Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά και το νέο σύστημα των αποδείξεων - Αποσύνδεσή τους από το αφορολόγητο.


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπερβαλλεις. Δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο ακομα. Οταν θα φτασομε, θα σκεφτεσαι τι %$%$ εγραφα το 2011..

Οσο για τα νεα φορολογικα μετρα, θα σας πω εγω τι ειναι 100% σιγουρο. Η αυξηση της φοροδιαφυγης. Με μαθηματικη ακριβια και σε ανεξελεγκτο βαθμο.

Υπαρχει πολεμος μεταξυ ελληνικου λαου και Τροικας. Να δουμε για ποσο ακομα η ελληνικη κυβερνηση θα συμμαχει με τη λαθος πλευρα

Mε τι κριτήριο το λές αυτο?Οτι δηλ δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημείο? Θα σου παραθέσω ενα απλό παράδειγμα. Μισθωτος 700 Ευρώ. Ενοικιο 270 Ε, Φως -Νερο - Τηλ 130 Ευρώ - Ασφαλεια αυτοκινητου 60, ΦΜΥ 40, Βενζινη 30. Δεν το συζητάω να εχεις και κοπέλα άστο. Για πες μου εσυ τι διαχειριση να κανεις , τι να κόψεις , τι αποδειξεις να μαζεψεις χωρις να υπολογιζονται φως νερο τηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τι κριτήριο το λές αυτο?Οτι δηλ δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημείο? Θα σου παραθέσω ενα απλό παράδειγμα. Μισθωτος 700 Ευρώ. Ενοικιο 270 Ε, Φως -Νερο - Τηλ 130 Ευρώ - Ασφαλεια αυτοκινητου 60, ΦΜΥ 40, Βενζινη 30. Δεν το συζητάω να εχεις και κοπέλα άστο. Για πες μου εσυ τι διαχειριση να κανεις , τι να κόψεις , τι αποδειξεις να μαζεψεις χωρις να υπολογιζονται φως νερο τηλ?

Με το κριτηριο οτι αν συνεχιστει αυτη η κατασταση σε λιγα χρονια θα εχεις τα μισα εσοδα και τα διπλασια εξοδα απο το παραδειγμα που αναφερεις. Οπως δηλαδη συνεβαινε μερικες δεκαετιες πριν. Οταν τραγουδαγαν το γνωστο και παντα επικαιρο "στο σταθμο του Μοναχου"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....................

Δηλαδή, αν τα εισοδήματά σου είναι 100.000 ευρώ, στο Εθνικό Φορολογικό Σύστημα θα προβλέπεται ότι πρέπει να εμφανίσεις 60.000 ευρώ σε αποδείξεις -.........

...................

Όταν ήμουν μικρός, μαθητής στο Δημοτικό, συνηθίζαμε κάθε χρόνο να γράφουμε έκθεση για την αποταμίευση.

Η καλύτερη βραβεύονταν και το έπαθλο ήταν ένας κουμπαράς κλειδωμένος που όταν γέμιζε τον πήγαινες στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, τον άνοιγαν (μόνο εκείνοι είχαν κλειδάκι) και σου άνοιγαν λ/σμό για να καταθέσεις τις αποταμιεύσεις σου.

Από τότε κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι και κυρίως λύματα στην αποχέτευση και φτάσαμε σήμερα να τιμωρείται όποιος δεν καταναλώνει σύμφωνα με τις συνήθειες του Βενιζέλου και του Πάγκαλου που ξεπέρασαν τον Γαργαντούα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε το παχυδερμο εχει ξεφυγει απο τα ορια του παραλογισμου και εχει φτασει στο επιπεδο της τρελας..! ΒΕΝΙΖΕΛΕ ΦΟΝΙΑ, ΝΑ ΠΑΤΕ ΦΥΛΑΚΗ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΤΡΩΓΑΤΕ ΤΟΟΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΟΛΟΙ ΣΑΣ!!!!!!!!!

Υ.Γ. Γιατι κανενα καναλι δεν προβαλει οτι απο αυτα τα μετρα χανονται καθημερινα ανθρωπινες ζωες? Δεν νομιζω οτι μονο στο μερος που εδρευω εγω εχουν σημειωθει (ΑΡΚΕΤΕΣ) αυτοκτονιες για οικονομικους λογους...... Θα επρεπε καποιος να ειχε αυτοπυρποληθει στο Συνταγμα για να παρει και την αναλογη εκταση το θεμα...? :angry:

ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ!!!!!!!! ΟΥΣΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ακούτε όταν σας λέμε κάτι

http://www.taxheaven...ws/view/id/8419

Ασχημο πραμα η λογοκρίσια χείροτερο όμως να μιλας κ να μη σ ακουει κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην ξεχνάμε ότι τον Οκτώβριο, λέμε τώρα, δεν θα ψηφιστεί ακόμη ένα φορολογικό νομοσχέδιο αλλά Το Εθνικό Φορολογικό Σύστημα που θα διορθώσει στρεβλώσεις δεκαετιών ώστε να έχουμε δίκαιη φορολογική νομοθεσία.

Η αποθέωση της μπουρδολογίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να προλάβουμε Οκτώβριο.. Νοέμβρη και βλέπουμε.

Πέρυσι ο 3842 βγήκε τον Απρίλιο και είδαμε και πάθαμε με τις δηλώσεις.

Σκεφτείτε τι πανηγύρι θα έχουμε στις επόμενες.

Όπως λέει και ο Αποστόλης 31/12/2012. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ

Διευκρινίσεις Βενιζέλου μετά τις αντιδράσεις…

Δίδακτρα και λογαριασμοί στις αποδείξεις

Διευκρινίσεις για το μέτρο συλλογής των αποδείξεων έδωσε σήμερα ο υπουργός Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος, μετά το σάλο που έχει προκληθεί.

Όπως αναφέρει, το σύνολο του εισοδήματος που καταναλώνεται πρέπει να τεκμηριώνεται με παραστατικά που θα καταχωρίζονται ηλεκτρονικά με ευθύνη του εκδότη ή του αποδέκτη τους. Πλέον όπως ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών και αντιπρόεδρος, αυτό δεν θα αφορά μόνον τις κατηγορίες δαπανών που λαμβάνονται τώρα υπ’ όψιν για τις αποδείξεις, αλλά το σύνολο των οικογενειακών δαπανών. Δηλαδή: ηλεκτρική ενέργεια, φυσικό αέριο, ενοίκιο, δίδακτρα, κινητή τηλεφωνία, οικιακές υπηρεσίες, νομικές και ιατρικές υπηρεσίες, ταξίδια κοκ.

Ο κ. Βενιζέλος στράφηκε κατά των ΜΜΕ λέγοντας: «Έχει πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι η ανακοίνωση της πρόθεσης του Υπουργείου Οικονομικών να συλλάβει με απλές και πρακτικές κινήσεις τη φοροδιαφυγή και να περιορίσει την παραοικονομική δραστηριότητα, αντί να βρει την ενθάρρυνση των μέσων ενημέρωσης, προκάλεσε πλήθος πρώιμων αντιδράσεων».

Ο κ. Βενιζέλος ανέφερε ότι το εισόδημα που τυχόν αποταμιεύεται πρέπει επίσης να δηλώνεται (καταθέσεις, τίτλοι, ακίνητα κοκ) και πως αυτοί οι κανόνες, σε συνδυασμό με τη γενικευμένη χρήση του ηλεκτρονικού χρήματος, «θα αποκαταστήσουν την πιο άγρια αδικία που υπάρχει στη χώρα μας σε βάρος μισθωτών και συνταξιούχων με χαμηλά εισοδήματα».

Χθες,στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος έδωσε παράδειγμα, λέγοντας πως για εισόδημα 50.000 – 60.000 ευρώ οι φορολογούμενοι θα πρέπει να συλλέξουν αποδείξεις ύψους 30.000 ευρώ, δηλαδή το 50 - 60% του εισοδήματος που θα δηλώσουν, ενώ για δηλωθέν εισόδημα 100.000 ευρώ, αποδείξεις ύψους 60.000 ευρώ.

Πάντως ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Οικονομικών Ηλίας Πλασκοβίτης, σε τηλεοπτική του συνέντευξη, είπε ότι το ποσοστό των αποδείξεων που θα πρέπει να συλλέγουν οι φορολογούμενοι δεν έχει ακόμη ορισθεί. Χαρακτηριστικά είπε ότι το ποσοστό θα είναι μεγαλύτερο του 25% του εισοδήματός τους, όμως δεν θα ανέρχεται στο 50% του εισοδήματός τους,

Αναφερόμενος στις δηλώσεις του υπουργού Οικονομικών ο κ. Πλασκοβίτης τόνισε πως δεν ήταν συγκεκριμένες αλλά ένα παράδειγμα. Ο ίδιος τόνισε πως το ακριβές ποσοστό των αποδείξεων που θα χρειάζεται κάθε φορολογούμενος θα οριστικοποιηθεί στο νομοσχέδιο για το Εθνικό Φορολογικό Σύστημα που θα κατατεθεί στη Βουλή εντός του Οκτωβρίου. «Το ποσοστό θα είναι λογικό. Θα προκύπτει με στατιστικό τρόπο στην βάση της κατανάλωσης που κάνει ο μέσος φορολογούμενος» τόνισε σχετικά.

Το μέτρο θα ισχύσει με την φορολογική δήλωση του 2012 για τα εισοδήματα του 2011. Όλα τα μέτρα αυτά προκειμένου να αποδώσουν το 2012 πρέπει εφόσον αφορούν την φορολογική δήλωση του 2012 να αφορούν τα εισοδήματα του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέτρο είναι και αυτό της πλάκας , και δυστυχώς βλέπω και εδώ καλόυς συναδέλφους που βρίσκουν λογική σε αυτού του είδους τα μέτρα ......

Μια απλή ερώτηση θα σας θέσω ..... Με τις νέες διατάξεις υποχρεωνόμαστε πλέον να κόβουμε ΑΠΥ με την ολοκλήρωση της παροχής και μέχρι τέλους του έτους , αυτά τα χρήματα στα οποία επείδη είμαστε δεμένοι και από τη δήλωση σχέσης τα κόβουμε και όχι μόνο δεν τα εισπράτουμε αλλά πληρώνουμε και εικονικό φπα , θα αναγκαστούμε να πληρώσουμε επιπλέον φόρο επειδή δεν θα μαζέψουμε το απαιτούμενο ποσό αποδείξεων ?

Και δεν θα μπορούμε να μαζέψουμε αποδείξεις διότι ΔΕΝ θα έχουμε χρήματα να κάνουμε τις δαπάνες ....

θα μου πεις ότι καλά ρε μεγάλε δε μπορείς να βρείς τις αποδείξεις , θα σας πω και εγώ ναι ρε μάγκες μπορώ αλλά οι ΜΑΛΑΚΙΕΣ και οι ΒΛΑΚΕΙΕΣ που λένε για τη πάτξη της φοροδιαφυγής δεν συγκινούν κανένα ????

Αλλά ευτυχώς η ΠΟΦΕΕ ζήτησε παράταση .....

Δε γ@μι*μαστ# λέω εγώ ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέτρο είναι και αυτό της πλάκας , και δυστυχώς βλέπω και εδώ καλόυς συναδέλφους που βρίσκουν λογική σε αυτού του είδους τα μέτρα ......

Μια απλή ερώτηση θα σας θέσω ..... Με τις νέες διατάξεις υποχρεωνόμαστε πλέον να κόβουμε ΑΠΥ με την ολοκλήρωση της παροχής και μέχρι τέλους του έτους , αυτά τα χρήματα στα οποία επείδη είμαστε δεμένοι και από τη δήλωση σχέσης τα κόβουμε και όχι μόνο δεν τα εισπράτουμε αλλά πληρώνουμε και εικονικό φπα , θα αναγκαστούμε να πληρώσουμε επιπλέον φόρο επειδή δεν θα μαζέψουμε το απαιτούμενο ποσό αποδείξεων ?

Και δεν θα μπορούμε να μαζέψουμε αποδείξεις διότι ΔΕΝ θα έχουμε χρήματα να κάνουμε τις δαπάνες ....

θα μου πεις ότι καλά ρε μεγάλε δε μπορείς να βρείς τις αποδείξεις , θα σας πω και εγώ ναι ρε μάγκες μπορώ αλλά οι ΜΑΛΑΚΙΕΣ και οι ΒΛΑΚΕΙΕΣ που λένε για τη πάτξη της φοροδιαφυγής δεν συγκινούν κανένα ????

Αλλά ευτυχώς η ΠΟΦΕΕ ζήτησε παράταση .....

Δε γ@μι*μαστ# λέω εγώ ........

Θα φτιάξουν ρύθμιση λέει για το ΦΠΑ που δεν έχει εισπραχθεί και δεν μπορεί να αποδοθεί από επιταγές που είναι σφραγισμένες...

Θα κάνουν και καμιά άλλη μπούρδα για τα φέσια...

Και δε βαριέσαι...

Έχω πληρώσει ΦΠΑ και εισόδημα για παροχή υπηρεσιών στο δημόσιο το 2005 και ακόμη περιμένω, τι θα μου κάνουν αν δεν ξαναπληρώσω ΦΠΑ?

Δε γ@μι*μαστ# λέω και εγώ ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=422178

αυτο , επειδη μπερευτηκα παλι, ειναι για γελια ή για κλαματα ?

και μ αρεσει που το μελετησαν κιολας (Δοβελος) και βγηκαν να μας το εξηγησουν κιολας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός, μαθητής στο Δημοτικό, συνηθίζαμε κάθε χρόνο να γράφουμε έκθεση για την αποταμίευση.

Η καλύτερη βραβεύονταν και το έπαθλο ήταν ένας κουμπαράς κλειδωμένος που όταν γέμιζε τον πήγαινες στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, τον άνοιγαν (μόνο εκείνοι είχαν κλειδάκι) και σου άνοιγαν λ/σμό για να καταθέσεις τις αποταμιεύσεις σου.

Από τότε κύλησε πολύ νερό στ' αυλάκι και κυρίως λύματα στην αποχέτευση και φτάσαμε σήμερα να τιμωρείται όποιος δεν καταναλώνει σύμφωνα με τις συνήθειες του Βενιζέλου και του Πάγκαλου που ξεπέρασαν τον Γαργαντούα.

Εμείς το συνεχίσαμε και στο Γυμνάσιο, μαζί με την άλλη για τα οφέλη της επανάστασης... :rolleyes:

Κουμπαρά πήρες; :PB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ αυτοί οι προνομιούχοι.. είχαν λεφτά να βάζουν σε κουμπαρά.. (εμείς αυγά δίναμε για να πάρουμε κάτι απ'τον μπακάλη)..

Αμ αυτό με το Τ.Τ. .. που να δούμε εμείς τέτοιο πράμα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και ξέχασα... οι αποδείξεις απ'του χρόνου.. για φέτος το γνωστό 25%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και ξέχασα... οι αποδείξεις απ'του χρόνου.. για φέτος το γνωστό 25%.

Μιλάμε οι άνθρωποι δε παλεύονται , το διάβαζα στο mail και δεν ήξερα τι να κάνω , να γελάσω με τους κατσαπλιαρέους που έχουμε μπλέξει ή να κλάψω από την ανευθυνότητα τους ????

Πάντως για το "γνωστό 25%" διατηρώ ακόμη επιφυλάξεις .... Μην είσαι και τόσο σίγουρος ....

ΥΓ Πότε πρόλαβες ? Ρε μπας και έχει γνωστό τον Μπένι και είσαι ανοιχτή γραμμή ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) ...Ειναι πραγματι αστειο να ελπιζουν στον εντοπισμο του μαυρου χρηματος με αυτο το μετρο.

Απλα αποτελειωνουν μισθωτους και συνταξιουχους που αδυνατουν να αποκρυψουν εισοδημα.

Για μελετηστε το λιγο...

Συμφωνα με τις ανακοινωσεις η βαση υπολογισμου των απαιτουμενων αποδειξεων ειναι το δηλωθεν εισοδημα το οποιο καθε χρονο πρεπει να ισοσκελιζει με τις καθε μορφης αποταμιευσεις.

Τιποτε δεν εμποδιζει λοιπον το 70% των π.χ. ελ.επαγγελματιων,που κατα την ΓΓΠΣ ζει στα ορια της "φτωχειας" , να διαμορφωνουν την βαση υπολογισμου τους στα μετρα που τους εξυπηρετει προκειμενου να ισοσκελιζει το βιοτικο τους ισοζυγιο στα ελαχιστα απαιτητα.

Οσο οι συναλλαγες αντικριζουν μετρητα στην Ελλαδα οι "γονατογραφιες" του κ.Βενιζελου και των συμβουλων του δεν εχουν τυχη εφαρμογης και αποτελεσματικοτητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και ξέχασα... οι αποδείξεις απ'του χρόνου.. για φέτος το γνωστό 25%.

Ετσι ισχυρίζονται κάποια μέσα ενημέρωσης . Από τις δηλώσεις όμως του βενιζέλου και του πλασκιβίτη, και στην συνέχεια πό την διευκρίνηση Βενιζέλου , δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Ίδωμεν. Ετσι κι αλλιώς είμαστε μαθημένοι να μας αιφνιδιάζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τεκμηριώνονται οι αποταμιεύσεις, θα κάνει έλεγχο η ΔΟΥ λ.χ αν γράψουμε οτι έχουμε περίσευμα 400ευρώ αλλά στην τράπεζα δούνε οτι έχουμε 1000 ευρώ ? Εγώ δηλαδή που έχω κοινό τραπεζικό λογαριασμό με την μητέρα μου και άλλωτε εκεί καταθέτουμε το ενοίκιο από σπίτι της μητέρας μου άλλωτε καταθέτω εγώ τον μισθό μου και άλλωτε κάνω ανάληψη για να πληρώσω το φροντηστήριο και η μητέρα μου για να κάνει ψώνια, στο τέλος θα γίνει μπέρδεμα, θα πρέπει να ελέγξει η εφορία και των 2 μας τις δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τεκμηριώνονται οι αποταμιεύσεις, θα κάνει έλεγχο η ΔΟΥ λ.χ αν γράψουμε οτι έχουμε περίσευμα 400ευρώ αλλά στην τράπεζα δούνε οτι έχουμε 1000 ευρώ ? Εγώ δηλαδή που έχω κοινό τραπεζικό λογαριασμό με την μητέρα μου και άλλωτε εκεί καταθέτουμε το ενοίκιο από σπίτι της μητέρας μου άλλωτε καταθέτω εγώ τον μισθό μου και άλλωτε κάνω ανάληψη για να πληρώσω το φροντηστήριο και η μητέρα μου για να κάνει ψώνια, στο τέλος θα γίνει μπέρδεμα, θα πρέπει να ελέγξει η εφορία και των 2 μας τις δαπάνες.

Βενιζέλε,να μια καλή ιδέα για νέα φορολόγηση.Ορμα.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. ξέρει κάποιος όσο αφορά την φοροκάρτα τι πρέπει να αγοράσει ο καταστηματάρχης για να την δέχεται? και το κόστος του μηχανήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Ακούμε χρόνια από τα διάφορα παπαγαλάκια των πολιτικών και των επιχειρηματιών που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη ότι, οι μεγάλοι επιχειρηματίες έχουν οργανωμένα λογιστήρια και κόβουν αποδείξεις, άρα αποδίδουν και ΦΠΑ. Αυτοί που δεν πληρώνουν είναι οι υδραυλικοί, οι ηλεκτρολόγοι, οι περιπτεράδες...

Έχετε δει πολλούς υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, περιπτεράδες με βίλλες στην Εκάλη, ρε Ανδριανόπουλοι;

Έχετε δει πολλούς υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, περιπτεράδες στις λίστες των φοροφυγάδων του υπουργείου οικονομικών;

Έχετε δει πολλούς υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, περιπτεράδες να κόβουν χιλιάδες αποδείξεις ανά ημέρα όπως τα SUPER MARKETS,τα βενζινάδικα, τα μεγάλα καταστήματα...;

Αφού αποδίδουν ΦΠΑ για τις αποδείξεις που κόβουν γιατί έχουν πρόβλημα να τις στείλουν και ηλεκτρονικά μέσω της φοροκάρτας;

Αν 5000000 φορολογούμενοι χρησιμποποιούσαν την φοροκάρτα μόνο στα καταστήματα που έχουν POS τότε τα έσοδα από το ΦΠΑ θα ήταν δεκαπλάσια!!! Αυτό όμως δεν θα αποδειχθεί ποτέ γιατί η προπαγάνδα σας έχει κάνει...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...