Jump to content
  • 0

Επιχειρισιακές συμβάσεις,βάσει του περιβόητου άρθρου 37,του ψηφισθέντος,δυστυχώς,πολυνομοσχεδίου.


Question

Παιδια αυτο το αρθρο 37 του νομοσχεδιου <ταφοπλακα>των εργαζομενων μεταξυ αλλων λεει

....αιρεται ο περιορισμος της ικανοτητας του μεμονωμενου εργοδοτη να συναπτη επιχειρισιακη συλογικη συμβαση εργασιας,με βασει τον αριθμο των εργαζομενων στην επιχειρηση του. δηλαδη.....?? ;)

για την επιχειρισιακη συμβαση πλεον ,πρεπει λεει να συμφωνει τα 2/3 των εργαζομενων.

οταν π.χ καποιος εχει 1-2 ατομα τα 2/3 ποιοι ειναι? ο εργοδοτης? πως ερμηνευετε εσεις το ανωτερω?

Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Μη βιαστείς να το εφαρμόσεις....

Και στα δύο άτομα πιθανολογώ ότι μιλάμε για τα 2 άτομα - τα 2/3...

Αν συμφωνεί μόνο ο ένας από τους 2 τότε μπορεί σίγουρα με το νόμο ως έχει να πατήσει σε θέμα βλαπτικής μεταβολής ο 2ος...

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αλλαγες π.χ σε προυπηρεσια συλλογικης συμβασης εργασιας ισχυει σημερα ή εχει ανασταλει λογω αναστολης ισχυος των συλλογικων συμβασεων γενικως ??

Δεν έχω διαβάσει καλά τον Νόμο αλλά αυτο που γράφεις απο που προκύπτει ?

Ορισμένοι βιάζονται κ λένε ότι απο την δημοσιέυση του Νόμου πάμε αμεσα σε ατομικές συμβάσεις κ ΕΓΣΣΕ αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο απλά . Προχθές στην Ξάνθη ήταν ο κ. Μητρόπουλος κ μου είπανε ότι κ αυτός είπε το ίδιο . Κάτι θα ξερει παραπάνω , το θέμα είναι πολύ σοβαρό κ αν υπάρχουν απόψεις καλό είναι να αναλυθούν .

Δυστυχώς το θέμα που υπήρχε το καλοκαίρι με την κλαδική σύμβαση των εμπορικών αποκεφαλίσθηκε κ είναι κρίμα γιατί είχαμε γράψει από τοτέ τι θα γίνει .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν έχω διαβάσει καλά τον Νόμο αλλά αυτο που γράφεις απο που προκύπτει ?

Ορισμένοι βιάζονται κ λένε ότι απο την δημοσιέυση του Νόμου πάμε αμεσα σε ατομικές συμβάσεις κ ΕΓΣΣΕ αλλά κατά την γνώμη μου δεν είναι τόσο απλά .

Συμφωνα με την παραγραφο 6 του αρθρου 37

6. Η εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 11 του ν.1876/1990 αναστέλλεται όσο διαρκεί η εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής.

σε συνδιασμο με τις παραγραφους 5 και 7

5. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 10 του ν.1876/1990 προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Επιχειρησιακή συλλογική σύμβαση εργασίας υπερισχύει σε περίπτωση Συρροής με κλαδική συλλογική σύμβαση εργασίας και πάντως δεν επιτρέπεται να περιέχει όρους εργασίας δυσμενέστερους για τους εργαζόμενους από τους όρους εργασίας εθνικών συλλογικών συμβάσεων, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 3 του νόμου αυτού».

7. Η παρ. 3 του άρθρου 11 του ν.1876/1990 αντικαθίσταται ως εξής:

«3. Την επέκταση μπορεί να ζητήσει και αρμόδια συνδικαλιστική οργάνωση των εργαζομένων ή των εργοδοτών με αίτησή της, που υποβάλλει στον Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης. Η επέκταση ισχύει από την ημερομηνία της δημοσίευσης της απόφασης του Υπουργού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως».

Link to post
Share on other sites
  • 0

Περιμένετε. Θα εκδοθούν ...ορδές εγκυκλίων....

Αυτο ακριβώς, για αυτό και πρέπει να περιμένουμε...

Δεν είναι απλό το θέμα καθόλου, και ο Χ άπληστος εργοδότης μπορεί να την πατήσει αν προσπαθήσει να πατήσει πάνω σε ένα νόμο που δεν έχει εξειδικευτεί με εγκυκλίους ακόμα....

Δεδομένου ότι θα ισχύσει για κάμποσο διάστημα, δεν υπάρχει λόγος να βιαστεί κανένας...

Αλήθεια σας παίρνουν τηλέφωνα οι εργοδότες για αυτό? (Για μείωση του εργασιακού κόστους βάσει του αρ.37.)

Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε κανείς ακόμη.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνα με την παραγραφο 6 του αρθρου 37

6. Η εφαρμογή των διατάξεων των παραγράφων 2 και 3 του άρθρου 11 του ν.1876/1990 αναστέλλεται όσο διαρκεί η εφαρμογή του Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής.

σε συνδιασμο με τις παραγραφους 5 και 7

5. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 10 του ν.1876/1990 προστίθεται εδάφιο ως εξής:

«Επιχειρησιακή συλλογική σύμβαση εργασίας υπερισχύει σε περίπτωση Συρροής με κλαδική συλλογική σύμβαση εργασίας και πάντως δεν επιτρέπεται να περιέχει όρους εργασίας δυσμενέστερους για τους εργαζόμενους από τους όρους εργασίας εθνικών συλλογικών συμβάσεων, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 3 του νόμου αυτού».

7. Η παρ. 3 του άρθρου 11 του ν.1876/1990 αντικαθίσταται ως εξής:

«3. Την επέκταση μπορεί να ζητήσει και αρμόδια συνδικαλιστική οργάνωση των εργαζομένων ή των εργοδοτών με αίτησή της, που υποβάλλει στον Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης. Η επέκταση ισχύει από την ημερομηνία της δημοσίευσης της απόφασης του Υπουργού στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως».

Οπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι ισχυει κ σημερα που μιλάμε ότι ίσχυε πριν ένα μήνα . Δλδ μια κλαδική ισχύει έως την λήξη της ή την καταγγελία της .

Μάλλον κάνω λάθος γιατί κ στον επόπτη επιμένουν ότι πλέον μόνο ΕΓΣΣΕ .

Πιστεύω πως οι εργοδότες πολύ σύντομα θα ερχίσουν να ρωτάνε κάποιοι απ οσο ξέρω έχουν εφαρμόσει κιόλας την ΕΓΣΣΕ .

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί δώρα ,επιδόματα κτλ .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Οπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι ισχυει κ σημερα που μιλάμε ότι ίσχυε πριν ένα μήνα . Δλδ μια κλαδική ισχύει έως την λήξη της ή την καταγγελία της .

Μάλλον κάνω λάθος γιατί κ στον επόπτη επιμένουν ότι πλέον μόνο ΕΓΣΣΕ .

Πιστεύω πως οι εργοδότες πολύ σύντομα θα ερχίσουν να ρωτάνε κάποιοι απ οσο ξέρω έχουν εφαρμόσει κιόλας την ΕΓΣΣΕ .

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί δώρα ,επιδόματα κτλ .

Μιλάμε στην ουσία για ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των κλαδικών και ομοιοεπαγελματικών Σ.Σ.Ε. Σχεδόν όλοι οι εργοδότες θα αποχωρήσουν από τις εργοδοτικές οργανώσεις, οι οποίες αναπόφευκτα θα αυτο-διαλυθούν. Έτσι μόλις λήξουν οι κλαδικές, οι ενώσεις των εργαζομένων δεν θα έχουν απέναντί τους συνομιλητές για να καταρτίσουν Σ.Σ.Ε.

Ποιος εργοδότης θα δεχθεί να συνάψει κλαδική Σ.Σ.Ε. ενώ κάλλιστα μπορεί να εφαρμόσει την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.;

Μόλις εκδοθεί το Φ.Ε.Κ., θεωρητικά, ο κάθε εργοδότης που εφαρμόζει κλαδική Σ.Σ.Ε. λόγω υποχρεωτικότητας, μπορεί να αναστείλει την εφαρμογή της και να εφαρμόσει άμεσα και μονομερώς (χωρίς να χρειαστεί να συσταθεί ένωση προσώπων) την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Ας κάνουμε λίγη υπομονή να εκδοθεί κάποια εγκύκλιος πριν εφαρμόσουμε κάτι βιαστικά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγώ πάλι ελπίζω .. ότι οι υποχρεωτικότητα αίρεται για τις συμβάσεις που υπογράφηκαν μ.μ. (μετά μνημονίου)..

και ότι οι μισθοί που καταβάλλονται βάσει προηγουμένων κλαδικών συμβάσεων δεν μπορούν να μειωθούν μονομερώς.

Μπορούν βέβαια να μειωθούν με την υπογραφή επιχειρησιακής σύμβασης.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατα την αποψη μου αυτη τη στιγμη εχουν ηδη καταργηθει οι οποιες συλλογικες συμβασεις κλαδικες κλπ ειτε ειχαν υπογραφει πριν ή μετα το πολυνομοσχεδιο. Ουσιαστικα οπως γραφει και ο doctor ισχυει μονο η ΕΓΣΣΕ.

Το προβλημα που προκυπτει αμεσα αφορα στην υποβολη του πινακα προσωπικου που πρεπει να κατατεθει μεχρι 15/11

Τι αμοιβες θα αναγραφει ?

Δεδομενου οτι σημερα εφαρμοζονται συμβασεις που ηταν διετης κλπ, με ισχυ μεχρι 2010, και προκυπτουν μεταβολες λογω π.χ προυπηρεσιας

Link to post
Share on other sites
  • 0

Κατα την αποψη μου αυτη τη στιγμη εχουν ηδη καταργηθει οι οποιες συλλογικες συμβασεις κλαδικες κλπ ειτε ειχαν υπογραφει πριν ή μετα το πολυνομοσχεδιο. Ουσιαστικα οπως γραφει και ο doctor ισχυει μονο η ΕΓΣΣΕ.

Το προβλημα που προκυπτει αμεσα αφορα στην υποβολη του πινακα προσωπικου που πρεπει να κατατεθει μεχρι 15/11

Τι αμοιβες θα αναγραφει ?

Δεδομενου οτι σημερα εφαρμοζονται συμβασεις που ηταν διετης κλπ, με ισχυ μεχρι 2010, και προκυπτουν μεταβολες λογω π.χ προυπηρεσιας

Απο την στιγμή που δεχεσαι ότι υπάρχει μόνο η ΕΓΣΣΕ κ τπτ άλλο ακολουθεις αυτήν κ εφοσον είσαι πάνω απ αυτην δεν κανεις καμια αλλαγή ή αν προχωρησεις σε ατομικές συμβάσεις κάνεις μειώσεις μισθών .

Με το πενθήμερο άραγε τι γίνεται ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μπορεί ο κάθε εργοδότης να μειώσει μονομερώς ,χωρίς την συγκατάθεση του

μισθωτού τον μισθό του εως την εγσσε?Η χρειάζεται να συμφωνήσουν τα 3/5 και αν υπάρχει μόνο1η 2 εργαζόμενοι?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μπορεί ο κάθε εργοδότης να μειώσει μονομερώς ,χωρίς την συγκατάθεση του

μισθωτού τον μισθό του εως την εγσσε?Η χρειάζεται να συμφωνήσουν τα 3/5 και αν υπάρχει μόνο1η 2 εργαζόμενοι?

"Αν υπάρχει ένας εργαζόμενος και αποδειχθεί ότι ψήφισε ΠΑΣΟΚ, τότε ο εργοδότης μπορεί να τον απασχολεί χωρίς να τον πληρώνει" (Α.Π. 2581/2011).

.... :wub: Περιμένετε να βγει καμιά εγκύκλιος να δούμε τι θα μας πει και το Υπουργείο....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Σβήστο τώρα μη το διαβάσει κανείς σοσιαληστής....

Το βέβαιο έιναι ότι σύντομα ο ΓΑΠ δεν θα υπάρχει κ το πενθημερο γι αυτους που θα αρπάξουν την καρέκλα θα είναι λεπτομέρεια . Κ γω έδώ που είμαι το πιο πιθανό είναι να έχω Τούρκο υπουργό εργασίας οπότε κ να το διαβάσει κ να μη το διαβάσει το ίδιο μου κάνει ετσι κι αλλιως δουλευα 7χ7 .

Link to post
Share on other sites
  • 0

επαναφερω το θεμα

εχουμε διευκρινισεις η πληρη αποψη μετα τον ενα μηνα αυτο?

Θα βγει διευκρινιστική εγκύκλιος. Απλώς ο Κουτρουμάνης το σκέφτεται ακόμη. Γράφει, σβήνει, τσαλακώνει χαρτιά... με ξεκουμπωμένη γραβάτα, άφθονο καπνό και ένα ουίσκυ που τελειώνει....

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μιλάμε στην ουσία για ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των κλαδικών και ομοιοεπαγελματικών Σ.Σ.Ε. Σχεδόν όλοι οι εργοδότες θα αποχωρήσουν από τις εργοδοτικές οργανώσεις, οι οποίες αναπόφευκτα θα αυτο-διαλυθούν. Έτσι μόλις λήξουν οι κλαδικές, οι ενώσεις των εργαζομένων δεν θα έχουν απέναντί τους συνομιλητές για να καταρτίσουν Σ.Σ.Ε.

Ποιος εργοδότης θα δεχθεί να συνάψει κλαδική Σ.Σ.Ε. ενώ κάλλιστα μπορεί να εφαρμόσει την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.;

Μόλις εκδοθεί το Φ.Ε.Κ., θεωρητικά, ο κάθε εργοδότης που εφαρμόζει κλαδική Σ.Σ.Ε. λόγω υποχρεωτικότητας, μπορεί να αναστείλει την εφαρμογή της και να εφαρμόσει άμεσα και μονομερώς (χωρίς να χρειαστεί να συσταθεί ένωση προσώπων) την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Ας κάνουμε λίγη υπομονή να εκδοθεί κάποια εγκύκλιος πριν εφαρμόσουμε κάτι βιαστικά.

τελικα σημερα τι ισχυει ? οποιος προσλαμβανεται καινουργιος παει κατ ευθειαν με ΕΓΣΕΕ (οχι με κλαδικη συμβαση)χωρις να χρειαζετε συσταση ενωσης προσωπων , με το παλιο προσωπικο τι γινεται ? για να μειωθουν οι μισθοι πρεπει να γινει επιχειρησιακη συμβαση ??

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.. διάβασα όλες τις απαντήσεις σας απλά θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα γιατί στον όμιλο που δουλεύω μου ζήτησαν να ετοιμάσω για το νέο χρόνο ατομικές συμβάσεις σύμφωνα με το περιβόητο άρθρο! Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει κάτι υπόψη?? Ευχαριστώ πολύ .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Μετά από συνεννόηση με την τοπική επιθεώρηση εργασίας και σχετική μελέτη του θέματος, κατέληξα ότι :

1. Είναι δυνατόν να ισχύσουν συμφωνίες για αμοιβές κατώτερες από αυτές που προβλέπονται από την οικεία Σ.Σ.Ε. και μέχρι το ύψος των κατώτατων αποδοχών της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

2. Για να ισχύσει αυτό, θα πρέπει να υπάρχουν συμβάσεις εργασίας που θα υπογραφούν μεταξύ του εργοδότη και της ένωσης προσώπων των εργαζομένων, που πρέπει να συσταθεί για το σκοπό αυτό στο πρωτοδικείο.

3. Εάν οι συμφωνίες έχουν περιβληθεί του ανωτέρω τύπου, τότε είναι αποδεκτές και από το Σ.Ε.Π.Ε. και από το ΙΚΑ, διαφορετικά είναι απαράδεκτες.

4. Στην ουσία, λόγω γραφειοκρατίας, οι μικρές επιχειρήσεις με 2-3 εργαζόμενους δεν μπορούν να ακολουθήσουν αυτή την πρακτική γιατί δεν μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία οι εργαζόμενοι να συστήσουν ένωση προσώπων κλπ. κλπ. που απαιτεί χρόνο και χρήμα και επομένως η διάταξη αφορά κυρίως μεσαίες επιχειρήσεις, στις υπόλοιπες είναι χωρίς νόημα.

Συμπέρασμά μου, πολύς ντόρος για το τίποτα το άρθρο 37.

Τέλος, όταν η αγορά έχει φτάσει να προσφέρει στην πραγματικότητα 400 € μηνιαίο μισθό και οι επιχειρήσεις εφευρίσκουν τρόπους (μειωμένης απασχόλησης) κλπ. για μια ακόμη φορά το νομοθετικό πλαίσιο δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα της αγοράς.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ας υποθέσουμε ότι σε μία επιχείρηση εστίασης που έχει και σερβιτόρους, συντάσεται επιχειρησιακή σύμβαση για μειωμένες αποδοχές. Η επιχείρηση θα ασφαλίζει τους σερβιτόρους με τεκμαρτά ημερομίσθια ?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ας υποθέσουμε ότι σε μία επιχείρηση εστίασης που έχει και σερβιτόρους, συντάσεται επιχειρησιακή σύμβαση για μειωμένες αποδοχές. Η επιχείρηση θα ασφαλίζει τους σερβιτόρους με τεκμαρτά ημερομίσθια ?

Ναι και ο λόγος είναι ότι:

1. Οι σεβριτόροι βάσει νόμου αμείβονται με ποσοστά.

2. Όσοι αμείβονται με σταθερό μισθό, εφ'όσον οι αποδοχές τους είναι ίσες ή μεγαλύτερες από τις συμβάσεις για πλήρη απασχόληση, πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές βάσει του μισθού τους, για χαμηλότερες αποδοχές βάσει τεκμαρτού.

Επομένως είτε έτσι είτε αλλιώς, τελικά το ΙΚΑ πληρώνεται βάσει τεκμαρτού και στις δύο περιπτώσεις.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...