Jump to content
Sign in to follow this  
a.a.

ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΗΣ ΔΕΗ

Recommended Posts

Από τις 5.00 μ.μ. έχει καταληφθεί το κτίριο της ΔΕΗ

όπου στεγάζεται το μηχανογραφικό της τμήμα (αυτό που εκδίδει τους λογαριασμούς).

Το κτίριο βρίσκεται στην οδό Πειραιώς 247 (απέναντι από τον "ελληνικό κόσμο).

Οσοι/ες μπορούν ας περάσουμε να στηρίξουμε την κατάληψη και βέβαια ας το διαδώσουμε.

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε τη σημερινή ανακοίνωση της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ

http://denplirono.wordpress.com/2011/09/12/%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%80-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9/

Guest TZABELAS  KITSOS

όπου στεγάζεται το μηχανογραφικό της τμήμα (αυτό που εκδίδει τους λογαριασμούς).

Οσοι/ες μπορούν ας περάσουμε να στηρίξουμε την κατάληψη και βέβαια ας το διαδώσουμε.

http://denplirono.wo...84%CF%83%CE%B9/

η σπιθα που θα αναψει την φωτια λειπει απο την ελληνικη κοινωνια

και τοτε το ενα καστρο μετα το αλλο θα πεφτουν

Λες να σκέφθηκε εμένα ο Φωτόπουλος που θα πληρώσω το χαράτσι των ακινήτων; Δεν νομίζω. Τον εαυτούλη του σκέφτεται και τα προνόμια που ίσως χάσει.

Άσε που από αύριο ένα σωρό (ακόμα) κόσμος δεν θα πάει στη δουλειά του νόμιμα, και θα πάρει φυσικά κανονικά το "μεροκάματο", αφού του κάνανε κατάληψη το χώρο εργασίας του.

Συγνώμη αλλά τέτοιες ενέργειες μας κάνουν ακόμα πιό γραφικούς.

Λες να σκέφθηκε εμένα ο Φωτόπουλος που θα πληρώσω το χαράτσι των ακινήτων; Δεν νομίζω. Τον εαυτούλη του σκέφτεται και τα προνόμια που ίσως χάσει.

Άσε που από αύριο ένα σωρό (ακόμα) κόσμος δεν θα πάει στη δουλειά του νόμιμα, και θα πάρει φυσικά κανονικά το "μεροκάματο", αφού του κάνανε κατάληψη το χώρο εργασίας του.

Συγνώμη αλλά τέτοιες ενέργειες μας κάνουν ακόμα πιό γραφικούς.

Λίγο με ενδιαφέρειτο κίνητρο αν η πράξη είναι επωφελής για την κοινωνία...Αν τώρα εσύ θα θεωρείς τα χαράτσια επωφελή για την κοινωνία και την όποια αντίσταση πράξη γραφικών κάτσε να πληρώνεις την μια έκτακτη εισφορά μετα την άλλη ...

Οτιδήποτε σκαρφίζεται ο "αγωνιστής" Φωτόπουλος που διαχειριζόταν με τους φίλους του εκατομμύρια ευρώ για χρόνια από "θεσμοθετημένες" συνδικαλιστικές δαπάνες και πέρναγε ζωή και κότα, ακόμα και αν είναι και κάτι προς τη σωστή κατεύθυνση όπως το συγκεκριμένο, στα μάτια μου δεν πρόκειται να ανέβει ούτε χιλιοστό και φυσικά δεν πρόκειται και να τον υποστηρίξω...

Και φυσικά για τα λεφτά που "διαχειριζόταν" αρνήθηκε να δώσει λογαριασμό γιατί έτσι προβλέπεται από το καταστατικό της ΔΕΗ και της ΓΕΝΟΠ....rolleyes.gif

Σε κάτι τέτοιους πατάει και ο Πάγκαλος και ξεφουρνίζει τις μπαρούφες του....

http://denplirono.wo...84%CF%83%CE%B9/

όταν η αυτοδικία φτάσει στο δικό σου σπίτι τότε να δούμε ποιός θα έρθει να σε υποστηρίξει αγαπητέ α.α.......

Guest Επισκέπτης

όταν η αυτοδικία φτάσει στο δικό σου σπίτι τότε να δούμε ποιός θα έρθει να σε υποστηρίξει αγαπητέ α.α.......

Δεν τρέφω καμιά εκτίμηση στο Φωτόπουλο.

Αλλωστε δημιούργημα του ΠΑΣΟΚ είναι και το ΠΑΣΟΚ τον έκανε έτσι.

αλλά η αυτοδικία έχει φτάσει στο σπίτι μου.

Η τρόικα και οι δοσίλογοι έχουν μπει μέσα και το αδειάζουν και κανείς δεν έρχεται να με υποστηρίξει.

Είναι φυσική εξέλιξη να συντάσσομαι με τους εχθρούς των εχθρών μου

αλλά η αυτοδικία έχει φτάσει στο σπίτι μου.

Η τρόικα και οι δοσίλογοι έχουν μπει μέσα και το αδειάζουν και κανείς δεν έρχεται να με υποστηρίξει.

Είναι φυσική εξέλιξη να συντάσσομαι με τους εχθρούς των εχθρών μου

δεν μας έχεις συνηθίσει στο ανώνυνο ..αλλά αν είσαι ο α.α τότε...

1. που ήσουν όταν ο στρατός κατοχής καταλάμβανε την ΔΕΗ.. τώρα σε έπιασε ο πόνος..

2. η τρόικα και οι " δοσιλογοι" είναι ο εχθρός? ο εαυτούλης και η μικροσκοπική σου ενόραση είναι αγαπητέ..

3. ο εχθρός και ο φιλος βρίσκονται στην ιδεοληψία σου...

υ.γ

καλά μας ξεμπερδέματα..

με αγάπη,

sotiris x.

Τελικα αυτο που μας διακρινει σαν λαο ειναι η αλληλεγγυη!!!!

1. που ήσουν όταν ο στρατός κατοχής καταλάμβανε την ΔΕΗ.. τώρα σε έπιασε ο πόνος..

2. η τρόικα και οι " δοσιλογοι" είναι ο εχθρός? ο εαυτούλης και η μικροσκοπική σου ενόραση είναι αγαπητέ..

υ.γ

καλά μας ξεμπερδέματα..

με αγάπη,

sotiris x.

Ειναι νομος το ...δικιο των οργανωμενων μειοψηφιων ; ο σεβασμος της δημοκρατικης νομιμοτητας και η διασφαλισης της συνιστουν απαραβατη αρχη !..

Guest Πύρηνες φωτιές για τις εκλογές

Δεν χρειάζεται να μας ενδιαφέρει τι έκανε στο παρελθόν ο Φωτόπουλος, και ναί μπορεί να μην τον ενδιαφέρουνε οι καταναλωτές που δεν θα μπορούν να πληρώσουνε, αλλά μας ενδιαφέρει οτι οι ενέργειες που κάνει είναι προς το συμφέρον μας, δηλαδή να μην πληρώσουμε το ειδικό τέλος. Τέτοιες ενέργειες θα τις υποστηρίζω. Οποιεσδήποτε ενέργειες για μη πληρωμή φόρων και τελών απεργίες κινητοποιήσεις καταλήψεις μπάχαλα και παρεμπόδιση της λειτουργείας των εισπρακτικών μηχανισμών του κράτους καθώς και φορέων/υπηρησιών της εκτελεστικής εξουσίας είναι προς το συμφέρον των πολιτών. Η κυβέρνηση του "λεφτά υπάρχουν" δεν έχει πλέον καμία κοινωνική νομιμοποίηση να λαβμάνει άλλες αποφάσεις. Πρόωρες εκλογές εδώ και τώρα.

Guest Επισκέπτης

υ.γ

καλά μας ξεμπερδέματα..

με αγάπη,

sotiris x.

όχι δεν είμαι ο α.α.

1. Προφανώς είσαι της άποψης "Το μνημόνιο είναι ευλογία για τον τόπο"

2. Ναι.

3. Ισχύει και ανταποδίδω

Ειναι νομος το ...δικιο των οργανωμενων μειοψηφιων ; ο σεβασμος της δημοκρατικης νομιμοτητας και η διασφαλισης της συνιστουν απαραβατη αρχη !..

Η επιβολή μέτρων και νομοθετημάτων καθ΄ υπόδειξη των ξένων αφεντικών μπορεί να είναι νομιμότητα αλλά δεν είναι δημοκρατική. Είναι κρατικός αυταρχισμός

Δημοκρατική είναι η θέσπιση μέτρων βάσει των δεσμεύσεων που ψήφισε προεκλογικά ο λαός.

Δεν χρειάζεται να μας ενδιαφέρει τι έκανε στο παρελθόν ο Φωτόπουλος, και ναί μπορεί να μην τον ενδιαφέρουνε οι καταναλωτές που δεν θα μπορούν να πληρώσουνε, αλλά μας ενδιαφέρει οτι οι ενέργειες που κάνει είναι προς το συμφέρον μας, δηλαδή να μην πληρώσουμε το ειδικό τέλος. Τέτοιες ενέργειες θα τις υποστηρίζω. Οποιεσδήποτε ενέργειες για μη πληρωμή φόρων και τελών απεργίες κινητοποιήσεις καταλήψεις μπάχαλα και παρεμπόδιση της λειτουργείας των εισπρακτικών μηχανισμών του κράτους καθώς και φορέων/υπηρησιών της εκτελεστικής εξουσίας είναι προς το συμφέρον των πολιτών. Η κυβέρνηση του "λεφτά υπάρχουν" δεν έχει πλέον καμία κοινωνική νομιμοποίηση να λαβμάνει άλλες αποφάσεις. Πρόωρες εκλογές εδώ και τώρα.

Και τώρα δεν τον ενδιαφέρει.

Δεν είναι πολύς καιρός που μας είπε ότι είναι χαμηλή η τιμή της κιλοβατώρας.

Αλλά αυτό δεν αλλάζει την φύση της κυβερνητικής πολιτικής

αγαπητε Σωτήρη Χ έχω ξαναγράψει ότι δεν γράφω ανώνυμα

δεν ημουν ο επισκέπτης αν και συμφωνω με την τοποθετηση του

σε ένα άδικο νόμο το μόνο που μένει είναι η αντίσταση με κάθε τρόπο

δεν θεωρω αυτοδικία την καταληψη του δικού μου "σπιτιού" της δικής μου περιουσίας μιας και όλα αυτά τα πληρώνω και εγω

για μένα το νερο , ο αέρας, ο ηλιος, το ρευμα είναι κοινωνικό και δημόσιο αγαθό και πωλήται δεν παραχωρείτε δεν ιδιωτικοποιείτε και πάνω απο όλα δεν χρησιμοποιείται για φοροεισπρακτικούς λόγους.

προσωπικά ο εχθρός ειναι πλέον εντός των τειχών με την βοήθεια των σύγχρονων Εφιαλτών που δεν είναι άλλοι απο τον "έλληνα¨πρωθυπουργό, τους "Έλληνες" υπουργούς και τους "έλληνες" βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο ότι χρώμα και αν έχουν

και δεν είναι μόνο αυτοί αλλά και εκείνοι που ενώ θεωρητικά δεν ψήφισαν το μνημόνιο κάνουν πλάτες για να περάσουν μέτρα σαν αυτό του υπουργείου παιδείας ή του ξεπουλήματος της δημόσιας γης και περιουσίας έναντι πικακίου φακής.

και ας μην μου πεις ότι τους ψήφισε ο λαός, γιατι δεν τους ψήφισε για αυτην την πολιτική.

ουτε θέλω ν ακούσω για έκτακτες ανάγκες και δήθεν σωτηρία της χώρας, γιατί όλοι γνώριζαν και όλοι γνωρίζουν (ακόμη και οι πρωτοετής μιας οικονομικής σχολής) ότι τα μέτρα που παίρνονται δεν είναι μέτρα για την σωτηρία της χώρας αλλά μέτρα για να μπορέσουν οι πάτρωνές τους να αλώσουν την δημόσια περιουσία και να έχουν ένα εξαθλιομένο στρατό για να τους υπηρετεί

αυτό δεν πρέπει να το ανεχθεί ο περίφανός ελληνικός λαος που πάλεψε ενάντια στο φασισμό και νίκησε.

δεν είμαι τόσο μεγάλος για να ήμουν την κατάληψη της ΔΕΗ απο τους γεμαρνούς στην κατοχή.

αλλά προσωπικά ήμουν στην κινητοποίηση για να μην γίνει η κατάληψη του ΟΤΕ απο τους γερμανούς, για να μην μετοχοποιηθεί η ΔΕΗ, ο ΟΛΠ, ο ΟΛΘ και μια σειρά άλλες δημόσιες εταιρίας που παράγουν κοινωνικό έργο.

μπορούν αρκετοι μέσα απο το φόρουμ να στο πιστοποιησουν

Ημουν και θα είμαι και θα αγωνίζομαι με οποιο τρόπο μπορώ για να μην ξεπουληθεί η δημόσια περιουσία, για να παραμείνει η δημόσια γη δημόσια και όχι να παει για "αξιοποίηση", για να μην εξαθλιωθεί ο λαός μας.

Αν λοπόν Σωτήρη πιστευείς ότι όλα αυτά γίνονται για αυτοδικία ή για την δωτηρία της χ΄ρας λυπάμε γιατι σε θεωρούσα πιο έξυπνο.

όσο για τον συνάδελφο ΚΠ, είμαι ο πρώτος που βρίζει τους συνδικαλιστές

όχι γιατι υπερασπίζονται τους βολεψάκηδες, αλλά γιατι τόσα χρόνια άφησαν ακάλυπτούς τους εργαζόμενους στον ιδιοτικό τομέα με αποτέλεσμα αυτά που προσπαθεί να κάνει σήμερα οι κυβέρνηση στον δημόσιο τομέα και στις ΔΕΚΟ να τα έχουν υπορ\στεί αυτοί χρόναι τώρα και να είναι σήμερα με σκιμένο το κεφάλι, προσπαθόντας να υπερασπιστούν το άθλιο μεροκάματο που πέρνουν σε συνθήκες που η ανεργία έχει χτυπίσει κόκκινο.

αν αυτοί οι συνδικαλιστές υπερασπιζόντουσαν τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα απο την άγρια εκμεταλευση στα ωράρια στις αδειες και στους μισθούς, αυτά που βλέπουμε σήμερα δεν θα είχαν γίνει γιατ η αντίσταση του λαού θα είχε αρχίσει πολύ πρίν

αλλά βλέπεται όλοι αυτοί οι κομματικοί εγκάθετοι το μόνο που έβλεπαν ήταν η θέση του βουλευτή του νομάρχη ή του δημάρχου

τέλος πάντων

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

και αυτό θα γίνει μόνο αν όλοι βρεθούμε στους δρόμους και σηκωθούμε από τους καναπέδες μας

γιατι αν δεν μας έχει πλήξει ακόμη η ανεργία ή η φοροκατεγιδα σύντομα θα χτυπήσει την πόρτα μας και δεν θα υπάρχει κανείς να μας υπερασπιστεί.

το έχω γράψει πολλές φορές

με τα μέτρα που παίρνονται και με την ηγεσία τοσο του ΟΕΕ όσο και της ΠΟΦΕΕ στο κλάδο μας

σε λίγο θα είμαστε υπάλληλοι, κάποιας μεγάλης ξένης ελεγκτικής, εταιρίας στα γραφεία μας

όταν το πρωτο είπα κάποιοι γέλαγαν είχα ευχηθεί τότε να βγω ψεύτης, αλλά δυστυχώς τα πράγματα οδηγούνται προς τα εκεί με μαθηματική ακρίβεια

ΑΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ

υ.γ

καλά μας ξεμπερδέματα..

με αγάπη,

sotiris x.

Για να καταλάβω φίλτατε Σωτήρη..

η άποψη σου για τα τεκταινόμενα συμπίπτει με την ρήση του Πάγκαλου .. "μαζί τα φάγαμε" ..

και η πρόταση σου προς τους διαμαρτυρόμενους είναι.. "σκάσε και σκάβε"?

Με τον Φωτόπουλο δεν θ'ασχοληθώ..

αγαπητε Σωτήρη Χ έχω ξαναγράψει ότι δεν γράφω ανώνυμα

δεν ημουν ο επισκέπτης αν και συμφωνω με την τοποθετηση του

σε ένα άδικο νόμο το μόνο που μένει είναι η αντίσταση με κάθε τρόπο

δεν θεωρω αυτοδικία την καταληψη του δικού μου "σπιτιού" της δικής μου περιουσίας μιας και όλα αυτά τα πληρώνω και εγω

για μένα το νερο , ο αέρας, ο ηλιος, το ρευμα είναι κοινωνικό και δημόσιο αγαθό και πωλήται δεν παραχωρείτε δεν ιδιωτικοποιείτε και πάνω απο όλα δεν χρησιμοποιείται για φοροεισπρακτικούς λόγους.

προσωπικά ο εχθρός ειναι πλέον εντός των τειχών με την βοήθεια των σύγχρονων Εφιαλτών που δεν είναι άλλοι απο τον "έλληνα¨πρωθυπουργό, τους "Έλληνες" υπουργούς και τους "έλληνες" βουλευτές που ψήφισαν το μνημόνιο ότι χρώμα και αν έχουν

και δεν είναι μόνο αυτοί αλλά και εκείνοι που ενώ θεωρητικά δεν ψήφισαν το μνημόνιο κάνουν πλάτες για να περάσουν μέτρα σαν αυτό του υπουργείου παιδείας ή του ξεπουλήματος της δημόσιας γης και περιουσίας έναντι πικακίου φακής.

και ας μην μου πεις ότι τους ψήφισε ο λαός, γιατι δεν τους ψήφισε για αυτην την πολιτική.

ουτε θέλω ν ακούσω για έκτακτες ανάγκες και δήθεν σωτηρία της χώρας, γιατί όλοι γνώριζαν και όλοι γνωρίζουν (ακόμη και οι πρωτοετής μιας οικονομικής σχολής) ότι τα μέτρα που παίρνονται δεν είναι μέτρα για την σωτηρία της χώρας αλλά μέτρα για να μπορέσουν οι πάτρωνές τους να αλώσουν την δημόσια περιουσία και να έχουν ένα εξαθλιομένο στρατό για να τους υπηρετεί

αυτό δεν πρέπει να το ανεχθεί ο περίφανός ελληνικός λαος που πάλεψε ενάντια στο φασισμό και νίκησε.

δεν είμαι τόσο μεγάλος για να ήμουν την κατάληψη της ΔΕΗ απο τους γεμαρνούς στην κατοχή.

αλλά προσωπικά ήμουν στην κινητοποίηση για να μην γίνει η κατάληψη του ΟΤΕ απο τους γερμανούς, για να μην μετοχοποιηθεί η ΔΕΗ, ο ΟΛΠ, ο ΟΛΘ και μια σειρά άλλες δημόσιες εταιρίας που παράγουν κοινωνικό έργο.

μπορούν αρκετοι μέσα απο το φόρουμ να στο πιστοποιησουν

Ημουν και θα είμαι και θα αγωνίζομαι με οποιο τρόπο μπορώ για να μην ξεπουληθεί η δημόσια περιουσία, για να παραμείνει η δημόσια γη δημόσια και όχι να παει για "αξιοποίηση", για να μην εξαθλιωθεί ο λαός μας.

Αν λοπόν Σωτήρη πιστευείς ότι όλα αυτά γίνονται για αυτοδικία ή για την δωτηρία της χ΄ρας λυπάμε γιατι σε θεωρούσα πιο έξυπνο.

όσο για τον συνάδελφο ΚΠ, είμαι ο πρώτος που βρίζει τους συνδικαλιστές

όχι γιατι υπερασπίζονται τους βολεψάκηδες, αλλά γιατι τόσα χρόνια άφησαν ακάλυπτούς τους εργαζόμενους στον ιδιοτικό τομέα με αποτέλεσμα αυτά που προσπαθεί να κάνει σήμερα οι κυβέρνηση στον δημόσιο τομέα και στις ΔΕΚΟ να τα έχουν υπορ\στεί αυτοί χρόναι τώρα και να είναι σήμερα με σκιμένο το κεφάλι, προσπαθόντας να υπερασπιστούν το άθλιο μεροκάματο που πέρνουν σε συνθήκες που η ανεργία έχει χτυπίσει κόκκινο.

αν αυτοί οι συνδικαλιστές υπερασπιζόντουσαν τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα απο την άγρια εκμεταλευση στα ωράρια στις αδειες και στους μισθούς, αυτά που βλέπουμε σήμερα δεν θα είχαν γίνει γιατ η αντίσταση του λαού θα είχε αρχίσει πολύ πρίν

αλλά βλέπεται όλοι αυτοί οι κομματικοί εγκάθετοι το μόνο που έβλεπαν ήταν η θέση του βουλευτή του νομάρχη ή του δημάρχου

τέλος πάντων

ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

και αυτό θα γίνει μόνο αν όλοι βρεθούμε στους δρόμους και σηκωθούμε από τους καναπέδες μας

γιατι αν δεν μας έχει πλήξει ακόμη η ανεργία ή η φοροκατεγιδα σύντομα θα χτυπήσει την πόρτα μας και δεν θα υπάρχει κανείς να μας υπερασπιστεί.

το έχω γράψει πολλές φορές

με τα μέτρα που παίρνονται και με την ηγεσία τοσο του ΟΕΕ όσο και της ΠΟΦΕΕ στο κλάδο μας

σε λίγο θα είμαστε υπάλληλοι, κάποιας μεγάλης ξένης ελεγκτικής, εταιρίας στα γραφεία μας

όταν το πρωτο είπα κάποιοι γέλαγαν είχα ευχηθεί τότε να βγω ψεύτης, αλλά δυστυχώς τα πράγματα οδηγούνται προς τα εκεί με μαθηματική ακρίβεια

ΑΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ

αγαπητέ Απόστολε,

τα πορτοκάλια έχουν όλα το ίδιο χρώμα. η διαφορά τους βρίσκεται στο πόσο χυμώδη είναι και, στη γεύση τους.

αυτό το ανακαλύπτεις όταν τα γευτείς.

ως εκ τούτου ,θεωρώ, από την ανάγνωση του κειμένου σου, αλλά και την συμπόρευση από τούτα εδώ τα αλώνια ότι, είσαι "χυμώδη πορτοκάλι".

.................................

στο δια ταύτα.. γράφεις..

"δεν θεωρω αυτοδικία την καταληψη του δικού μου "σπιτιού" της δικής μου περιουσίας μιας και όλα αυτά τα πληρώνω και εγω

για μένα το νερο , ο αέρας, ο ηλιος, το ρευμα είναι κοινωνικό και δημόσιο αγαθό και πωλήται δεν παραχωρείτε δεν ιδιωτικοποιείτε και πάνω απο όλα δεν χρησιμοποιείται για φοροεισπρακτικούς λόγους".

εαν ζούσα στη Λιλιπούπολη θα συμφωνούσα απολύτως με το παραπάνω. αιθοραβατείες αγαπητέ μου Αποστόλη εις πλήρη νιρβάνα..

γράφεις..

'αυτό δεν πρέπει να το ανεχθεί ο περίφανός ελληνικός λαος που πάλεψε ενάντια στο φασισμό και νίκησε"

το όπιο του λαού είναι το κανάκεμα .. όσο περήφανος είναι ο ελληνικός λαός άλλο τόσο και ο λαός της φίλης Αλβανίας ( Αλβανία τυχαίο δείγμα) .. η μεγαλύτερη μπούρδα που έχω διαβάσει, το περηφανόμετρο έχει πριν πολλά πολλά χρόνια σταματήσει να μετράει και έχει αντικατασταθεί από το τομαρόμετρο (εργσλείο μέτρησης του τομαριού μας)..

γράφεις...

"αλλά προσωπικά ήμουν στην κινητοποίηση για να μην γίνει η κατάληψη του ΟΤΕ απο τους γερμανούς, για να μην μετοχοποιηθεί η ΔΕΗ, ο ΟΛΠ, ο ΟΛΘ και μια σειρά άλλες δημόσιες εταιρίας που παράγουν κοινωνικό έργο".

εδώ βεβαίως βεβαίως από το πολύ έργο που έχει παραχθεί έχει αυξηθεία το ΑΕΠ της Κίνας... εκτός βεβαίως εαν θεωρήσαι αυτόκλητος υπερασπιστής κάθε κομματό σκύλου...

τελειώνω.. γράφεις ..

"σε λίγο θα είμαστε υπάλληλοι, κάποιας μεγάλης ξένης ελεγκτικής, εταιρίας στα γραφεία μας

όταν το πρωτο είπα κάποιοι γέλαγαν είχα ευχηθεί τότε να βγω ψεύτης, αλλά δυστυχώς τα πράγματα οδηγούνται προς τα εκεί με μαθηματική ακρίβεια "

μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε καλά , έστω και αυτό.

θα ήταν περισσότερο αξιοπρεπές ... από το σημερινό ανατριχιαστικό παγκόσμιο ξεφτίλισμα... ευτυχώς όμως γιατί είμαστε περήφανος λαός...

υ.γ

Θανάση, για τα τεκταινόμενα... έχω χάσει και εγώ την πυξίδα για τους ναυτιλομένους.. να σου πω την αλήθεια ούτε και εγώ ξέρω.. το παλεύω να μείνω με θετική σκέψη ..

αυτά...

υ.γ

Θανάση, για τα τεκταινόμενα... έχω χάσει και εγώ την πυξίδα για τους ναυτιλομένους.. να σου πω την αλήθεια ούτε και εγώ ξέρω.. το παλεύω να μείνω με θετική σκέψη ..

αυτά...

Και έρχεται ο Μπένι.. και ζωγραφίζει..

Μετά την ΔΕΗ που έγινε εισπράκτορας του τέλους ακίνητης περιουσίας..

Θα γίνει λέει ο εργοδότης (και έμμεσα ο λογιστής).. εισπράκτορας της εισφοράς (ο θεός να την κάνει) κοινωνικής αλληλεγγύης.

Που πας κύριε Συνταγματολόγα? ανοίξεις τον στόμα σου και τρομάζουμε ?

Τι είναι αυτή η εισφορά τέλος πάντων? και πως θα γνωρίζω εγώ το συνολικό εισόδημα του εργαζομένου για να την επιμερίσω?

Κι αν τον τρίτο μήνα τον στείλω αδιάβαστο.. τι θα γίνει η εισφορά που του παρακράτησα? προβλέπεται από πουθενά η επιστροφή της εντόκως ή ατόκως?

Κι αν μου τραβήξει καμιά μήνυση ο εργαζόμενος, που γουστάρει να προσφύγει στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα της εισφοράς?

Ε λοιπόν ..αν με καλύψει η ομοσπονδία μου .. εγώ σαν άλλος Φωτόπουλος.. αρνούμαι να προβώ σε τέτοια παρακράτηση.

Και δεν φτάνει αυτό.. σκέφτεται λέει (αν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο) ο χοντροκέφαλος .. να αυξήσει την παρακράτηση των ελευθέρων επαγγελματιών σε 25%.. και έχει και επιχείρημα ο μπούρδας.. ο μισθωτός λέει προκαταβάλει το 98,5% του φόρου που του αντιστοιχεί..ο επαγγελματίας γιατί μόνο 20%?

Γιατί κε συνταγματολόγα ..(βλ.μπούρδα) .. το 20% αναφέρεται στον τζίρο και όχι στα κέρδη.. και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνάει το 200% του φόρου που μας αντιστοιχεί.. εξού και οι περιβόητες επιστροφές ..

Θα μου πεις πάλι .. από φέτος ..ποιες επιστροφές?

Αλλά ας μείνω με την θετική σκέψη.. :)

Με συνδικαλιστές τύπου Φωτόπουλου διαφωνώ καθέτως. Όμως επικροτώ αυτή την κίνηση, ακόμη κι αν ξέρω πως κατά βάθος την κάνουν για να προασπίσουν πρωτίστως τα δικά τους συντεχνιακά συμφέροντα. Σίγουρα τέτοιες κινήσεις είναι προτιμότερες από το να κατεβάζουν τους διακόπτες (τότε τον λαό τον έχουν χεσμένο).

Δέχομαι αυτή την κίνηση με πολλούς αστερίσκους, στο πλαίσιο της ομοψυχίας και του κοινού αγώνα κατά των τοκογλύφων και των εγχωρίων συνεργατών τους.

doctor

p.s. Sotiris, είσαι αλλού ρε φίλε. Δεν σε πιάνω με τίποτα.

Και έρχεται ο Μπένι.. και ζωγραφίζει..

Μετά την ΔΕΗ που έγινε εισπράκτορας του τέλους ακίνητης περιουσίας..

Θα γίνει λέει ο εργοδότης (και έμμεσα ο λογιστής).. εισπράκτορας της εισφοράς (ο θεός να την κάνει) κοινωνικής αλληλεγγύης.

Που πας κύριε Συνταγματολόγα? ανοίξεις τον στόμα σου και τρομάζουμε ?

Τι είναι αυτή η εισφορά τέλος πάντων? και πως θα γνωρίζω εγώ το συνολικό εισόδημα του εργαζομένου για να την επιμερίσω?

Κι αν τον τρίτο μήνα τον στείλω αδιάβαστο.. τι θα γίνει η εισφορά που του παρακράτησα? προβλέπεται από πουθενά η επιστροφή της εντόκως ή ατόκως?

Κι αν μου τραβήξει καμιά μήνυση ο εργαζόμενος, που γουστάρει να προσφύγει στο ΣΤΕ για την αντισυνταγματικότητα της εισφοράς?

Ε λοιπόν ..αν με καλύψει η ομοσπονδία μου .. εγώ σαν άλλος Φωτόπουλος.. αρνούμαι να προβώ σε τέτοια παρακράτηση.

Και δεν φτάνει αυτό.. σκέφτεται λέει (αν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο) ο χοντροκέφαλος .. να αυξήσει την παρακράτηση των ελευθέρων επαγγελματιών σε 25%.. και έχει και επιχείρημα ο μπούρδας.. ο μισθωτός λέει προκαταβάλει το 98,5% του φόρου που του αντιστοιχεί..ο επαγγελματίας γιατί μόνο 20%?

Γιατί κε συνταγματολόγα ..(βλ.μπούρδα) .. το 20% αναφέρεται στον τζίρο και όχι στα κέρδη.. και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνάει το 200% του φόρου που μας αντιστοιχεί.. εξού και οι περιβόητες επιστροφές ..

Θα μου πεις πάλι .. από φέτος ..ποιες επιστροφές?

Αλλά ας μείνω με την θετική σκέψη.. :)

Λοιπόν για το μόνο που χαίρομαι είναι που ο ΓΑΠ αφού τα έκανε γενικώς σκ@@@ έδωσε στον Μπενυ το δοχείο να μας το σερβίρει για αρώματα.

Γι αυτό γυρνά και φωνάζει ότι ανάλωσε το πολιτικό του κεφάλαιο.

Ομολογώ δεν το είχα τόσο έξυπνο το ΓΑΠ.

Σου λέει...... κάτσε ρε Βαγγέλη θα πέσω εγώ για να 'ρθεις εσύ μετά να το παίξεις σωτήρας. Πάρε την πατάτα να δείς πόσο καλά την έχω ψήσει.

Κι έτσι βουλιάζουμε όλοι μαζί.