Jump to content

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΖΑΚΗ -ΕΠΑΜ

Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι καλημερα .Αν και παρακολουθω ευλαβικα το φορουμ, σπανιως παρεμβαινω γιατι συνηθως με καλυπτουν οι γνωμες των συναδελφων . Σχετικα με την αριστερα , θα συμφωνησω οτι εχει στο μυαλο της τη συγκρουση και αναγκαστικα δεν ειναι δυνατον να συμπορευθει με τις λυσεις που προτεινονται οι οποιες και ειναι εντος του συστηματος . Μονο που για την αλλαγη που ευαγγελιζεται η Αριστερα , θα πρεπει να απομονωθουμε τελειως απο το συστημα που βρισκομαστε τωρα , και δεν ξερω αν αυτο ειναι εφικτο , φανταζομαι βεβαια ουτε και η αριστερα το ξερει αν ειναι εφικτο . Το μυστικο ειναι να μπορεσουμε να βγουμε απο το αδιεξοδο στο οποιο βρισκομαστε , και να βελτιωσουμε το ιδιο το συστημα μεσα στο οποιο ζουμε . Αυτο η Αριστερα μπορει να το πραγματοποιησει ? Θελει να το πραγματοποιησει ? Αν ναι τοτε ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα . Ουτως ή αλλως η αριστερα οπως ειναι σημερα εχει ηδη ξεπεραστει (εννοω το ΚΚΕ βεβαια) , μια και ο σοσιαλισμος οπως γεννηθηκε δεν υπαρχει πια .

Σε καθε περιπτωση η Ενωμενη Ευρωπη δεν ειναι αυτο που ειχαν στο μυαλο τους αυτοι που την δημιουργησαν . Αυτη την Ευρωπη , οπως ειναι τωρα , δεν νομιζω οτι την θελουμε και καλο θα ηταν να μην ειμασταν μερος της , αφου ειμαστε μια πολυ μικρη χωρα για να μπορεσουμε να την αλλαξουμε . Με ποιο τροπο βεβαια θα καταφερουμε να σταματησουμε να ειμαστε μερος της , δυστυχως ειναι ενα εξαιρετικα συνθετο προβλημα με απιστευτα πολυπλοκες παραμετρους . Ο Κος Καζακης , παρότι ειναι ενας πολυ καλος οικονομολογος με μια αιρετικη γνωμη και πρωτοτυπη αποψη , αναλυει ενα κομματι απο το προβλημα , και αγνοει τις υπολοιπες παραμετρους , οπως τον ανθρωπινο παραγοντα , την γεωπολιτικη κατασταση , τα συμφεροντα και δεκαδες αλλα πραγματα που καραδοκουν , οποτε μην μεγαλοποιουμε την αποψη του .

Guest Ιωαννης

Συμπαθατε με αλλα ο Καζακης το καλοκαιρι στο Συνταγμα μιλαγε να γινουμε Νορβηγια να κρατησουμε τους ιδιους κ διπλασιους δημοσιου υπαλληλους ο τυπος δεν ηταν καν ρεαλιστης

Το μυστικο ειναι να μπορεσουμε να βγουμε απο το αδιεξοδο στο οποιο βρισκομαστε , και να βελτιωσουμε το ιδιο το συστημα μεσα στο οποιο ζουμε . Αυτο η Αριστερα μπορει να το πραγματοποιησει ? Θελει να το πραγματοποιησει ? Αν ναι τοτε ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα . Ουτως ή αλλως η αριστερα οπως ειναι σημερα εχει ηδη ξεπεραστει (εννοω το ΚΚΕ βεβαια) , μια και ο σοσιαλισμος οπως γεννηθηκε δεν υπαρχει πια .

Βελτίωση του καπιταλισμού δεν γινεται..."ο άνθρωπος πάνω από τα κέρδη" δε γίνεται. Προσωπικά πιστεύω ότι όσοι στηρίζουν την παραπάνω άποψη ή εθελοτυφλούν ή κρύβουν τις πραγματικές τους προθέσεις. Επίσης, πάλι προσωπική μου άποψη, στο αν έχει ξεπεραστεί η κομμουνιστική αριστερά αυτό θα συνέβαινε αν απαλείφοταν οι κοινωνικές αδικίες μιας καί μπορεί να μην υπάρχει αυτός ο "σοσιαλισμός" αλλά υπάρχουν τα αίτια που τον γέννησαν καί ίσως πιο οξυμένα από ποτέ.

Σε καθε περιπτωση η Ενωμενη Ευρωπη δεν ειναι αυτο που ειχαν στο μυαλο τους αυτοι που την δημιουργησαν . Αυτη την Ευρωπη , οπως ειναι τωρα , δεν νομιζω οτι την θελουμε και καλο θα ηταν να μην ειμασταν μερος της , αφου ειμαστε μια πολυ μικρη χωρα για να μπορεσουμε να την αλλαξουμε . Με ποιο τροπο βεβαια θα καταφερουμε να σταματησουμε να ειμαστε μερος της , δυστυχως ειναι ενα εξαιρετικα συνθετο προβλημα με απιστευτα πολυπλοκες παραμετρους

Για μένα πάντως η ευρωπαϊκή ένωση είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ το οποίο είχαν στο μυαλό τους. Το μόνο που άλλαξε είναι οι αντικειμενικές συνθήκες που πηγαζουν απ' την περιρρέουσα ατμόσφαιρα...

Καί επειδή ακούω συνέχεια για "ρεαλισμούς" καί άλλα τέτοια, αν οι "ρεαλιστές" άλλαζαν τον κόσμο ακόμα θα πιστεύαμε ότι η γη είναι επίπεδη...

Συνάδελφε controller, θα με βρείτε σύμφωνο σε πολλά σημεία της τοποθέτησής σας. Θα συμφωνήσω και μαζί σας και με την Αριστερά στο ότι δεν είναι αυτή η Ευρώπη που θέλουμε και θα εκφράσω μια σοβαρή επιφύλαξη αν το παρόν σύστημα επιδέχεται διορθώσεων. Θα μου ήταν πολύ ελκυστικό, στην παρούσα φάση, ένα κεϋνσιανό μοντέλο με αναπτυξιακή προοπτική και έλεγχο μηχανισμών κερδοσκοπίας, όμως με ανησυχεί έντονα το ιστορικό παράδειγμα της επιστροφής, από ένα τέτοιο μοντέλο σε μονεταριστικές πρακτικές. Το είδαμε ήδη: Από το 1929 στο New Deal και μετά στην ασυδοσία των νεοφιλελεύθερων απόψεων και πρακτικών. Θα μου επιτρέψετε να κρατήσω για τον εαυτό μου τον χαρακτηρισμό του αριστερού και να εκφράσω την προσωπική μου διαπίστωση ότι ο σοσιαλισμός όπως είχε εφαρμοστεί δεν είναι δυνατόν πια να αναβιώσει. Απαιτείται αναθεώρηση (τι κακή λέξη, κάποτε!) της θεωρίας και προσαρμογή στις σημερινές συνθήκες. Ίσως εκεί να έγκειται η αμηχανία της Αριστεράς (κυρίως του ΚΚΕ) στο να προτείνει κάτι άμεσο και απτό. Όλα αυτά όμως -φρονώ ότι - απαιτούν επαναστατικές διαδικασίες.Δεν μπορώ να δω πώς αυτό θα γίνει μέσω κοινοβουλευτικών μεταρρυθμίσεων, πιθανόν θα συμφωνείτε μαζί μου ότι "είναι πολλά τα λεφτα, Άρη". Και εδώ είναι που έχει ιδιαίτερη αξία η θέση σας περί Ρόδου και πηδήματος. Αρκεί βεβαίως να προσδιορίσουμε και την Ρόδο και το πήδημα...

ΥΓ: Δεν μπορώ παρά να προσυπογράψω την παρακάτω θέση:

αν οι "ρεαλιστές" άλλαζαν τον κόσμο ακόμα θα πιστεύαμε ότι η γη είναι επίπεδη...

Παιδες δεν μας φταίει το νόμισμα οπως λέει ο Καζάκης ,μας φταίει η νοοτροπία μας αν δεν αλλάξει

πάμε καταδιαόλου,τι να το κάνω το ευρώ και τη δραχμή.Οποιος έχει την εντύπωση οτι μόνοι μας

θα την αλλάξουμε την νοοτροπία μας,ας το πεί.

Συνάδελφε controller, θα με βρείτε σύμφωνο σε πολλά σημεία της τοποθέτησής σας. Θα συμφωνήσω και μαζί σας και με την Αριστερά στο ότι δεν είναι αυτή η Ευρώπη που θέλουμε και θα εκφράσω μια σοβαρή επιφύλαξη αν το παρόν σύστημα επιδέχεται διορθώσεων. Θα μου ήταν πολύ ελκυστικό, στην παρούσα φάση, ένα κεϋνσιανό μοντέλο με αναπτυξιακή προοπτική και έλεγχο μηχανισμών κερδοσκοπίας, όμως με ανησυχεί έντονα το ιστορικό παράδειγμα της επιστροφής, από ένα τέτοιο μοντέλο σε μονεταριστικές πρακτικές. Το είδαμε ήδη: Από το 1929 στο New Deal και μετά στην ασυδοσία των νεοφιλελεύθερων απόψεων και πρακτικών. Θα μου επιτρέψετε να κρατήσω για τον εαυτό μου τον χαρακτηρισμό του αριστερού και να εκφράσω την προσωπική μου διαπίστωση ότι ο σοσιαλισμός όπως είχε εφαρμοστεί δεν είναι δυνατόν πια να αναβιώσει. Απαιτείται αναθεώρηση (τι κακή λέξη, κάποτε!) της θεωρίας και προσαρμογή στις σημερινές συνθήκες. Ίσως εκεί να έγκειται η αμηχανία της Αριστεράς (κυρίως του ΚΚΕ) στο να προτείνει κάτι άμεσο και απτό. Όλα αυτά όμως -φρονώ ότι - απαιτούν επαναστατικές διαδικασίες.Δεν μπορώ να δω πώς αυτό θα γίνει μέσω κοινοβουλευτικών μεταρρυθμίσεων, πιθανόν θα συμφωνείτε μαζί μου ότι "είναι πολλά τα λεφτα, Άρη". Και εδώ είναι που έχει ιδιαίτερη αξία η θέση σας περί Ρόδου και πηδήματος. Αρκεί βεβαίως να προσδιορίσουμε και την Ρόδο και το πήδημα...

ΥΓ: Δεν μπορώ παρά να προσθπογράψω την παρακάτω θέση:

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Ο ακραίος αυτός φασιστικός νεοφιλελευθερισμός ο οποίος καταλύει κάθε έννοια δικαίου και δημοκρατίας πρέπει να συντριβεί, να ακυρωθεί, να σταματήσει να καταδυναστεύει τους λαούς.

Αυτό που πρέπει μετ'επιτάσεως να ζητήσει ο ελληνικός λαός είναι εκλογές όπου θα πρέπει να καταποντιστούν τα μνημονιακά κόμματα. Μόνο έτσι θα ανοίξει κάποιος δρόμος. Δύσβατος, κακοτράχαλος, ανηφορικός. Μα με ελπίδα, με προοπτική με εθνικό όραμα.

Το αν ο δρόμος είναι αυτός που προτείνει ο κ.Καζάκης, το Κ.Κ.Ε., ο ΣΥΡΙΖΑ, ο κ.Καμμένος, ο κ.Κουβέλης, ας το αποφασίσει ο ελληνικός λαός.

Αυτό που ισχύει σήμερα είναι ότι η σημερινή πολιτική μας οδηγεί με μαθηματική χρεωκοπία στον αφανισμό.

Έτσι, πριν εξαθλιωθούμε εντελώς, πρέπει να διώξουμε τους δυνάστες μας. Ενωμένοι. Όλοι όσοι αντιτιθέμεθα στον αδιέξοδο δρόμο του μνημονίου. Μετά εκλογές και ό,τι προκύψει.

Αν και κάτι μου λέει ότι δεν θα γίνουν σύντομα εκλογές. Τις φοβούνται τα μνημονιακά κόμματα. Πολύ. Το ίδιο και οι τοκογλύφοι εργοδότες τους....

Αν και κάτι μου λέει ότι δεν θα γίνουν σύντομα εκλογές. Τις φοβούνται τα μνημονιακά κόμματα. Πολύ. Το ίδιο και οι τοκογλύφοι εργοδότες τους....

Ο Αντωνάκης δήλωσε προ ολίγων ημερών ότι πλέον μπορεί να προκαλέσει εκλογές και ότι θα τις απαιτήσει και μάλιστα και μέσα στον Απρίλιο.

Δεδομένου του αριθμού των βουλευτών που διαθέτει το ΠΑΣΟΚ πλέον (νομίζω 131) είναι προφανές το ότι πλέον όντως μπορεί. Θέλει όμως?

Μακάρι να βγω ψεύτης αλλά συμφωνώ με σένα doctor, κάτι θα σκεφτούν και θα παραταθεί η διάρκεια της σημερινής κυβέρνησης....

Επειδή στο κάτω κάτω, στην Ελλάδα αυτές οι αποφάσεις λαμβάνονται όχι με βάσει το συμφέρον της χώρας αλλά κυρίως δημοσκοπικές μικροπολιτικές σκοπιμότητες, αν η Ν.Δ κρίνει ότι μπορεί να πιάσει αυτοδυναμία με τις πρώτες ή με τις δεύτερες εκλογές (γιατί εγώ προσωπικά αν γίνουν τον Απρίλιο βλέπω και δεύτερες να μην πω και τρίτες εκλογές όπως και το 1989 που ήμουνα παιδάκι μικρό αλλά κάτι έχω ακούσει και μάθει), θα πάει σε εκλογές... Αν όχι (υπολογίζει πολύ μικρότερο ποσοστό δηλαδή) θα κερδίσει επιπλέον χρόνο παρατείνοντας τη διάρκεια ζωής του τωρινού σχήματος. Ούτως ή άλλως οι εκλογικές διαδικασίες του 89' έδειξαν το χρυσό κανόνα που λέει ότι και χωρίς αυτοδυναμία, κατά 99% το πρώτο κόμμα θα αυξήσει τις δυνάμεις του σε επόμενη εκλογική αναμέτρηση, εκμεταλευόμενο την έμμεση πίεση προς τον κόσμο για "σταθερότητα". Οπότε και 30% να πάρει η Ν.Δ τις κάνει και χωρίς αυτοδυναμία, στη 2η ή 3η αναμέτρηση θα πιάσει την αυτοδυναμία ή τη συνεργασία με κανένα ΛΑΟΣ κτλπ απλά και μόνο ακολουθώντας το χρυσό αυτό κανόνα...

Επίσης συμφωνώ και με τον συνάδελφο παραπάνω ότι το θέμα δεν είναι τόσο η επιστροφή στη δραχμή ή όχι αλλά το τι κάνουμε με άλλα πράγματα... Προσωπικά όπως το βλέπω, η επιστροφή στη δραχμή από μόνη της χωρίς να αλλάξουν πολλά πράγματα θα φέρει λιγουλάκι την καταστροφή, ειδικά και με την τελευταία υπογραφή του μνημονίου χτες και αγγλικό δίκαιο κτλπ...

Ακούστε εδώ μια ωραία συνέντευξη που έδωσε ο Βαρουφάκης στον Real fm πριν λίγες μέρες.

Εξηγεί πολύ ωραία την κατάσταση και αποδομεί τα ηλίθια διλήμματα των κυβερνώντων:

http://www.real.gr/audiofiles/122617.mp3

Είχα παρακοπουθήσει μία ομιλία του Καζάκη όπου έλεγε μεταξύ άλλων ότι δεν πρόκειται να γίνουν εκλογές σύντομα.

Είχε πει χαρακτηριστικά ότι μέχρι ν'αρχίσει να μας ξανααρέσει ο Γιωργάκης δεν θα γίνουν εκλογές.

Τότε το είχα εκλάβει ότι το έλεγε χάριν αστεϊσμού αλλά μετά από τις πρόσφατες δηλώσεις του Γιωργάκη , που μόνο σωτήρας της χώρας δεν είπε πως ήτανε, φοβάμαι πως το εννοούσε!!

ΥΓ: Δεν μπορώ παρά να προσυπογράψω την παρακάτω θέση:

Συναδελφε Αρχοντη , δυστυχως η ανθρωπινη ασυδοσια τεινει να με κανει να πιστευω οτι εχεις δικιο στο οτι "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη" . ΕΙναι στο ίδιον του ανδρωπινου ειδους , η καθε μορφης κυριαρχια . Δεν θα παψω ομως να πιστευω σε ενα καπιταλισμο με ανθρωπινο προσωπο , παρ'ολο που θα συμφωνησω οτι απετυχε στο παρελθον , με μικρες εξαιρεσεις , οπως αλλωστε απετυχε και ο σοσιαλισμος . Αλλα και η επανασταση , οδηγει σε επικινδυνα μονοπατια με τεραστια πιθανοτητα αποτυχιας στην εφαρμογη του δικαιου , της ισονομιας και της ελευθεριας της εκφρασης .

Θα συμφωνησω με τον general manager οτι ο νεοφιλελευθερισμος ειναι ενα αδηφαγο τερας που πρεπει να διδασκεται στα Πανεπιστημια σαν παραδειγμα προς αποφυγη . Τα τελευταια δεκαπεντε χρονια εχει αρχισει και διδασκεται η συμπεριφορικη Οικονομια , ακομα και στα δικα μας Οικονομικα Πανεπιστημια , η οποια βρισκεται σε μια αγρια διαμαχη και με τους κλασσικους και με τους νεοφιλελευθερους , αλλα πιστευω οτι θα επικρατησει τελικα , γιατι ερμηνευει την Οικονομικη Θεωρια με πολυ αποτελεσματικοτερο τροπο και εχει τη δυνατοτητα να εισαγει τον ανθρωπινο παραγοντα στην οικονομια , που ειναι και ο πιο απροβλεπτα καταστρεπτικος σε μια κοινωνια . Οσον αφορα την αλλαγη , ειμαι της αποψης οτι τα πραγματα μπορουν να αλλαξουν απο μεσα , αλλα εκλιπουν οι ηγετες, εδω και πολλα χρονια, που θα εμπνευσουν και θα ενωσουν το κοσμο .

Ισως τελικα ειμαι πιο ρομαντικος απο οτι πρεπει.................

Παρακολουθώ τον κ.Καζάκη από το φθινόπωρο του 2010(νομίζω),όταν παρουσίασε την περίφημη τεχνική ανάλυση για το δημόσιο χρέος στο Kriti-tv προβλέποντας την αποτυχία των μέτρων του πρώτου μνημονίου και αποκαλύπτοντας ταυτόχρονα την απάτη του χρέους, διατυπώνοντας την θέση να μην πληρωθεί και να διαγραφεί εξολοκλήρου, σε αντίθεση με τον λογιστικό έλεγχο που πρότειναν τότε διάφοροι αριστεροί πολιτικοί και οικονομολόγοι.Σιγά σιγά επειδή οι προβλέψεις του γινόταν πραγματικότητα, άρχισαν να τον καλούν στις εκπομπές τους δημοσιογράφοι κυρίαρχων ΜΜΕ (ΑΛΤΕΡ, ΑΝΤΕΝΝΑ, ΚΟΝΤΡΑ) όπου πάλευε και παλεύει με συνέπεια για τις απόψεις του. Δημιουργήθηκε γύρω από αυτόν ένα πολυπληθές κροατήριο που διψούσε να ακούσει και να κουβεντιάσει την άλλη άποψη που διατύπωνε, σε αντίθεση με τον μονόδρομο του μνημονίου που μας πρόβαλλαν αναφανδόν τα ΜΜΕ και η κυβέρνηση. Είμαι σύμφωνος με την ανάγκη της διαγραφής του χρέους και ότι δεν θα παζαρέψουμε πιο κομμάτι του είναι επαχθές και ποιό δεν είναι. Όλο το χρέος είναι επαχθέστατο και απεχθέστατο και πρέπει να διαγραφεί.

Η πράξη αυτή συνιστά ταυτόχρονα έξοδο από το ευρώ και επιστροφή σε εθνικό νόμισμα. Οι αντιρρήσεις μου είναι ότι αυτό δεν συνιστά οριστική και μόνιμη σωτηρία, αλλά προσωρινή αμυντική λύση μπροστά στην χρεωκοπία του λαού και στην μεγάλη ύφεση που μας οδηγούν τα μνημόνια και ο νέος δανεισμός. Θα πρέπει όμως να αποφύγουμε να γίνουμε μια απομονωμένη καπιταλιστική Αλβανία χωρίς τον Χότζα. Χρειάζεται ταυτόχρονα εθνικοποίηση του τραπεζικού συστήματος και του στρητηγικού κορμού της οικονομίας (ενέργεια-επικοινωνίες- μεταφορές-τρόφιμα-φάρμακα κλπ) με τη μέθοδο της απαλλοτρίωσης των μονοπωλίων και ολιγοπωλίων που υπάρχουν τώρα. Δηλαδή σοσιαλιστικά μέτρα με έλεγχο από τους εργαζόμενους και όχι τις γνωστές κρατικοποιήσεις που στέλνουν τις ζημιές και τον λογαριασμό στον κρατικό προυπολογισμό. Η επιστροφή και μόνο σε εθνικό νόμισμα με ηγεσία τον Παπαδήμο τον ΓΑΠ ή τον Σαμαρά θα επιδεινώσει την κατάσταση. Γι αυτό δημαγωγούν για άδεια ράφια, ελλείψεις φαρμάκων,πετρελαίου κλπ.

Ο κ.Καζάκης παρουσίασε τις τελευταίες ημέρες την έρευνα κάποιου ινστιτούτου που μετρά την αγροτική παραγωγή της χώρας και αποδεικνύει ότι στην πλειοψηφία των φυτικών προιόντων έχουμε υπερπάρκεια άνω του 100% και έλλειψη στα μισά ζωικά προιόντα (βόιο κρέας και αγελαδινό γάλα).

Αυτό από μόνο του είναι αισιόδοξο. Σκεφτείτε πόση αυτάρκεια θα έχουμε και πόσες δυνατότητες εξαγωγών αν ενισχυθεί η αγροτική οικονομία που η ΕΕ τη έστειλε στην αγρανάπαυση για να καταναλώνουμε αυτά που φέρνουν υπερκέρδη στους μεσάζοντες και στα πάσης φύσεως LIDL?.

Ολα αυτά που παρουσιάζει είναι πραγματικά και κλονίζουν συθέμελα την κυρίαρχη άποψη που μας εκβιάζει για το αντίθετο.

Η ένσταση μου όμως είναι ότι και αυτός ο δρόμος δεν συνιστά την λύτρωση.Δεν είναι μόνιμος. Ας υποθέσουμε ότι έχουμε εξαγωγικές δυνατότητες που θα διευρυνθούν με την δυνατότητα υποτίμησης του εθνικού νομίσματος. Που να τα εξάγεις?. Σε μια υφήλιο που βρίσκεται σε ύφεση?.

Η Αργεντινή έτυχε να ισχυροποιηθεί μετά την χρεοκόπία της μέσω των εξαγωγών της, σε μια περίοδο διεθνούς ανάκαμψης και έντονης ζήτησης.

Σήμερα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.Για να μην σας κουράζω η γνώμη μου είναι "ούτε ευρώ ούτε δραχμή..αλλά ευρώπη ενωμένη σοσιαλιστική".

Διαγραφή του χρέους και εξοδο από το ευρώ τώρα,αλλά με διεθνιστική προοπτική, να κάνουν το ίδιο και οι άλλοι λαοί (Ισπανοί, Πορτογάλοι, Ιταλοί) σε πρώτη φάση, ανατρέποντας το μονοπωλικακό οικοδόμημα της Ευρώπης. Η δουλειά θα ξεκινήσει εδώ αλλά θα ολοκληρωθεί Ευρωπαικά. Και έχω την αίσθηση ότι ο ένας λαός περιμένει από τον άλλον για να πάρει θάρρος. Ολοι βράζουμε στην λτότητα στην φτώχεια και στην πείνα.

Τυχαίο που τις ίδιες μέρες βγαίνει όλη η Μεσόγειος στους δρόμους και φωνάζει τα ίδια?.Δεν νομίζω!.