Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ - ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΣΕ 8 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ; ΕΤΣΙ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΕΤΑΙ


PIRATIS

Ερώτηση

ΚΑΤΑΘΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ , ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ, ΛΟΓΙΚΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ (ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΡΤΑΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ).

ΑΡΑ ΤΟ ΟΚΤΑΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΟΠΩΣ ΞΕΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

ΑΝ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΓΡΑΨΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΡΤΑΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΩ , ΜΑ ΕΧΩ ΟΚΤΩ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΩ , ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΑΡΑΓΕ;

ΘΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ Η

ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΚΕΝΟ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΡΤΑΣ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ.

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ Η ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΟ ΟΚΤΑΗΜΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΟΠΩΣ ΞΕΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

Ορθόν.... ολόρθον.......

Ή αγγλιστί....

Λάικ, λάικ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

κατι θα ξερεις παραπανω για να το λες.. :wub:

αλλα ρε παιδια μου φαινεται καπως παραλογο και μη πρακτικο... αλλωστε το άρθρο 16 Ν. 2874/2000 μας υποχρεωνει να αναγραφουμε γ) Το αριθμό κάρτας πρόσληψης (Ο.Α.Ε.Δ.), προκειμενου να γινει ελεγχος εαν χρειαστει

βεβαια τα θεματα θα λυθουν με την ηλεκτρονικη προσληψη.. αλλα λεμε τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κατι θα ξερεις παραπανω για να το λες.. :wub:

αλλα ρε παιδια μου φαινεται καπως παραλογο και μη πρακτικο... αλλωστε το άρθρο 16 Ν. 2874/2000 μας υποχρεωνει να αναγραφουμε γ) Το αριθμό κάρτας πρόσληψης (Ο.Α.Ε.Δ.), προκειμενου να γινει ελεγχος εαν χρειαστει

βεβαια τα θεματα θα λυθουν με την ηλεκτρονικη προσληψη.. αλλα λεμε τωρα

Ακριβώς, αλλά αφού νομοθετούν σαν να παίζουν ζάρια..... ότι κάτσει.

Το θεωρητικό είναι ότι στην ετήσια κατάσταση θα βάλουμε την αναγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

Λάθος.Η ημερομηνία πρόσληψης αναγράφεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Απλά το βραδύκαυστο κράτος δεν έβγαλε καινούργιο <<UPDATE>> για τον ΟΑΕΔ.

Το 8ήμερο έχει καταργηθεί,κανείς δε θα πιάνει δουλειά χωρίς πρόσληψη και αναγγελία στο ΣΕΠΕ και φυσικά πλέον το βιβλίο του ΙΚΑ δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιμένω !! Άλλωστε εφαρμόζεται από όλους από την ψήφιση του Νόμου μέχρι σήμερα, χωρίς πρόβλημα.

Κανονικά ο Νόμος δεν έπρεπε να εφαρμοστεί πριν την δημιουργία ενιαίας ηλεκτρονικής πλατφόρμας..

Αλλά τι να κάνουμε.. :)

Το απλά.. θέλαν εκείνο ή το άλλο... δεν λέει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης να επισημάνω ότι η κατάσταση στα ΣΕΠΕ μπορέι να γίνει ΜΕΧΡΙ και την ίδια ημέρα που ο μισθωτός αναλαμβάνει εργασία. Δηλαδή πρακτικά ξεκινάει εργασία σήμερα 24/10 η κατάσταση προσωπικού μπορεί να κατατεθεί και 1 εβδομάδα πριν τουλάχιστον. Στην Επιθεώρηση Σταδίου το δέχονται και μάλιστα μου είπε ότι ΄΄έτσι ερμηνεύουμε εμείς την απόφαση'' .......

Οπότε μην αγχώνεστε για την ίδια ακριβώς μέρα κατάθεση, αλλά και προγενέστερα. Στον ΟΑΕΔ δυστυχώς ισχύει το 8ήμερο και στην Κατάσταση Προσωπικού στο Πεδίο ''Αναγγελία Οαεδ'' = 0 !! χαχα !!

ΕΕεεε ρε γλέντια... Ηλεκτρονική διαστάυρωση και καταχώρηση ΟΑΕΔ και ΣΕΠΕ --- Τι άλλο θα ακούσουμε !! Αρκετά Φιλόδοξο, ακόμη και η υπάλληλος στην Επιθεώρηση δεν το πίστευει οτι θα γίνει ΠΟΤΕ......

Ελλαδάρααα..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιμένω !! Άλλωστε εφαρμόζεται από όλους από την ψήφιση του Νόμου μέχρι σήμερα, χωρίς πρόβλημα.

Κανονικά ο Νόμος δεν έπρεπε να εφαρμοστεί πριν την δημιουργία ενιαίας ηλεκτρονικής πλατφόρμας..

Αλλά τι να κάνουμε.. :)

Το απλά.. θέλαν εκείνο ή το άλλο... δεν λέει τίποτα.

Δεν είναι έτσι πιστεύω και δεν είναι επιχείρημα το γεγονός ότι έτσι εφαρμόζεται από όλους (λανθασμένα φυσικά).

Για παράδειγμα ο νόμος λέει ότι κάθε μεταβολή του μισθού πρέπει να γνωστοποιέιται με πίνακα μέσα σε 15 ημέρες(από γάμο,από γέννηση τέκνου κτλ) και είμαι σίγουρος ότι κανείς δε τον υποβάλει.

Στην περίπτωση που μπει κάποιο πρόστιμο θα μπορούμε να πούμε όλοι έτσι το κάνουνε ή θα πληρώσουμε το 500άρικο και θα πούμε LOL ???? :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Anyway,

ο καθένας ερμηνεύει-πράτει-είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του.

Εγώ ερμηνεύω το νόμο και αφού πρέπει να παω ΣΕΠΕ την ίδια ημέρα δε βρίσκω κανένα λόγο να ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΩ και από τον ΟΑΕΔ για να είμαι χαλαρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι φίλε μου..δεν ήταν αυτό το επιχείρημα.. το επιχείρημα ήταν ότι εφαρμόζουμε τον Νόμο.

Και όπως είπες ο Νόμος όσον αφορά την πρόσληψη διατηρεί το οχταήμερο.

Αν εσύ ερμηνεύεις τον Νόμο κατά το δοκούν είναι λάθος..

αλλά αν προλαβαίνεις εμένα δεν με χαλάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την αίσθηση (βεβαιότητα) ότι η συγκεκριμένη διάταξη ήταν απαίτηση των τροικανών για την εξάλειψη της μαύρης εργασίας μιας και οι συνομιλητές τους αγνοούσαν την ύπαρξη του βιβλίου νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού (πορτοκαλί βιβλίο) .

Η έλλειψη φαντασίας δηλαδή των τροικανών , μας στέρησε τη χαρά , η διάταξη να προέβλεπε την προμήθεια από το ΣΕΠΕ ενός πράσινου βιβλίου στο οποίο οι εργοδότες θα ήταν υποχρεωμένοι να αναγράφουν τους εργαζόμενους πριν αναλάβουν εργασία :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

Ειπα και εγω!!!με κατατρομαξε ο ethos.Λεω τι στο διαλο.... και αυτο....μου φυγε.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι φίλε μου..δεν ήταν αυτό το επιχείρημα.. το επιχείρημα ήταν ότι εφαρμόζουμε τον Νόμο.

Και όπως είπες ο Νόμος όσον αφορά την πρόσληψη διατηρεί το οχταήμερο.

Αν εσύ ερμηνεύεις τον Νόμο κατά το δοκούν είναι λάθος..

αλλά αν προλαβαίνεις εμένα δεν με χαλάει..

Συμφωνώ μαζί σου δεν το συζητώ,

αλλά δε βλέπεις και εσύ ότι ο ένας νόμος (αναγραφή ημερομηνία πρόσληψης στον πίνακα) έρχεται σε σύγκρουση με τον άλλο νόμο(8ήμερο του ΟΑΕΔ)???

Άρα επιλεκτικά και εσύ (και εγώ το ομολογώ) κρατάμε τον ένα νόμο και αγνοούμε τον άλλο(με την ανέχεια της επιθεώρησης φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Επιθεώρηση Εργασίας, ο ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ ανήκουν στο ίδιο υπουργείο: στο Υπουργείο Εργασίας. Θεωρώ γελοίο να δηλώνεις την έναρξη της απασχόλησης σε βιβλία, καταστάσεις και κωλόχαρτα τρεις φορές.Ας κόψουν επιτέλους το λαιμό τους, ας κάνουν ένα μηχανογραφημένο σύστημα της προκοπής για να μη μας ζαλίζουν με πορτοκαλί βιβλία και πράσινα άλογα. Άχρηστοι, γραφειοκράτες, ελεεινοί και τρισάθλιοι πολιτικάντηδες.

Για την ιστορία: Πίνακα Προσωπικού πριν την έναρξη της απασχόλησης (λέω να πάω έναν με ημερομηνία 1/1/2050), χωρίς ημερομηνία αναγγελίας στον ΟΑΕΔ. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών. Καταχώριση στο ΕΒΚΝΠ ένα δευτερόλεπτο πριν την έναρξη της απασχόλησης.

Αηδίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Επιθεώρηση Εργασίας, ο ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ ανήκουν στο ίδιο υπουργείο: στο Υπουργείο Εργασίας. Θεωρώ γελοίο να δηλώνεις την έναρξη της απασχόλησης σε βιβλία, καταστάσεις και κωλόχαρτα τρεις φορές.Ας κόψουν επιτέλους το λαιμό τους, ας κάνουν ένα μηχανογραφημένο σύστημα της προκοπής για να μη μας ζαλίζουν με πορτοκαλί βιβλία και πράσινα άλογα. Άχρηστοι, γραφειοκράτες, ελεεινοί και τρισάθλιοι πολιτικάντηδες.

Για την ιστορία: Πίνακα Προσωπικού πριν την έναρξη της απασχόλησης (λέω να πάω έναν με ημερομηνία 1/1/2050), χωρίς ημερομηνία αναγγελίας στον ΟΑΕΔ. Αναγγελία στον ΟΑΕΔ εντός 8 ημερών. Καταχώριση στο ΕΒΚΝΠ ένα δευτερόλεπτο πριν την έναρξη της απασχόλησης.

Αηδίες....

ΠΕΣ ΤΑ ΑΡΧΗΓΕ ΣΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λάθος.. καταθέτεις επιθεώρηση χωρίς χρονολογία αναγγελίας και στο 8ημερο στον ΟΑΕΔ την αναγγελία.

Λάθος.Η ημερομηνία πρόσληψης αναγράφεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ.

Απλά το βραδύκαυστο κράτος δεν έβγαλε καινούργιο <<UPDATE>> για τον ΟΑΕΔ.

.

Συμφωνώ μαζί σου δεν το συζητώ,

αλλά δε βλέπεις και εσύ ότι ο ένας νόμος (αναγραφή ημερομηνία πρόσληψης στον πίνακα) έρχεται σε σύγκρουση με τον άλλο νόμο(8ήμερο του ΟΑΕΔ)???

Έχω την εντύπωση ότι την μεν ημερομηνία ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ,εφόσον την γνωρίζεις ούτως ή άλλως την γράφεις

στον Πίνακα προσωπικού,υπάρχει όμως και η ημερομηνία ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ την οποία αφού δεν την γνωρίζεις,

πως να την γράψεις???

Άρα δεν μπορώ να καταλάβω,που δεν συμφωνεί ο συνάδελφος με τον Θανάση (Soulis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλλον ο συναδελφος ξεχασε το ''αναγγελιας'' αναμεσα

οπως εγραψα και ποιο πανω

το άρθρο 16 Ν. 2874/2000 μας υποχρεωνει να αναγραφουμε

γ) Το αριθμό κάρτας πρόσληψης (Ο.Α.Ε.Δ.)

και δεν βρισκω ανανεωση η αλλαγη στον νομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ? είχε ποτέ η κάρτα ΟΑΕΔ αριθμό?

Απλά ο Νόμος δεν εφαρμόστηκε ποτέ.. και μας έμεινε το κουσούρι να βάζουμε την ημερομηνία αναγγελίας.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μαλλον ο συναδελφος ξεχασε το ''αναγγελιας'' αναμεσα

οπως εγραψα και ποιο πανω

το άρθρο 16 Ν. 2874/2000 μας υποχρεωνει να αναγραφουμε

γ) Το αριθμό κάρτας πρόσληψης (Ο.Α.Ε.Δ.)

και δεν βρισκω ανανεωση η αλλαγη στον νομο

Η υποχρέωση για αναγραφή δεν σημαίνει ντε κ καλα αναγγελία την ίδια ημέρα . Αν δεν υπάρχει πολύ απλά δεν την γράφεις . Η εργατική νομοθεσία είναι περίπλοκη κ κατακερματισμένη κ ειδικά ο τελευταίος νόμος ψηθίσθηκε στα γρήρορα κ χωρίς να είναι ετοιμο το σύστημα για την ηλεκτρονική υποβολή .

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει κάνενα πρόβλημα κ αυτό το είχα γράψει εδω κ καιρό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...