Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
xoroxronos

κατάργησης του κατώτατου μισθού της ΕΓΣΣΕ

Question

Έχει ήδη ψηφιστεί η κατάργηση του κατώτατου μισθού

Αναρτήθηκε από τον/την ellinikioikonomia 4 Οκτωβρίου , 2011 Γράψτε ένα σχόλιο Filed Under συλλογική σύμβαση εργασίας, Αλέξης Μητρόπουλος, κατάργηση κατώτατου μισθού Η απόκλιση από τον κατώτατο μισθό της Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας αποτελεί νόμο του κράτους από το 2011. Στο Τύπο γράφτηκε ότι η τρόικα αξιώνει να καταργηθεί ο κατώτατος μισθός των 751,39 ευρώ το μήνα (μικτά) της ΕΓΣΣΕ.

Ο εργατολόγος και πρόεδρος της Ένωσης για την Υπεράσπιση της Εργασίας και του Κοινωνικού Κράτους, Αλέξης Μητρόπουλος αναφέρει ότι «η ‘’θεσμική’’ αλήθεια είναι εντελώς διαφορετική».

Σύμφωνα με τον κ. Μητρόπουλο η υποχρέωση κατάργησης του κατώτατου μισθού της ΕΓΣΣΕ, καθώς και της απαγόρευσης επέκτασης των κλαδικών συμβάσεων, έχει ψηφιστεί με το ν. 3845/2010 (ΦΕΚ Α 65/6-5-2010). Συγκεκριμένα στην παρ. 7 του άρθρου 2 του νόμου αυτού ορίζεται ότι: «7.Οι όροι των ομοιοεπαγγελματικών και επιχειρησιακών συμβάσεων εργασίας μπορούν να αποκλίνουν έναντι των αντιστοίχων όρων κλαδικών συμβάσεων εργασίας, καθώς και των εθνικών γενικών συλλογικών συμβάσεων εργασίας. Και οι όροι των κλαδικών συμβάσεων εργασίας μπορούν να αποκλίνουν έναντι των αντιστοίχων όρων εθνικών γενικών συλλογικών συμβάσεων εργασίας (…). Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης μπορεί να ρυθμίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.». Στον ίδιο νόμο μάλιστα θεσμοθετήθηκε και η πρώτη ρητή κατάργηση του κατώτατου μισθού της ΕΓΣΣΕ, αφού για ανέργους ηλικίας μέχρι 24 ετών δόθηκε η δυνατότητα να απασχολούνται με μισθό ίσο με το 80% του κατώτατου (άρθρο 2 παρ. 6).

Η δεύτερη εφαρμογή της κατάργησης του κατώτατου μισθού έγινε με τον «ασφαλιστικό» νόμο «Λοβέρδου-Κουτρουμάνη» (ν. 3863/2010-ΦΕΚ Α 115/15-7-2010), όπου στο άρθρο 74 παρ. 8 ορίζεται ότι: «…Οι εργοδότες που προσλαμβάνουν νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας ηλικίας κάτω των 25 ετών, θα τους αμείβουν με το 84% του κατώτατου βασικού μισθού ή ημερομισθίου, όπως αυτό ορίζεται κάθε φορά από την ΕΓΣΣΕ, αυτοδικαίως εντάσσονται σε πρόγραμμα του ΟΑΕΔ…». Με την παρ. 9 εξάλλου του ίδιου άρθρου του ως άνω νόμου ορίστηκε η αμοιβή των μαθητευομένων νέων από 15 έως 18 ετών στο 70% του κατώτατου ημερομισθίου ή μισθού της ΕΓΣΣΕ.

Τέλος, με το άρθρο 43 του «Εφαρμοστικού» ν. 3986/2011 (ΦΕΚ Α 152/11-7-2011), επετράπη σε νέους ηλικίας 18-25 ετών να αμείβονται για εργασία μέχρις 24 μηνών με μισθό ό 20% χαμηλότερο από τον κατώτατο οριζομένο, κατά περίπτωση, από την εθνική γενική, κλαδική, ομοιοεπαγγελματική, επιχειρησιακή σύμβαση!!!

«Από τα παραπάνω προκύπτει σαφώς ότι, πλην των ήδη νομοθετημένων περιπτώσεων χαμηλότερων αμοιβών των κατώτατων οριζομένων από τις οικείες συμβάσεις, όλοι οι μνημονιακοί βουλευτές ψήφισαν την υποχρέωση κατάργησης και του κατώτατου μισθού που προβλέπεται από την ΕΓΣΣΕ. Είναι, ως εκ τούτου, λυπηρό που οι αρμόδιοι υπουργοί που εισηγήθηκαν τους σχετικούς νόμους, οι βουλευτές που τους ψήφισαν, οι συνδικαλιστικοί ηγέτες, αρκετοί επιστήμονες και δημοσιολόγοι, ακόμη δε και ο πρωθυπουργός της χώρας, εμφανίζονται δήθεν αιφνιδιασμένοι «από τη νέα αυτή «σκληρή» απαίτηση της τριαρχίας», τονίζει ο κ. Μητρόπουλος.

http://ellinikioikonomia.wordpress.com/2011/10/04/%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%AE%CE%B4%CE%B7-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF-%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%8E/

Recommended Posts

• 0

Και αυτό το άρθρο είναι πολύ καλό:

http://capital.gr.msn.com/Article.aspx?id=1299335

Με λίγα λόγια, έπειτα από την διετή αναστολή (δηλαδή προσεχώς κατάργηση) της υποχρεωτικής εφαρμογής των κλαδικών Σ.Σ.Ε. από τους εργοδότες που δεν είναι μέλη των εργοδοτικών οργανώσεων που έχουν συνομολογήσει τις κλαδικές Σ.Σ.Ε., στην ουσία οι εργοδότες μπορούν από την ψήφιση αυτής της ρύθμισης να σταματήσουν να εφαρμόζουν τις κλαδικές Σ.Σ.Ε. και να εφαρμόζουν την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Νομίζω εκεί οδηγούμαστε και αν ισχύσει η ειδική επιχειρησιακή να είναι κάτω και από την Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. τότε μπορούμε να μιλάμε για πλήρη εξαθλίωση των εργαζομένων, για κατάρρευση των ασφαλιστικών ταμείων, για μείωση των φορολογικών εσόδων. Όλα αυτά θα επιφέρουν νέα μέτρα αφού δεν θα επιτυγχάνονται οι στόχοι, νέες απολύσεις, νέα έξοδα για να καταβάλλεται το ταμείο ανεργίας κλπ. Θα επέλθει δραματική αύξηση του μη ενεργού πληθυσμού και ο φαύλος κύκλος θα ξαναρχίζει με νέες μειώσεις μισθών κ.λπ. κ.λπ.

Αυτό που εφαρμόζεται αγαπητοί συνάδελφοι είναι η πλήρης οικονομική καταστροφή της χώρας. Είναι ένας δρόμος που μας οδηγεί ΟΛΟΥΣ στην ανεργία. Σήμερα εσύ, αύριο εγώ, στο τέλος δεν θα μείνει κανείς με εισόδημα.

Ήρθε η ώρα να ξυπνήσουμε. Όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά στον κόσμο όλο.

Μια ωραία εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 15/10/2011 σε όλο τον κόσμο. Ας είμαστε όλοι εκεί να βροντοφωνάξουμε ότι η ανθρωπότητα δεν μπορεί να είναι κάτω από τα κέρδη των τοκογλύφων. Το πράγμα χοντραίνει πολύ, παγκοσμίως.

Πρέπει να τους σταματήσουμε πριν οδηγηθούμε νομοτελειακά στον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο. Μια απλή μελέτη της ιστορίας από το κραχ του 1929 έως την στιγμή της ύψωσης της κόκκινης σημαίας στο Βερολίνο αποδεικνύει ότι η ιστορία θα επαναληφθεί αν δεν κάνουμε κάτι όλοι μαζί. Στη θέση του Χίτλερ είναι αυτή τη στιγμή η συμμορία των τοκογλύφων και οι ανά τον κόσμο συνεργάτες τους, τα υποχείριά τους που παριστάνουν τους κυβερνώντες.

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/239405/pagosmios-xesikomos-stis-15-oktovri/

• 0

Φίλε Βαγγέλη νομίζω παρερμήνευσες το ποστ μου, για δες το άλλη μια φορά.

Έγραψα τα μέρη όπου εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός, και επίσης έγραψα ότι δεν έχει εφαρμοστεί επιτυχημένα πουθενά μα πουθενά ποτέ (με εξαίρεση τη μικρή κοινότητα που αναφέρθηκε)...

Δεν έχω επισκεφτεί ακόμα την όμορφη αυτή χώρα, αλλά ξέρω από γνωστούς που την επισκέφτηκαν για την "ποιότητα" ζωής που επικρατεί για τους απλούς πολίτες...

Αγαπητέ Πέτρο επειδή στις μέρες μας οι λέξεις έχουν χάσει την πραγματική τους έννοια και ο

καθένας τις ερμηνεύει όπως θέλει,θεωρώ από μικρό παιδί ότι κομμουνισμός=χριστιανισμός με την

καλή έννοια του χριστιανισμού.Ως εκ τούτου λοιπόν πιστεύω ότι η ΚΟΎΒΑ δεν είχε ποτέ κομμου-

νισμό,όπως πιθανώς να ήθελε να περάσει προς τα "έξω" λόγω της συνεργασίας της με την πρώην

Ε.Σ.Σ.Δ,αλλά ένα πολίτευμα,που ισοπέδωνε τα πάντα,εκτός από τους παρατρεχάμενους του Κάστρο.

Να είσαι βέβαιος ότι μόλις εκλείψει ο Κάστρο,θα αλλάξουν άρδην τα "πράγματα" και θα γίνει το

"έλα να δεις".

• 0

Δηλαδή αυτό που ετοιμάζεται για την 15η Οκτωβρίου τι είναι?

Δεν είναι αντίδραση στον αποτυχημένο παγκοσμίως καπιταλισμό?

Δηλαδή με όλα αυτά τα απίστευτα που συμβαίνουν ή που έρχονται στην επιφάνεια δεν εξοργίζομαι? Πως αντέχω? Και πόση ανοχή ακόμα έχω?

Δηλαδή αν βγω και εγώ στο δρόμο πώς θα συγκρατήσω την οργή μου? Πως δεν θα είμαι βίαιος?

Είμαι ένοχος γιατί ζω καθημερινά τη δική μου προσωπική επαγγελματική απαξίωση αλλά και τόσων εργαζομένων που βλέπω να τους εκμεταλλεύεται ο εργοδότης-αποτυχημένος επιχειρηματίας που στο όνομα της κρίσης δίνει αντί για μισθό, χαρτζιλίκι. Και εγώ δεν κάνω τίποτα μήπως και χάσω την ψαλιδισμένη και καθυστερημένη αμοιβή μου. Το θράσος ορισμένων εργοδοτών-πελατών μου δεν έχει όριο. Εγώ όμως έχω δάνειο σπιτιού που όταν και αν αποπληρωθεί, θα μου έχει στοιχίσει όσο άλλο 1,5 σπίτι και θα έχω πια μισό.

Υπάρχουν στόχοι? Είναι μόνο οι πολιτικοί?

Κόκκινο πανί για εμένα δεν είναι οι πολιτικοί. Στο κάτω-κάτω τους ψήφισα.

Το 2008 άκουγα έναν συνάδελφο, ο οποίος είναι και «πολύς» και καλοπληρωμένος και οι πελάτες του ήταν και είναι υποδείγματα, να λέει σε μια παρέα ότι πρέπει να στηρίξουμε τις τράπεζες οι οποίες στηρίζουν την οικονομία μας.

Μάστα…

Τη μία πέτρα λοιπόν θα την ρίξω σε τράπεζα. Και αν ο συνάδελφος δεν ξέρει την αιτία, την ξέρει η ίδια η τράπεζα.

Την άλλη σε δημοσιογράφο (αυτός και αν ξέρει).

• 0

Πάντως ο Γιωργάκης το είπε ότι θέλει να γίνουμε η Δανία του Νότου....

Μην αυταπατάστε, σε επίπεδο αυτοκτονιών εννοούσε... :rolleyes:

• 0

μια απορία

ο καπιταλισμός που εφαρμόστηκε με επιτυχία ?

και γιατί για να μιλήσουμε για ένα ¨΄άλλο¨ σύστημα πρέπει οπωσδήποτε να πούμε " .... πχ όπως εκεί" ?

στην Νορβηγια, Καναδας, Ελβετια

• 0

Από το Taxheaven σήμερα

Απόφαση του Συμβουλίου της 8ης Νοεμβρίου 2011

για τροποποίηση της απόφασης 2011/734/ΕΕ η οποία απευθύνεται προς την Ελλάδα με σκοπό την ενίσχυση και εμβάθυνση της δημοσιονομικής εποπτείας, και διά της οποίας ειδοποιείται η Ελλάδα να λάβει τα μέτρα μείωσης του ελλείμματος που κρίνονται αναγκαία για την αντιμετώπιση της κατάστασης υπερβολικού ελλείμματος

(2011/791/ΕΕ)

........................................................

β) μόνιμη εισφορά στα ακίνητα που εισπράττεται μέσω των τιμολογίων παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, με στόχο την είσπραξη τουλάχιστον 1 667 εκατ. ευρώ το 2011 και 1 750 εκατ. ευρώ ετησίως από το 2012 και εξής·

.......................................................

η) νομοθεσία για την είσπραξη της «εισφοράς αλληλεγγύης» μέσω παρακράτησης φόρου

(η εγκύκλιος ήδη κυκλοφόρησε)

.................................................

ιε) βάσει διαλόγου με τους κοινωνικούς εταίρους και λαμβανομένου υπόψη του στόχου για τη δημιουργία και διατήρηση της απασχόλησης και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας των επιχειρήσεων, θέσπιση περαιτέρω μέτρων για την προσαρμογή των μισθών στις οικονομικές συνθήκες. Ειδικότερα: η επέκταση των ομοιοεπαγγελματικών και κλαδικών συλλογικών συμβάσεων και της καλούμενης αρχής της ευνοϊκότερης ρύθμισης αναστέλλεται κατά την περίοδο εφαρμογής της ΜΠΔΣ κατά τρόπο ώστε οι επιχειρησιακές συμβάσεις να υπερισχύουν των κλαδικών και ομοιοεπαγγελματικών συμβάσεων· οι επιχειρησιακές συλλογικές συμβάσεις μπορούν να συνάπτονται είτε από τα συνδικάτα ή, εφόσον δεν υφίσταται συνδικάτο σε επίπεδο επιχείρησης, από τα εργασιακά συμβούλια ή άλλους εκπροσώπους των εργαζομένων ανεξαρτήτως του μεγέθους της επιχείρησης.

.....................................................

Τα υπόλοιπα διαβάστε τα μόνοι σας. Είμαι πολύ θυμωμένη, όχι απογοητευμένη, και δεν είμαι η μόνη.