Προς το περιεχόμενο

ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ ΑΠΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΣΤΗΝ ΑΠΥ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 15%?

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΠΟΙΟ ΠΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΩΣ ΕΞΟΔΟ ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ?ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΕ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ(ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ) ή ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΗΣΕΩΝ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΑΠΥ το 15% γραφεται για πληροφοριακους λογους και προαιρετικα-και προκειται για προκαταβολη φορου πλεον.

2) Περνας το ποσο αναφορας στα εσοδα οπως ειναι-επισης τον αναλογουντα φπα σε στηλη οπως πριν σαν φπα εκροων-και στα εξοδα σε στηλη Δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης περνας το συνολο των κρατησεων οπως γραφεται στο γραμματιο προκαταβολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑ ΑΞΙΑ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΜΕΙΟΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ???ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΗΛΕΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ΑΠΥ το 15% γραφεται για πληροφοριακους λογους και προαιρετικα-και προκειται για προκαταβολη φορου πλεον.

2) Περνας το ποσο αναφορας στα εσοδα οπως ειναι-επισης τον αναλογουντα φπα σε στηλη οπως πριν σαν φπα εκροων-και στα εξοδα σε στηλη Δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης περνας το συνολο των κρατησεων οπως γραφεται στο γραμματιο προκαταβολης.

Μελετωντας και εμενα μοιαζει το πιο σωστο και προσιτο.Καποια αλλη γνωμη για επιβεβαιωση ή οχι;

Στο δικηγορικο συλλογο Καλαματας στο γραμματιο προκαταβολης συνεχιζει να φαινεται το .Φ.Ε.Ε(Φορολογητεο εισοδημα + παρακρατηση 15%) οποτε ουσιαστικα αυτο που αλλαζει ειναι καταρχην το εξοδο χωρις δικαιωμα των κρατησεων.

ΑΠΥ κοβεται ολοι στο ποσο αναφορας χ23%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους.Επειδή δεν εχω βγαλει άκρη και η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί πολύ μπορει κάποιος να μου πει πως θα κόψω ΑΠΥ για το παρκατω γραμμάτιο?

Αποδειξη προκαταβολης εισφορας 236,25

Ποσό αναφοράς 675

ΕΤΑΑ-ΤΑΝ-ΤΕΑΔ 10% 67,50

ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ 25% 168,75

ΣΥΝΟΛΟ 35% 236,25

ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ 10

ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ 246,25

Φπα 155,25 επι του ποσου 675.

Ο δικηγορος μου λέει θα κανει συμφωνητικο για 400 ευρώ.

Τι κόβω τελικα και πώς ( αν όχι το κεφάλι μου ), ποιο το εσοδο φορολογίας ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως πλέον η ΑΠΥ έχει αποσυνδεθεί από το γραμμάτιο.

Το ποσό αναφοράς χρησιμοποιείται από τον κάθε σύλλογο για τον υπολογισμό των εισφορών κλπ.

Ο κάθε δικηγόρος εκδίδει ΑΠΥ με την αμοιβή που συμφώνησε και πάνω σε αυτή υπολογίζει ΦΠΑ.

Αυτή η αμοιβή αποτελεί και το φορολογητέο εισόδημα πλέον (ανεξαρτήτως εισφορών, παρακρατήσεων, κλπ.)

Νομίζω η μόνη εκκρεμότητα είναι εάν θα υπολογιστούν οι εισφορές ως έξοδα ή θα πάνε κατευθείαν στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ως Λογιστές περιμένουμε ερμηνευτικη εγκύκλιο , έως τότε καλό θα ήταν να ακολουθούμε τις οδηγίες που ήδη υπάρχουν , τα υπόλοιπα ας τα λύσουν οι Δικηγορικοί Σύλλογοι .......

Με λίγα λόγια λοιπόν ακολουθούμε :

Πολ.1035/2001 , 1220/2001 καθώς και τις τελευταίες οδηγίες μετά και την εντάξη στο ΦΠΑ ....... 1118/2010 , 1100/2010 και 1208/2010

Επικουρικά μπορούμε να δούμε και τις : 1091/2010 και 1135/2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το ερωτημα ειναι στην περιπτωση του συμβολαιου που σε μερικες περιοχες το ποσοστο των κρατησεων ειναι 95 % και οχι το 35 % οπως στην Αθηνα αν θα περαστει ως εξοδο ολο αυτο το ποσοστο των κρατησεων οπου βασει αυτου ο δικηγορικος συλλογος θα δωσει και το μερισμα τι γινεται με αυτο το θεμα ή λεω κατι λαθος εγω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς ως Λογιστές περιμένουμε ερμηνευτικη εγκύκλιο , έως τότε καλό θα ήταν να ακολουθούμε τις οδηγίες που ήδη υπάρχουν , τα υπόλοιπα ας τα λύσουν οι Δικηγορικοί Σύλλογοι .......

Με λίγα λόγια λοιπόν ακολουθούμε :

Πολ.1035/2001 , 1220/2001 καθώς και τις τελευταίες οδηγίες μετά και την εντάξη στο ΦΠΑ ....... 1118/2010 , 1100/2010 και 1208/2010

Επικουρικά μπορούμε να δούμε και τις : 1091/2010 και 1135/2010

broster Καλημερα δηλαδη αφαιρουμε το ποσο των κρατησεων για να υπολογισουμε το ακαθαριστο εισοδημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους.Επειδή δεν εχω βγαλει άκρη και η αλήθεια είναι οτι έχω μπερδευτεί πολύ μπορει κάποιος να μου πει πως θα κόψω ΑΠΥ για το παρκατω γραμμάτιο?

Αποδειξη προκαταβολης εισφορας 236,25

Ποσό αναφοράς 675

ΕΤΑΑ-ΤΑΝ-ΤΕΑΔ 10% 67,50

ΤΑΜΕΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ 25% 168,75

ΣΥΝΟΛΟ 35% 236,25

ΕΠΙΚΥΡΩΣΗ 10

ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ 246,25

Φπα 155,25 επι του ποσου 675.

Ο δικηγορος μου λέει θα κανει συμφωνητικο για 400 ευρώ.

Τι κόβω τελικα και πώς ( αν όχι το κεφάλι μου ), ποιο το εσοδο φορολογίας ?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Eπομένως πως θα κοπει η ΑΠΥ σε αυτήν την περίπτωση αφου ο δικηγόρος λέει οτι εχει κανει συμφωνητικό για 400 ενω απο το γραμματιο το ακαθαριστο βγαίνει 675-236,25 (κρατησεις ΔΣΑ )=438,75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα εξοδα Δ.Σ τα περναμε τελικα στα εξοδα ή οχι?

Μήπως το σωστο θα ήταν να συνεχίζαμε να κόβουμε τις ΑΠΥ όπως ξερουμε και οοοοοταν βγουν οι διευκρινιστικες να κάνουμε διορθώσεις?Διαφορετικα βλέπω οτι θα επικρατησει χαος ο καθενας το μακρύ και το κοντο του.

Μην εκτεθούμε και στους πελάτες...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διευκρινιστική θα αφορά αυτό που δεν ξέρουμε (δηλαδή το φορολογικό χειρισμό των εισφορών).

Όμως αυτό που ξέρουμε (δηλαδή ότι δεν αφαιρούμε πλέον τις εισφορές και την παρακράτηση από το ακαθ.εισόδημα και ότι έχει αποσυνδεθεί η ΑΠΥ από το γραμμάτιο) δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε, ενώ γνωρίζουμε ότι είναι λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαος...σκετο χαος και τιποτε άλλο.

Συναδερφοι στους δικηγόρους κάνετε παρακρατηση 20% για αμοιβες μέχρι 300 ή όχι?

Δυστυχώς με όσους μιλησα δεν καταλήγω κάπου άλλοι δεν κάνουν και άλλοι εξακολουθούν την παλιά τακτική....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνω είναι :

Εξακαολουθώ να έχω διαφορετικές στήλες για ΦΕ και ΦΠΑ , ενημερώνω όμως μόνο τη στηλή του ΦΠΑ και περιμένω να δω τι θα γίνει με τις κρατήσεις , σε ένα μόνο δικηγόρο έβαλα τις κρατήσεις στα έξοδα , ακολουθώντας τον ΔΣΑ ......

Παρακράτηση 20%(όπου αυτή χρειάζεται) εαν θέλει κάνει ο Δικηγόρος σε όλα τα ποσά , υποχρεωτικά στα πάνω των 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνω είναι :

Εξακαολουθώ να έχω διαφορετικές στήλες για ΦΕ και ΦΠΑ , ενημερώνω όμως μόνο τη στηλή του ΦΠΑ και περιμένω να δω τι θα γίνει με τις κρατήσεις , σε ένα μόνο δικηγόρο έβαλα τις κρατήσεις στα έξοδα , ακολουθώντας τον ΔΣΑ ......

Παρακράτηση 20%(όπου αυτή χρειάζεται) εαν θέλει κάνει ο Δικηγόρος σε όλα τα ποσά , υποχρεωτικά στα πάνω των 300

συμφωνώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να συμπεριλάβουμε δύο Γραμμάτια είσπραξης δικηγορικού συλλόγου σε μια ΑΠΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτά τα ποσά αναφοράς υπάρχει κάποιος πίνακας του εκάστοτε συλλόγου που αναφέρει πως προκύπτουν; διότι απ ότι βλέπω πάνω στα γραμμάτιά τους έχουν κάθε φορά για ίδια υπόθεση διαφορετικό ποσό αναφοράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή συμπληρώνεις στην στήλη Φ.Ε αμοιβή-κρατήσεις Δ,Σ χωρίς το 15% ή συμπεριλαμβάνεις και τις κρατήσεις και απλά περιμένεις να δεις αν αυτές θα καχωρηθούν στα έξοδα?

Με το 15% τι κάνεις το συμπεριλαμβάνεις και αυτό στις κρατήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟ 15% ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 15%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟ 15% ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ 15%.

Συναδελφοι, το 15% που αναφερεστε αφορα την προκαταβολη φορου και συμπεριλαμβανεται στη στηλη ΦΕ οπως εγραψε πιο πανω ο broster. Δηλαδη το 15% ειναι μεσα στην ακαθαριστη αμοιβη του δικηγορου οπως και πριν και γραφεται αυτο το 15% στην ΑΠΥ για πληροφοριακους λογους και μονο.

Στα εξοδα μπαινουν ολες οι κρατησεις του ΔΣ-αναμενοντας βεβαια την πολυποθητη εγκυκλιο του υπουργειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπητσ

Αυτό που κάνω είναι :

Εξακαολουθώ να έχω διαφορετικές στήλες για ΦΕ και ΦΠΑ , ενημερώνω όμως μόνο τη στηλή του ΦΠΑ και περιμένω να δω τι θα γίνει με τις κρατήσεις , σε ένα μόνο δικηγόρο έβαλα τις κρατήσεις στα έξοδα , ακολουθώντας τον ΔΣΑ ......

Παρακράτηση 20%(όπου αυτή χρειάζεται) εαν θέλει κάνει ο Δικηγόρος σε όλα τα ποσά , υποχρεωτικά στα πάνω των 300

broster επειδη δεν υπαρχει ελαχιστη αμοιβη και επιπλεον αμοιβη οπου καναμε το 20% στην επιλεον ,τα 300 ευρω ειναι γενικα στην αμοιβη που θα χρεωθει ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συναδελφοι, το 15% που αναφερεστε αφορα την προκαταβολη φορου και συμπεριλαμβανεται στη στηλη ΦΕ οπως εγραψε πιο πανω ο broster. Δηλαδη το 15% ειναι μεσα στην ακαθαριστη αμοιβη του δικηγορου οπως και πριν και γραφεται αυτο το 15% στην ΑΠΥ για πληροφοριακους λογους και μονο.

Στα εξοδα μπαινουν ολες οι κρατησεις του ΔΣ-αναμενοντας βεβαια την πολυποθητη εγκυκλιο του υπουργειου.

το 15% δεν αναφερεται πουθενα διακεκριμμενα στο βιβλιο εσοδων εξοδων απλα συμπεριλαμβανεται στην ακαθαριστη αμοιβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 15% δεν αναφερεται πουθενα διακεκριμμενα στο βιβλιο εσοδων εξοδων απλα συμπεριλαμβανεται στην ακαθαριστη αμοιβη

Απλά στην ΑΠΥ , πρέπει να φαίνεται ..... Στο 15% που είναι η παρακράτηση ΦΕΕ δεν αλλάζει τίποτα , είναι πολύ απλό εκεί .

Όπως έγραψα , προς το παρόν ενημερώνω μόνο τις στήλες εσόδων με ΦΠΑ και αφήνω κενές της Φ.Ε. , αντί όπως έκανα πριν την 01/07 να ενημερώνω και αυτές με το πόσο μείον τις κρατήσεις του Δικηγορικού Συλλογου .

Στα έξοδα έχω δημιουργήσει στήλη κρατήσεις συλλόγου , αλλά προς το παρόν την κρατάω ως πληροφοριακή και θα την ενημερώσω όταν και αν βγεί εγκύκλιο , μόνο σε έναν δικηγόρο τις έχω περάσει όπως ερμηνεύει ο ΔΣΑ .

Παράκρατηση 20% κάνουμε υποχρεωτικά στο ποσό που υπερβαίνει τα 300,00 , ανεξαρτήτως αν είναι πρόσθετη αμοιβή ή ποσό αναφοράς .

ΥΓ Από το καλοκαίρι προσπαθώ να βρώ 1 ώρα χρόνο να κάτσω να το ψάξω το θέμα πιο σωστά , έως τώρα απλά επιδερμικά το έχω κοιτάξει ........ Αυτό σημαίνει ότι καθαρή άποψη δεν έχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...