Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΖΑΚΗ -ΕΠΑΜ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ. ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΔΙΕΞΟΔΟ ΜΕΣΩ ΛΑΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΣΩΤΗΡΕΣ" ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΟΥΝ.

ΤΟ ΔΕ ΕΠΑΜ, ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ ΓΝΗΣΙΟ ΛΑΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ, ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΤΟ ΕΑΜ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ, ΠΡΟΤΟΥ ΑΛΩΘΕΙ ΤΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΚΕ.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΝ ΚΑΖΑΚΗ ΘΑ ΜΑΓΕΥΤΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΛΕΕΙ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤA ΠΑΡΑΚΑΤΩ LINK

http://seisaxthia.blogspot.com/

http://www.epam-hellas.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει τον κύριο Καζάκη και δεν γνωρίζω τις απόψεις του ,

προσπαθω όμως να διαβασω τα παρακάτω

http://seisaxthia.blogspot.com/2011/07/blog-post_2638.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος δεν παιζεται..

Μακαρι να δικτυωθει σε ολη την χωρα και να τον γνωρισει περισσοτερος κοσμος γιατι πολοι ακομα δεν τον γνωριζουν...

ελπιζω μονο να παραμεινει γνησιος και αυθεντικος οπως ειναι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πολλά μαθαίνουμε στο φόρουμ αυτό (και δεν μιλάω μόνο για τα επαγγελματικά μας)

Διαβάζω τον φίλο που γράφει και παραλληλίζει το ΕΠΑΜ με το ΕΑΜ της εποχής πριν αλωθεί από το ΚΚΕ .

Στ σημείο αυτό οι ιστορικοί θα σχίσουν τις μελέτες τους γιατί όλοι μα όλοι γράφουν (παραπλανημένοι?) ότι με πρωτοβουλία του ΚΚΕ στις 21/9/1941 ιδρύθηκε το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο (ΕΑΜ).

Αλλά καλά να πάθουν, δεν ρώταγαν ?

Πάρα κάτω διαβάζω ότι ο ΚΑΖΑΚΗΣ μαγεύει (και ο Αντρέας Παπαντρέου μάγευε αλλά ….. ) και είναι και ετοιμόλογος, όσο για την τεκμηρίωση θα πω μόνο ότι μέχρι και ο Βενιζέλος τεκμηριώνει αυτά που λέει. .

Πιθανόν για αυτόν που τα γράφει να είναι αρκετά στοιχεία για να τον λατρέψει αλλά από κει μέχρι να θεωρούμε το ΕΠΑΜ γνήσιο λαϊκό μέτωπο …. Ε, όσο να το κάνουμε έχει μια διαφορά. Εκτός αν αγνοούμε παντελώς τι σημαίνει ο όρος (και η ουσία) του λαϊκού μετώπου.

Και προς θεού, δεν τα λέω για να υποτιμήσω τον κ. Καζάκη. Ο άνθρωπος και λόγο έχει και άποψη. Αλλά να, η λατρείες σε πρόσωπα (ξανά θυμίζω τον Ανδρέα Παπανδρέου) κάτι μου κάνουν, κάτι σίγουρα στραβό και που οπωσδήποτε δεν έχουν καμιά σχέση με το ¨λαϊκό¨. Μάλλον με το οπαδικό μοιάζουν.

Ο άλλος φίλος τα λέει λίγο καλύτερα μιας και πιάνει το νόημα, ¨δικτύωση¨

Και κάτι ακόμα, αυτό το άνθρωποι με διαφορετικές ιδεολογίες ποτέ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή ένας μαρξιστής και ένας οπαδός της οικονομίας της αγοράς μπορούν να συνυπάρξουν σε ένα γνήσιο λαϊκό μέτωπο ?

Εκτός αν όταν λέμε ιδεολογία, εννοούμε άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα προείπε ο Χαλκιδέος....rolleyes.gif

Για τον Κο Καζάκη μπορώ να πω ότι είναι ένας αξιόλογος οικονομολόγος. Όσον αφορά την τεκμηρίωσή του για το επιχείρημά του ότι μπορούμε να σωθούμε με την επιστροφή στη δραχμή, μπορώ να σχολιάσω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτά που λέει στέκουν μόνο θεωρητικά, στην πράξη αν επιστρέψουμε στη δραχμή θα πάμε όλοι παρέα στον αγύριστο...

Πολύ απλά γιατί όλα τα επιχειρήματα περί δραχμής έχουν να κάνουν με πολύ συγκεκριμένες ενέργειες που πρέπει να γίνουν με πολύ συγκεκριμένο τρόπο - τέλειο τρόπο - ο οποίος είναι εφικτός μόνο στη θεωρία, γιατί αν δει κανείς ποιοι μας κυβερνάνε θα δούμε ότι ένας τέλειος τρόπος είναι προιόν μόνο φαντασίας για την ελλαδίτσα μας....rolleyes.gif

Και γενικά τι να τον κάνω τον μηδενισμό του χρέους και την "ανταγωνιστικότητα" των εξαγωγών μας (που κάθε άλλο παρά πολλές είναι) όταν σχεδόν τα πάντα εδώ είναι εισαγόμενα και για είδη πρώτης ανάγκης δεν θα φτάνει ένας μισθός από δραχμές....

Το ΔΝΤ κτλπ δεν ήταν ποτέ μονόδρομος, το να μείνουμε στο ευρώ είναι εδώ και χρόνια...

Ας είχαμε βιομηχανία και δικιά μας παραγωγή στα περισσότερα αγαθά και μετά ας γυρίζαμε και στη δραχμή και σε οτιδήποτε άλλο νόμισμα δεν θα με απασχολούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όσα προείπε ο Χαλκιδέος....rolleyes.gif

Για τον Κο Καζάκη μπορώ να πω ότι είναι ένας αξιόλογος οικονομολόγος. Όσον αφορά την τεκμηρίωσή του για το επιχείρημά του ότι μπορούμε να σωθούμε με την επιστροφή στη δραχμή, μπορώ να σχολιάσω ότι κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτά που λέει στέκουν μόνο θεωρητικά, στην πράξη αν επιστρέψουμε στη δραχμή θα πάμε όλοι παρέα στον αγύριστο...

Πολύ απλά γιατί όλα τα επιχειρήματα περί δραχμής έχουν να κάνουν με πολύ συγκεκριμένες ενέργειες που πρέπει να γίνουν με πολύ συγκεκριμένο τρόπο - τέλειο τρόπο - ο οποίος είναι εφικτός μόνο στη θεωρία, γιατί αν δει κανείς ποιοι μας κυβερνάνε θα δούμε ότι ένας τέλειος τρόπος είναι προιόν μόνο φαντασίας για την ελλαδίτσα μας....rolleyes.gif

Και γενικά τι να τον κάνω τον μηδενισμό του χρέους και την "ανταγωνιστικότητα" των εξαγωγών μας (που κάθε άλλο παρά πολλές είναι) όταν σχεδόν τα πάντα εδώ είναι εισαγόμενα και για είδη πρώτης ανάγκης δεν θα φτάνει ένας μισθός από δραχμές....

Το ΔΝΤ κτλπ δεν ήταν ποτέ μονόδρομος, το να μείνουμε στο ευρώ είναι εδώ και χρόνια...

Ας είχαμε βιομηχανία και δικιά μας παραγωγή στα περισσότερα αγαθά και μετά ας γυρίζαμε και στη δραχμή και σε οτιδήποτε άλλο νόμισμα δεν θα με απασχολούσε...

Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως γενικά μονόδρομοι δεν υπάρχουν.

Ούτε ο καπιταλισμός ούτε το Ευρώ αποτελούν το τέλος της ιστορίας.

Βεβαίως μόνο η φράση "επιστροφή στη δραχμή" δεν λέει τίποτα. Ή μάλλον λέει πως υπο τους σημερινούς πολιτικοκοινωνικούς συσχετισμούς και όρους θα σημάνει επιδείνωση.

όμως μια άλλη άποψη για τον τρόπο μπορεί και να στέκει........

Χαριν της συζήτησης δες........

Γιώργος Δελαστίκ: "Πώς θα μπορούσε να γίνει η επιστροφή στη δραχμή"

Αποθέωση του στρουθοκαμηλισμού

Οι Γερμανοί συζητούν δημοσίως και καταρτίζουν σχέδια για το πώς ακριβώς θα χρεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κ.Καζάκης είναι πολύ καλός, γνώστης του αντικειμένου του και σίγουρα πιο χρήσιμος από τα παπαγαλάκια της εξουσίας.

Στις 10/10 η Λιάνα ξέσκισε κανονικά (αν και μόνη εναντίον 3) τα παπαγαλάκια Κώνστα, Μακρή και Κωνσταντάτο στο δελτίο ειδήσεων του Άλτερ.

Την επόμενη μέρα το ίδιο έπραξε ο κ.Καζάκης. Είναι πλέον πολύ "λίγοι" αυτοί οι προπαγανδιστές του μνημνίου για να πείσουν τον κόσμο. Τα καταστροφικά αποτελέσματα της εφαρμοζόμενης πολιτικής είναι ορατά σε όλους και καμία προπαγάνδα δεν μπορεί να τα εξωραϊσει πλέον:

Y.Γ.1 Ενδιαφέρον το άρθρο του Δελαστίκ. Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να μπει η εθνική υπερηφάνεια και η προσωπική μας αξιοπρέπεια πάνω από τους τοκογλύφους.

Υ.Γ. 2 Έλεος πια με το Κ.Κ.Ε. Έχω βαρεθεί αυτές τις ημέρες να μιλώ στο φόρουμ σε όλα τα θέματα για το Κ.Κ.Ε. Όσο για το Ε.Α.Μ. από την αρχή του έως το τέλος του τελούσε υπό την αιγίδα του Κ.Κ.Ε. και απορώ που διάβασα κάτι αντίθετο -για πρώτη φορά στη ζωή μου ομολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ype και αυτό που παραθέτεις είναι μια πολύ καλή άποψη στη θεωρία....

Πρώτα βρες μου την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό που έχει τα κότσια να κάνει αυτό που λέει ο Δελαστίκ ή ο Καζάκης, και μετά πες μου ότι δεν υπάρχουν μονόδρομοι στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ εκεί κολάω και συμφωνώ με το άρθρο ότι το πρόβλημα είναι πρωτίστως πολιτικό...

Αλλά ακόμα και στο σύστημα που βρισκόμαστε, αν δεν είχαμε πολιτικό έλλειμα μέχρι τώρα δεν θα φτάναμε ως εδώ...

Από την άλλη, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι στην καλύτερη περίπτωση, θα καταλήξουμε με ένα μέτριο πρωθυπουργό (και πάλι θα θεωρούμαστε τυχεροί αν συμβεί αυτό - γιατί δεν βλέπω ούτε ένα μέτριο υποψήφιο πρωθυπουργό - αλλά τους ίδιους ελλειματικούς πολιτικούς που υπήρχαν μέχρι και τώρα) και τα ωραία σενάρια με την αισιόδοξη επιστροφή στη δραχμή δεν αρκούνται σε ένα μέτριο αλλά απαιτούν κάτι πολύ παραπάνω...

Να πω ότι η λύσεις που παραθέτεις είναι λάθος δεν το λέω, το αντίθετο συμφωνώ μαζί τους...

Εκεί που διαφωνώ και το ξαναλέω είναι ότι δεν υπάρχει κανένας και δεν βλέπω ούτε ότι θα υπάρξει κανένας να τις εφαρμόσει αυτές τις λύσεις.

Για αυτό επιμένω για το θέμα του νομίσματος, στα υπόλοιπα συμφωνώ καθολικά με τις απόψεις σας συνάδελφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. 2 Έλεος πια με το Κ.Κ.Ε. Έχω βαρεθεί αυτές τις ημέρες να μιλώ στο φόρουμ σε όλα τα θέματα για το Κ.Κ.Ε. Όσο για το Ε.Α.Μ. από την αρχή του έως το τέλος του τελούσε υπό την αιγίδα του Κ.Κ.Ε. και απορώ που διάβασα κάτι αντίθετο -για πρώτη φορά στη ζωή μου ομολογώ.

:) γιατί άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Άκουγα εχτές στο ALTER τις απόψεις του κ. Καζάκη, οφείλω να πώ οτι όχι μόνο συμφωνώ με όλα όσα είπε αλλά μιλάμε είναι άπαιχτος ο άνθρωπος, οτιδήποτε του λέγανε οτι θα συμβεί στην Ελλάδα και θα έχει αρνητικές επιπτώσεις εαν σηκώσουμε μύτη σε ΕΕ-ΔΝΤ αυτός έλεγε οτι δεν ισχύει και τεκμηρίωνε την άποψή του με επιχειρήματα. Είναι από τις ελάχιστες περιπτώσεις που ευχαριστήθηκα ένα δελτίο ειδήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ευρύτερο...καί δεν είναι μονο οικονομικό, για να μην πώ ότι δεν είναι καθόλου οικονομικό.

Λύση στα πλαίσια του συστήματος για μένα δεν μπορεί να υπάρξει. Κι αν υπάρξει θα είναι προσωρινή καί σίγουρα όχι προς όφελος του λαού.

Ο Καζάκης, τον οποίο εκτιμώ πάρα πολύ από πολλές απόψεις, στέκεται κυρίως στο οικονομικό κομμάτι χωρίς να αναφέρεται στο πολιτικό. Πολλά απ' αυτά που λέει μπορούν να γίνουν όντως καί στα πλαίσια του συστήματος, κάποια άλλα όμως όχι. Ίσως αυτό εξηγείται διότι είναι άριστος αναλυτής καί μπορεί να "ξεβρακώνει" τα κάθε λογής γλειώδη φερέφωνα (τύπου Κώνστα κ.λπ.),τα οποία πλειοψηφούν, παίζοντας στο γήπεδο τους.

Αυτό επίσης αρέσει στις πλατιές μάζες καθώς υπάρχει θα έλεγα μια ιδιότυπη "τεχνοκρατολαγνεία" που πηγάζει απ' την "αριθμολαγνεία". Όλοι μιλάνε για αριθμούς καί ελάχιστοι καταλαβαίνουν τί ακούνε.

Ηρθε η ώρα ο κόσμος να καταλάβει ότι δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις καί ούτε θα επιστρέψει ποτέ στο όποιο "προ κρίσης" βιοτικό επίπεδο είχε, με τις υπάρχουσες δομές του πολιτικοοικονομικού συστήματός μας. Όσο λοιπόν αρεσκόμαστε στις εύκολες λύσεις προκοπή δεν πρόκειται να δούμε. Καιρός για τα δύσκολα...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε η ώρα ο κόσμος να καταλάβει ότι δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις καί ούτε θα επιστρέψει ποτέ στο όποιο "προ κρίσης" βιοτικό επίπεδο είχε, με τις υπάρχουσες δομές του πολιτικοοικονομικού συστήματός μας. Όσο λοιπόν αρεσκόμαστε στις εύκολες λύσεις προκοπή δεν πρόκειται να δούμε. Καιρός για τα δύσκολα...;)

Ακριβώς έτσι. Όσο και αν περιμένουμε το "θαύμα", είτε μέσω του θησαυρού στα Ιωάννινα, είτε μέσω των γερμανικών αποζημιώσεων, είτε τελευταία με τις μετοχές της Τράπεζας Ανατολής που στο ebay πουλάνε σωρηδόν για 400-500 $ (φοβερό deal, με 500 $ παίρνεις μια μετοχή που αξίζει καμια 150αρια δις ευρώ), δε θα έρθει ποτέ. Το ζήτημα κατ'εμε δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ οικονομικό , είναι κοινωνικοπολιτικό καθαρά. Ο Έλληνας έχει μεγάλη ευθύνη σε όσα συμβαίνουν, γιατί εδώ και 40 χρόνια έκανε τα ίδια λάθη ξανά και ξανά. Δείξτε μου έναν έλληνα της δεκαετίας του 80 ή του 90 που δεν ήθελε να "βολευτεί σε μια θεσούλα στο δημόσιο" και θα σας παραδεχτώ. Σαφέστατα και ορισμένοι παρέσυραν το λαό, αλλά και ο ίδιος ο λαός επέλεξε να παρασυρθεί όταν εδώ και μισό αιώνα του προσφέρουν το δίλημμα μπλε ή κόκκινο χαπάκι αλά matrix και αυτός, αντί να επιλέξει την ενδεχομένως ζοφερή πραγματικότητα του να μην έχει mercedes ή να μη πηγαίνει στα μπουζούκια κάθε βράδυ, επέλεξε τον εύκολο δρόμο του ωχαδερφισμού, του διακοποδανείου και του βολέματος.

Ας κάνουμε λοιπόν όποια ριζοσπαστική λύση κριθεί απαραίτητο, αλλά μην αντιμετωπίζουμε το λαό ως ένα κακόμοιρο θύμα 5 οικογενειών και μερικών εκατοντάδων βουλευτών γιατί θα έρθουμε και πάλι στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ype και αυτό που παραθέτεις είναι μια πολύ καλή άποψη στη θεωρία....

Πρώτα βρες μου την κυβέρνηση και τον πρωθυπουργό που έχει τα κότσια να κάνει αυτό που λέει ο Δελαστίκ ή ο Καζάκης, και μετά πες μου ότι δεν υπάρχουν μονόδρομοι στο συγκεκριμένο θέμα. Εγώ εκεί κολάω και συμφωνώ με το άρθρο ότι το πρόβλημα είναι πρωτίστως πολιτικό...

Αλλά ακόμα και στο σύστημα που βρισκόμαστε, αν δεν είχαμε πολιτικό έλλειμα μέχρι τώρα δεν θα φτάναμε ως εδώ...

Από την άλλη, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι στην καλύτερη περίπτωση, θα καταλήξουμε με ένα μέτριο πρωθυπουργό (και πάλι θα θεωρούμαστε τυχεροί αν συμβεί αυτό - γιατί δεν βλέπω ούτε ένα μέτριο υποψήφιο πρωθυπουργό - αλλά τους ίδιους ελλειματικούς πολιτικούς που υπήρχαν μέχρι και τώρα) και τα ωραία σενάρια με την αισιόδοξη επιστροφή στη δραχμή δεν αρκούνται σε ένα μέτριο αλλά απαιτούν κάτι πολύ παραπάνω...

Να πω ότι η λύσεις που παραθέτεις είναι λάθος δεν το λέω, το αντίθετο συμφωνώ μαζί τους...

Εκεί που διαφωνώ και το ξαναλέω είναι ότι δεν υπάρχει κανένας και δεν βλέπω ούτε ότι θα υπάρξει κανένας να τις εφαρμόσει αυτές τις λύσεις.

Για αυτό επιμένω για το θέμα του νομίσματος, στα υπόλοιπα συμφωνώ καθολικά με τις απόψεις σας συνάδελφοι.

Είχα την εντύπωση, Πέτρο, ότι τους βουλευτές και τους πρωθυπουργούς τους εκλέγουμε εμείς, με την ψήφο μας, και εκφράζουν τη βούλησή μας, όπως διατυπώνεται μέσα στην κάλπη, μετά από προσεκτική παρατήρηση και μελέτη όλων των τάσεων πριν πάμε να ψηφίσουμε. Αν δεν γίνεται έτσι, δεν νομίζω να φταίνε τα ενεργούμενα (δηλαδή οι αιρετοί) αλλά οι ενεργώντες (δηλαδή οι ψηφοφόροι, εμείς δηλαδή...) Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές μας και δικαιολογίες για την αδυναμία μας να σκεφτούμε και να πράξουμε ως πολιτικά όντα και όχι ως βελάζοντα πρόβατα. Όπως λέει και ένα τραγούδι, "...η ζημιά ήτανε στο ζύγι, πάντα φταίει κάποιος άλλος". Θα μου πεις τώρα, ρομαντικά και ουτοπικά τα όσα λέω... Μπορεί... Είδαμε όμως πόσο "εφικτό" είναι το εφικτό που μας τάζουν χρόνια τώρα, και πού μας έχει οδηγήσει η φενάκη του καπιταλισμού. Προσωπικά, ευχαριστώ, δεν θα πάρω άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση, Πέτρο, ότι τους βουλευτές και τους πρωθυπουργούς τους εκλέγουμε εμείς, με την ψήφο μας, και εκφράζουν τη βούλησή μας, όπως διατυπώνεται μέσα στην κάλπη, μετά από προσεκτική παρατήρηση και μελέτη όλων των τάσεων πριν πάμε να ψηφίσουμε.

Αγαπητέ φίλε , ποτέ η κάλπη δεν εξέφραζε βούληση και νόηση. Εξέφραζε επιθυμία. Κοινώς ποιόν έχω μπάρμπα για να με βολέψει, ποιός θα μου δώσει αύξηση γιατί δε μου φτάνουν τα λεφτά για ένα δίλιτρο εργαλείο, ποιός θα είναι αρεστός στα λόγια και όχι στα έργα. Το Λεφτά Υπάρχουν μπορεί να το ξεστόμισε ο ΓΑΠ και να παρέσυρε το λαό, αλλά αν ο λαός είναι πρόβατο και παρασύρεται δε φταίει κανένας ΓΑΠ. Όποιος νομίζει ότι τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν μέσα στο υφιστάμενο κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο όχι απλά είναι γελασμένος, αλλά είναι και επικίνδυνος για το κοινωνικό σύνολο. Το να βγάλουμε το ΠΑΣΟΚ και να βάλουμε τη ΝΔ ή ένα συνασπισμό τύπου ΝΔ/ΛΑΟΣ/Ντόρα είναι σα να λέμε ότι αν αλλάξουμε λάστιχα σε ένα διαλυμένο ΙΧ θα κινηθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον Καζάκη συμφωνώ στην λογική του, τον παρακολουθώ εντατικά, αισθάνομαι ότι είναι αληθινός.

Οι ενστάσεις μου είναι:

α) Τα πρωτογενή στοιχεία που επικαλούνται όλες οι ομάδες οικονομολόγων είναι .... διαφορετικά !!!

Πως να ξέρω ποιος έχει τα σωστά;

(π.χ. Οι μεν λένε ότι οι Δαπάνες των Δημόσιων Υπαλληλων είναι μικρότερες από το μ.ο. της Ε.Ε. οι δεν λένε το ανάποδο επειδή δεν υπολογίζεις - λέει - το τάδε και το τάδε....)

Αυτό το σενάριο το αντιμετωπίζω συχνά και με θυμώνει. Δεν γνωρίζω λοιπόν αν του Καζάκη είναι τα σωστά. Ομως.. είπαμε.. Με πείθει αλλά με αυτήν την επιφύλαξη...

β) Θα ήθελα μια Ενωμένη Ευρώπη με κοινή οικονομική πολιτική, κοινούς μισθούς, δίκαιο καταμερισμό εργασίας (π.χ. βιομηχανία στην Κεντρική ευρώπη, Τουρισμός στη Μεσόγειο κ.τ.λ. - τυχαία αναφορά - ) και διαφορετική κουλτούρα και πολιτισμό ανά περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................

αντί να επιλέξει την ενδεχομένως ζοφερή πραγματικότητα του να μην έχει mercedes ή να μη πηγαίνει στα μπουζούκια κάθε βράδυ, επέλεξε τον εύκολο δρόμο του ωχαδερφισμού, του διακοποδανείου και του βολέματος.

......................

Συγνώμη ρε παιδιά , αλλά επειδή έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια καραμελά συνέχεια (όπως και την άλλη με τους δημοσίους υπαλλήλους απέναντι στους ιδιωτικούς και όλοι μαζί απέναντι στους επαγγελματίες) ......

Είναι κακό ή πολυτελεία να έχεις μερσεντές ή να πηγαίνεις μπουζούκια (ή ποτό ή φαγητό ) ????

Προσωπικά δεν το βλέπω καθόλου μα καθόλου παράλογο , ειδικά όταν βλέπω γύρω μου τους ανθρώπους ούτε βολεμένους να είναι ούτε διακοποδάνεια να έχουν πάρει (δάνεια καταναλωτικά ή άλλα ναι) ή ούτε στοιχεία ωχαδελφισμού να έχουν , αντίθετα βλέπω ανθρώπους να δουλέυουν κάθε μέρα , όλη μερα ακόμη και Σαββατοκύριακα και να έρχονται αντιμέτωποι με αυτή τη λογική .....

Το πρόβλημα μας τουλάχιστον σε αυτή τη πτυχή του , είναι ότι το τι θεωρεί ο καθένας πλούτο και πολυτέλεια είναι τελείως υποκειμενικό , πχ για μένα δεν είναι πολύτελεια να έχεις δικό σου ένα ή ακόμη και δύο καλά σπίτια , 2 αυτοκίνητα (ένα καλό και ένα για τη σύζυγο :D ), να μπορείς να βγαίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα με την παρέα σου για ποτό και φαγητό και μια δουλεία που να μπορείς να συντηρείς την οικογένεια σου ...., για κάποιους αυτό θεωρείτε φυσικό για κάποιους άλλους μπορεί να θεωρήθει νεοπλουτισμός ....

Απλά δεν μπορούμε να λέμε και να τσουβαλιάζουμε τα πράγματα .....

Και το ερώτημα μου που δεν απαντείτε από κανένα .....

ΣΤΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ* ΜΠΗΚΑΜΕ Ή ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΩΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΑΣ ?????

*Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι πρόκειτε για νομισματική ένωση

ΥΓ Και όχι για να μη σας δημιουργούντε απορίες , ούτε σπίτι έχω ούτε καν αυτοκίνητο και δουλέυω 12-14 ώρες την ημέρα ....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br />Είχα την εντύπωση, Πέτρο, ότι τους βουλευτές και τους πρωθυπουργούς τους εκλέγουμε εμείς, με την ψήφο μας, και εκφράζουν τη βούλησή μας, όπως διατυπώνεται μέσα στην κάλπη, μετά από προσεκτική παρατήρηση και μελέτη όλων των τάσεων πριν πάμε να ψηφίσουμε. Αν δεν γίνεται έτσι, δεν νομίζω να φταίνε τα ενεργούμενα (δηλαδή οι αιρετοί) αλλά οι ενεργώντες (δηλαδή οι ψηφοφόροι, εμείς δηλαδή...) Όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές μας και δικαιολογίες για την αδυναμία μας να σκεφτούμε και να πράξουμε ως πολιτικά όντα και όχι ως βελάζοντα πρόβατα. Όπως λέει και ένα τραγούδι, "...η ζημιά ήτανε στο ζύγι, πάντα φταίει κάποιος άλλος". Θα μου πεις τώρα, ρομαντικά και ουτοπικά τα όσα λέω... Μπορεί... Είδαμε όμως πόσο "εφικτό" είναι το εφικτό που μας τάζουν χρόνια τώρα, και πού μας έχει οδηγήσει η φενάκη του καπιταλισμού. Προσωπικά, ευχαριστώ, δεν θα πάρω άλλο.<br />
<br /><br /><br />

Συμφωνούμε απόλυτα συνάδελφε,

για αυτό και συνεχώς λέω ότι οι Έλληνες είχαν και έχουν την κυβέρνηση που τους αξίζει...

Απλά η μειοψηφία που έχει λίγο μυαλό υποφέρει λόγω της βλακείας που δέρνει την πλειοψηφία... Αλλά το εκλογικό μας σύστημα διευκολύνει τη "δικτατορία της πλειοψηφίας" ή αλλιώς τώρα τελευταία με τη μεγάλη αποχή, τη "δικτατορία της μειοψηφίας που ψηφίζει το πρώτο κόμμα", που αποτελεί υποσύνολο αυτών που ψηφίζουν, που αποτελεί υποσύνολο των Ελλήνων... Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά λένε όμως... :)

Πάντως ο Lucky Luke το είπε ξεκάθαρα, μέρος του προβλήματος είναι ότι ο "άλλος δρόμος" ή η άλλη άποψη της αριστεράς, δεν έχει αποκρυσταλωθεί σε κάποιο χώρο που εκφράζει απόψεις και επιχειρήματα παρά μόνο εκνευριστικό αρνητισμό στα πάντα. Αυτό το "όχι σε όλα, χωρίς επιχειρήματα" των κομμάτων της ελάσσονος αντιπολίτευσης έχει κάνει τεράστια ζημιά στη χώρα και πολύ καλό στα 2 μεγάλα κόμματα που μαζεύουν τους πιστούς - πρόβατα, πάλι πίσω στο μαντρί (συμφωνούμε μέχρι και στα πρόβατα φαντάσου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι δεν έχεις καθίσει ποτές σου να δεις σε βάθος τα επιχειρήματα της Αριστεράς; Δεν σε αδικώ όμως, δεν έχουν την ελκυστικότητα και την ευφράδεια που έχουν αυτά ορισμένων νεόκοπων αγωνιστών, που η δομή της φρασεολογίας τους είναι ενα μίγμα της "Διακήρυξης της 3ης Σεπτέμβρη", του "Ο Αγών μου" και της "Αποκαλύψεως" του Ιωάννη. Από την άλλη, η Αριστερά είναι έτσι κι αλλιως τοποθετημένη στην αντίπερα όχθη. Δεν είναι δυνατόν να προτείνει λύσεις βελτίωσης της παρούσας κατάστασης, δεν θα ήταν Αριστερά τότε. Οι μόνες λύσεις που μπορεί να προτείνει είναι συγκρουσιογόνες και σαφώς δεν είναι λύσεις για τη βελτίωση του υπάρχοντος πολιτικού συστήματος, αλλά ριζικής ανατροπής του. Και οι προσπάθειες ανατροπής δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να είναι ούτε κομψές, ούτε ευχάριστες ούτε εποικοδομητικές για το παρόν σύστημα. Δεν θέλω να πείσω κανέναν για την ανάγκη ή όχι ανατροπής, αυτό ας το αντιληφθεί ο καθένας μόνος του, χωρίς πάτρονες και πατερούληφες, ούτε φυσικά αποδέχομαι τους αλήστου μνήμης "παράδεισους της εργατκής τάξης" αυτό ας το κρίνει ο ιστορικός του μέλλοντος. Θέλω απλώς να σου εξηγήσω ότι αυτό που εσύ βλέπεις ως στείρα άρνηση της Αριστεράς, δεν είναι άρνηση. Είναι σύγκρουση. Εκεί που θα συμφωνήσω με πολλούς, είναι ότι η Αριστερά δεν έχει καλούς και χαρισματικούς ρήτορες, για να προωθήσει τις θέσεις της στον πολύ κόσμο. Αυτό όμως είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι δεν έχεις καθίσει ποτές σου να δεις σε βάθος τα επιχειρήματα της Αριστεράς;

Θέλω απλώς να σου εξηγήσω ότι αυτό που εσύ βλέπεις ως στείρα άρνηση της Αριστεράς, δεν είναι άρνηση. Είναι σύγκρουση.

Καλά για το αν έχω δει σε βάθος η όχι τα επιχειρήματα της Αριστεράς (γενικά της αριστεράς ή των αριστερών πολιτικών κομμάτων - υπάρχει μια μικρή διαφορά στα δύο...) δε χρειάζεται να πείσω εσένα ή κάποιον άλλο, απλά λέω ότι σε πολλές περιπτώσεις απουσιάζουν τα επιχειρήματα ούτε καν σε χοντροκομμένη μορφή - αυτά που δεν έχω δει σε βάθος μάλλον, αλλά πολλές φορές αν δεν έχουν ούτε πλάτος ούτε μήκος μάλλον δεν έχουν και βάθος...rolleyes.gif Η σύγκρουση καλή είναι, αλλά όταν αυτός που σε καλεί να συγκρουστείς δε σου λέει που θέλει να καταλήξει αυτή η σύγκρουση ή δεν ξέρει, ε κάτι δεν πάει καλά... (Δεν αναφέρομαι σε όλα τα αριστερά κόμματα αλλά σε συγκεκριμένα).

Και το όχι σε όλα, ειδικά σε 2-3 σωστά πράγματα που γίνονται μεταξύ των 1000 λάθος, είναι δείγμα στείρας άρνησης και όχι σύγκρουσης... Βλέπουμε το ίδιο πράγμα διαφορετικά, αλλά αυτή είναι η ομορφιά και η σημασία της ατομικότητας του καθενός, άμα τα βλέπαμε όλα ίδια θα ήμασταν όλοι ηλίθιοι ή ρομπότ...

Πολύ φιλολογική συζήτηση εν τέλει για το τίποτα...

Δεδομένου ότι μικρή σημασία έχουν τα λόγια μας για το τι μέλει να γίνει στη χώρα μας για το νόμισμα, κούρεμα κτλπ θα δούμε τι θα γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

οσοι πιστεψαν το τζεφρι και τον ψηφισαν τοτε τι να πω.μερικοι μνημονιακοι λενε βρες τε μας λυσεις.για να δουμε μια σκεψη. ο παρθενωνας ειναι φτιαγμενος απο μαρμαρο το οποιο εχει κρατησει τοσους αιωνες.γνωριζεται τι μαρμαρο ειναι αυτο?μαρμαρο πεντελης.εαν βγαλεις ενα κυβικο χιλιομετρο μαρμαρο πεντελης ειναι 40 φορες σε αξια το αεπ της ελλαδος.γεια σου ελλαδα με τους σωτηρες πολιτικους σου χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω οτι αυτοι που ψηφισαν τον ΓΑΠ, δεν ηξεραν τι επακολουθησει. Το δεχομαι. Υπαρχει ομως ψηφοφορος που σεβεται εστω και λιγο τον εαυτο του και θα ψηφισει τον Τρελαντωνη?

Η εξοδος απο το ευρω ειναι η μονη ΜΟΝΙΜΗ λυση. Υποτιμηση του νομισματος, αυξηση εξαγωγων παραλληλα με μειωση κρατικων δαπανων, μειωση ελλειματος, πλεονασμα, μειωση χρεους. 200 χρονια οικονομικη θεωρεια δε μπορει να την αλλαξει ουτε η Ελλαδα ουτε η ΕΕ.

Οσον αφορα τον Καζακη. Σωστες καποιες αποψεις του, αλλα διαφωνω με τις κρατικοποιησεις και την μετατροπη του κρατους σε κινητηριο μοχλο της οικονομιας.

Αξιολογες ειναι και οι αποψεις του Βαρουφακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...