Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΣΟ ΜΗΤΡΩΟ ΜΕ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ


mariakaral

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΝΕΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ 300ΑΡΙΑ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 1988 ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΥΠΟΚΤΑΣΤΗΜΑ. ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ..ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΗ??? ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ '88???? ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ?ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΩ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ? ΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 23 ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΝΕΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΠΟΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΥΟ 300ΑΡΙΑ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ. ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 1988 ΕΓΙΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΥΠΟΚΤΑΣΤΗΜΑ. ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ..ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΡΗ??? ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΒΡΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ '88???? ΚΑΙ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ 1 ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ - ΕΞΟΔΩΝ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ?ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΗ ΔΗΛΩΣΩ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ? ΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 23 ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ 2008-2009 ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΔ, ΑΛΛΟ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ. ΕΓΩ ΑΝΕΛΑΒΑ ΤΟ 2010.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΚΒΣ? ΟΧΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΜΗΤΡΩΟ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ λέω να ξεκινήσεις από το internet και την εφαρμογή για τους ΚΑΔ..

Εκεί μπορείς να δεις αν υπάρχει υποκ/μα .. από πότε και που..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ λέω να ξεκινήσεις από το internet και την εφαρμογή για τους ΚΑΔ..

Εκεί μπορείς να δεις αν υπάρχει υποκ/μα .. από πότε και που..

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΝΕΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπηρεσίες προς Επιχειρήσεις

Ο λογαριασμός μου Ενημέρωση για το νέο Taxisnet

Εγγραφή Νέου Χρήστη Επικοινωνία (Αν δεν είστε εγγεγραμμένος χρήστης του TAXISnet)

Ενεργοποίηση Λογαριασμού Συχνές Ερωτήσεις

Εξουσιοδοτήσεις Εγχειρίδια Χρήσης

- Δηλώσεις Φ.Π.Α. - V.I.E.S

..................................................................................

- Δήλωση αλλαγής ΚΑΔ

Υπηρεσία Υποβολής Δήλωσης Αλλαγής ΚΑΔ.

..................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΩΣ ΝΕΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ..

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΔ. ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΒΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΗΤΡΩΟ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΛΗΓΕΙ 30/9/2011 ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ 300€ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΒΡΩ ΑΚΡΗ ΜΗΠΩΣ ΑΚΥΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ 30 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω ότι από την στιγμή που στην εφορία υπάρχει υποκατάστημα το τέλος επιτηδεύματος είναι το μικρότερό σου πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΔ. ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΒΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΗΤΡΩΟ? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΛΗΓΕΙ 30/9/2011 ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ 300€ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΒΡΩ ΑΚΡΗ ΜΗΠΩΣ ΑΚΥΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΑΛΛΑ 30 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ???

Αφού φαίνεται στους ΚΑΔ σαν υποκατάστημα σαν υποκατάστημα είχε δηλωθεί το 1988.Μην ψάχνεις!!!Το 1988 ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Θα πας πρώτα στο μητρώο και θα διαπιστώσεις αν πράγματι το έχουν σαν υποκατάστημα.

Εφόσον το έχουν καταχωρημένο σαν υποκατάστημα τότε θα γίνει διακοπή αυτού του υποκαταστήματος.

Το βασικό είναι να δούνε στο μητρώο τη διεύθυνση αυτού του υποκαταστήματος.Γιατί αν το υποκατάστημα έχει την ίδια διευθυνση με την έδρα τότε είναι προφανές ότι πρόκειται για λάθος της ΔΟΥ.Δενμπορεί στον ίδιο χώρο να λειτουργεί έδρα και υποκατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού φαίνεται στους ΚΑΔ σαν υποκατάστημα σαν υποκατάστημα είχε δηλωθεί το 1988.Μην ψάχνεις!!!Το 1988 ήταν διαφορετικά τα πράγματα.

Θα πας πρώτα στο μητρώο και θα διαπιστώσεις αν πράγματι το έχουν σαν υποκατάστημα.

Εφόσον το έχουν καταχωρημένο σαν υποκατάστημα τότε θα γίνει διακοπή αυτού του υποκαταστήματος.

Το βασικό είναι να δούνε στο μητρώο τη διεύθυνση αυτού του υποκαταστήματος.Γιατί αν το υποκατάστημα έχει την ίδια διευθυνση με την έδρα τότε είναι προφανές ότι πρόκειται για λάθος της ΔΟΥ.Δενμπορεί στον ίδιο χώρο να λειτουργεί έδρα και υποκατάστημα.

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ? ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ ?!! ΑΡΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ , ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ. ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΔΟΥ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ? ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΤΟΥΝ? ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ ?!! ΑΡΑ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΑΤ/ΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΩΣ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ , ΣΩΣΤΑ?

Είναι λάθος της ΔΟΥ.Αποκλείεται ο λογιστής να έκανε έναρξη υποκαταστήματος στην ίδια διεύθυνση.Φταίει όμως και αυτός γιατί δεν το είδε.

Εφόσον ουσιαστικά δεν υπάρχει υποκατάστημα δεν έχουν θεωρηθεί και βιβλία υποκαταστήματος.

Επομένως θα γίνει διακοπή υποκαταστήματος με την ίδια ημερομηνία που έκαναν και την έναρξη του και με την ίδια ημερομηνία μεταβολή για δήλωση νέας δραστηριότητας.

Χωρίς πρόστιμο φυσικά.Αυτό επιδίωξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.Αποκλείεται ο λογιστής να έκανε έναρξη υποκαταστήματος στην ίδια διεύθυνση.

ΠΧ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΧ ΑΘΗΝΩΝ 40 ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 10 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ( ΟΧΙ ΟΜΟΡΑ - ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ ) ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ή ενα ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΟΡΟΦΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΧ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΧ ΑΘΗΝΩΝ 40 ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 10 ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ( ΟΧΙ ΟΜΟΡΑ - ΣΥΝΕΧΩΜΕΝΑ ) ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ή ενα ΣΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΟΡΟΦΟ

Πάντα ζητούσαν μισθωτήριο.Ας βρούν στη ΔΟΥ το μισθωτήριο του υποκαταστήματοςπου κατέθεσαν κατά την έναρξη του, αν πρόκειται για πολυκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...