Προς το περιεχόμενο

Τροποποιητική Προσωρινής ΦΜΥ ηλεκτρονικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

υπέβαλλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση φμυ,αλλά έκανα λάθος στις ακαθάριστες αποδοχές και κατ'επέκταση στον φόρο, πως μπορώ να κάνω τροποποιητική? Αν την ξαναστείλω ηλεκτρονικά θα σβήσει την παλιά δήλωση και θα μου δώσει νέα ταυτότητα πληρωμής?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλησπέρα σας,

υπέβαλλα ηλεκτρονικά την προσωρινή δήλωση φμυ,αλλά έκανα λάθος στις ακαθάριστες αποδοχές και κατ'επέκταση στον φόρο, πως μπορώ να κάνω τροποποιητική? Αν την ξαναστείλω ηλεκτρονικά θα σβήσει την παλιά δήλωση και θα μου δώσει νέα ταυτότητα πληρωμής?

Ευχαριστώ

οχι δεν μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας για συμπληρωματική στην Δ.Ο.Υ.

ΠΟΛ.1033/18.02.2011 (ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ)

Άρθρο 1<br style="font-weight: bold;">Τρόπος υποβολής της Προσωρινής Δήλωσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών και Απόδοσης του φόρου

1. Οι αρχικές εμπρόθεσμες και εκπρόθεσμες προσωρινές δηλώσεις απόδοσης φόρου μισθωτών υπηρεσιών διαχειριστικής χρήσης 2010 και 2011, υποβάλλονται και ο φόρος αποδίδεται με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου, στο δικτυακό τόπο της Γενικής Γραμματείας Πληροφορικών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) www.gsis.gr.

2. Οι υπόχρεοι, εφόσον είναι νέοι χρήστες εγγράφονται στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες TaxisNet σύμφωνα με όσα ορίζονται με την με αριθμό ΠΟΛ.1178/7.12.2010, ΑΔΑ41ΦΜΗ−ΤΛ (ΦΕΚ Β΄/9.12.10) απόφαση του Υπουργού Οικονομικών. Η διαδικασία αυτή δεν απαιτείται για τους ήδη πιστοποιημένους χρήστες σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Σε περίπτωση απενεργοποίησης από την ΓΓΠΣ των κωδικών πρόσβασης στο σύστημα, εφαρμόζονται τα αναφερόμενα στο άρθρο 6 της ανωτέρω απόφασης.

3. Οι τροποποιητικές προσωρινές δηλώσεις απόδοσης φόρου μισθωτών υπηρεσιών διαχειριστικής χρήσης 2011 υποβάλλονται υποχρεωτικά στην Δ.Ο.Υ.

4. Η υποβολή της προσωρινής δήλωσης διαχειριστικής χρήσης 2010 και 2011 με την χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω του ειδικού δικτύου TAXISnet μπορεί να πραγματοποιηθεί από 15 Φεβρουαρίου 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

πάντως μετα απο ένα χρόνο , οι εφορίες ακόμα να το μάθουν, σήμερα στην Δ' Πειραια κ δεν παρελάμβαναν συμπληρωμάτικη δηλώση ΦΜΥ...

που θα πάει θα το μάθουν......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Επαναφέρω το θέμα... στο gsis υπάρχει η επιλογή τροποποιητικής... είχα πληρώσει το 1 διμηνο του 2012 60 ευρώ όμως είναι 130. τι κάνω τώρα? βάζω τα υπόλοιπα 70 ή τα 130? δοκίμασα να βάλω 130 και νομίζω ότι θα μου βγάλει ταυτότητα πληρωμής για όλο το ποσό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Επαναφέρω το θέμα... στο gsis υπάρχει η επιλογή τροποποιητικής... είχα πληρώσει το 1 διμηνο του 2012 60 ευρώ όμως είναι 130. τι κάνω τώρα? βάζω τα υπόλοιπα 70 ή τα 130? δοκίμασα να βάλω 130 και νομίζω ότι θα μου βγάλει ταυτότητα πληρωμής για όλο το ποσό. 

Τελικά στην περίπτωση αυτή ποιά είναι η σωστή αντιμετώπιση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα... στο gsis υπάρχει η επιλογή τροποποιητικής... είχα πληρώσει το 1 διμηνο του 2012 60 ευρώ όμως είναι 130. τι κάνω τώρα? βάζω τα υπόλοιπα 70 ή τα 130? δοκίμασα να βάλω 130 και νομίζω ότι θα μου βγάλει ταυτότητα πληρωμής για όλο το ποσό. 

 

 

Μην αγχωνεσαι.

Βαλε κανονικα τα 130 ευρω και η ταυτοτητα πληρωμης θα σου βγαλει τη διαφορα με το φορο που εχεις ηδη πληρωσει.

Το εχω ηδη κανει εγω σε δικη μου παρομοια περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλημέρα

θελω να υποβάλλω τροποποιητική ΦΜΥ για το Ε' δίμηνο του 2012 όπου αλλάζει μόνο η εισφορα αλληλεγγύης . Ηταν 564,03  και με την διόρθωση πάει 599,36 . 

Ερώτηση: Βρίσκω την δήλωση που εχω ηδη καταχωρησει και παω υποβολή τροποιητικής ?

                Στα πεδία με τα ποσά τι καταχωρώ ? ότι ειχα γράψει στην αρχική με την διαφορά οτι στην εισφορα αλληλεγγυης βαζω το 599,36 ?  

                Αν δηλαδη ειχα στην αρχικη δηλωση Ακαθ. Αποδοχες 50.000 ,  φόρο 3.000  και εισφορα αλληλεγγυης 564,03 τώρα απλώς θα αλλάξω το 564,03 σε       599,36 ?               

Να πω οτι σε μια δοκιμή που έκανα με αυτο τον τρόπο μου εβγαλε προστιμο στο συνολο του ποσού και οχι στην διαφορά των 35,33 !

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

θελω να υποβάλλω τροποποιητική ΦΜΥ για το Ε' δίμηνο του 2012 όπου αλλάζει μόνο η εισφορα αλληλεγγύης . Ηταν 564,03  και με την διόρθωση πάει 599,36 . 

Ερώτηση: Βρίσκω την δήλωση που εχω ηδη καταχωρησει και παω υποβολή τροποιητικής ?

                Στα πεδία με τα ποσά τι καταχωρώ ? ότι ειχα γράψει στην αρχική με την διαφορά οτι στην εισφορα αλληλεγγυης βαζω το 599,36 ?  

                Αν δηλαδη ειχα στην αρχικη δηλωση Ακαθ. Αποδοχες 50.000 ,  φόρο 3.000  και εισφορα αλληλεγγυης 564,03 τώρα απλώς θα αλλάξω το 564,03 σε       599,36 ?               

Να πω οτι σε μια δοκιμή που έκανα με αυτο τον τρόπο μου εβγαλε προστιμο στο συνολο του ποσού και οχι στην διαφορά των 35,33 !

 

Ευχαριστώ για την βοηθεια

 

 

Ναι.

Ναι.

Ναι.

Μήπως δεν έχει ενημερωθεί η πληρωμή της αρχικής ;

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Εκ παραδρομης πληρωσαμε παραπανω ΦΜΥ στο τελευταιο διμηνο.

Αν κανω τροποποιητική και γραψω το σωστό θα βγει πιστωτικό στη προσωρινη τροποποιητική δήλωση? πως θά το πάρω πίσω ?

Το έχει αντιμετωπισει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ παραδρομης πληρωσαμε παραπανω ΦΜΥ στο τελευταιο διμηνο.

Αν κανω τροποποιητική και γραψω το σωστό θα βγει πιστωτικό στη προσωρινη τροποποιητική δήλωση? πως θά το πάρω πίσω ?

Το έχει αντιμετωπισει κανεις?

Kαλησπέρα,

 

Πάρτε ένα τηλέφωνο στην δου σας.Νομίζω ότι μόνο μέσω δου μπορεί να διορθωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι το τελευταιο διμηνο κια δεν μπορώ να το .......

Υποβάλεις κανονικά τροποποιητική μέσω TAXIS & βάζεις τα καινούρια μεγαλίτερα ποσά (μικρότερα δεν παίρνει για να έχεις επιστροφή) & σου βγάζει ταυτότητα πληρωμής για τη διαφορά('οπως στις τροποποιητικές ΦΠΑ). Το έκανα & είναι σίγουρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...