Προς το περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνάδερφοι,

Ενδιαφέρομαι να ασκήσω το ελεύθερο επάγγελμα του λογιστή.Η εμπειρία που έχω είναι κυρίως ως λογιστής βοηθός σε εταιρία και λιγότερο σελογιστικό γραφείο, και τελικά κατέληξα ότι δεν υπάρχει προκοπή δουλεύοντας ωςυπάλληλος, και επίσης προτιμώ το αντικείμενο εργασίας σε λογιστικό γραφείο. Θα ήθελατην γνώμη των λογιστών, τις συμβουλές, τις προτάσεις και την εμπειρία που διαθέτουν,για το ξεκίνημα, που ενδιαφέρομαι να κάνω (δυσκολίες, προτάσεις, συμβουλές).Ενημερωτικά αναφέρω ότι είμαι κάτοικος Θεσσαλονίκης και προς το παρόν δεν έχωπελατολόγιο. Θα περιμένω τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παρόμοιο θέμα είχε πολλές απαντήσεις μόλις σήμερα...

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=83707&pid=433227&st=0entry433227

Διάβασε το φόρουμ και θα βρεις ουκ ολίγες σχετικές απαντήσεις στο ερώτημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι και γω σχετικα καινουργιος στο χωρο εχω να σου πω κατι:

1)το ποσο δυσκολο ή ευκολο ειναι το επαγγελμα ειναι υποκειμενικο(αναλογα με τις γνωσεις σου) και αντικειμενικο (αναλογα με το πληθος και τον τυπο των πελατων σου. για παραδειγμα αλλη δουλεια εχει ενας υδραυλικος που κοβει 2 απυ το μηνα και αλλη ενας φουρνος.και οχι τοσο με τον τυπο της δουλειας όσο με τον ογκο.

2)στην αρχη θα ξεκινησεις να κανεις σεφτε με γνωστους,φιλους και γενικοτερα να μην περιμενεις πως επειδη ανοιξες γραφειο θα ειναι ουρα οι πελατες... θέλει πολυ υπομονη δηλαδη γιατι καλως ή κακως ειναι ενα επαγγελμα που διαφημιζεται απο στομα σε στομα και θελει προσπαθεια να πεισεις καποιον να σε εμπιστευτει!

3)πρεπει να κυνηγας τους πελατες συνεχεια να σου δινουν τα λεφτα σου... ευτυχως το χω καταφερει σε ενα βαθμο,γιατι και σε μενα χρωστανε κατι λεφτα αλλα σε σχεση με αλλους συναδελφους που εχω ακουσει νουμερα... ειμαι πολυ καλα!!

4)εχει ενα σχετικο αγχος(αναλογα με το πληθος των πελατων και παλι) με τις καταληκτικες ημερομηνιες για την οποιαδηποτε εργασια,γαιτι όπως ξερεις και εσυ το υπουργειο δινει παντα τελευταια στιγμη παραταση!!

5)χρειαζεται καθημερινη ενημερωση γιατι ολα αλλαζουν μπαμ μπαμ....

και αλλα πολλα!!

σε γενικες γραμμες παντως χρειαζεται υπομονη και γερο στομαχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας προκοπή δεν υπάρχει ούτε ως ελεύθερος επαγγελματίας πλέον. Οι ουρές στις εφορίες για διακοπές εργασιών είναι μεγάλες, το ίδιο και στον ΟΑΕΔ για τις απολύσεις. Τη χρεοκοπία την έχουμε στο τσεπάκι και γενικότερα δεν είναι η καλύτερη εποχή για οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση.

Τώρα συγκεκριμένα το επάγγελμα του λογιστή το έχουν καταντήσει μπουρδέλο (με το συμπάθειο κιόλας). Οι υποχρεώσεις τεράστιες και ο χρόνος ελάχιστος. Οι πελάτες κλείνουν όπως ανέφερα και όσοι μένουν δεν είναι και τόσο συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις (για να το πω ευγενικά) ως προς το λογιστή. Το θέμα δεν είναι μόνο να βρεις πελάτες, αλλά να καταφέρεις να πληρωθείς από αυτούς τέτοιες εποχές. Η συμβουλή μου είναι, όσο απαισιόδοξη και αν ακούγεται, να κάτσεις φρόνημα και να τα αφήσεις αυτά, εκτός αν έχεις αποθέματα οικονομικά που θα σε συντηρήσουν για δύο τουλάχιστον χρόνια ως επαγγελματία.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει μια πιο αισιόδοξη προσέγγιση στο θέμα ευχαρίστως θα τη διάβαζα και εγώ!!! Το έχω ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία απάντηση συνάδελφοι;

ΚΑΤΣΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΟΣΟ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΕΦΤΕΙ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ

ΘΑ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΔΟΞΑ

ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΣ ΠΟΛΥ..............

ΞΕΚΙΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν μπορεσεις να μεινεις μισθωτος στην εταιρια και παραλληλα, με καποιον εμπιστο συνεργατη, να ξεκινησετε μαζι, μπορει να εχει αποτελεσμα σε βαθος χρονου.

Τα πρωινα θα αναλαβει ο συνεργατης τις εξωτερικες εργασιες και τα απογευματα θα ρυθμιζετε τις υπολοιπες υποθεσεις του γραφειου.

Δεν ειναι ακατορθωτο. Χρειαζεται χρονο το απογευμα, καλη οργανωση και αρκετη υπομονη.

Ααα και νε βρεις εναν εμπιστο συνεργατη.

Καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας προκοπή δεν υπάρχει ούτε ως ελεύθερος επαγγελματίας πλέον. Οι ουρές στις εφορίες για διακοπές εργασιών είναι μεγάλες, το ίδιο και στον ΟΑΕΔ για τις απολύσεις. Τη χρεοκοπία την έχουμε στο τσεπάκι και γενικότερα δεν είναι η καλύτερη εποχή για οποιαδήποτε επιχειρηματική κίνηση.

Τώρα συγκεκριμένα το επάγγελμα του λογιστή το έχουν καταντήσει μπουρδέλο (με το συμπάθειο κιόλας). Οι υποχρεώσεις τεράστιες και ο χρόνος ελάχιστος. Οι πελάτες κλείνουν όπως ανέφερα και όσοι μένουν δεν είναι και τόσο συνεπείς στις οικονομικές τους υποχρεώσεις (για να το πω ευγενικά) ως προς το λογιστή. Το θέμα δεν είναι μόνο να βρεις πελάτες, αλλά να καταφέρεις να πληρωθείς από αυτούς τέτοιες εποχές. Η συμβουλή μου είναι, όσο απαισιόδοξη και αν ακούγεται, να κάτσεις φρόνημα και να τα αφήσεις αυτά, εκτός αν έχεις αποθέματα οικονομικά που θα σε συντηρήσουν για δύο τουλάχιστον χρόνια ως επαγγελματία.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει μια πιο αισιόδοξη προσέγγιση στο θέμα ευχαρίστως θα τη διάβαζα και εγώ!!! Το έχω ανάγκη.

Την προηγούμενη βδομάδα έκανα προσλήψεις άνω των 20 σε αριθμό και έναρξη σε 1 ατομική...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...