Jump to content

Μετατροπή Α.Ε. σε Προσωπική Εταιρεία


Recommended Posts

Καλημέρα και πάλι.....

Για τη μετατροπή μιας Α.Ε. σε προσωπική εταιρεία (Ο.Ε. ή Ε.Ε.) εκτός από το πρακτικό της Γενικής Συνέλευσης με την λήψη ομόφωνης απόφασης από το σύνολο των κατόχων του Μ.Κ. απαιτείται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που χρήζει την μεσολάβηση δικηγόρου ή είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε και εμείς.

Γνωρίζει κανείς τα στάδια που πρέπει να γίνουν για μια Α.Ε. χωρίς ακίνητα?

Ευχαριστώ πολύ.

Καλό μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή θα γίνει με βάση το άρθρο 66α του ΚΝ 2190/1920.

Τα διαδικαστικά

1) Λαμβάνεται σχετική απόφαση από την ΓΣ των μετόχων. Στην απόφαση αυτή θα περιέχεται και το κείμενο του καταταστατικού της προσωπικής εταιρείας. Η απόφαση αυτή θα καταατεθεί στην αρμόδια διεύθυνση εμπορίου προκειμένου να πάρετε την ααπόφαση διαγραφής της ΑΕ από το ΜΑΕ (μαζί με την απόφαση και τα σχετικά παράβολα θα προσκομίσεις και βεβαίωση από το επιμελητήριο σχετικά με την επωνύμία και τον διακριτικό τίτλο της προσωπικής εταιρείας)

2) Οταν εκδοθεί απόφαση διαγραφή από το ΜΑΕ , προσκομίζεις το καταστατικό της προσωπικής εταιρείας στην αρμόδια ΔΟΥ (αυτή που θα ανήκει πλέον η ΟΕ ή ΕΕ ) προκειμένου να βεβαιωθεό ότι δεν οφείλεται (ή οφείλεται ) φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου. Αν δεν υπάρχει μετααβολή στη συμμετοχή στο κεφάλαιο , δεν οφείλεται ΦΣΚ (καλό είναι οι μέτοχοι της ΑΕ να συμετάσχουν στην προσωπική εταιρεία με τα ίδια ποσοστά προς αποφυγή δυάρεστων εκπλήξεων , από ενδεχόμενες υπεραξίες σε μεταβιβάσεις ποσοστών )

3) Περνάμε το καταστατικό της προσωπικής εταιρείας από το οικείο επιμελητήριο.

4) Πληρώνουμε το οφειλόμενο ποσό στο ταμείο νομικών δεδομένου ότι το κεφάλαιο των ΑΕ απαλλάσσεται από την υποχρέωση αυτή, αλλά για τις προσωπικές εταιρείες δεν ισχύει η απαλλαγή.

5) Δημοσιεύουμε το καταστατικό στο αρμόδιο πρωτοδικείο

6) Με δημοσιευμένο το κατασταταικό και με την απόφαση διαγραφής από το ΜΑΕ, στο τμήμα μητρώου της ΔΟΥ στην οποία ανήκε η ΑΕ κάνουμε τις σχετικές μεταβολές (προηγουμένως έχουμε τακτοποιήσει τα ασφαλιστικά των μελών της προσωπικής εταιρείας)

Link to comment
Share on other sites

..απαιτείται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία που χρήζει την μεσολάβηση δικηγόρου ή είναι κάτι που μπορούμε να το κάνουμε και εμείς.

Ότι "μπορούμε" να το κάνουμε είναι σίγουρο.. αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να μην μεσολαβήσει δικηγόρος απ'την στιγμή που το ύψος του κεφαλαίου είναι αυτό που είναι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται δικηγόρος .

Eυχαριστώ SOTHRIS - SOULIS......

Έχουμε κάποιο υπόδειγμα του Πρακτικού της Συνέλευσης των Μετόχων με το κείμενο της Απόφασης Μετατροπής καθώς και το γενικότερο σχέδιο που αυτό πρέπει να έχει για να γίνει δεκτό από τη Νομαρχία για δημοσίευση?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε αποθεματικά και σε αδιανέμητα κέρδη, αν υπάρχουν στην ΑΕ.

Φίλε SOTHRIS τι πρέπει να προσεξουμε στα συγκεκριμένα? Θα μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός αν έχεις χρόνο?

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το μετοχικό κεφάλαιο της Α.Ε. υπερβαίνει σημαντικά το ποσό των 60.000,00 €, μπορείς να εξετάσεις το ενδεχόμενο να κάνεις μείωση αυτού με απόφαση Γ.Σ. (απαιτείται διπλότυπο 289,72 € για δημ/ση ανακ/σης στο ΦΕΤ/Τ.ΑΕ & ΕΠΕ) ώστε να γλυτώσεις (?) χρήματα από Ταμείο Νομικών

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΜΗ. Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΕΣΟΛΑΒΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΟΥΤΕ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ?

Για τις προσωπικές εταιρίες είναιι υποχρεωτική η καταβολή 0,50 % πει του κεφαλαίου άσχετα αν μεσολαβεί δικηγόρος η συμβολαιογράφος.Είναι ταμείο συντάξεως νομικών.Στο πρωτοδικείο νομικοί δεν είναι? :D

Link to comment
Share on other sites

Για τις προσωπικές εταιρίες είναιι υποχρεωτική η καταβολή 0,50 % πει του κεφαλαίου άσχετα αν μεσολαβεί δικηγόρος η συμβολαιογράφος.Είναι ταμείο συντάξεως νομικών.Στο πρωτοδικείο νομικοί δεν είναι? :D

ΕΔΩ ΑΜΑΡΤΩΛΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΕ ΣΕ ΕΕ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΛΕΟΝ .ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ 0,50%. ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΔΩ ΑΜΑΡΤΩΛΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΕ ΣΕ ΕΕ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΛΕΟΝ .ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΓΕΜΗ.ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ 0,50%. ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ.

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr/eboss/business-advice/content/comptransfer.jsp?chambercd=eboss&categoryid=15617&articleid=18046

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr...articleid=18046

Και εγώ για μετατροπή μιλάω.

http://www.e-boss.gr...articleid=18046

Την ξερω την διαδικασια.Σχεδον την ολοκληρωσα. Και σου ξαναλεω στην δου της ΕΕ δεν ζητανε να πληρωθει το 0,50 ουτε στο ΓΕΜΗ . Δεν παμε καθολου πρωτοδικειο μονο στο ΓΕΜΗ

Link to comment
Share on other sites

Η βόλτα γίνεται έτσι κι αλλιώς..

bolta.pdf

Συναδελφε δεν βλεπω σφραγιδα ΓΕΜΗ .Εγω σου λεω τελειωσαν ολα εγγραφηκε η μετατρεπομενη στο ΓΕΜΗ .Εγινε η μεταβολη στη δου.ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ 0,5 ΤΑΜΕΙΟ ΝΟΜΙΚΩΝ.Απο που προκυπτει οτι πρεπει να πληρωθει?

Link to comment
Share on other sites

Την ξερω την διαδικασια.Σχεδον την ολοκληρωσα. Και σου ξαναλεω στην δου της ΕΕ δεν ζητανε να πληρωθει το 0,50 ουτε στο ΓΕΜΗ . Δεν παμε καθολου πρωτοδικειο μονο στο ΓΕΜΗ

Ποιά η σχέση τησ ΔΟΥ με την υποχρέωση προς το ταμείο νομικών ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η σχέση τησ ΔΟΥ με την υποχρέωση προς το ταμείο νομικών ?

Η ΔΟΥ θελει σφραγισμενο κατασταστικο απο πρωτοδικειο μεχρι προτεινος αυτο σημαινε ταμειο νομικων.Τωρα θελει σφραγισμενο απο ΓΕΜΗ το οποιο δεν ζητα ταμειο νομικων

Link to comment
Share on other sites

Aσχετα με το τι ζητάει το ΓΕΜΗ, η υποχρέωση για καταβολή 0,5% επί του εταιρικού κεφαλαίου προς το ταμείο νομικών έπαψε να υφίσταται ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

 

Εχω ένα αντίστοιχο θέμα 

θέλω να μετατρέψω ΑΕ σε ΟΕ και στην συνέχεια να αλλάξω τα βιβλία  σε απλογραφικά

Τα οικονομικά δεδομένα είναι κάτω από τα όρια πολλά χρόνια και έχει διπλογραφικά απλώς επειδή είναι αε.

 

Ποια προθεσμία έχω; μετράει από την απόφαση της ΓΣ ή από την έγκριση του ΓΕΜΗ:

 

Η δήλωση μεταβολής για την μετατροπή από ΑΕ σε ΟΕ υποβάλλεται στην ΔΟΥ ανωνύμων

η δήλωση αλλαγής των βιβλίων θα γίνει μαζί ή μετά στην  στην τοπική δου;

 

η προθεσμίες είναι  10 μέρες και για τις δυο μεταβολές;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρόνια πολλά

 

Εχω ένα αντίστοιχο θέμα 

θέλω να μετατρέψω ΑΕ σε ΟΕ και στην συνέχεια να αλλάξω τα βιβλία  σε απλογραφικά

Τα οικονομικά δεδομένα είναι κάτω από τα όρια πολλά χρόνια και έχει διπλογραφικά απλώς επειδή είναι αε.

 

Ποια προθεσμία έχω; μετράει από την απόφαση της ΓΣ ή από την έγκριση του ΓΕΜΗ:   ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ . ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΤΗΣ ΑΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΕ. ΕΚΤΙΜΩ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΓΙΑ ΕΦΕΤΟΣ .

 

Η δήλωση μεταβολής για την μετατροπή από ΑΕ σε ΟΕ υποβάλλεται στην ΔΟΥ ανωνύμων  ΔΟΥ ΑΝΩΝΥΜΩΝ

η δήλωση αλλαγής των βιβλίων θα γίνει μαζί ή μετά στην  στην τοπική δου; ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΔΟΥ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΗΜΕΡΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

 

η προθεσμίες είναι  10 μέρες και για τις δυο μεταβολές;

Link to comment
Share on other sites

Εάν βοηθά, εμείς καταθέσαμε στο ΓΕΜΗ την αίτηση καταχώρησης του καταστατικού

μετατροπής-μετασχηματισμού ΑΕ σε ΙΚΕ 11/2/15 (συνημμένη μόνο η  ΓΣ 20/1/15)

 

Με την παρέλευση μηνός από την αίτηση, υποβάλαμε το καταστατικό & υπ δήλωση ότι δεν έχουμε δεχθεί έγγραφες αντιρίσεις

για τη μετατροπή &  τέλος του Μάρτη εκδόθηκε από το ΓΕΜΗ η εγκριτική απόφαση για τη μεταβολή.

 

Μετά από αυτό πήγαμε ΔΟΥ (πρώτα στην ανωνύμων για μεταβολή

και μετά στη νέα αρμόδια τοπική ΔΟΥ  για υποβολή κ θεώρηση του καταστατικού, ΙΚΑ, ΔΕΚΟ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...