Jump to content
  • 0

υποχρεωτικη υπογραφη της περιοδικης φ.πα. απο λογιστη


Question

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Αρθρο 38 N 2873/2000. Ρυθμίσεις θεμάτων λογιστών - φοροτεχνικών



2.Οι επιτηδευματίες, καθώς και οι κοινοπραξίες ή κοινωνίες επιτηδευματιών, κατά τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, οι οποίοι: α) τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ή β) τηρούν βιβλία δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. και κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα: αα) πάνω από εκατό χιλιάδες (100.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για εμπορική ή μικτή επιχείρηση, ββ) πάνω από πενήντα χιλιάδες (50.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για επιτηδευματία που ασκεί εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, υποβάλλουν τις κάθε είδους δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και φόρου προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.), αρχικές, συμπληρωματικές, τροποποιητικές, περιοδικές και εκκαθαριστικές, αφού προηγουμένως έχουν υπογραφεί και από λογιστή φοροτεχνικό, κάτοχο της σχετικής άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. -

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 38 N 2873/2000. Ρυθμίσεις θεμάτων λογιστών - φοροτεχνικών



2.Οι επιτηδευματίες, καθώς και οι κοινοπραξίες ή κοινωνίες επιτηδευματιών, κατά τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, οι οποίοι: α) τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ή β) τηρούν βιβλία δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. και κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα: αα) πάνω από εκατό χιλιάδες (100.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για εμπορική ή μικτή επιχείρηση, ββ) πάνω από πενήντα χιλιάδες (50.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για επιτηδευματία που ασκεί εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, υποβάλλουν τις κάθε είδους δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και φόρου προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.), αρχικές, συμπληρωματικές, τροποποιητικές, περιοδικές και εκκαθαριστικές, αφού προηγουμένως έχουν υπογραφεί και από λογιστή φοροτεχνικό, κάτοχο της σχετικής άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. -

σε ευχαριστω

ρωταω γιατι εσταλει περιοδικη φπα μεσω ιντερνετ ,για επιχειρηση που ειχε πραγματοποιηση την προηγουμενη διαχειριστικη περιοδο ακαθαριστα εσοδα 120.000 ευρω

χωρις υποφραφη λογιστη και την δεχτηκε το συστημα.σεβν επρεπε να βγαλει μηνυμα?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρθρο 38 N 2873/2000. Ρυθμίσεις θεμάτων λογιστών - φοροτεχνικών



2.Οι επιτηδευματίες, καθώς και οι κοινοπραξίες ή κοινωνίες επιτηδευματιών, κατά τις διατάξεις των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, οι οποίοι: α) τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. ή β) τηρούν βιβλία δεύτερης κατηγορίας του Κ.Β.Σ. και κατά την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο έχουν πραγματοποιήσει ακαθάριστα έσοδα: αα) πάνω από εκατό χιλιάδες (100.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για εμπορική ή μικτή επιχείρηση, ββ) πάνω από πενήντα χιλιάδες (50.000,00) ευρώ, αν πρόκειται για επιτηδευματία που ασκεί εμπορική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, υποβάλλουν τις κάθε είδους δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος και φόρου προστιθέμενης αξίας (Φ.Π.Α.), αρχικές, συμπληρωματικές, τροποποιητικές, περιοδικές και εκκαθαριστικές, αφού προηγουμένως έχουν υπογραφεί και από λογιστή φοροτεχνικό, κάτοχο της σχετικής άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. -

ΝΟΜΟΣ 3453/06

Ρυθμίσεις στο φορολογικό καθεστώς των Συνδεδεμένων Εταιρειών και άλλες διατάξεις.

άρθρο 5

Τροποποίηση των διατάξεων σχετικά με τις υποχρεώσεις των υποκειμένων σε Φ.Π.Α. που είναι εγκατεστημένοι σε άλλο κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης

2. Στο άρθρο 38 του Ν. 2873/2000 (ΦΕΚ 285 Α΄) προ­στίθεται νέα παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1ης Ιανουαρίου 2006 παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού για το φόρο προστιθέ­μενης αξίας.»

3. Οι διατάξεις της παραγράφου 1 ισχύουν από 1ης Ιανουαρίου 2006.

Link to post
Share on other sites
  • 0

σε ευχαριστω

ρωταω γιατι εσταλει περιοδικη φπα μεσω ιντερνετ ,για επιχειρηση που ειχε πραγματοποιηση την προηγουμενη διαχειριστικη περιοδο ακαθαριστα εσοδα 120.000 ευρω

χωρις υποφραφη λογιστη και την δεχτηκε το συστημα.σεβν επρεπε να βγαλει μηνυμα?

Δεν ισχυει το όριο στις δηλώσεις ΦΠΑ, υπάρχει κατάργηση της υπογραφής λογιστη στη δήλωση ΦΠΑ , περιοδική και εκκαθαριστικη , απο το 2006 για όλες τις μορφές εταιρειών και ανεξαρτητου τζίρου , δηλαδή ΑΕ ΕΠΕ κτλ Το συγκεκριμένο δεν θίγεται απο την πολ 1008/2011 καθώς αναπροσαρμοζει μόνο τα όρια για υπογραφη λογιστη στη ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

παράγραφο 2, του άρθρου 5, του Ν. 3453/2006

2. Στο άρθρο 38 του ν. 2873/2000 (ΦΕΚ 285 Α') προ¬στίθεται νέα παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1ης Ιανουαρίου 2006 παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού για το φόρο προστιθέ¬μενης αξίας.»

3. Οι διατάξεις της παραγράφου 1 ισχύουν από 1ης Ιανουαρίου 2006.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν ισχυει το όριο στις δηλώσεις ΦΠΑ, υπάρχει κατάργηση της υπογραφής λογιστη στη δήλωση ΦΠΑ , περιοδική και εκκαθαριστικη , απο το 2006 για όλες τις μορφές εταιρειών και ανεξαρτητου τζίρου , δηλαδή ΑΕ ΕΠΕ κτλ Το συγκεκριμένο δεν θίγεται απο την πολ 1008/2011 καθώς αναπροσαρμοζει μόνο τα όρια για υπογραφη λογιστη στη ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.

παράγραφο 2, του άρθρου 5, του Ν. 3453/2006

2. Στο άρθρο 38 του ν. 2873/2000 (ΦΕΚ 285 Α') προ¬στίθεται νέα παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1ης Ιανουαρίου 2006 παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού για το φόρο προστιθέ¬μενης αξίας.»

3. Οι διατάξεις της παραγράφου 1 ισχύουν από 1ης Ιανουαρίου 2006.

ευχαριστω,το συγκεκριμενο θεμα εχει μπερδεψει παρα πολλους μεχρι τωρα.

πρεπει να εχεις δικιο η υποχρεωση λογιστη για τους παραπανω τζιρους αφορα την φορολογια

εισοδηματος και οχι το φπα.

Link to post
Share on other sites
  • 0

γιατι με τους δικους μας κωδικους?

εγω τα στελνω με τους κωδικους τους ,υπαρχει προβλημα?

οριο για υπογραφη απο λογιστη υπαρχει μονο στην φορολογια εισοδηματος ετσι δεν ειναι?(ισχυει τα 120.000 τζιρος?) ακομα?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχει και άλλος νόμος (δεν ενθυμούμε τώρα) που αναφέρει ότι για να αναγνωριστεί η δαπάνη του λογιστή πρέπει να έχει υπογράψη όλες τις δηλώσεις.

Link to post
Share on other sites
  • 0
2 ώρες πριν, INTER said:

Υπάρχει και άλλος νόμος (δεν ενθυμούμε τώρα) που αναφέρει ότι για να αναγνωριστεί η δαπάνη του λογιστή πρέπει να έχει υπογράψη όλες τις δηλώσεις.

Σωστος...  γιαυτο λοιπον και οι λογιστες δεν κοβουν ουτε καν τιμολογιο και ολα καλα

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...