Προς το περιεχόμενο

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΙΣ 19/10/2011 ΠΟΥ ΟΛΗ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ?


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απορώ συνάδελφοι είμαστε ο μόνος κλάδος που δεν αντιδρά σε τίποτα . Απορώ

Μήπως τελικά είμαστε οι πιο βολεμένοι από όλους με το σύστημα?

Μήπως εμείς δεν ζούμε εδώ ? Είμαστε απ' αλλού για αλλού ?

Μήπως αισθανόμαστε ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι χαζοί και εμείς οι έξυπνοι ?

Μήπως τελικά δεν είμαστε καν κλάδος και ο καθένας μας είναι μόνο για την πάρτη του ?

Οι μόνοι απόντες από τις απεργείες είναι οι Λογιστές. Είναι οι ευχαριστημένοι έλληνες με όλα αυτά που γίνονται ?

http://www.zougla.gr...id=396520&cid=4

Δεν έχουμε απλά ενιαία φωνή ,ενιαίο συνδικαλιστικό όργανο,το μόνο όργανο που αυτή τη στιγμή ειναι η ΠΟΦΕΕ ,αλλα και αυτή

δυστυχώς την καπιλευονται κάποιοι και κάποιοι άλλοι νομίζουν οτι θα πους πάρει τους ρόλους που είχαν μέχρι σήμερα και

έτσι ποιός θα βγεί μπροστά να μας οδηγήσει εκεί που πρέπει ,και μην μου πεί κάποιος οτι δεν χρειάζονται μπροστάριδες γιατί

το χειρότερο πράγμα είναι ο όχλος χωρίς κοινή γραμμή .Ο καθένας μόνος του βέβαια συμμετέχει όσο μπορεί ,αλλά δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Δεν έχουμε απλά ενιαία φωνή ,ενιαίο συνδικαλιστικό όργανο,το μόνο όργανο που αυτή τη στιγμή ειναι η ΠΟΦΕΕ ,αλλα και αυτή

δυστυχώς την καπιλευονται κάποιοι και κάποιοι άλλοι νομίζουν οτι θα πους πάρει τους ρόλους που είχαν μέχρι σήμερα και

έτσι ποιός θα βγεί μπροστά να μας οδηγήσει εκεί που πρέπει ,και μην μου πεί κάποιος οτι δεν χρειάζονται μπροστάριδες γιατί

το χειρότερο πράγμα είναι ο όχλος χωρίς κοινή γραμμή .Ο καθένας μόνος του βέβαια συμμετέχει όσο μπορεί ,αλλά δεν αρκεί.

ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ 19/10/2011

ΑΛΛΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση...

οταν για μια δεκαετια, ο καθε στραβος, τυφλος λαμογιας και εγω δεν ξερω τι, δανειζοταν αφειδως χωρις ορια χωρις μυαλο χωρις να καταλαβει που οδηγει ολη αυτη η κατασταση... γιατι δεν εγινε απεργια...? αρεσε το βολεμα?

για ποιο λογο να απεργησουμε - οχι μονο εμεις αλλα και αλλοι κλαδοι - οταν οι ιδιοι οι μισθοι μας προερχονται απο δανεικα (πολλες επιχειρησεις ειχαν βρει παλια το κολπο χορηγησεις μεσω τιμολογιων τελευταιες ημερες για να πληρωνουν μισθοδοσιες, μη μου πειτε οτι δεν ειναι ετσι..)?

για ποιο λογο να απεργησει ο οποιοσδηποτε κλαδος οταν χανονται ολα αυτα που δημιουργησε ενα πολιτικο συστημα το οποιο διελυσε απο τα θεμελια ολο το παραγωγικο ιστο εδω και δεκαετιες..?

τοτε γιατι δεν απεργησαμε και ερχομαστε τωρα και κανουμε διαπιστωσεις επι διαπιστωσεων και λεμε εγω θα κανω εγω θα λαβω μερος κλπ κλπ..?

υπαρχει βιαιη ανατροπη. σωστη διαπιστωση αυτη. το λαθος ειναι ομως - και εδω καλουμαστε να εκφραζομαστε με την ψυχρη λογικη που χαρακτηριζει το κλαδο μας - οτι δεν το περιμεναμε, ενω γνωριζαμε απαντες οτι οι μισθοι αυτοι και ολα αυτα τα προνομια - βηχω και περνω επιδομα π.χ. - δεν ηταν συμβατα με την παραγωγικη δυναμη αυτου του κρατους.

η μαγκια ειναι να αντιδρας ενω συνεβαινε το παραλογο. και να φωναζες μα πως γινεται...?

θα μπορουσα να πω και αλλα. ωστοσο μερικες φορες δεν πρεπει να διατυπωνεις τις αποψεις σου με την ψυχρη λογικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=9384

"Τα υψηλά αυτά ελλείμματα στην δεκαετία του 1980 οδήγησαν σε δραματική αύξηση του χρέους. Το χρέος αυξήθηκε από 26% του ΑΕΠ το 1980 σε 71% το 1990 σε 101,5% το 2000. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων δαπανήθηκε για την αύξηση της μισθοδοσίας στο δημόσιο τομέα δηλαδή προσελήφθησαν περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και δόθηκαν υψηλότεροι μισθοί. "

για ποιο λογο τοτε κανεις δεν απεργουσε... και κλεινω εδω την παρεμβαση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.protagon.....8emata&id=9384

"Τα υψηλά αυτά ελλείμματα στην δεκαετία του 1980 οδήγησαν σε δραματική αύξηση του χρέους. Το χρέος αυξήθηκε από 26% του ΑΕΠ το 1980 σε 71% το 1990 σε 101,5% το 2000. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων δαπανήθηκε για την αύξηση της μισθοδοσίας στο δημόσιο τομέα δηλαδή προσελήφθησαν περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και δόθηκαν υψηλότεροι μισθοί. "

για ποιο λογο τοτε κανεις δεν απεργουσε... και κλεινω εδω την παρεμβαση μου.

Και θα συμπληρώσω, μήπως (μήπως, μήπως) η απεργία όπως και οι πορείες και οι αγανακτισμένοι, λειτουργούν υπέρ του υπάρχοντος συστήματος αφού αφενός δίνουν στο πλήθος μια ευκαιρία να ξεσπάσει και αφετέρου στρέφουν την ίδια τη κοινωνία και τους πολίτες στον κανιβαλισμό και την αλληλοκατηγορία (δε δουλεύει ο Χ , δε μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, δεν υπάρχουν λεωφορεία και κατηγορώ τους απεργούς κτλ). Διαίρει και βασίλευε, λειτουργεί εδώ και καμια 10ρια χιλιάδες χρόνια.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντίδρασης, ίσως πολύ πιο ουσιώδεις. Όμως αν είναι να γίνει κάτι και να έρθει η πραγματική αλλαγή, θα έρθει εκ των έσω και όχι από εμάς. Π.χ μια λευκή απεργία των σωμάτων ασφαλείας που φυλάσσουν το Κοινοβούλιο (γυρνούν πλάτη και πετάνε ασπίδες ας πούμε), θα ρίξει όχι μόνο τη κυβέρνηση αλλά και θα οδηγήσει σε καταστάσεις τύπου Γουδί μέσα σε μια νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.protagon.....8emata&id=9384

"Τα υψηλά αυτά ελλείμματα στην δεκαετία του 1980 οδήγησαν σε δραματική αύξηση του χρέους. Το χρέος αυξήθηκε από 26% του ΑΕΠ το 1980 σε 71% το 1990 σε 101,5% το 2000. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων δαπανήθηκε για την αύξηση της μισθοδοσίας στο δημόσιο τομέα δηλαδή προσελήφθησαν περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και δόθηκαν υψηλότεροι μισθοί. "

για ποιο λογο τοτε κανεις δεν απεργουσε... και κλεινω εδω την παρεμβαση μου.

Δεν είναι όλη η Ελλάδα δημόσιοι υπάλληλοι...:angry:

Ούτε όλοι λαμόγια που δανείστηκαν αφειδώς για να πάρουν 4χ4 και άλλα...

Κάποιοι δεν σταμάτησαν ποτέ τις απεργίες και τις κινητοποιήσεις... Και αν ψάξεις θα βρείς και άλλους...

http://www.omospondiaoikodomon.gr/fotoyliko/apergies/index.html

Τώρα αν θέλεις να αναπτύξουμε κοινωνικοπολιτικά το θεσμό της απεργίας, είναι άλλο θέμα και νομίζω μεγάλη συζήτηση, που δεν ξέρω αν είναι σωστό να γίνει εντός αυτής της κοινότητας.

Ένα δείγμα πάντως είναι αυτό το απόσπασμα από ένα άρθρο του 2003 της εφημερίδας "ΤΟ ΒΗΜΑ".

Οπως εξηγεί μιλώντας στο «Βήμα» ο κ. Δημήτρης Κατσορίδας, επιστημονικός συνεργάτης του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ η απεργιακή δράση μειώνεται σε περιόδους αυξημένης ανεργίας, εξαιτίας του φόβου των εργαζομένων για απόλυση, ενώ εντείνεται σε περιόδους αύξησης της απασχόλησης, διότι τότε τα συνδικάτα διεκδικούν πλέον μισθολογικές αυξήσεις από θέση ισχύος. Επίσης παρατηρείται άνοδος του απεργιακού κύματος όταν μειώνονται οι ρυθμοί ανάπτυξης και οι πραγματικοί μισθοί και όταν αυξάνεται ο πληθωρισμός. Ολα αυτά συνδυάζονται με τα πολιτικοκοινωνικά δεδομένα που επικρατούν στη χώρα μας κάθε φορά, όπως αναδείχθηκε και στη μελέτη για «την εξέλιξη των απεργιών στην Ελλάδα», η οποία παρουσιάστηκε στον τόμο «Εργασία 2002» του Ινστιτούτου Αστικού Περιβάλλοντος και Ανθρώπινου Δυναμικού του Παντείου Πανεπιστημίου (Δ. Κατσορίδας και Γ. Κολλιάς).

http://www.tovima.gr/relatedarticles/article/?aid=148363

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.protagon.....8emata&id=9384

"Τα υψηλά αυτά ελλείμματα στην δεκαετία του 1980 οδήγησαν σε δραματική αύξηση του χρέους. Το χρέος αυξήθηκε από 26% του ΑΕΠ το 1980 σε 71% το 1990 σε 101,5% το 2000. Το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων δαπανήθηκε για την αύξηση της μισθοδοσίας στο δημόσιο τομέα δηλαδή προσελήφθησαν περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι και δόθηκαν υψηλότεροι μισθοί. "

για ποιο λογο τοτε κανεις δεν απεργουσε... και κλεινω εδω την παρεμβαση μου.

κι εγώ που νόμιζα ότι το χρέος οφείλεται στις μίζες, στις στρατιωτικές δαπάνες, στα υποβρύχια που γέρνουν, στα τρένα που σαπίζουν, στη ζημενς, στις off shore, στα σκάνδαλα, στον Κοσκωτά και το κωλόσπιτο της Εκάλης, στα ακριβά δημόσια έργα (δρόμοι που βουλιάζουν κλπ), στους πανάκριβους ολυμπιακούς για τη δόξα της Γιάννας, στις χρηματοδοτήσεις ΜΚΟ, στις υπερτιμολογήσεις των φαρμάκων, στις προμήθειες υλικού των νοσοκομείων, και....και.... και....

πόσο λάθος εντύπωση είχα!!!

Νά 'σαι καλά συνάδελφε που μου άνοιξες τα μάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ που νόμιζα ότι το χρέος οφείλεται στις μίζες, στις στρατιωτικές δαπάνες, στα υποβρύχια που γέρνουν, στα τρένα που σαπίζουν, στη ζημενς, στις off shore, στα σκάνδαλα, στον Κοσκωτά και το κωλόσπιτο της Εκάλης, στα ακριβά δημόσια έργα (δρόμοι που βουλιάζουν κλπ), στους πανάκριβους ολυμπιακούς για τη δόξα της Γιάννας, στις χρηματοδοτήσεις ΜΚΟ, στις υπερτιμολογήσεις των φαρμάκων, στις προμήθειες υλικού των νοσοκομείων, και....και.... και....

πόσο λάθος εντύπωση είχα!!!

Νά 'σαι καλά συνάδελφε που μου άνοιξες τα μάτια

Ναι, περιμέναμε από τον Μίχα, τον μνημονιολάγνο που καυλώνει με νεοφιλελεύθερες απολύσεις και φτιάχνεται με την εργασιακή ζούγκλα. Ακραίος νεοφιλελεύθερος, το alter ego, το ανεστραμμένο είδωλο του Φωτόπουλου της Δ.Ε.Η....

Κυρίως όμως είναι ΑΣΧΕΤΟΣ και αυτό φαίνεται σε κάθε του τοποθέτηση σχετικά με τα δημοσιονομικά. Απλώς αναπαράγει τους μύθους των στρατευμένων δημοσιογράφων.

Ας απαντήσει ο Μίχας: 53,6 δις έσοδα του κράτους, μισθοί 15 και συντάξεις 6,5 δις. Χρειάζονται δάνεια για να πληρωθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

χωρις σχολια

Στο ποσό των 128 εκατ. ευρώ ανέρχονται τα χρέη της ΝΔ, όπως παραδέχτηκε ο γενικός διευθυντής του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης Θανάσης Σκορδάς, μιλώντας στο ραδιοσταθμό Βήμα FM 99,5.

«Είναι ακριβές ότι η ΝΔ έχει ένα μεγάλο χρέος, που αγγίζει τα 128 εκατ. ευρώ. Θα πρέπει όμως να τονιστεί ότι τον τελευταίο χρόνο έχουμε πετύχει μια μεγάλη μείωση στις λειτουργικές μας δαπάνες κατά 46%», είπε, ενώ αναγνώρισε καθυστερήσεις στην καταβολή των αμοιβών των εργαζομένων στο κόμμα.

«Είναι ακριβές ότι έχουμε καθυστερήσει τις πληρωμές του μηνός Σεπτεμβρίου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε κάνει στάση πληρωμών. Η καθυστέρηση κάποιων ημερών στις υποχρεώσεις μας δείχνει ότι υπάρχει μια δυσκολία οικονομική και δεν την κρύβουμε», είπε.

Απαντώντας στον βουλευτή του ΛΑΟΣ Αστέριο Ροντούλη που είχε αναφερθεί στα οικονομικά της ΝΔ, ο κ. Σκορδάς δήλωσε: «Ο μόνος που δεν μπορεί να μιλά για αυτά τα προβλήματα είναι ο κ. Ροντούλης. Θυμίζω ότι ο κ. Ροντούλης καταγγέλθηκε δημόσια σε δημοσιογραφική εκπομπή ότι κρατούσε τα χρήματα των συνεργατών του, λέγοντας ότι τα δίνει για την οικονομική ενίσχυση του ΛΑΟΣ και τα χρήματα αυτά, όπως κατήγγειλαν οι συνεργάτες του, βρέθηκαν σε λογαριασμό του αδελφού του. Θέλει να μας προτείνει και εμάς κάποια τέτοια διέξοδο για να βρούμε χρήματα;».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι τι θα κάνουμε στις 19/10/2011, αλλά τι θα κάνουμε στις 15,16,17,18, ...20,21,22.... κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να δηλώσω ότι δεν με εκφράζει κανένα κόμμα απ αυτά που είναι σήμερα μέσα κι έξω απ την βουλή, με εκφράζουν όμως τα παραπάνω τραγούδια ...

περισσότερο όμως με εκφράζει ο λαός μας όταν δεν πέφτει στην παγίδα να στήνει εμφυλίους (ακόμα και ανά δυό) αλλά όταν προσπαθούμε όλοι για ένα κοινό στόχο smile.gif

εγώ θα κατέβω στους δρόμους στις 19/10/2011 με όλους όσους νομίζουν ότι πρέπει ν αλλάξει κάτι σ αυτό τον τόπο, συναδέλφους ή όχι!!

Καλά το λες, γιατι ορισμενοι με τις μαλ........ες τους νομιζουν οτι κανουν υπερ τους την διαφορα. Εγραψα και χθες, οτι οταν κουμαντο κανει το κατω κεφαλι και οχι το πάνω οταν ειναι κενο, τοτε το ατομο στο οποιο συμβαινει αυτο, νομιζει οτι εκφερει αποψεις Αϊνσταινκης εμβέλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...