Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αδυναμία πληρωμής δόσης ΤΕΜΠΜΕ-... κατάσχεση περιουσίας ?


madlen

Ερώτηση

Επιχείρηση αδυνατεί να πληρώσει την δόση του περιβόητου τεμπμε. Η τράπεζα ενημέρωσε τον πελάτη της οτι θα προβεί σε καταγγελία της σύμβασης και για το χρέος θα ενημερωθεί το Δημόσιο ταμείο. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? καταγγέλεται μόνο η ληξιπρόθεσμη δόση ή όλο το ποσό του δανείου? (έχει άλλη μία δόση που λήγει το 2012).

Το δημόσιο ταμείο θα προβεί άμεσα σε κατάσχεση μέχρι του ποσού της οφειλής ή υπάρχει δυνατότητα ρυθμίσεως?

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν μπορείτε!

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Επιχείρηση αδυνατεί να πληρώσει την δόση του περιβόητου τεμπμε. Η τράπεζα ενημέρωσε τον πελάτη της οτι θα προβεί σε καταγγελία της σύμβασης και για το χρέος θα ενημερωθεί το Δημόσιο ταμείο. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? καταγγέλεται μόνο η ληξιπρόθεσμη δόση ή όλο το ποσό του δανείου? (έχει άλλη μία δόση που λήγει το 2012).

Το δημόσιο ταμείο θα προβεί άμεσα σε κατάσχεση μέχρι του ποσού της οφειλής ή υπάρχει δυνατότητα ρυθμίσεως?

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν μπορείτε!

Ευχαριστώ.

Εφοσόν γίνει καταγγελία από την τράπεζα γίνεται απαιτητό όλο το ποσό. Συνήθως πάντως δεν προχωράνε σε καταγγελία. Σε δικό μου πελάτη δόση που έληξε το φεβρουάριο 11 την ρυθμίσαν των Σεπτεμβρίο σε δέκα χρόνια. Θέλουν όμως προσημείωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσόν γίνει καταγγελία από την τράπεζα γίνεται απαιτητό όλο το ποσό. Συνήθως πάντως δεν προχωράνε σε καταγγελία. Σε δικό μου πελάτη δόση που έληξε το φεβρουάριο 11 την ρυθμίσαν των Σεπτεμβρίο σε δέκα χρόνια. Θέλουν όμως προσημείωση

Τι ακριβώς εννοείς όταν αναφέρεσαι σε ρύθμιση? η τράπεζα προσημείωσε ένα ακίνητο και άλλαξε τους όρους του δανείου σε δόσεις διάρκειας 10 ετών?

(σε άλλες περιπτώσεις έχω δει να γίνονται αλλαγές όρων με προσημείωση όπως αναφέρεις. )

εάν ναι, τότε η τράπεζα του πελάτη μου γιατί δεν του λέει οτι υπάρχει αυτή η δυνατότητα? (ψυχολογικό πόλεμο για να πάρει όλα τα λεφτά μπραφ!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εφοσόν γίνει καταγγελία από την τράπεζα γίνεται απαιτητό όλο το ποσό. Συνήθως πάντως δεν προχωράνε σε καταγγελία. Σε δικό μου πελάτη δόση που έληξε το φεβρουάριο 11 την ρυθμίσαν των Σεπτεμβρίο σε δέκα χρόνια. Θέλουν όμως προσημείωση

Μπορείς να μας πληροφορήσεις εάν η τράπεζα πραγματοποίησε την ρύθμιση σε 10 έτη, με πρόταση δική της ή της επιχείρησης, στα πλαίσια συμβιβασμού ή μήπως στηρίχθηκε στην απόφαση αυτή Αριθμ. οικ. 2/64312/0025/12.9.2011;

Σε δική μου περίπτωση ΑΕ, η τράπεζα σφυρίζει αδιάφορα προς το παρόν και "περιμένει ενημέρωση". Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να μας πληροφορήσεις εάν η τράπεζα πραγματοποίησε την ρύθμιση σε 10 έτη, με πρόταση δική της ή της επιχείρησης, στα πλαίσια συμβιβασμού ή μήπως στηρίχθηκε στην απόφαση αυτή Αριθμ. οικ. 2/64312/0025/12.9.2011;

Σε δική μου περίπτωση ΑΕ, η τράπεζα σφυρίζει αδιάφορα προς το παρόν και "περιμένει ενημέρωση". Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Την απόφαση που μου λες δεν την ξέρω, αρχικά την πρόταση την είχα κάνει εγώ το Μάρτιο αλλά απορίφθηκε, κατόπιν τον Σεπτέμβριο πραγματοποιήθηκε η ρύθμιση , αφού προσημειώθηκε ακίνητο, με πρόταση της τράπεζας. Η ρύθμιση είναι δεκαετής , τα πρώτα δύο χρόνια μόνο τόκους κάθε 30-6 και 31-12 και τα υπόλοιπα οκτώ κεφαλαιο + τόκοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την απόφαση που μου λες δεν την ξέρω, αρχικά την πρόταση την είχα κάνει εγώ το Μάρτιο αλλά απορίφθηκε, κατόπιν τον Σεπτέμβριο πραγματοποιήθηκε η ρύθμιση , αφού προσημειώθηκε ακίνητο, με πρόταση της τράπεζας. Η ρύθμιση είναι δεκαετής , τα πρώτα δύο χρόνια μόνο τόκους κάθε 30-6 και 31-12 και τα υπόλοιπα οκτώ κεφαλαιο + τόκοι

Προφανως προκειται για εντελως διαφορετικο προϊον της τραπεζας με διαφορετικες εξασφαλισεις. Δεν πρεπει να εχει εξασφαλιση την εγγυηση του ΤΕΜΠΜΕ. σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την απόφαση που μου λες δεν την ξέρω, αρχικά την πρόταση την είχα κάνει εγώ το Μάρτιο αλλά απορίφθηκε, κατόπιν τον Σεπτέμβριο πραγματοποιήθηκε η ρύθμιση , αφού προσημειώθηκε ακίνητο, με πρόταση της τράπεζας. Η ρύθμιση είναι δεκαετής , τα πρώτα δύο χρόνια μόνο τόκους κάθε 30-6 και 31-12 και τα υπόλοιπα οκτώ κεφαλαιο + τόκοι

Υπάρχει ήδη προσημείωση για δάνειο της Πειραιώς επί του ακινήτου της εταιρείας, ίσως και 2η προσημείωση της ίδιας τράπεζας (δεν γνωρίζω τι έχουν συμφωνήσει, κρύβουν τέτοια πράγματα στον.... ξέρετε που-απλά τώρα αρχίζουν και ζητούν βοήθεια ενώ μέχρι πρότινος το έπαιζαν οικονομολόγοι και λογιστές μόνοι τους) . Δεν γνωρίζω εάν δεχθεί η Εθνική 3η προσημείωση επί του ακινήτου. Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα προσφατα καταγγελθηκε δανειο του ΤΕΜΠΜΕ από τραπεζα σε πελατη μου. Η διαδικασια απο οσο εμαθα ειναι η εξης: το 20% του υπολοιπου του δανειου πρεπει να το αποπληρωσει ο δανειοληπτης στην τραπεζα γιατι το ΤΕΜΠΜΕ εγγυαται για το 80%. Αν δεν αποπληρωσει το 20% εχει ιστοριες με την τραπεζα. Οσο αναφορα το ΤΕΜΠΜΕ πληρωνει στην τραπεζα το υπολοιπο 80% και στελνει το ποσό στην αρμοδια ΔΟΥ. Μετα απο επισκεψη στο ΤΕΜΠΜΕ ειχα την εξης απαντηση: (Η καταγγελια του δανειου απο την τραπεζα εγινε τον Αυγουστο). "Σε εμας θα ερθει τον Δεκεμβριο για να κανουμε την διαδικασια αποπληρωμης προς την τραπεζα (Σημειωση: μεχρι τότε η τραπεζα χρεωνει με τοκους τον δανειοληπτη), μετα θα στειλουμε τα χαρτια στην ΔΟΥ για να βεβαιωθει το ποσο επειδη ομως δεν υπαρχει σχετικη εγκυκλιος(?) η ΔΟΥ θα μας τα γυρισει πισω". Αυτη ηταν η προφορικη απαντηση του ΤΕΜΠΜΕ. Παντως το σιγουρο ειναι οτι το 20% θα πρεπει να πληρωθει απο τον δανειοληπτη στην τραπεζα για να μην υπαρχει θεμα και με την τραπεζα.

Ειναι στην καλη θεληση της τραπεζας να κανει ρυθμιση γιατι απο την στιγμη που γνωριζει οτι θα παρει το 80% απο το κρατος για ποιο λογο να προβει σε ρυθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δανειολήπτης

Σε περίπτωση αδυναμίας πληρωμής δόσης δανείου με εγγύηση από το ΤΕΜΠΜΕ, υπάρχει περίπτωση να κάνει απαιτητά η τράπεζα το σύνολο των δανείων από τον πελάτη της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση αδυναμίας πληρωμής δόσης δανείου με εγγύηση από το ΤΕΜΠΜΕ, υπάρχει περίπτωση να κάνει απαιτητά η τράπεζα το σύνολο των δανείων από τον πελάτη της?

Νομίζω ότι έχει να κάνει με τη σχέση που έχετε με την τράπεζα,

καθώς και το πόσο μεγάλα είναι τα ανοίγματά σας σε αυτήν.

Σε εμάς (με την alpha) λόγω αδυναμίας έγινε απαιτητό όλο το υπόλοιπο του ΤΕΜΠΜΕ (περίπου 70000,00€).

Αμέσως, σταμάτησαν την προεξόφληση επιταγών πελατών μας στο πλαφόν,

και δεν δέχθηκαν ούτε την πρότασή μας να κρατούν όλο το προιόν την προεξόφλησης

για την αποπληρωμή του δανείου.

Να σημειώσω ότι δεν έχουμε άλλα δάνεια (ούτε σε αυτήν ούτε σε άλλη τράπεζα)

ούτε μπλοκ επιταγών (νοοτροπία του ιδιοκτήτη - είναι αντίθετος στο να εκδίδει επιταγές)

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΒΑΣΙΛΗΣ

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΛΕΙΞΕ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ! ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ...ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ EURO(ΚΛΕΦΤΟ)ΒΑΝΚ...ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΤΟΝ ΑΡΘΡΟ 99 Η ΣΤΟ 44 ΕΙΝΑΙ Ο,ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!!!!!Σε παρόμοια περίπτωση ανηκει κ δικό μας πελάτης.Δεν μπορεί να πληρώσει την τελευταία δόση του ΤΕΜΜΠΕ (17.000€) , τους βαζει ανα διαστήματα οτι μπορεί (έχει περιθώριο να εξοφλήση την τελευταία δόση σε ένα 6 μηνο).Τι γίνεται αν όμως δεν μπορεσει να την αποπληρώσει?Γνωρίζει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

 

 

ΕΧΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΤΕΜΠΜΕ ΜΕ ΠΟΣΟ 12000ΕΥΡΩ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΦΛΗΣΩ.

Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΑΠΕΙΛΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ....ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ???ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ???ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 1% ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ Η' ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΔΛΔ 5%+1%???

ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΝΑ ΠΟΣΟ 2500ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΔΕΧΟΝΤΕ!!!

ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ Η΄ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΘΕΣΗ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπάρχει δυνατότητα αποπληρωμής με ρύθμιση του υπολοίπου

 

http://www.tempme.gr/PublicPages/NewsAnnouncement1.aspx?ID=15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσοι δεν προεβησαν σε ρυθμιση του ληξιπροθεσμου δανειου αρχισαν να σκανε βεβαιωμενες οφειλες στην εφορια για καταπτωση εγγυησεων

ηδη εχω 3 πελατες το τελευταιο διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...