Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αδυναμία καταβολής ΦΠΑ εκ μέρους της επιχείρησης


ΚΠ

Ερώτηση

Επιχείρηση δεν μπορεί να πληρώσει το ΦΠΑ.

Ποιά η ορθότερη ενέργεια από την πλευρά του λογιστή;

1. Υποβάλλει την περιοδική που δεν πληρώνεται;

2. Δεν υποβάλλει καθόλου περιοδική;

Το ποσό είναι μεγαλύτερο των 3.000 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αν και προσωπικη αποψη θεωρω πως αν ο λογιστης ειναι εξωτερικος τοτε καλυτερα ειναι να την υποβαλει και να ενημερωσει ακομα και με mail τον πελατη του για το ποσο, τον τροπο και την καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης. Υπαρχουν και κακοπροαιρετοι...... και καπως ετσι το εμαθα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη είναι να υποβάλλει με μικρότερο ποσό πληρωμής, για να μπορεί να παίρνει φορολογική ενημερώτητα και όταν θα έχει τα λεφτά κάνει μία τροποποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη είναι να υποβάλλει με μικρότερο ποσό πληρωμής, για να μπορεί να παίρνει φορολογική ενημερώτητα και όταν θα έχει τα λεφτά κάνει μία τροποποιητική.

Θεωρώ ότι η πρότασή σου αυτή, έχει μεγάλο ρίσκο σε περίπτωση ελέγχου. Πάντα το υποβαλλώμενο ΦΠΑ πρέπεινα συμφωνεί με τα βιβλία. Δεν θα τυπώσεις θεωρημένα μέχρι να πληρωθεί το ΦΠΑ ? Θα τα τυπώσεις και όταν πληρωθεί θα τα επανεκτυπώσεις ακυρώνοντας τα τυπωμένα ?

Ότι η απόκρυψη του ΦΠΑ έχει ποινικές κυρώσεις δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή χθες συνέλαβαν και κάποιο άτομο στη Θεσσαλονίκη για μη απόδοση ΦΠΑ, και επειδή το ποσό που πρέπει να πληρωθεί είναι μεγάλο θα πάρω την κουρτίνα 2 (Δεν υποβάλλει καθόλου περιοδική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη είναι να υποβάλλει με μικρότερο ποσό πληρωμής, για να μπορεί να παίρνει φορολογική ενημερώτητα και όταν θα έχει τα λεφτά κάνει μία τροποποιητική.

Τακτική αρκετών λογιστών , έρχεται κ η περαίωση κ ο ΦΠΑ στα γούστα.Γιατί ρε αδερφάκι μου να τον πάρει το κράτος ? Ο λογιστής απολαμβάνει την δόξα(αντε να γλύψει κ κανενα κοκκαλακι) κ ο επιχειρηματίας το "καλύτερο βιοτικό επίπεδο" . Η αγορά πρέπει να καθαρίσει απ όλους αυτούς (λογιστές κ επιχειρηματίες) κ θα καθαρίσει μόνη της διότι τα παντα εν σοφία εποιήσεν .Ντρέπομαι που είμαι ένας απ αυτούς(τους λογιστες) , αλλά άλλοι με κανανε έτσι κ το μυαλό δυστυχώς δεν μπορείς να το εξουσιάσεις , ψαχνει συνεχεια να βρει τρύπες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη είναι να υποβάλλει με μικρότερο ποσό πληρωμής, για να μπορεί να παίρνει φορολογική ενημερώτητα και όταν θα έχει τα λεφτά κάνει μία τροποποιητική.

ανακριβής. με συνέπειες....... λάθος ένέργεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά, μέχρι και πέρυσι αν δεν είχε να πληρώσει δεν υπέβαλα τη δήλωση. Φέτος, την υποβάλλω κανονικά, ολοκληρώνω και τη διαδικασία της ταυτότητας πληρωμής (την οποία δεν εκτυπώνω) και μετά από κανένα δίμηνο (που έρχεται το e-mail της μη υποβολής) το... διαγράφω :P

Εννοείται ότι έχει προηγηθεί ενημέρωση του πελάτη ότι το ποσό της πληρωμής είναι τόσο και ότι θα υποβάλλω τη δήλωση, η οποία και θα απορριφθεί αν δεν την πληρώσει. Και φυσικά, εννοείται ότι η μη εκτύπωση της ταυτότητας πληρωμής γίνεται μετά τη δεύτερη με τρίτη μη πληρωθείσα περιοδική και αφότου μού έχει επιβεβαιώσει ότι δεν έχει τα χρήματα για να πληρώσει και την καινούργια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπική άποψη οτι πρέπει να υποβάλλεται , παντα και σωστα.(δεν ημαστε εμεις υποχρεωμενοι για την πληρωμη)

και προτείνω στο υπουργείο , εάν δεν πληρώνεται να το βεβαιώνουν , για να γλυτωνουμε και εμεις οι ταλαιπωροι πλην τιμιοι

λογιστές τα πέρα - δωθε στις εφορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση δεν μπορεί να πληρώσει το ΦΠΑ.

Ποιά η ορθότερη ενέργεια από την πλευρά του λογιστή;

1. Υποβάλλει την περιοδική που δεν πληρώνεται;

2. Δεν υποβάλλει καθόλου περιοδική;

Το ποσό είναι μεγαλύτερο των 3.000 Ευρώ.

Μην υποβάλλεις καθόλου δήλωση. Εννοείται πως τα βιβλία τα ενημερώνεις κανονικά.

Αν δεις ότι εξακολουθεί να μη μπορεί να πληρώσει, πήγαινε στη ΔΟΥ να βεβαιώσεις το ποσό και να γίνει διακανονισμός. Καλύτερα να μην υποβάλλεις καθόλου, παρά να υποβάλλεις με λάθος στοιχεία και μετά να κάνεις τροποποιητικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μην υποβάλλεις καθόλου δήλωση. Εννοείται πως τα βιβλία τα ενημερώνεις κανονικά.

Αν δεις ότι εξακολουθεί να μη μπορεί να πληρώσει, πήγαινε στη ΔΟΥ να βεβαιώσεις το ποσό και να γίνει διακανονισμός. Καλύτερα να μην υποβάλλεις καθόλου, παρά να υποβάλλεις με λάθος στοιχεία και μετά να κάνεις τροποποιητικές.

Oι τροποποιητικές δηλώσεις είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που δημιουργούνται στις περιπτώσεις αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Oι τροποποιητικές δηλώσεις είναι το μικρότερο από τα προβλήματα που δημιουργούνται στις περιπτώσεις αυτές.

Σύμφωνοι, αλλά κάποιος που δε πλήρωσε μια φορά εμπρόθεσμα, θα το ξανακάνει και δεύτερη και τρίτη. Και μετά να σου τροποποιητικές ο λογιστής. Και όταν μαζευτούν 4-5 θα αρχίσουν να βαράνε τα καμπανάκια για έλεγχο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια σε όλους μας.

Συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία .

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Υποβάλεις κανονικά την δήλωση και δεν πληρώνει αφού δεν έχει η εταιρία.

Πώς σας ακούγετε αυτή η λύση ? Είναι εξωπραγματική ?. Θα μπορούσε να γίνει ? Είναι παράνομη ? ή είναι στα όρια της λογιστικής επιστημονικής φαντασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραίες αυτές οι μαγκιές (πως είπαμε ? αναβάθμιση επαγγέλματος? :) :) :) )

Και όταν θα αρχίσουν τα όργανα συγνώμη τα πρόστιμα εννοώ για ανακρίβεια και θα πάρουν μπάλα και τους ¨συναδέλφους¨ απ την σχολή μαγειρικής θα αρχίζουμε να φωνάζουμε.

Άτιμη κοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια σε όλους μας.

Συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία .

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Υποβάλεις κανονικά την δήλωση και δεν πληρώνει αφού δεν έχει η εταιρία.

Πώς σας ακούγετε αυτή η λύση ? Είναι εξωπραγματική ?. Θα μπορούσε να γίνει ? Είναι παράνομη ? ή είναι στα όρια της λογιστικής επιστημονικής φαντασίας?

Συμφωνώ απόλυτα , θα πρέπει όμως να αλλάξει συμπεριφορά και η άλλη πλευρά και εννοώ

Γιατί δε μπορώ να υποβάλλω εκπρόθεσμη δήλωση στο taxis ;

Γιατί η χρεωστική δήλωση η οποία δεν πληρώθηκε ακυρώνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί αν υποβάλλει μηδενική γιατί θα έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από τη μη υποβολή?

Πώς να υποβάλλει μηδενική τη στιγμή που ΔΕΝ είναι μηδενική η δήλωση;

Συγχαρητήρια σε όλους μας.

Συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία .

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Υποβάλεις κανονικά την δήλωση και δεν πληρώνει αφού δεν έχει η εταιρία.

Πώς σας ακούγετε αυτή η λύση ? Είναι εξωπραγματική ?. Θα μπορούσε να γίνει ? Είναι παράνομη ? ή είναι στα όρια της λογιστικής επιστημονικής φαντασίας?

Συνάδελφε δε μιλάμε για φόρο εισοδήματος ή ΤΕΒΕ ή έκτακτη εισφορά. Μιλάμε για ΦΠΑ, που υποτίθεται πως από την αρχή γνωρίζεις πως οφείλεις να αποδώσεις και να βάλεις στην άκρη το 23 ή 13 ή όσο % αναλογεί τελοσπάντων. Δε μιλάμε για μια ατομική που έκανε 500 ευρώ τζίρο και δεν έχει να πληρώσει 100 ευρώ φπα γιατί τα έδωσε στο ΤΕΒΕ. Μιλάμε για 3.000 ευρώ φπα, δηλαδή τουλάχιστον 13.000 ευρώ τζίρο για το τρίμηνο (χώρια τα πόσα δεν έκοψε). Με τόσο τζίρο λοιπόν δεν οφείλει κάτι και στο κράτος;

Είναι κρίμα να μιλάμε για λύσεις τύπου μη υποβολή και μηδενικές και τέτοια, τη στιγμή που ως επαγγελματίες οφείλουμε να είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας. Ο λογιστής δε πρέπει ΚΑΝ να προτείνει τέτοιες λύσεις από τη στιγμή που βάζει την υπογραφή του.

Τα πράγματα είναι απλά. Υπήρξε συνετός στη διαχείριση και έβαλε στην άκρη τα λεφτά; Το πληρώνει. Δεν υπήρξε; Δεν το πληρώνει και δεν υποβάλλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια σε όλους μας.

Συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία .

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Υποβάλεις κανονικά την δήλωση και δεν πληρώνει αφού δεν έχει η εταιρία.

Πώς σας ακούγετε αυτή η λύση ? Είναι εξωπραγματική ?. Θα μπορούσε να γίνει ? Είναι παράνομη ? ή είναι στα όρια της λογιστικής επιστημονικής φαντασίας?

Το σωστό θα ήταν αυτό.. κι εγώ αυτό κάνω.

Όμως απ'την στιγμή που δεν υποχρεούμαι να το κάνω.. και το ότι το κάνω δεν παράγει αποτέλεσμα, διότι άνευ πληρωμής η δήλωση διαγράφεται.. θα μπορούσα να συμπληρώσω χειρόγραφα το έντυπο και να το αφήσω στον επιχειρηματία.. :)

Αλλά πάλι.. θα μούρχεται εκείνο το σπαστικό mail..

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

ΟΜΑΔΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗΣ (Α.ΠΑ.Φ.Σ.)

Θεσσαλονίκης και Χανδρή 1

Μοσχάτο

Κατηγορία Δηλώσεων:Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης:ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης:2ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2011

Αποδέκτης: SOULIS, Username: SOULIS

Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία,

Μετά το πέρας της προθεσμίας για την υποβολή της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. διαπιστώθηκε ότι αμελήσατε να εκπληρώσετε αυτή τη φορολογική σας υποχρέωση.

Για το λόγο αυτό, σας καλούμε εντός 10 ημερών, να προβείτε στην τακτοποίηση της παραπάνω εκκρεμότητας.

Επίσης σας γνωρίζουμε, ότι η μη συμμόρφωση ως προς την παραπάνω φορολογική σας υποχρέωση, επισύρει τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του N. 2523/1997 και οι οποίες είναι:

1. Πρόσθετος φόρος 1,5% για κάθε μήνα καθυστέρησης.

2. Αυτοτελές πρόστιμο από 117 έως 1170 Ευρώ.

Τέλος, μέσω της ιστοσελίδας, https://www1.gsis.gr/gsisapps/taxcomp/displayTaxComp.htm?token=efe2c871-11d4-4405-a80e-f50f98ff5ec7 , παρακαλούμε να μας ενημερώσετε για τους λόγους της αδυναμίας σας να εκπληρώσετε την παραπάνω φορολογική σας υποχρέωση, συμπληρώνοντας εντός 10 ημερών το τυποποιημένο ερωτηματολόγιο που εμφανίζεται στην οθόνη σας.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.

* Η αναζήτηση των δεδομένων στην κεντρική βάση της ΓΓΠΣ πραγματοποιήθηκε την 23/08/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ωραίες αυτές οι μαγκιές (πως είπαμε ? αναβάθμιση επαγγέλματος? :) :) :) )

Και όταν θα αρχίσουν τα όργανα συγνώμη τα πρόστιμα εννοώ για ανακρίβεια και θα πάρουν μπάλα και τους ¨συναδέλφους¨ απ την σχολή μαγειρικής θα αρχίζουμε να φωνάζουμε.

Άτιμη κοινωνία

Θα φωνάζουν οι λογιστές ή οι εκπροσωποι αυτών ?

Από τους λίγους πελάτες που έχω με πληρωνουν μόνο 2 . Από τους 2 ο 1 αυτό τον μήνα δεν μπρορούσε να πληρώσει ΦΠΑ . Μου ζήτησε να κάνω "μαιμου" περιοδική κ αρνήθηκα εξηγοντας του τους λόγους . Κατάλαβε αλλά μου είπε ότι ο λογιστής του γείτονα του υποβάλλει χρόνια τώρα τέτοιες περιοδικές κ τον γλυτώνει απο χιλιαδες ευρω ΦΠΑ . Θα πάει κι αυτός λοιπόν στον "καλό" λογιστή .

Για το μόνο που φοβάμαι είναι ότι δεν μπορώ να τον καταγγείλω (τον λογιστή) γιατί θα είμαι ο ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ κ αυτός(ο λογιστης) θα είναι το πρότυπο της κοινωνίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το σωστό θα ήταν αυτό.. κι εγώ αυτό κάνω.

Όμως απ'την στιγμή που δεν υποχρεούμαι να το κάνω.. και το ότι το κάνω δεν παράγει αποτέλεσμα, διότι άνευ πληρωμής η δήλωση διαγράφεται.. θα μπορούσα να συμπληρώσω χειρόγραφα το έντυπο και να το αφήσω στον επιχειρηματία.. :)

Αλλά πάλι.. θα μούρχεται εκείνο το σπαστικό mail..

Το σωστό και το λάθος είναι έννοιες σχετικές.....

Πχ, λάθος είναι που φορολογούν τα δίλιτρα... Λάθος είναι που φορολογούν και εισπράτουν μέσω δεη.... Κοιτάμε το σύνολο, όχι κάθε μεμονωμένη περίπτωση ξεχωριστά, γιατί χάνουμε το δάσος.... Θα μας βάλουν το σταυρό στο κ@λο καμιά ώρα και τι θα μας μείνει, η (λανθάνουσα) ηθική να λέμε ότι προάγαμε την κοινωνία......

Αν δεν υποβάλλει, υπάρχει περίπτωση να χρεωθεί αυτόματα βάσει της περυσινής και μάλιστα αυξημένα κατά 15%... άσχετα με το τι γίνεται τώρα, αν υπάρχει μείωση τζίρου, κριση, ύφεση.......

Αν υποβάλλει και δεν πληρώσει, θα γνωστοποιήσουμε στην εφορία την οφειλή και μετά δημιουργούνται άλλα προβλήματα....

Υπάρχει το μέτρο της καταβολής του φπα σε δόσεις....

Αν δεν βολεύει ούτε αυτό, υποβάλλεις μια χρεωστική με το ποσό που μπορεί να πληρώσει ο πελάτης, χωρίς υπογραφή από το λογιστή (δλδ από τους κωδικούς του πελάτη) και όταν έχει λεφτά, τροποποιητικές για τα υπόλοιπα....

Ενημερώνεις τον πελάτη για αυτό που κάνεις και πως θα γίνει, αποποίηση των ευθυνών σου ως λογιστής και προχωράμε.......

Βέβαια, στα χανιά απ' ότι μαθαίνω, οι τροποποιητικές φπα πάνε με πρόστιμο εκπρόθεσμης ενημέρωσης βιβλίων (πρωτοτύπησαν και τα χανιά.......), θεωρώντας ότι μοναδικός λόγος για τροποποίηση είναι η εκπρόθεσμη ενημέρωση, οπότε λίγο προσοχή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχαρητήρια σε όλους μας.

Συνεχίσουμε με την ίδια νοοτροπία .

Θα σου πω και εγώ την γνώμη μου.

Υποβάλεις κανονικά την δήλωση και δεν πληρώνει αφού δεν έχει η εταιρία.

Πώς σας ακούγετε αυτή η λύση ? Είναι εξωπραγματική ?. Θα μπορούσε να γίνει ? Είναι παράνομη ? ή είναι στα όρια της λογιστικής επιστημονικής φαντασίας?

Ακριβώς έτσι. Και αμα θες να το δείς και λίγο πιο πονηρά.........εναντίον ποιού θα στραφεί ο πελάτης εαν δεν υποβληθεί η δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς όλους τους συναδέλφους.

Άλλο να μην υποβάλεις καθόλου την δήλωση , και άλλο να την υποβάλεις και να μην πληρωθεί .

Μπορεί να παράγει το ίδιο αποτέλεσμα και να θεωρείτε ως μη υποβληθείσα, αλλά δεν είναι το ίδιο...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

Απο λάθος στην υποβολή της δήλωσης δεν συμπληρωθηκαν οι κωδικοι για δοσεις.Μπορει τώρα να γίνει κάτι? Δεν με αφήνει να την διαγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και γιατι να θεωρηται ως μη υποβληθησα η περιοδικη που δεν πληρωθηκε?

στη φορολογικη ενημεροτητα θα φανει η οφειλη...

αλλο η εκδοση του παραστατικου και η καταχωρηση του και αλλο η πληρωμη του

αυτο λεει η δικη μου λογικη...(να βαλει μεγαλυτερη προσαυξηση εαν ειναι εισπαρακτικος ο λογος για το προστιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...