Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗ


SMY

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΙΤΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα.Εγω έχω κάνει στην Ευρωπαϊκή Πίστη η οποία μου καλύπτει πρόστιμα μέχρι 5000 ευρώ.2 χρόνια την έχω, αλλά δεν μου έχει τύχει ακόμα κάποια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειχα μελετήσει ενα πολύ καλο συμβόλαιο της εταιρείας chartis μου φανηκε εξαιρετικο, και απο καλύψεις και απο οικονομική άποψη, δε το εκανα όμως.

Απο απορίες που είχα και συζήτησα με τον ασφαλιστή, καταλαβα οτι σε περίπτωση που έρθει ο επαγγελματικός κίνδυνος και προκύψει λόγος αποζημίωσης, θα πρέπει πρώτα να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες και μετά να πάρουμε λεφτα. Το βρίσκω λίγο λογικό, καθως η παροχή υπηρεσίας είναι αυλη. Για να είμαστε εντάξει θα πρέπει να έχουμε ιδωτικό συμφωνητικό με τους πέλάτες μας, και να καταγράφουμε κάθε συναλλαγη και συμφωνία η οποία θα υπογράφεται διμερως, για κάθε αιτία, ακόμα και κατα την παραλαβή των τιμολογίων. Πχ να γράφουμε πήρα σημερα απο την τάδε επιχείρηση τα τάδε τιμολόγια, - βεβαιών: ο επιχειρηματίας.

Γνώμη μου είναι πως η ασφάλιση επαγγελματικού κινδύνου είναι λίγο πρώιμη για τη χώρα μας, ειδικά για το επάγγελμα του λογιστή. Μόνο οι ασφαλιστές ασφαλίζονται "με ασφάλεια" εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ καλή εταιρία την οποία τη δουλεύω και ο ίδιος είναι ο Νέος Ποσειδών. Έχει προσιτά ασφάλιστρα και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Όποιος θέλει πληροφορίες ας μου γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ καλή εταιρία την οποία τη δουλεύω και ο ίδιος είναι ο Νέος Ποσειδών. Έχει προσιτά ασφάλιστρα και πολύ καλή εξυπηρέτηση. Όποιος θέλει πληροφορίες ας μου γράψει.

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕΣ ΕΝΑ MAIL ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΤΗΣ CHARTIS ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΚΑΠΩΣ ΑΟΡΙΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απλά να επιστήσω την προσοχή σας

1) στα όρια των απαλλαγών για εσάς και τους υπαλλήλους σας

2) στα ποσά κάλυψης ανά πρόστιμο και συνολικά ανά έτος για εσάς και τους υπαλλήλους σας

3) από πότε ισχύει η ασφάλιση και εάν την διακόψετε και πάτε σε άλλη εταιρία εάν θα συνεχίσει να ισχύει για το διάστημα που ήσασταν ασφαλισμένοι

4) εάν θα πρέπει να «προ-δηλώσετε» ότι ενδεχόμενος να έχει συμβεί πράξη ώστε να πρέπει να την καλύψει η ασφαλιστική (πχ Η παρεχόμενη κάλυψη ισχύει για ζημιές, που θα συμβούν και αναγγελθούν εντός της περιόδου ασφάλισης.......ή το καλύτερο που είδα πριν λίγο…… δεν καλύπτονται πρόστιμα και προσαυξήσεις…..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.

. Για να είμαστε εντάξει θα πρέπει να έχουμε ιδωτικό συμφωνητικό με τους πέλάτες μας, και να καταγράφουμε κάθε συναλλαγη και συμφωνία η οποία θα υπογράφεται διμερως, για κάθε αιτία, ακόμα και κατα την παραλαβή των τιμολογίων. Πχ να γράφουμε πήρα σημερα απο την τάδε επιχείρηση τα τάδε τιμολόγια, - βεβαιών: ο επιχειρηματίας.

Γνώμη μου είναι πως η ασφάλιση επαγγελματικού κινδύνου είναι λίγο πρώιμη για τη χώρα μας, ειδικά για το επάγγελμα του λογιστή.

Υπερβολικά είναι όσα γράφεις παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΑΣΤΙΚΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ? ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΙΤΗ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ?

ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή δεν μπορώ να ζω με αγωνία μην συμβεί κάποια "στραβή" κι επειδή είναι υποχρεωτικό από τον νόμο

(Ν3693/25-08-2008,ΦΕΚ 174, άρθρο 29 σε εναρμόνιση με την κοινοτική οδηγία 2006/43/ΕΚ) ασφαλίστηκα στο γραφείο NINOS&ASSOCIATES INSURANCE BROKERS που μου σύστησαν για τις άριστες υπηρεσίες που παρέχει ειδικά στην δική μας αστική ευθύνη μέσω των LLOYD'S. Μου πρότειναν κι άλλες εταιρίες αλλά προτίμησα τους LLOYD'S γιατί το συμβόλαιο δίνει ουσιαστική κάλυψη. Το τηλ. του γραφείου είναι 210 6720230 και μίλησα με την κ.Κοντογιάννη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή δεν μπορώ να ζω με αγωνία μην συμβεί κάποια "στραβή" κι επειδή είναι υποχρεωτικό από τον νόμο

(Ν3693/25-08-2008,ΦΕΚ 174, άρθρο 29 σε εναρμόνιση με την κοινοτική οδηγία 2006/43/ΕΚ) ασφαλίστηκα στο γραφείο NINOS&ASSOCIATES INSURANCE BROKERS που μου σύστησαν για τις άριστες υπηρεσίες που παρέχει ειδικά στην δική μας αστική ευθύνη μέσω των LLOYD'S. Μου πρότειναν κι άλλες εταιρίες αλλά προτίμησα τους LLOYD'S γιατί το συμβόλαιο δίνει ουσιαστική κάλυψη. Το τηλ. του γραφείου είναι 210 6720230 και μίλησα με την κ.Κοντογιάννη.

Άμα θες να κάνεις διαφήμιση, χρησιμοποίησε άλλους τρόπους και όχι τη παραπλάνηση.....

Μερικοί δεν την εκτιμάνε καθόλου....

Υποχρεωτική είναι για τους νόμιμους ελεγκτές, όχι για τους λογιστές......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Στο κομμάτι που αφορά τη chartis η αποζημίωση διεκπεραιώνεται με ιδιαίτερα απλό τρόπο. Βοηθαει ότι είναι η μόνη ίσως εταιρία που διαχειρίζεται τοπικά τις ζημιές επαγγελματικής ευθύνης με δικούς της ανθρώπους και δε τις δίνει έξω ή στο Λονδίνο για έγκριση.

www.chartisinsurance.gr/pi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει κανένας συνάδελφος που να έκανε πρόσφατα κάποιο σοβαρό ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης σκεπτόμενος τις ευθύνες που μπορεί να προκύψουν με τον 4174? Θα με βοηθούσε κάποια πρόταση στην επιλογή αποφάσεων.Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο σύλλογός μας μετά από το καλοκαίρι που ψηφίστηκε το ρημάδι, το ψάχνει καιρό και μας έστειλε καλές προσφορές από 3 ασφαλιστικές.

Οι τιμές από ότι μου είπε ο ασφαλιστής από 500 ευρώ ετησίως λόγω συλλόγου έπεσαν στα 200 ευρώ .Έχει κάλυψη εώς 60000 ευρώ το χρόνο και λάθη πάνω από 300 ευρώ έκαστο.

'Είναι καλό να ψάξετε το θέμα όχι ατομικά αλλά ο σύλλογός σας.Είναι φυσιολογικό να πετύχει καλύτερη τιμή .

Δεν έχω κάνει ακόμα και δεν ξέρω με ακρίβεια, αν θες στείλε μου πμ για να σου πω παραπάνω πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπου την επόμενη εβδομάδα υπογράφουμε στο σύλλογο (Χανίων) ομαδικό ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάντως μίλησα με μεγάλη εταιρεία πρόσφατα και μου είπαν ότι για να με αποζημιώσουν θα πρέπει να με καταγγείλει ο πελάτης, να μου ζητάει τα συγκεκριμένα χρήματα για να τον αποζημιώσουν αυτοί. Αμα είναι να ενημερώσω τον πελάτη ότι έκανα πατάτα βράστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άλλη λύση Κωνσταντίνα είναι να τα πληρώσεις. 

(ή να καταφέρουμε να ρίξουμε το νόμο των προστίμων  ;) )

Επίσης δεν χρειάζεται καταγγελία με δικαστήρια όπως νομίζεις. Απαραίτητη όμως η γνώση του πελάτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περίπου την επόμενη εβδομάδα υπογράφουμε στο σύλλογο (Χανίων) ομαδικό ασφαλιστήριο αστικής ευθύνης. 

θα μπορούσατε να μου πείτε εταιρεία? έστω κια με p,m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα μπορούσατε να μου πείτε εταιρεία? έστω κια με p,m.

 

Γιώργο, δεν έχει νόημα.

Από το ψάξιμο που κάναμε σε 6-7 εταιρείες δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε ατομικό ή συλλογικό επίπεδο. 

 

Σε εμάς βέβαια στο κόστος υπάρχουν διαφορές λόγω της ομαδικότητας  (λόγω του Συλλόγου).

Σε ένα άτομο έχει μεγάλη διαφορά. 

Επίσης προχωρήσαμε και σε αρκετές αλλαγές του συμβολαίου, δύναμη που μας δίνει πάλι ο σύλλογος κάτι που πάλι δεν μπορείς να το έχεις ως μεμονωμένο άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την μια αγωνιζομαστε να καταργηθουν τα προστιμα και απο την αλλη  τρεχουμε σε αφαλιστικες για καλυψη.? Πως ομως ειναι λογικο να σε καλυψει για ενα προστιμο πχ 10550 αν εσυ ασφαλιζεσαι με 300 ευρω τον χρονο? Μηπως πρεπει να διαβασετε τα ψιλα γραμματα καλα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την μια αγωνιζομαστε να καταργηθουν τα προστιμα και απο την αλλη  τρεχουμε σε αφαλιστικες για καλυψη.? Πως ομως ειναι λογικο να σε καλυψει για ενα προστιμο πχ 10550 αν εσυ ασφαλιζεσαι με 300 ευρω τον χρονο? Μηπως πρεπει να διαβασετε τα ψιλα γραμματα καλα? 

 

Μαρία ,

την ασφάλεια την έχουν κάνει από ότι ξέρω πολλοί συνάδερφοι χρόνια τώρα.Μιλούσα τις προάλλες με έναν συνάδερφο ο οποίος έχει ήδη αποζημιωθεί για λάθος πριν από 1 χρόνο.

Δεν είναι κάτι καινούργιο.Είναι κάτι που ειδικά ένα λογιστήριο με προσωπικό πρέπει να έχει.Καλό είναι να υπάρχει άσχετα με τον νέο νόμο.

Τώρα που κατάφεραν συλλόγοι καλύτερη τιμή ένας λόγος παραπάνω να ασφαλιστούμε .

Ο 4174 θορύβησε πιο πολύ τους λογιστές για την αναγκαιότητα τέτοιων ειδών υπηρεσιών από ασφαλιστικές υπηρεσίες...

Ο αγώνας για την επιβεβλημένη κατάργησή του νόμου αίσχους είναι κάτι διαφορετικό  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την μια αγωνιζομαστε να καταργηθουν τα προστιμα και απο την αλλη  τρεχουμε σε αφαλιστικες για καλυψη.? Πως ομως ειναι λογικο να σε καλυψει για ενα προστιμο πχ 10550 αν εσυ ασφαλιζεσαι με 300 ευρω τον χρονο? Μηπως πρεπει να διαβασετε τα ψιλα γραμματα καλα? 

Σωστά, η λύση είναι να καταργηθεί το ΕΚΤΡΩΜΑ 4174/2013 και όχι να μπαίνουμε σε επιπλέον έξοδα εμείς γιατί αυτοί δεν έχουν αίσθηση του τόπου, του χρόνου και τις πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γνωριζω οτι την ασφαλεια αστικης ευθυνης την εχουν κανει ηδη απο χρονια αρκετοι λογιστες . Ξερετε ομως σε περιπτωση που ζητησαν να αποζημιωθουν τι πηραν? Γνωστος μου συναδελφος ειναι στα δικαστηρια γιατι τελικως δεν αποζημιωθηκε. Ομως αν αυτην την ωρα αυξηθει το ενδιαφερον μας για ασφαλεια νομιζετε οτι θα αφησουν οι ασφαλιστικες να καταργηθουν τα προστιμα? Οι ασφαλιστικες προσδοκουν τωρα οφελος απο τον πανικο και τον τρομο που σκορπιστηκε με τον 4174. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γνωριζω οτι την ασφαλεια αστικης ευθυνης την εχουν κανει ηδη απο χρονια αρκετοι λογιστες . Ξερετε ομως σε περιπτωση που ζητησαν να αποζημιωθουν τι πηραν? Γνωστος μου συναδελφος ειναι στα δικαστηρια γιατι τελικως δεν αποζημιωθηκε. Ομως αν αυτην την ωρα αυξηθει το ενδιαφερον μας για ασφαλεια νομιζετε οτι θα αφησουν οι ασφαλιστικες να καταργηθουν τα προστιμα? Οι ασφαλιστικες προσδοκουν τωρα οφελος απο τον πανικο και τον τρομο που σκορπιστηκε με τον 4174. 

 

Έχεις δίκιο mariacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιώργο, δεν έχει νόημα.

Από το ψάξιμο που κάναμε σε 6-7 εταιρείες δεν έχουν μεγάλες διαφορές σε ατομικό ή συλλογικό επίπεδο. 

 

Σε εμάς βέβαια στο κόστος υπάρχουν διαφορές λόγω της ομαδικότητας  (λόγω του Συλλόγου).

Σε ένα άτομο έχει μεγάλη διαφορά. 

Επίσης προχωρήσαμε και σε αρκετές αλλαγές του συμβολαίου, δύναμη που μας δίνει πάλι ο σύλλογος κάτι που πάλι δεν μπορείς να το έχεις ως μεμονωμένο άτομο.

 

Κώστα, πως γίνεται να γραφτούμε και εμείς στο σύλλογο σας;

 

Τουλάχιστον η διαφορά από τα ασφαλιστήρια να πάει  σε ένα σύλλογο που δουλεύει και πραγματικά εκτιμώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΟΜΒΟΥ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΤΙΜΗ.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΗΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΖΙΡΟ Ή ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΡΟΥΜΕ.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΙΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟΥΝ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΑΣ.

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΝ ΓΙΑ ΑΠΑΛΛΑΓΗ 500 ΕΥΡΩ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΗΛΕΙ ΕΞΩΔΙΚΟ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ Η ΠΑΡΑΛΕΙΨΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...