Jump to content
Sign in to follow this  
manageraccount

την αποψη σας για τα σημερινα γεγονοτα.

Recommended Posts

με προφαση τα σημερινα γεγονοτα, παρακαλω οποιος θελει να πει το τι ενιωσε θα αποτελει καλη ευκαιρια για ανταλλαγη αποψεων σχετικα.

προσωπικη μου αποψη..

κανονικα δεν επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο πολιτικο συστημα του μνημονιου.

επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο μυαλο και στο χερι οσων πιστεψαν οτι πιστεψαν ολα τα προηγουμενα χρονια.

η ευθυνη πρωτιστως ανηκει στον ιδιο τον λαο και στην νοοτροπια του. δυστυχως το αντιληφθηκε αργα.

αλλα μερικες φορες για να ξυπνησει καποιος πρεπει να υποστει ενα μεγαλο σοκ.

Δεν μπορούν να ενταχθούν στο μέτρο της λογικής αυτά τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν χθες.

Χθες γιορταζόνταν ένα ιστορικό γεγονός της πατρίδας μας.Τος γεγονός της πάλης των Ελλήνων ενάντια στο φασισμό και στο ναζισμό,

Χθές δεν γιορτάστηκε η πάλη αλλά ο ίδιος ο φασισμός.Γιατί φασισμός είναι όταν μια μερίδα "αγανακτισμένων" πολιτών κρατάει ομηρο έναν ολόκληρο λαό.

Ρώτησαν τους υπόλοιπους αν γούσταραν να γίνουν αυτά τα γεγονότα?Σου φταίει ο γάιδαρος και βαράς το σαμάρι?

Σου φταίει η κυβέρνηση?Πήγαινε έξω από το σπίτι του Παπανδρέου,του Βενιζέλου και του κάθε πολιτικού και αν μπορείς βάλτου φωτιά.Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν έχεις το δικαίωμα να σταματάς μια παρέλαση την οποία έχει την επιθυμία να δεί η συντριπτική πλειοψηφία.

Αυτοαποκαλέστηκαν "αγανακτισμένοι" και τα παίρνουν όλα σβάρνα.

Αγανακτισμένο μπορώ να θεωρήσω αυτόν που ψήφισε αυτή την κυβέρνηση και αισθάνθηκε να προδόθηκε από την πολιτική της και τώρα αγανακτεί.

Ποιοι είναι όμως οι σημερινοί αγανακτισμένοι?Είναι αυτοί που δεν ψήφισαν ποτέ αυτή την κυβέρνηση απλά τώρα θεωρούν την κατάλληλη στιγμή να εξυπηρετήσουν τα μικροπολιτικά τους συμφέροντα ασελγώντας στο πτώμα της πατρίδας μας.Είναι αυτοί που και με χρυσά κουτάλια να τους έδινες να φάνε θα αντιδρούσαν και θα τα έσπαγαν όλα γιατί δεν θα τους άρεσε το σχήμα των κουταλιών,μόνο και μόνο για να αυξηθεί έστω και κατά 1% το ποσοστό τους στη βουλή η να πετύχουν την είσοδο τους σε αυτήν η να πάρει το κόμμα τους την εξουσία,

Υπάρχει διαπιστωμένο μεγάλο πρόβλημα στην οικονομία μας και πρέπει να δοθεί κάποια εφικτή λύση με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για τραμπουκισμούς και για ακραίες καταστάσεις.Πρέπει να προταθούν λύσεις και προτάσεις λύσεων δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Και εγώ αγανακτισμένος είμαι με την πολιτική της κυβέρνησης.Πραγματικά αγανακτισμένος.Και θα αντιδράσω,Οχι όμως κατεβαίνοντας με ένα καδρόνι στους δρόμους κάνοντας τραμπουκισμούς αλλά με το δικαίωμα αντίδρασης που μου δίνει ο νόμος.Τη ψήφο μου.

Άσε βρε amartole.. μας τα είπαν άλλοι.. Megaπαπαγαλάκια κ.λ.π..

Αν περιμέναμε από την ψήφο την δική σας.. δεν θα είχαμε διάλειμμα γερμανικής κατοχής από το 44 έως σήμερα.. :)

3e964b1e923de4e8fc3decab839d8fcc.jpg

Σύρος: Μεγαλειώδης παρέλαση κόντρα στην "ματαίωση" της Περιφέρειας

SYROSPARELASH_175725992.jpg

Στη Σύρο, κόντρα στην απόφαση της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, να ματαιώσει την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, με πρόσχημα τις επί δύο εβδομάδες απεργίες και καταλήψεις στο νησί, πραγματοποιήθηκε παρέλαση και μάλιστα υποδειγματική!

Η μεγάλη συμμετοχή του κόσμου έδειξε και απέδειξε ότι ο λαός της Σύρου ξέρει να αυτο - οργανώνεται κόντρα σε όποια απόφαση τοπικών ή εθνικών πολιτικών "αρχόντων".

Η συμμετοχή των παιδιών και σε μερικές περιπτώσεις και των γονέων του, ήταν μεγάλη και ο κόσμος χειροκρότησε αυτά τα παιδιά.

Στην θέση των επισήμων τοποθετήθηκαν μικρα παιδιά.

Η παρέλαση μετατράπηκε σε μία ειρηνική διαμαρτυρία στην πολιτική του σήμερα και τίμησε τους ήρωες του χθες.

Ίσως η μόνη ειρηνική και φιλήσυχη παρέλαση σε όλη την Ελλάδα, οργανώθηκε από τον ίδιο τον κόσμο και τους εργαζόμενους της Σύρου, οι οποίοι αψήφησαν την πρωτοφανή στα χρονικά, απόφαση ματαίωσης της παρέλασης.

Αμήχανοι οι τοπικοί "άρχοντες" , ακυρώθηκαν από τον ίδιο τους, τον λαό.

http://www.madata.gr...ial/144575.html

Megaπαπαγαλάκια κ.λ.π..

Το τι είπανε πάλι χθες...... απίστευτοι......

Και κρίμα, γιατί μερικούς τους είχα σε εκτίμηση όταν πρωτοξεκίνησαν (βλ τσίμα).....

Εδώ ο κόσμος χάνεται, και το νινί χτενίζεται.....

Κ οι βολευτές, κ οι δημοσιογράφοι (wannabe).......

Σιγά σιγά όμως, αλλάζει το σκηνικό.... Από αγανάκτηση σε οργή και μετά σε βία.... κι αν συνεχίσουν έτσι, θα φάνε κι άλλες......

Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άσπρισε το μαλλί του,

μήτε τη γνώμη άλλαξε μήτε την κεφαλή του

Συμφωνώ και επαυξάνω. :)

1,πιστεύω πως αν μπορούσαν να σηκωθούν οι προγονοι μας που τιμούσαμε εχθές τους αγώνες τους, θα είχαν μπουκάρει πρώτα την βουλή και μετά στα ΜΜΕ..

και 2,για ποιόν φασισμό μιλάμε??? το πασοκ πιάνει δεν πιάνει στις τελευταίες δημοσκοπίσεις 14%

Δεν μπορούν να ενταχθούν στο μέτρο της λογικής αυτά τα γεγονότα που διαδραματίστηκαν χθες.

Χθες γιορταζόνταν ένα ιστορικό γεγονός της πατρίδας μας.Τος γεγονός της πάλης των Ελλήνων ενάντια στο φασισμό και στο ναζισμό,

Χθές δεν γιορτάστηκε η πάλη αλλά ο ίδιος ο φασισμός.Γιατί φασισμός είναι όταν μια μερίδα "αγανακτισμένων" πολιτών κρατάει ομηρο έναν ολόκληρο λαό.

Ρώτησαν τους υπόλοιπους αν γούσταραν να γίνουν αυτά τα γεγονότα?Σου φταίει ο γάιδαρος και βαράς το σαμάρι?

Σου φταίει η κυβέρνηση?Πήγαινε έξω από το σπίτι του Παπανδρέου,του Βενιζέλου και του κάθε πολιτικού και αν μπορείς βάλτου φωτιά.Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν έχεις το δικαίωμα να σταματάς μια παρέλαση την οποία έχει την επιθυμία να δεί η συντριπτική πλειοψηφία.

Αυτοαποκαλέστηκαν "αγανακτισμένοι" και τα παίρνουν όλα σβάρνα.

Αγανακτισμένο μπορώ να θεωρήσω αυτόν που ψήφισε αυτή την κυβέρνηση και αισθάνθηκε να προδόθηκε από την πολιτική της και τώρα αγανακτεί.

Ποιοι είναι όμως οι σημερινοί αγανακτισμένοι?Είναι αυτοί που δεν ψήφισαν ποτέ αυτή την κυβέρνηση απλά τώρα θεωρούν την κατάλληλη στιγμή να εξυπηρετήσουν τα μικροπολιτικά τους συμφέροντα ασελγώντας στο πτώμα της πατρίδας μας.Είναι αυτοί που και με χρυσά κουτάλια να τους έδινες να φάνε θα αντιδρούσαν και θα τα έσπαγαν όλα γιατί δεν θα τους άρεσε το σχήμα των κουταλιών,μόνο και μόνο για να αυξηθεί έστω και κατά 1% το ποσοστό τους στη βουλή η να πετύχουν την είσοδο τους σε αυτήν η να πάρει το κόμμα τους την εξουσία,

Υπάρχει διαπιστωμένο μεγάλο πρόβλημα στην οικονομία μας και πρέπει να δοθεί κάποια εφικτή λύση με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για τραμπουκισμούς και για ακραίες καταστάσεις.Πρέπει να προταθούν λύσεις και προτάσεις λύσεων δυστυχώς δεν υπάρχουν.

Και εγώ αγανακτισμένος είμαι με την πολιτική της κυβέρνησης.Πραγματικά αγανακτισμένος.Και θα αντιδράσω,Οχι όμως κατεβαίνοντας με ένα καδρόνι στους δρόμους κάνοντας τραμπουκισμούς αλλά με το δικαίωμα αντίδρασης που μου δίνει ο νόμος.Τη ψήφο μου.

σωστος. τι επρεπε να γινει? να γινουν οι παρελασεις κανονικα. υπαρχει και το ηθικο στη μεση.. μην το ξεχναμε. ειναι πολυ βασικο αυτο.

και ο κοσμος να αντιδρουσε εκει που κανονικα πρεπει να αντιδρα καποιος.

εμενα δεν με απασχολει αν αμαυρωθηκε ο θεσμος του ΠτΔ.. με απασχολει οτι τελικα ειμαστε πολυ ευκολοπιστοι ως λαος, προβατα κανονικα.. τα οποια μολις δουν τον λυκο μαζευονται ολα μαζι για να υπερασπιστουν τις ζωες τους. το δυστυχημα? αφηνουν το λυκο να ερθει... δεν πραττουν ετσι ωστε να μην ερθει..

κριμα. ιδου η καταντια του εθνους. και ακομα δεν εχουμε δει τιποτα.

βγηκαν παλι και λενε δεν θα πειραχτουν συνταξεις κλπ κλπ.

σας εχει παρει χαμπαρι ακομα ο φυλαρχος στην ουγκαντα φιλτατοι..

"κανονικα δεν επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο πολιτικο συστημα του μνημονιου.

επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο μυαλο και στο χερι οσων πιστεψαν οτι πιστεψαν ολα τα προηγουμενα χρονια":

Σφάξε με αγά μου...ή αλλιώς κλείνουμε την πόρτα και ανοίγουμε το παράθυρο σε εμφύλιο...

"Γιατί φασισμός είναι όταν μια μερίδα "αγανακτισμένων" πολιτών κρατάει ομηρο έναν ολόκληρο λαό.":

Κι' εγώ ο φτωχός που νόμιζα πως άλλοι μας κρατάνε όμηρο... και ακόμα πιο φτωχός που πάλι νόμιζα πως δεν θα τσιμπήσουμε στο να στραφεί μιά ομάδα εναντίον κάποιας άλλης...

"Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν έχεις το δικαίωμα να σταματάς μια παρέλαση την οποία έχει την επιθυμία να δεί η συντριπτική πλειοψηφία.":

Ωστε στην παρέλαση όσοι πάνε, πάνε για να δούνε!!! 'Αλλο πίστευα... Κι εδώ έξω έπεσα...

"κανονικα δεν επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο πολιτικο συστημα του μνημονιου.

επρεπε να υπαρχει αντιδραση στο μυαλο και στο χερι οσων πιστεψαν οτι πιστεψαν ολα τα προηγουμενα χρονια":

Σφάξε με αγά μου...ή αλλιώς κλείνουμε την πόρτα και ανοίγουμε το παράθυρο σε εμφύλιο...

"Γιατί φασισμός είναι όταν μια μερίδα "αγανακτισμένων" πολιτών κρατάει ομηρο έναν ολόκληρο λαό.":

Κι' εγώ ο φτωχός που νόμιζα πως άλλοι μας κρατάνε όμηρο... και ακόμα πιο φτωχός που πάλι νόμιζα πως δεν θα τσιμπήσουμε στο να στραφεί μιά ομάδα εναντίον κάποιας άλλης...

"Αλλά σε καμμία περίπτωση δεν έχεις το δικαίωμα να σταματάς μια παρέλαση την οποία έχει την επιθυμία να δεί η συντριπτική πλειοψηφία.":

Ωστε στην παρέλαση όσοι πάνε, πάνε για να δούνε!!! 'Αλλο πίστευα... Κι εδώ έξω έπεσα...

Σε πολλά έχεις έξω συνάδελφε.Οπως και εγώ έπεσα έξω:

Πίστεψα ότι σε κάποιους,τουλάχιστον,θα πρυτανεύσει η λογική.

Άσε βρε amartole.. μας τα είπαν άλλοι.. Megaπαπαγαλάκια κ.λ.π..

Αν περιμέναμε από την ψήφο την δική σας.. δεν θα είχαμε διάλειμμα γερμανικής κατοχής από το 44 έως σήμερα.. :)

Αυτή είναι η παγίδα της ευρείας αριστεράς σήμερα. Να βλέπεις το 2011 με όρους 1944.

Δεν ξέρω πως το είδατε εσείς , προσωπικά το είδα ως μια από τις λίγες φορές που θα μπορούσε να γίνει ευρείας κλίμακας διαμαρτυρίας χωρίς το φόβο των γνωστών-αγνώστων με μολώτοφ κλπ , βεβαίως και κάπου ξεφύγανε τα πράγματα , αλλά όταν έχεις ένα λαό στο πρόθυρα της εξαθλίωσης τα φαινόμενα αυτά θα είναι και πιο έντονα .......

Και η απορία μου είναι γιατί στους επισήμους να κάθονται οι πολιτικοί που μας έχουν φτάσει έτσι και όχι οι πραγματικοί αγωνιστές της Εθνικής Αντίστασης ???

Τέλος πάντω η ουσία είναι ότι ο λαός και όχι κάποιο κόμμα έχει απυδήσει και λέει ότι δεν πάει άλλο , ΄και όσο η κυβέρνηση νομίζει ότι θίγονται οι δημοκρατικοί θεσμοί , τόσο ο κόσμος θα τους παρομοιάζει με τη χούντα ......

Και κάτι που μου είπε φίλος διαδηλώτης (στη πόλη μας έγινε κανονικά παρέλαση και στο τέλος έγινε πορεία , τουλάχιστον αυτό μου είπαν γιατί άργησα να κατέβω) , πρέπει λέει οπωσδήποτε να φύγουν γιατί φαντάσου τι έχει να γίνει στις 17 Νοέμβρη ........

Κρίμα που τα κόμματα καταδίκασαν τις διαμαρτυρίες αυτές , φαίνεται για μια ακόμη φορά πως το παρόν πολιτικό σύστημα είναι πολύ μακρύα από την κοινωνία ......

Και για να τα λέμε όλα μόνο ο Συριζα και τη Δημοκρατική Αριστέρα (που και αυτά για καταδίκασαν) όλα τα άλλα στο κόσμο τους .....

Για ποιες αριστερές και ποιες δεξιές μιλάμε ακόμα;

Στις περισσότερες πόλεις ο κόσμος ήθελε να φύγουν πρώτα οι πολιτικοί και να γίνει μετά κανονικά η παρέλαση. Και δεν ήταν η μειοψηφία αυτή.

Οι ίδιοι οι πολιτκοί με την παρουσία τους αμαύρωσαν την παρέλαση.Είχαν το θράσος να εμφανιστούν να "τιμήσουν" τους ήρωες που θυσιάστηκαν για να είναι ελεύθεροι οι ίδιοι να ξεπουλάνε την ίδια πατρίδα. Και θίχτηκε ο πιο πλούσιος άνεργος της χώρας που τον είπαν προδότη; Επειδή πολέμησε και αυτός; Και πρόδωσε μετά και τους δικούς του αγώνες, όταν πολεμούσε, αλλά και την εμπιστοσύνη ενός ολόκληρου λαού; Τι περίμενε δηλαδή να του πουν και ευχαριστώ; Τόλμησε να πάει στην παρέλαση στην Θεσσαλονίκη νομίζοντας πως οι έλληνες έχουν μετατραπεί σε δουλικά φαντάσματα των ένδοξων προγόνων τους;

Και βγήκαν μετά τα παπαγαλάκια να καταδικάσουν τα γεγονότα; Επειδή τους είπε προ ημερών ο Παπανδρέου να επιβάλλουν τις αποφάσεις της κυβέρνησης;

Αυτή είναι μια άλλη μεγάλη παγίδα με διαχρονικά σημεία αναφοράς: "Ο λαός έχει απηυδήσει"

Τέλος πάντων, ποιός είναι αυτός ο λαός, και για ποιούς λόγους έχει απηυδήσει;

Υπάρχει πολυσχιδής οριζόντια και καθέντια διακλάδωση λόγων απηύδησης, και δε θα έλεγα ότι όλοι είναι για την έξοδο της χώρας από την κρίση σε μια αναπτυξιακή λογική.

Τουλάχιστον, όχι οι οπαδοί του Ηρακλή. :huh:

Εν πάσει περιπτώσει, όποιοι και να ναι οι λόγοι, σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογούν τραμπουκισμούς, τέτοιου είδους. Μπορεί τώρα σε κάποιους να φαίνονται δίκαιοι, στο βάθος τους όμως υποκρύπτουν αντιδημοκρατικά χαρακτηριστικά, και αν δεν διαχωρίσουμε τη θέση μας από τώρα σε φαινόμενα κάθε μορφής βίας και τραμπουκισμού, όταν θα έχει γυρίσει μπούμεραγκ θα είναι πολύ αργά ίσως για να τα αντιπαλέψουμε.

τι ειναι ο λαος τελικα ? ενα αρκουδακι με κουρδιστηρι ? του λες σημερα θα γιορτασεις....αυριο θα αγανακτησεις ....?

και ποια ειναι αυτη η αορατη δυναμη που συντονισε σε ολη την Ελλαδα, ολες αυτες τις χιλιαδες του κοσμου , ολα αυτα τα παιδια που παρελασαν διαμαρτυρομενοι , ο καθενας με τον δικο του τροπο, με μαυρα μαντηλια, με μουντζες και με πλατη γυρισμενη ?

Στραβοι ειναι να δουν οτι καμμια παραταξη , κανενα κομμα, καμμια κοινωνικη ομαδα, δεν θα μπορουσε να πετυχει να οργανωσει αυτη την μαζικη λαικη αντιδραση ?

Εθελοτυφλουν μιλωντας μονο για τη Θεσσαλονικη, γιατι δεν σεβαστηκε την τιμη που της εκανε ο προεδρος μιας δημοκρατιας αστυνομοκρατουμενης...

Βιαστηκε να κατεβει απο την εξεδρα, αλλα στη πραγματικοτητα αν πραγματικα ενοιωθε θιγμενος επρεπε την ιδια ωρα εκει επανω να δηλωσει την παραιτηση του, αφου δεν ειναι σε θεση να σταθει απενταντι στον κοσμο....

Αυτή είναι μια άλλη μεγάλη παγίδα με διαχρονικά σημεία αναφοράς: "Ο λαός έχει απηυδήσει"

Τέλος πάντων, ποιός είναι αυτός ο λαός, και για ποιούς λόγους έχει απηυδήσει;

Υπάρχει πολυσχιδής οριζόντια και καθέντια διακλάδωση λόγων απηύδησης, και δε θα έλεγα ότι όλοι είναι για την έξοδο της χώρας από την κρίση σε μια αναπτυξιακή λογική.

Τουλάχιστον, όχι οι οπαδοί του Ηρακλή. :huh:

Εν πάσει περιπτώσει, όποιοι και να ναι οι λόγοι, σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογούν τραμπουκισμούς, τέτοιου είδους. Μπορεί τώρα σε κάποιους να φαίνονται δίκαιοι, στο βάθος τους όμως υποκρύπτουν αντιδημοκρατικά χαρακτηριστικά, και αν δεν διαχωρίσουμε τη θέση μας από τώρα σε φαινόμενα κάθε μορφής βίας και τραμπουκισμού, όταν θα έχει γυρίσει μπούμεραγκ θα είναι πολύ αργά ίσως για να τα αντιπαλέψουμε.

Προσωπικά έγραψα ότι σε πολλές περιοχές κάποιοι ξέφυγαν από τα όρια , τα όποια όμως αυτές τις εποχές είναι τουλάχιστον δυσδιάκριτά ....

Α ναι και κάτι ακόμη

Ο συμπαθής ηρακλής πρέπει να έχει πολυπληθούς οπαδούς σε όλη την Ελλάδα και ο Σύριζα θα πρέπει να έχει βγεί πρώτο κόμμα ......

Η έξοδος από τη κρίση πάντως σε μια ανατπυξιακή λογική σίγουρα δεν περνάει μέσα από μνημόνια,μεσοπρόθεσμα και πολυνομοσχέδια .......

Η έξοδος από τη κρίση πάντως σε μια ανατπυξιακή λογική σίγουρα δεν περνάει μέσα από μνημόνια,μεσοπρόθεσμα και πολυνομοσχέδια .......

Α, σε αυτό συμφωνώ πλήρως...

Τον Ηρακλή τον έγραψα, σαν ακραία ένδειξη του πόσο διαφορετικά κίνητρα έχει η κάθε ομάδα που διαδηλώνει και αντιτίθεται στους πολιτικούς και στην πολιτική. Σε καμιά περίπτωση δεν τον συσχέτισα με το ΣΥΡΙΖΑ.

Για ποιες αριστερές και ποιες δεξιές μιλάμε ακόμα;

Στις περισσότερες πόλεις ο κόσμος ήθελε να φύγουν πρώτα οι πολιτικοί και να γίνει μετά κανονικά η παρέλαση. Και δεν ήταν η μειοψηφία αυτή.

Οι ίδιοι οι πολιτκοί με την παρουσία τους αμαύρωσαν την παρέλαση.Είχαν το θράσος να εμφανιστούν να "τιμήσουν" τους ήρωες που θυσιάστηκαν για να είναι ελεύθεροι οι ίδιοι να ξεπουλάνε την ίδια πατρίδα. Και θίχτηκε ο πιο πλούσιος άνεργος της χώρας που τον είπαν προδότη; Επειδή πολέμησε και αυτός; Και πρόδωσε μετά και τους δικούς του αγώνες, όταν πολεμούσε, αλλά και την εμπιστοσύνη ενός ολόκληρου λαού; Τι περίμενε δηλαδή να του πουν και ευχαριστώ; Τόλμησε να πάει στην παρέλαση στην Θεσσαλονίκη νομίζοντας πως οι έλληνες έχουν μετατραπεί σε δουλικά φαντάσματα των ένδοξων προγόνων τους;

Και βγήκαν μετά τα παπαγαλάκια να καταδικάσουν τα γεγονότα; Επειδή τους είπε προ ημερών ο Παπανδρέου να επιβάλλουν τις αποφάσεις της κυβέρνησης;

Έγραψες ακριβώς ότι σκεφτόμουνα να γράψω.................................

Είναι τρομακτικό να ακούς την προπαγάνδα που έγινε στα δελτία ειδήσεων !

Μια μειοψηφία !!!!! Έτσι ειπώθηκε από όλους σχεδόν τους παρουσιαστές

Καλημέρα. Εγώ αντί για την άποψή μου θα ήθελα να σας προτείνω όταν βρείτε ελεύθερο χρόνο να διαβάσετε το βιβλίο "Ψυχολογία των μαζών" του "GUSTAVE LE BON". Αν και παλιό είναι επίκαιρο όσο ποτέ.

Είμαι ένας άνεργος νέος εδώ και πολλούς μήνες και περιμένω από μέρα σε μέρα να γεννηθεί το παιδί μου και δεν έχω στην τσέπη μου ούτε ένα ευρώ!!!

Ήμασταν ένα πλήθος αγανακτισμένων πολιτών στην καθιερωμένη παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Όλοι μαζί ζητούσαμε να παρακολουθήσουμε την παρέλαση δίχως την παρουσία των πολιτικών, λόγω των πολιτικοοικονομικών συγκυριών. Κανένας δεν είχε κανένα λόγο να...

σταθεί εμπόδιο στην έναρξη ή στην εξέλιξη της παρέλασης.

Να σημειώσω ότι όλοι οι παραβρισκόμενοι συμπολίτες ήταν όλων των ηλικιών και όλων των πολιτικών αποχρώσεων και είχαμε ακριβώς την ίδια άποψη! Τελικά οι πολιτικοί της πόλης μας μεταξύ αυτών και ο κ. Μαγκούφης άργησαν να αποχωρήσουν όπως ήταν η επιθυμία του κόσμου. Έτσι το κλίμα φορτίστηκε έντονα, έπειτα, εμείς ως αγανακτισμένοι πολίτες σπάσαμε τον αστυνομικό κλοιό θέλοντας να δείξουμε ακόμη περισσότερο την αγανάκτησή μας. Εκεί έχουμε και το περιστατικό της προσωπικής μου επίθεσης προς τον κ. Μαγκούφη.

Θέλω να επισημάνω ότι η επίθεση αυτή έχει να κάνει πρωτίστως με την κακή πολιτική του ΠΑΣΟΚ, που προσωπικά την θεωρώ προδοσία! Είναι αντιλαϊκή και θεωρώ ότι γίνετε ξεπούλημα της χώρας μου!

Ο Μαγκούφης ήταν εντελώς τυχαίο πρόσωπο θα μπορούσε να είναι στόχος οποιοσδήποτε έβαλε την υπογραφή του, στο μνημόνιο και στην καταστροφή της χώρας μου! Επίσης θέλω να σημειώσω ότι τον κ. Μαγκούφη τον γνωρίζω όπως γνωρίζω και τους υπόλοιπους κατά καιρούς, υποψηφίους του ΠΑΣΟΚ, διότι είμαι μέλος της Νεολαίας ΠΑΣΟΚ Τρικάλων από το 2008.

Και αυτά διότι αποπροσανατολιστικά ειπώθηκαν ότι η επίθεση ή οι επιθέσεις γίνονται από ακροδεξιά στοιχεία ή ΣΥΡΙΖΑ ή οτιδήποτε άλλο φαντάζονται!

Αυτό που δεν κατάλαβε ο κ. Μαγκούφης και πολλοί άλλοι πολιτικοί είναι ότι ο λαός βγήκε στους δρόμους σύσσωμος και απαλλαγμένος από κομματικές ταυτότητες. Και αν θέλετε οι άνθρωποι του ΠΑΣΟΚ ας μου επιτρέψετε είναι οι πιο προδομένοι απʼ όλους διότι μας κορόιδεψαν, μας ξεγέλασαν! Δώσαμε τους αγώνες μας για τα πολιτικά μας πιστεύω και αυτοί καρπώθηκαν την εξουσία και τα προνόμιά της!!!

Μη δίνοντας σημασία στις ανάγκες των πολιτών και στο αβέβαιο μέλλον τους!!!

Στην ερώτηση του κ. Μαγκούφη που είπε «Ποιος τον οδήγησε ως εκεί ;» ας μου επιτρέψει να απαντήσω ο ίδιος.. Είμαι ένας άνεργος νέος εδώ και πολλούς μήνες και περιμένω από μέρα σε μέρα να γεννηθεί το παιδί μου και δεν έχω στην τσέπη μου ούτε ένα ευρώ!!!

Έχω την ευθύνη να συντηρήσω την οικογένειά μου και δεν έχω την δυνατότητα να έχω μια εργασία! Αυτός είμαι!

Έχω ξεχειλίσει από θυμό και αγανάκτηση το μέλλον μου είναι αβέβαιο! Εμένα δεν με ενδιαφέρουν πλέον, προφανώς και όλη την Ελλάδα, οι κομματικές σημαίες ή ταυτότητες παρά μόνο η στήριξη της οικογένειάς μου και το μέλλον του αγέννητου παιδιού μου!

Δημήτρης Δαλαμάγκας

<a href="http://press-gr.blogspot.com/2011/10/blog-post_6146.html">http://press-gr.blogspot.com/2011/10/blog-post_6146.html

.

Για την επίθεση που δέχθηκε στα Τρίκαλα κατά τη διάρκεια της χθεσινής παρέλασης μίλησε ο βουλευτή ΠΑΣΟΚ Χρήστος Μαγκούφης, τονίζοντας μάλιστα πως ο νεαρός που του επιτέθηκε ανήκει στους ψηφοφόρους του ΠΑΣΟΚ.

Ο κ. Μαγκούφης εξήγησε, στην εκπομπή MEGA Σαββατοκύριακο, πως τα επεισόδια άρχισαν όταν αρχικά συμφώνησε στο να παρελάσουν μια ομάδα διαδηλωτών. Στη συνέχεια ζήτησαν να παρελάσουν και μέλη του ΠΑΜΕ. Εκεί υπήρχαν αντιρρήσεις και διαφωνίες με τις τοπικές αρχές ενώ ο ίδιος ο υπουργός ήταν της άποψης να τους αφήσουν. «Εγώ κατέβηκα από την εξέδρα τελευταίος και ενώ είχαν φύγει όλοι πια. Εκείνη την ώρα μου επιτέθηκε ο νεαρός. Όμως η άνανδρη επίθεση που δέχθηκα είναι γεγονός υποδεέστερο μπροστά στην αμαύρωση της εθνικής μνήμης". "Ο νεαρός είναι θύμα προπαγάνδας και υπεύθυνοι αυτών των επεισοδίων είναι οι ηθικοί αυτουργοί ", δήλωσε ο κύριος Μαγκούφης, ο οποίος κατέδειξε συγκεκριμένη ομάδα του Δ. Τρικέων.

http://www.inews.gr/171/magkoufis-o-nearos-pou-me-chtypise-psifize-pasok.htm

Αλήθεια κύριε Μαγκούφη, ποιοί είναι οι ηθικοί αυτουργοί;

Έχετε όλοι το θράσος να μιλάτε για δημοκρατία, τη στιγμή που εσείς την έχετε καταλύσει... :angry:

Σας επιτέθηκε ένας δικός σας, ένα από τα δημιουργήματα σας.

Και το θέμα μας δεν είναι αυτή τη στιγμή αν θα επικροτήσουμε η όχι τη βία, αλλά η αντιμετώπηση αυτής της εμπόλεμης κατάστσης που οι ίδιοι έχετε δημιουργήσει.

Αν δεν οδηγήσετε τη χώρα σε εκλογές άμεσα, η οργή του κόσμου θα ξεχειλήσει και θα είναι ανεξέλεγκτη.

Και όλα αυτά περί φασιστο-αριστερών δεν είναι παρά επαναλήψεις μιας άλλης αρρωστημένης εποχής, μόνο που τότε κατηγορούσανε τον παππού του αρχηγού σας, η έχετε τόσο επιλεκτική μνήμη και δεν θυμάστε;

Και όπως πολύ σωστά είπε η Χρύσα, ο λαός δεν είναι αρκουδάκι να το κουρδίζεις...

Ακόμα και τα παιχνίδια όταν τα πολυζορίζεις χαλάνε και αυτά...

Καλημέρα. Εγώ αντί για την άποψή μου θα ήθελα να σας προτείνω όταν βρείτε ελεύθερο χρόνο να διαβάσετε το βιβλίο "Ψυχολογία των μαζών" του "GUSTAVE LE BON". Αν και παλιό είναι επίκαιρο όσο ποτέ.

Έχεις μείνει πολύ πίσω. Ο Σίγμουντ Φρόυντπατέρας της ψυχολογίας, με το βιβλίο του

post-3739-0-84535800-1319967387_thumb.jp

Περιγραφή : Με μια θαυμαστή σύνδεση κοινωνικής ανθρωπολογίας και ψυχανάλυσης ο Φρόυντ εξετάζει το ξεχωριστό άτομο μέσα στη μάζα, αλλά και τη «μάζα μέσα στο άτομο», την πρωταρχική οικογένεια και τους μεγάλους μαζικούς σχηματισμούς, την εκκλησία και τον στρατό, και καταλήγει σε σκέψεις και συμπεράσματα που εκπλήσσουν με την πρωτοτυπία της σύλληψής τους και την οριστικότητα της διατύπωσής τους. Είναι και αυτό ένα από τα βιβλία μεγάλης εμβέλειας, με τα οποία ο ψυχαναλυτής Φρόυντ γίνεται δάσκαλος και διαφωτιστής, συνεχιστής της μεγάλης παράδοσης του Νίτσε, του Σοπενχάουερ, του Φόυερμπαχ, του Δαρβίνου, αλλά και του Σπινόζα, του Βολταίρου και του Ντιντερό.

αναλύει μεταξύ άλλων πως μπορούν να χειραγωγηθούν οι μάζες προς όφελος κάποιων. Βέβαια ο Φρόυντ δεν φανταζόταν ότι η μελέτη της ανθρώπινης ψυχής που ξεκίνησε αυτός, θα κατέληγε να γίνει το βασικότερο όπλοστην χειραγώγηση των ανθρώπων. Γιατί εκείνο που σου διαφεύγει, είναι ότι οι δημόσιες σχέσεις "γεννήθηκαν" από τον μαθητή και ανηψιό του Έντουαρντ Μπερνέζ http://en.wikipedia.org/wiki/Edward_Bernays, ο οποίος δίδαξε τον τρόπο που θα πείθονται οι άνθρωποι να αγοράζουν πράγματα που δεν χρειάζονται.

Ο Μπερνέζ επίσης υποστήριζε πως ο πιο ασφαλής τρόπος για να προστατευτεί η δημοκρατία είναι να αποσπάται η προσοχή της μάζας από επικίνδυνες πολιτικές ιδέες και έντεχνα να κατευθύνεται μόνο προς την κατανάλωση. Ως μόνη εξαίρεση πρότεινε τον τεχνητά και διαρκώς υποδαυλιζόμενο φόβο και απέχθεια προς “τους κομμουνιστές” (με δυο λόγια, η θεωρία του ήταν: “ο ασυνείδητος φόβος φυλάει τα έρμα …”). Ο πρόεδρος Αϊζενχάουερ τελικά υιοθέτησε την άποψη του και οι αμερικανοί άρχισαν έκτοτε μαζικά να φοβούνται και να καταναλώνουν.

http://enomenoiblogers.blogspot.com/2010/09/blog-post_1432.html

Η απάντησή μας στον κ.Διαμαντίδη και στο ρεσιταλ των συκοφαντιών του

Δήλωση της Καίτης Κυλάκου και της Ιφιγένειας Γεωργακοπούλου, δημοτικών συμβούλων του "Πάμε Αλλιώς"

Χθες, επέτειο της 28ης Οκτωβρίου,ενώ οι πολίτες αυθόρμητα σε όλη την Ελλάδα, από την Θεσσαλονίκη μέχρι το Ηράκλειο και από την Σύρο μέχρι τον Πειραιά και τον Κορυδαλλό,ζητούσαν να σταματήσει η εξόντωση της κοινωνίας, ο Βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Β΄Πειραιά,κ. Διαμαντίδης, συνυπεύθυνος και συμμέτοχος μιας κυβέρνησης που έσπειρε ανέμους και θέρισε θύελλες, μέσα από ένα ρεσιτάλ συκοφαντιών,ύβρεων,ανακριβών και ψευδών γεγονότων,με προφανή την πρόθεσή του να βλάψει την τιμή και υπόληψή μας, με κατ΄επανάληψη και κατ΄εξακολούθηση δηλώσεις του σε τηλεοπτικά κανάλια και σταθμούς ανέφερε επί λέξει "... για «χυδαιότητες» από «αποβράσματα» και είπε ότι αναγνωρίζει στα πρόσωπα αυτών που οργάνωσαν τη διαμαρτυρία γνωστούς δημοτικούς συμβούλους του ΣΥΡΙΖΑ από τον Κορυδαλλό..." Φαίνεται ότι η αγανάκτηση και η αυθόρμητη αντίδραση των απλών καθημερινών ανθρώπων του μόχθου και της εργασίας στον Κορυδαλλό και στην Β΄Πειραιά, ενδεχομένως και πολλών πρώην ψηφοφόρων του ιδίου και του ΠΑΣΟΚ,τον οδηγούν σε ψευδείς, ανυπόστατες και συκοφαντικές δηλώσεις.

Η απάντησή μας στα ψεύδη και τις συκοφαντίες του είναι άμεση και σαφής: Προσφεύγουμε στα ποινικά και αστικά δικαστήρια και καταθέτουμε μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και αγωγή αποζημίωσης για ηθική βλάβη με τη δέσμευση το ποσό που θα επιδικαστεί να διατεθεί στους/στις ανέργους του Κορυδαλλού.

Θα συνεχίσουμε μέσα στο Δημοτικό Συμβούλιο και έξω στην κοινωνία και την πόλη να αγωνιζόμαστε μαζί με τους πολίτες γιά αξιοπρέπεια και κοινωνική δικαιοσύνη.

ΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥ "Πάμε Αλλιώς"

Καίτη Κυλάκου

Ιφιγένεια Γεωργακοπούλου

http://pamealliws.blogspot.com/2011/10/blog-post_29.html