δε μπορεί να σου δώσει τις ενάρξεις που ξέραμε μέχρι τώρα )

Κάνε και μία απογραφή εμπορευμάτων και παγίων , θα σου χρειαστεί για να πωληθούν όλα από την ατομική στην ΟΕ , και να υπολογιστεί υπεραξία ... και δυστυχώς τα εμπορεύματα πρέπει να αναγραφούν ένα ένα στα τιμολογια μιας και δεν προβλέπεται συνοπτική περιγραφή (προσπάθησα να τη γλιτώσω αλλά η απάντηση της ΔΟΥ ήταν κατηγορηματική ... βρήκα τρόπο τελικά και πέρασα τα εμπορεύματα σε excel μέσω της απογραφής που είχα σε ηλεκτρονική μορφή από το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το φαρμακείο και μετά εκτύπωσα σε θεωρημένα κινητά φύλλα )

Εγώ ήρθα σε συνεννόηση με την αρμόδια ΔΟΥ για την ημερομηνία της διακοπής , ενημέρωσα και τεχνικό έγκαιρα και ήρθε και μου ρύθμισε την ταμειακή της ΟΕ άμεσα ώστε να μπορεί το φαρμακείο να κόβει όσο εγώ έκανα τη διακοπη στη ΔΟΥ

Αφού τελείωσε το βάσανο της διακοπής , πήγα για την πρώτη θεώρηση της ΟΕ (εκεί με ρώτησαν αν έχω πληρώσει και υπεραξία ). Αυτοψία θα κάνουν τη μέρα της πρώτης θεώρησης της ΟΕ

Αν υπάρχει ήδη μισθωτήριο και προβλέπεται από αυτό η σύσταση ΟΕ στον ίδιο χώρο τότε δε χρειάζεται νέο .

Προσοχή αν υπάρχει προσωπικό μόνο , να γίνουν γνωστοποιήσεις μεταφοράς του σε ΙΚΑ , ΟΑΕΔ, ΤΕΑΙΤ , και να πάρει μητρώα η νέα ΟΕ , καθώς και κατάθεση πίνακα προσωπικού τη μέρα της διακοπής της ατομικής

Γενικά έχει λίγο τρέξιμο , ειδικά αν το κάνεις μόνος σου . Εγώ επειδή δεν ήθελα να ρισκάρω τυχόν προβλήματα με αναπόσβεστες αξίες παγίων κλπ με τον έλεγχο , πήγα 2 εβδομάδες νωρίτερα με μητρώο παγίων και δηλώσεις 5 τελευταίων ετών σε ελεγκτή και τα κοιτάξαμε μαζί ώστε να μη βρεθώ προ εκπλήξεων με το θέμα της υπεραξίας τη μέρα της διακοπής που έτρεχα πανικόβλητη

Guest ΚΑΤΕΡΙΝΑ

ΠΡΟΣΟΧΗ. Η ΥΠΕΡΑΞΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΕΧΕΟ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΠΟΛ.1169/2/8/2011

Στο θέμα της υπεραξίας , η απαντηση που πήρα απο τη ΔΟΥ είναι ότι οφείλεται στη συγκεκριμένη περίπτωση για το ποσοστό που εκχωρείται στο τέκνο αφού ο πατέρας θα μείνει μέσα στην εταιρεία - το οποίο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ 50% ανάμεσα στους δύο φαρμακοποιούς