Jump to content
Sign in to follow this  
JOHN1976

Ο καθένας που έχει μια σελίδα μπορεί να γράφει οτι του κατέβει

Recommended Posts

Εκεί που χάζευα το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτό το "άρθρο" για το τι πρέπει να γνωρίζει κάποιος πριν ξεκινήσει μια νέα επιχείρηση.

Προς την μέση λέει:

"..........Όταν με κάποιον τρόπο έχετε απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα θα πρέπει πλέον να αρχίζετε να σκέφτεστε σαν πραγματικός επαγγελματίας. Θα πρέπει να μπει καλά στο μυαλό σας ότι θα πρέπει να αυτό-προσλάβετε τον εαυτό σας σε πολλές θέσεις και αυτές είναι:

Οικονομικός αναλυτής: Θα πρέπει να γνωρίζετε τα βασικά (και όχι μόνο)

μην επαναπαύεστε στους λογιστές. Οι λογιστές σας φτιάχνουν τις δηλώσεις..........................................."

:o :o

Εδω θα βρείτε το άρθρο:

Το πρώτο σχόλιο κάτω από το άρθρο τους τα λέει όλα!

:)

Αν καθήσω να ασχοληθώ με αυτά που σκέφτονται οι χαζοί, δεν θα μου μείνει χρόνος να ασχοληθώ με αυτά που σκέφτονται οι έξυπνοι!

Τίποτε άλλο δεν έχω να πω.....

Αμερικάνικη παροιμία: Μη διαφωνείς δημόσια με έναν ηλίθιο, ο κόσμος δε θα καταλάβει τη διαφορά.

:D :D :D :D

Εκεί που χάζευα το μάτι μου έπεσε πάνω σε αυτό το "άρθρο" για το τι πρέπει να γνωρίζει κάποιος πριν ξεκινήσει μια νέα επιχείρηση.

Προς την μέση λέει:

"..........Όταν με κάποιον τρόπο έχετε απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα θα πρέπει πλέον να αρχίζετε να σκέφτεστε σαν πραγματικός επαγγελματίας. Θα πρέπει να μπει καλά στο μυαλό σας ότι θα πρέπει να αυτό-προσλάβετε τον εαυτό σας σε πολλές θέσεις και αυτές είναι:

Οικονομικός αναλυτής: Θα πρέπει να γνωρίζετε τα βασικά (και όχι μόνο)

μην επαναπαύεστε στους λογιστές. Οι λογιστές σας φτιάχνουν τις δηλώσεις..........................................."

:o :o

Εδω θα βρείτε το άρθρο:

Το πρώτο σχόλιο κάτω από το άρθρο τους τα λέει όλα!

:)

1ον η σελίδα δεν παίζει...

2ον είναι αναδημοσιευμένο και εδώ:

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/11/blog-post_3013.html

http://www.inews.gr/96/ti-prepei-na-prosexo-prin-anoixo-tin-diki-mou-epicheirisi.htm

3ον, ποιο είναι το πρόβλημα..??? Μια χαρά φαίνεται.....

1ον η σελίδα δεν παίζει...

2ον είναι αναδημοσιευμένο και εδώ:

http://tro-ma-ktiko....-post_3013.html

http://www.inews.gr/...epicheirisi.htm

3ον, ποιο είναι το πρόβλημα..??? Μια χαρά φαίνεται.....

1οv Η σελίδα "παίζει" (σε Chrome τουλάχιστον) :)

2ον Το tromaktiko ανφέρει ώς πηγή την σελίδα fellow.gr, όπου και έχει διορθωθεί (μερικώς) πλέον το άρθρο :)

3ov "....Οι λογιστές σας φτιάχνουν τις δηλώσεις....". Αυτό μόνο κάνουμε για μια επιχείρηση? Δηλαδή ο νέος επιχειρηματίας που (λέμε τώρα) θα ακολουθήσει αυτές τις οδηγίες τι ιδέα θα σχηματίσει για τους λογιστές? :mellow:

1οv Η σελίδα "παίζει" (σε Chrome τουλάχιστον) :)

2ον Το tromaktiko ανφέρει ώς πηγή την σελίδα fellow.gr, όπου και έχει διορθωθεί (μερικώς) πλέον το άρθρο :)

3ov "....Οι λογιστές σας φτιάχνουν τις δηλώσεις....". Αυτό μόνο κάνουμε για μια επιχείρηση? Δηλαδή ο νέος επιχειρηματίας που (λέμε τώρα) θα ακολουθήσει αυτές τις οδηγίες τι ιδέα θα σχηματίσει για τους λογιστές? :mellow:

1ον η σελίδα με δουλεύει...... :angry:

Για το 3ο, δες το λίγο πιο ανοικτά... σε στυλ δημοψηφίσματος ίσως, που είναι και της μοδός............

Πρέπει ένας επιχειρηματίας να μην έχει λογιστικές - οικονομικές γνώσεις και να επαναπαύεται στο λογιστή του...???

Το άρθρο, τουλάχιστον όπως - καλοπροαίρετα - το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει στόχο να θίξει τους λογιστές, αλλά να πει τι χρειάζεται ένας επιχειρηματίας για να ξεκινήσει.......

Για το 3ο, δες το λίγο πιο ανοικτά... σε στυλ δημοψηφίσματος ίσως, που είναι και της μοδός............

Πρέπει ένας επιχειρηματίας να μην έχει λογιστικές - οικονομικές γνώσεις και να επαναπαύεται στο λογιστή του...???

Το άρθρο, τουλάχιστον όπως - καλοπροαίρετα - το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει στόχο να θίξει τους λογιστές, αλλά να πει τι χρειάζεται ένας επιχειρηματίας για να ξεκινήσει.......

Και προσθέτω: να μελετήσει βιολογία, ανατομία, φαρμακολογία κλπ, για να ελέγχει τον ιατρό ασφαλείας, αντίστοιχη εξειδίκευση για να στήσει δίκτυο υπολογιστών, website, ηλεκτρολογικές-υδραυλικές γνώσεις κλπ...

Μπορεί να μην θέλει σκοπίμως να θίξει το επάγγελμα μας, ωστόσο το καταφέρνει, υποβιβάζοντας τον λογιστή σε απλό γραφιά... σαν να λέμε και οτι οι συμβολαιογράφοι απλά σφραγίζουν έγγραφα (δεν εξετάξουμε αν στην πράξη αυτά γίνονται)..

Και ας αναφέρθει σε αντιλογο στο παραπάνω άρθρο οτι εσχάτως "ανακάλυψαν" οι "επιχειρηματίες" ότι ο λογιστής ίσως μπορεί να βοηθήσει κάπως την κατάσταση στην οποία περιήλθε η "επιχείρησή" τους, αφού οι ίδιοι, εφαρμόζοντας πιστά όσα αναφέρει ο συντάκτης του άρθρου και ΙΔΙΩΣ παριστάνοντας τους οικονομολόγους, καταχρέωσαν τις επιχειρήσεις τους με υπέρογκα δάνεια...(και δεν μιλάμε για τα δάνεια που κατέληξαν σε πολυτελή σπίτια στην Άνοιξη, Αγ. Στέφανο, Μαρούσι, Γλυφάδα κλπ ούτε στα αυτοκίνητα που χρέωναν με συμβάσεις leasing).

Υ.Γ. Χαρακτηριστική περίπτωση Έλληνα "επιχειρηματία", πρότεινε σε συγγενικό μου πρόσωπο να αγοράσω το αυτοκίνητό του 5ετίας μάρκας Mercedes "...για να νιώσω σπουδαίος και πλούσιος".. Κρίμα που το site δεν έχει emoticon για μουντζα.

1ον Καταραμένα μαραφέτια τι να πείς

Δημοψήφισμα : της μοδός αλλά προκαλεί πανικό!

Φυσικά και θα πρέπει να μην επαναπαύεται σε κανέναν. Αλλά θα πρέπει να ξέρει που μπορεί να στηριχτεί και για ποια θέματα. Γιατί όταν θα αναζητήσει λογιστή τι συνειρμό θα κάνει? Λογιστής=δηλώσεις= έλα μωρέ τώρα τι να μας πεις κι εσύ λογιστάκο ή έλα μωρέ τώρα που θες και λεφτά αφού μόνο για δηλώσεις είσαι. B)

Μην έχετε τέτοιες ανασφάλειες...

Τουλάχιστον από τη προσωπική μου εμπειρία, η αντιμετώπιση που έχω από τους πελάτες & τους συνεργάτες μου, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που φοβάστε......