Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αδυναμία καταβολής ΦΠΑ εκ μέρους της επιχείρησης


ΚΠ

Ερώτηση

Επιχείρηση δεν μπορεί να πληρώσει το ΦΠΑ.

Ποιά η ορθότερη ενέργεια από την πλευρά του λογιστή;

1. Υποβάλλει την περιοδική που δεν πληρώνεται;

2. Δεν υποβάλλει καθόλου περιοδική;

Το ποσό είναι μεγαλύτερο των 3.000 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Εγώ ενημέρωσα τα βιβλία, συνέταξα την περιοδική την υπέγραψα, τον ενημέρωσα σχετικά με τον τρόπο υποβολής και πληρωμής. . Αν μου πει ότι θέλει να πληρωθεί μεσώ τραπέζης θα τον εξυπηρετήσω στέλνοντας την ηλεκτρονικά αλλιώς του την δίνω να να την υποβάλλει. Για τυχόν χρέη προς το δημόσιο έχω την υποχρέωση να τα συμπεριλάβω στις αντίστοιχες καταστάσεις.

Γιατί να την στείλω αν δεν πληρωθεί; Γιατί σώνει και καλά να γίνω "κρατικός υπάλληλος"; Γιατί να μπω σ' αυτό το δίλημμα. Αν θέλουν να πάνε να το βεβαιώσουν απο κοντά και όχι να μου στέλνουν mail. Εγώ την δουλεία μου την έκανα και ας μην πληρώθηκα γι΄ αυτό. Αυτοί που πληρώθηκαν έστω ας κάνουν την δικιά τους.Αν θέλουν και αυτό έτοιμο ας βεβαιώνουν το Φ.Π.Α. με την αποστολή όπως τις δηλώσεις Φ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς όλους τους συναδέλφους.

Άλλο να μην υποβάλεις καθόλου την δήλωση , και άλλο να την υποβάλεις και να μην πληρωθεί .

Μπορεί να παράγει το ίδιο αποτέλεσμα και να θεωρείτε ως μη υποβληθείσα, αλλά δεν είναι το ίδιο...........

Διαφωνώ ......

Εμείς αυτό που κάνουμε είναι να ενημερώνουμε τον συνεργάτη μας ότι αυτό είναι το ΦΠΑ και αυτές είναι οι τυχόν δόσεις του , εάν έως 26 του μηνός ΔΕΝ μπορεί να πληρώσει ούτε τις δόσεις , απλά δεν την στέλνουμε και τυπώνουμε κανονικά τις ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ κινήσεις μας , από τις οποίες βγαίνει και το ποσό ΦΠΑ .......

Από εκεί και πέρα , υπάρχει και η λογιστική κατάσταση αναμόρφωσης και απόδοσης παρακρατούμενων φόρων για να ρουφιανέψουμε το πελάτη μας ......

Το ότι μπορεί ο καθένας να ισχυρίστει ότι δεν ενημερώθηκε κλπ κλπ , δεν το ξεπερνάω , απλά λέω ποία η δική μας πρακτική ....., άλλωστε αν έχεις φτιάξει και συμφωνητικό μπορείς να έχεις βάλει ανάλογους όρους ως δικλείδες ασφαλείας .....

Άλλωστε , ειδικά και με το τάξις , είναι εύκολο να δει η Διοίκηση ποιοί δεν έχουν υποβάλει δήλωση και να καλέσει για προσωρινό έλεγχο .......

ΥΓ Βέβαια εμείς έχουμε και πελάτες με Β κατηγορίας και τα ποσά είναι σχετικά μικρά με ελάχιστες εξαιρέσεις , μιας και αναφέρθηκαν ποσά 10 και πάνω χιλιάδων ..... , αλλά ένας στο στρατό έλεγε , είτε λίγο μπεί είτε πολύ , φούστης είσαι ........ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη οτι πρέπει να υποβάλλεται , παντα και σωστα.(δεν ημαστε εμεις υποχρεωμενοι για την πληρωμη)

και προτείνω στο υπουργείο , εάν δεν πληρώνεται να το βεβαιώνουν , για να γλυτωνουμε και εμεις οι ταλαιπωροι πλην τιμιοι

λογιστές τα πέρα - δωθε στις εφορίες .

Βάζε ιδέες...

Προσωπικά καλό θα μου κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδια ειναι πολυ απλα τα πραγματα

υποβαλεις την περιοδικη φπα οπως ακριβως αποτυπωνεται στα βιβλια

τυπωνεις και την πληρωμη την στελενεις με ενα mail στον πελατη

του στελενεις και τον νομο περι μη υποβολης και τις συνεπειες αυτου

οπως πχ αν εχει μηχανησμο κλπ ποσο θα του κοστισει καθε παραστατικο

γιατι αυτο δεν το ανεφερες κανενας μεχρι τωρα και επισης στελνεις το

αρθρο με την συληψη οως επισης και μια γελοιογραφια με τον ισοβιτη του

Αρκα και ειμαι σιγουρος οτι θα βρει τουλαχιστον να πληρωσει το 40 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.............................

συνεπειες αυτου , οπως πχ αν εχει μηχανησμο κλπ ποσο θα του κοστισει καθε παραστατικο

γιατι αυτο δεν το ανεφερες κανενας μεχρι τωρα

..............................

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι , είχα την εντύπωση ότι έχει υποχρέωση κάθε Μαϊο (νόμιζω πήγε και ως Ιούνιου) για τον αυτοέλεγχο (όχι του 3296 , αλλα των ενημερότητων) ......

Κατά τα λοιπά .....

Εμείς έχουμε πελάτη στον οποίο στέλνουμε με μεϊλ το ΦΠΑ και το υποβάλει ηλεκτρονικά αυτός , έχει πάρει κλειδάριθμο και τις στέλνει μόνος του ....

Άλλωστε και με έναν από τους πολλούς καινούργιους νόμους , δίδεται η δυνατότητα στον επιχειρηματία να έχει άλλο λογιστή πιστοποιημένο για το ΦΠΑ , άλλο για τη ΦΕ και πάει λέγοντα ....(άλλο που στη πράξη δεν πρόκειτε να γίνει πλην ορισμένων σπάνιων περιπτώσεων) ....

Αυτό που θέλω να πω είναι , παρότι έχουν αλλάξει όλα εις βάρος μας και σωστά το θέτετε όλοι , ως προς την συνυπευθηνότητα , είμαι απολύτως πεπεισμένος ότι και στη χειρότερη των περιτπώσεων που πας Δικαστικά , δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς εκτεθειμένος είτε προς το ΔΗμόσιο είτε προς τον πελάτη για τυχόν μη υποβολή ΦΠΑ λόγω αδυναμία καταβολής .......

Νομίζω απλά πράγματα είναι .....

Και επαναλμβάνω ότι μπορείς να βάλεις δικλείδες ασφαλείας , είτε με συμφωνητικό , είτε με μείλ του ποσού ΦΠΑ στον πελάτη , είτε με οποιοδήποτε τρόπο και ξαναλέω ότι με την κατάσταση λύνεται και το θέμα συνυπευθυνότητας μιας και μπορείς και υποχρεούσε τότε να γράψεις ποία ποσά απεδώθησαν και ποία όχι .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...