Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά και το νέο σύστημα των αποδείξεων - Αποσύνδεσή τους από το αφορολόγητο.


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αναδρομικά και το νέο σύστημα των αποδείξεων - Αποσύνδεσή τους από το αφορολόγητο.

Tuesday September 27, 2011 04:00 PM

Αναδρομικά και το νέο σύστημα των αποδείξεων - αποσύνδεσή τους από το Αφορολόγητο.

Νέα μέτρα ανακοίνωσε ο κ. Ευ. Βενιζέλος, μεταξύ των οποίων η διεύρυνση της εφαρμογής χαμηλότερου αφορολόγητου και στις οικονομικά ευάλωτες ομάδες των συνταξιούχων και των νέων όπως επίσης την αποσύνδεση των αποδείξεων από το αφορολόγητο με πρόβλεψη, όμως, προστίμων, στην περίπτωση που οι φορολογούμενοι δεν συγκεντρώνουν ένα (μεγάλο) ποσόν σε σχέση με το εισόδημά τους.

Όπως διευκρίνισε ο κ. Ευ. Βενιζέλος, το μειωμένο αφορολόγητο ισχύει από τις αρχές του 2011 και σε ότι αφορά στους συνταξιούχους και τους νέους το αφορολόγητο μειώνεται από τις 12.000 ευρώ που είναι σήμερα, στις 9.500 ευρώ.

Σχετικά με το νέο σύστημα των αποδείξεων, ο κ. Βενιζέλος σημείωσε ότι οι φορολογούμενοι θα καλούνται να συλλέγουν αποδείξεις για δαπάνες που πραγματοποιούν με ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής (πιστωτική-χρεωστική κάρτα) ή φορο-κάρτα που το απαιτούμενο ύψος τους θα είναι ανάλογο με το ύψος του εισοδήματος τους.

Εφερε δε ως παράδειγμα έναν φορολογούμενο με εισόδημα 100.000 ευρώ να συγκεντρώνει «ηλεκτρονικές αποδείξεις» αξίας 60.000 ευρώ, ενώ τον φορολογούμενος με εισόδημα 60.000 ευρώ αποδείξεις αξίας 30.000 ευρώ. Εάν δε δεν συγκεντρώνονται αυτά τα ποσά, όπως άφησε να εννοηθεί, ο φορολογούμενος θα τιμωρείται με επιπλέον φόρο.

Το νέο σύστημα των αποδείξεων ισχύει αναδρομικά και για τα εφετινά εισοδήματα.

ΞΥΠΝΗΣΤΕ E E E E E E

ΝΑ ΦΥΓΟΥΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κυκλοφορα για τις αποδειξεις, οσον αφορα τις αποδειξεις σχετικα με το εισοδημα και τον ηλεκτρονικό τροπο, καποιος ασχετος τογραψε , χωρις να ξερει τι γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αυτο που κυκλοφορα για τις αποδειξεις, οσον αφορα τις αποδειξεις σχετικα με το εισοδημα και τον ηλεκτρονικό τροπο, καποιος ασχετος τογραψε , χωρις να ξερει τι γραφει.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/8414

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη του κυριου επιμενιδη ειναι σωστη

ακουγοντας την συνεχεια των δηλωσεων Βενιζελου αναφερει οτι το πολυνομοσχεδιο θα κατατεθει τελη οκτωβριου..

θα ψηφισθει τελη νοεμβριου και θα εχει ισχυ απο 01/01/12

οσων αφορα τις δηλωσεις 2012 χρηση 2011 οι αποδειξεις δεν θα παρεχουν επιστροφη φορου σε περιπτωση υπερκαλυψης του αφορολογητου αλλα ουτε και μειωση του φορου

αντιθετως θα ειναι υποχρεωτικο το ελαχιστο ποσο για αποφυγη ΚΑΙ επιπλεον φορολογησης..

{δηλαδη για φορολογηση του αφορολογητου ποσου των ταδε ευρω (η οσο ανακοινωσουν τεσπα)}

ΟΠΟΤΕ

εκ των πραγματων δεν θα κατατεθουν οι φορ.δηλωσεις 2012 συνοδεια αποδειξεων με ηλεκτρονικη μορφη τυπου καρτας

αλλα πιθανον οι καρτες να ενεργοποιηθουν για χρηση στο 2012

οι παραγραφοι 1 και 2 του αρθρου ειναι απολυτα λαθος..

και εκθετουν τον συγγραφεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το νέο σύστημα των αποδείξεων, ο κ. Βενιζέλος σημείωσε ότι οι φορολογούμενοι θα καλούνται να συλλέγουν αποδείξεις για δαπάνες που πραγματοποιούν με ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής (πιστωτική-χρεωστική κάρτα) ή φορο-κάρτα που το απαιτούμενο ύψος τους θα είναι ανάλογο με το ύψος του εισοδήματος τους.

Εφερε δε ως παράδειγμα έναν φορολογούμενο με εισόδημα 100.000 ευρώ να συγκεντρώνει «ηλεκτρονικές αποδείξεις» αξίας 60.000 ευρώ, ενώ τον φορολογούμενος με εισόδημα 60.000 ευρώ αποδείξεις αξίας 30.000 ευρώ. Εάν δε δεν συγκεντρώνονται αυτά τα ποσά, όπως άφησε να εννοηθεί, ο φορολογούμενος θα τιμωρείται με επιπλέον φόρο.

Το νέο σύστημα των αποδείξεων ισχύει αναδρομικά και για τα εφετινά εισοδήματα.

συγνώμη, έχει μπει σε λειτουργεία η φοροκάρτα, ή εγώ είμαι αλλού????

θέλω να τους βρίσω ξανά και ξανά! θέλω να φύγω από εδώ, βαρέθηκαααααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Σχετικά με το νέο σύστημα των αποδείξεων, ο κ. Βενιζέλος σημείωσε ότι οι φορολογούμενοι θα καλούνται να συλλέγουν αποδείξεις για δαπάνες που πραγματοποιούν με ηλεκτρονικό μέσο πληρωμής (πιστωτική-χρεωστική κάρτα) ή φορο-κάρτα που το απαιτούμενο ύψος τους θα είναι ανάλογο με το ύψος του εισοδήματος τους.

Εφερε δε ως παράδειγμα έναν φορολογούμενο με εισόδημα 100.000 ευρώ να συγκεντρώνει «ηλεκτρονικές αποδείξεις» αξίας 60.000 ευρώ, ενώ τον φορολογούμενος με εισόδημα 60.000 ευρώ αποδείξεις αξίας 30.000 ευρώ. Εάν δε δεν συγκεντρώνονται αυτά τα ποσά, όπως άφησε να εννοηθεί, ο φορολογούμενος θα τιμωρείται με επιπλέον φόρο.

Το νέο σύστημα των αποδείξεων ισχύει αναδρομικά και για τα εφετινά εισοδήματα. ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΕΛΕΓΕ ΠΑΛΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

συγνώμη, έχει μπει σε λειτουργεία η φοροκάρτα, ή εγώ είμαι αλλού????

θέλω να τους βρίσω ξανά και ξανά! θέλω να φύγω από εδώ, βαρέθηκαααααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως κ. TSABELA κάθε φορά που βγαίνει να μιλήσει ο Βενιζέλος...ναι, δεν θα ντραπώ να το πω, φοβάμαι για το τι άλλο θα πει... και βρίζω βρίζω όσο δεν έχω βρίσει ποτέ στη ζωή μου μέχρι τώρα, και μπορεί να είναι μαλακίες αυτά που λέει αλλά δυστυχώς αρκούν για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο..........:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ....

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ - ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.....

ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ"...

ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ @@@@@@ΑΤΙΚΑ" !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς για αυτή τη χρονιά και μόνο , η φοροκάρτα θα ισχύσει παράλληλα με τις γνωστές αποδείξεις.. Αλλιώς όχι μόνο δε βγάζει νόημα το μέτρο, αλλά θα οδηγήσει και σε τραγικές επιβαρύνσεις.

Η απορία μου πάντως έχει ως εξής: για να περαστεί ένα ποσό στη φοροκάρτα, χρειάζεται τερματικό POS, αυτό που έχουν και για πιστωτικές.. Στο περίπτερο όμως, το ψιλικατζίδικο ή το ταξί πως ακριβώς θα χρησιμοποιηθεί η φοροκάρτα; Θα τους αναγκάσουν να αγοράσουν τερματικά; .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη μαυρος πητ

Προφανώς για αυτή τη χρονιά και μόνο , η φοροκάρτα θα ισχύσει παράλληλα με τις γνωστές αποδείξεις.. Αλλιώς όχι μόνο δε βγάζει νόημα το μέτρο, αλλά θα οδηγήσει και σε τραγικές επιβαρύνσεις.

Η απορία μου πάντως έχει ως εξής: για να περαστεί ένα ποσό στη φοροκάρτα, χρειάζεται τερματικό POS, αυτό που έχουν και για πιστωτικές.. Στο περίπτερο όμως, το ψιλικατζίδικο ή το ταξί πως ακριβώς θα χρησιμοποιηθεί η φοροκάρτα; Θα τους αναγκάσουν να αγοράσουν τερματικά; .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη του κυριου επιμενιδη ειναι σωστη

ακουγοντας την συνεχεια των δηλωσεων Βενιζελου αναφερει οτι το πολυνομοσχεδιο θα κατατεθει τελη οκτωβριου..

θα ψηφισθει τελη νοεμβριου και θα εχει ισχυ απο 01/01/12

οσων αφορα τις δηλωσεις 2012 χρηση 2011 οι αποδειξεις δεν θα παρεχουν επιστροφη φορου σε περιπτωση υπερκαλυψης του αφορολογητου αλλα ουτε και μειωση του φορου

αντιθετως θα ειναι υποχρεωτικο το ελαχιστο ποσο για αποφυγη ΚΑΙ επιπλεον φορολογησης..

{δηλαδη για φορολογηση του αφορολογητου ποσου των ταδε ευρω (η οσο ανακοινωσουν τεσπα)}

ΟΠΟΤΕ

εκ των πραγματων δεν θα κατατεθουν οι φορ.δηλωσεις 2012 συνοδεια αποδειξεων με ηλεκτρονικη μορφη τυπου καρτας

αλλα πιθανον οι καρτες να ενεργοποιηθουν για χρηση στο 2012

οι παραγραφοι 1 και 2 του αρθρου ειναι απολυτα λαθος..

και εκθετουν τον συγγραφεα

Να προσέχουμε λίγο τι γράφουμε

Τι ειδήσεις τις φιλτράρουμε δεν τις γράφουμε έτσι.

Απόσπασμα από τι δηλώσεις του Υπ.Οικ.

Ευ. Βενιζέλος: Δυο πράγματα: Πρώτον το αφορολόγητο όριο ανακοινώσαμε ότι τοποθετείται στα 5.000 ευρώ. Τα 5.000 ευρώ είναι το μέσο ευρωπαϊκό όριο για το αφορολόγητο. Δεν μπορεί η Ελλάδα με τα δεδομένα της, με το κατά κεφαλήν εισόδημα που έχει και με το δημοσιονομικό πρόβλημα που έχει, να είναι πάνω από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο. Αυτό λοιπόν είναι το αφορολόγητο όριο. Το αφορολόγητο όριο πιάνει τους πάντες με μια εξαίρεση που είχαμε κάνει και την προηγούμενη φορά: Νέους μέχρι 30 και συνταξιούχους άνω των 65 με μόνο έσοδο την σύνταξή τους.

Βεβαίως τώρα που έχουμε κατέβει από το 8 στο 5, θα γίνει ανάλογη προσαρμογή και αυτού του ορίου. Άρα, εκεί που είχαν μείνει οι μέχρι 30 ετών και οι συνταξιούχοι άνω των 65 στις 12.000 ευρώ, θα τοποθετηθούν ανάλογα τώρα με την επεξεργασία που κάνουμε, σε ένα επίπεδο μεταξύ 9.000 και 10.000 ευρώ -ας πούμε 9.500 θα είναι το αφορολόγητο όριο γι' αυτούς- και θα γίνουν ανάλογες προσαρμογές για όλες τις φοροαπαλλαγές. Δεν μπορείς να έχεις 5.000 ευρώ όριο και κάποιος να φτάνει να έχει αφορολόγητο όριο 25.000 ευρώ. Θα υπάρξουν ανάλογες προσαρμογές.

Οι αποδείξεις δεν αφορούν το αφορολόγητο όριο, αφορούν το επίπεδο που πρέπει να φτάνεις με αποδείξεις, ανάλογα με τα εισοδήματά σου. Δηλαδή, αν τα εισοδήματά σου είναι 100.000 ευρώ, στο Εθνικό Φορολογικό Σύστημα θα προβλέπεται ότι πρέπει να εμφανίσεις 60.000 ευρώ σε αποδείξεις -ας πάρω ένα αισιόδοξο παράδειγμα γιατί μόνο 25.000 Έλληνες κάνουν δήλωση εισοδήματος άνω των 100.000 για να καταλάβουμε τι συμβαίνει με το φορολογικό σύστημα.

Μόνο 160.000 άτομα δηλώνουν εισόδημα πάνω των 50.000 ευρώ. Αν δηλώσεις 50.000 ή 60.000 ευρώ, πρέπει να έχεις αποδείξεις οι οποίες είναι 30.000 όχι 5.000 ευρώ. Αυτές οι αποδείξεις θα είναι ηλεκτρονικές, οι αποδείξεις θα είναι συγκεντρωμένες με ηλεκτρονικό τρόπο και δεν θα παίρνεις καμία επιστροφή. Πρέπει να οικοδομήσεις το επίπεδο του δικού σου εισοδήματος με αποδείξεις οι οποίες θα είναι ηλεκτρονικές.

Πότε θα αρχίσει να ισχύει το μέτρο αυτό; Αυτό το μέτρο θα ισχύσει με την φορολογική δήλωση του 2012 για τα εισοδήματα του 2011. Όλα τα μέτρα αυτά προκειμένου να αποδώσουν το 2012 πρέπει εφόσον αφορούν την φορολογική δήλωση του ’12 να αφορούν τα εισοδήματα του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ.ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΦΗΜΟΙ ΦΟΡΟΚΛΕΦΤΕΣ (ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΙ,ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΙ ΚΛΠ) ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΜΕ ΦΟΡΗΤΑΜΗΧΑΝΑΚΙΑ POS ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ Η ΔΑΠΑΝΗ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ.</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ,ΤΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...ΕΔΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΛΑΝΕ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟ 2012.

ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ,ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΑΠΑΝΕΣ,ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΑΠΑΝΕΣ.ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΑ 100.000 ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ...ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΠΑ 23% ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ Η' ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 5.000 ΕΥΡΩ ΜΕ 10%.

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΔΕΧΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ,ΤΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ...ΕΔΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΙΣ ΑΝΑΒΑΛΑΝΕ, ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΦΟΡΟΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΤΟ 2012.

ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ,ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΑΠΑΝΕΣ,ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΟΥ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙ'ΟΛΑΣ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.ΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΑΠΑΝΕΣ.ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΕΕ ΜΟΥ,ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΑ 100.000 ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ...ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΠΑ 23% ΣΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥ Η' ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 5.000 ΕΥΡΩ ΜΕ 10%.

ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΕΤΡΟ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΑΞΗ ΤΗΣ ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗΣ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΑΥΤΗ Η ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΩΣ ΤΑ ΔΕΧΕΤΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.

To παράδειγμα του Βενιζέλου που κάνει βόλτα στα κανάλια και ακούγονται διάφορες ασυναρτησίες, είναι ατυχές. Δεν υπάρχει περίπτωση να ισχύσει το 50% του εισοδήματος σε αποδείξεις .Ο Βενιζέλος το είπε σαν παράδειγμα και παρέσυρε όλους τους δημοσιογράφους.

Τα ποσοστά που πιθανών να είναι κλιμακωτά, θα τα δούμε στο Νέο φορολογικό. Το σίγουρο είναι ότι οι αποδείξεις αποσυνδέονται από το αφορολόγητο , και ότι όποιο μέτρο αποφασίσουν θα ισχύσει για τα εισοδήματα του 2011 που θα δηλωθούν το 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα..

αποδείξεις απ'την Στενή .. να πάρουμε.. ή θα μετρήσουν για τεκμήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα..

αποδείξεις απ'την Στενή .. να πάρουμε.. ή θα μετρήσουν για τεκμήριο?

Είναι μαχητό το τεκμήριο για όσους πάνε στη ...στενή.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα..

αποδείξεις απ'την Στενή .. να πάρουμε.. ή θα μετρήσουν για τεκμήριο?

Εχει και ο Κορυδαλλος ΦΤΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρτζι μπουρτζι και λουλας, κανενας σχεδιασμος δεν γινετε.. Το μονο που εχουν στο μυαλο τους ειναι το πως θα αρπαξουν τα λεφτα που δεν εχει ο κοσμος...! Τετοιες ασυναρτησιες, ΕΛΕΟΣ πια και αν εξαιρεσουν και τις δαπανες που εξαιρουνταν περσυ.... Απλα δεν θα στειλει κανεις δηλωση... Ηδη πολλοι δεν εκαναν απο περσυ... Και οσοι κανουν, σιγα μην πληρωσουν!!!

ΟΥΣΤ ΡΕ!!!!!!!!!!!!!! ΠΑΛΙΟΛΑΜΟΓΙΑ... ΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε να μας τρελλάνουν.

Το μέτρο αυτό των αποδείξεων θα ισχύσει και για τα εισοδήματα του 2011 και το ανακοινώνει τώρα.

Δηλαδή ένας που έχει εισόδημα 50000 ευρώ πρέπει από τώρα μέχρι το τέλος του χρόνου να βρεί 30.000 "ηλεκτρονικές" αποδείξεις διαφορετικά για το ποσό που υπολέιπεται θα φορολογείται με 10%.

Ετσι αν του λειπουν 20000 αποδείξεις (που θα του λείπουν σίγουρα) θα κληθεί να πληρώσει 2.000 ευρώ.

Βρε δεν πάτε στον ξάδελφό μου (διάβολο) λέω εγώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέ δεν πάνε στο διάολο οι κλεφταράδες που θα μας επιβάλλουν τώρα να χρησιμοποιούμε και ηλεκτρονική φοροκάρτα ?

Προσπαθεί ο κόσμος και η κάθε οικογένεια να μαζέψει αποδείξεις με τον κανονικό τρόπο και να τις μοιραστεί για να πληρώσει όσο λιγότερο μπορεί και τώρα άμα ο γιός ή η κόρη δεν βγάζουν όσα οι γονείς από τα ψώνια κτλπ στο 50% του εισοδήματος με την φοροκάρτα θα πρέπει να πληρώσουνε περισσότερα.

Εγώ δηλαδή που θα μου βγάλουν πάλι τεκμαρτό εισόδημα 16000 ευρώ και θα δηλώνω 7000 ευρώ θα πρέπει να βάλω αποδείξεις μόνο από αγορές που έκανα μόνη μου στο 50% του εισοδήματος με την φοροκάρτα και όχι και αποδείξεις από ψώνια στο σουπερμαρκετ που έκανε η μάνα μου, και επειδή δεν θα φτάνω με τίποτα το όριο θα πληρώσω πάλι και παραπάνω φόρο εισοδήματος όχι μόνο επειδή έτυχε να κληρονομίσω ένα ακίνητο αλλά επειδή δεν έκανα περισσότερες αγορές από όσες ήθελα να κάνω.

Άντε να πάνε στα τσακίδια επιτέλους, εγώ θα συλλέξω αποδείξεις με τον κανονικό τρόπο και θα τις δηλώσω στο ίντερνετ χωρίς φοροκάρτες και να πάνε στο διάολο να μου κάνουν και έλεγχο δεν θα ανοίξω σε κανέναν στο σπίτι ορίστε μας. συγνώμη αν ήμουν ακραία αλλά έχω συγχιστεί και κάπου θέλω να ξεσπάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδ'η με αναγκάζει να καταναλώσω ντε και καλά?Εχω μπορεί να θέλω να τρώω ψωμί και ελιά, θα με υπόχρωώσει να μαζέψω 50-60% του εισοδήματος μου?Χωρίς να υπολογίζει μεσα στις δαπάνες τον λογαριασμό της ΔΕΗ, ΟΤΕ, και με ενοικια σε ενα εισόδημα και με τους καινούργιους φόρους πως θα μαζευτεί αυτό το ποσό? Εδώ λέμε να κόψουμε κα το φαγητό να τρώμε δυο η τρεις φορες την εβδομάδα και αυτός λέει να μαζέψουμε και αλλες αποδείξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνουμε ...

Δεν θα ισχύσουν τα ποσοστά αυτά . (50%) κλπ μην παρασύρεστε από τα κανάλια .

Οσο για την συλλογή αποδείξεων με ηλεκτρονικό τρόπο , αυτή εννοείτε ότι δεν θα ισχύσει από φέτος.

Για φέτος ότι έχουμε μαζέψει όπως το έχουμε μαζέψει θα υπολογιστεί με τα νέα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ λέμε να κόψουμε κα το φαγητό να τρώμε δυο η τρεις φορες την εβδομάδα και αυτός λέει να μαζέψουμε και αλλες αποδείξεις?

Υπερβαλλεις. Δεν εχουμε φτασει σε αυτο το σημειο ακομα. Οταν θα φτασομε, θα σκεφτεσαι τι %$%$ εγραφα το 2011..

Οσο για τα νεα φορολογικα μετρα, θα σας πω εγω τι ειναι 100% σιγουρο. Η αυξηση της φοροδιαφυγης. Με μαθηματικη ακριβια και σε ανεξελεγκτο βαθμο.

Υπαρχει πολεμος μεταξυ ελληνικου λαου και Τροικας. Να δουμε για ποσο ακομα η ελληνικη κυβερνηση θα συμμαχει με τη λαθος πλευρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα οταν κατατεθη το νεο φορολογικο ν/σ θα το παρει πισω και θα πανηγυριζουν οι ΒΟΛΕΥΤΕΣ οτι καταφεραν να βοηθησουν την κοινωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...