Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ-ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ Κ ΤΑ ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΑ?


eleni1981

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα!!

Χθες που ρώτησα στη ΔΟΥ σχετικά με την έκτακτη εισφορά ενός φορολογούμενου μου ζήτησαν να κάνω τροποιοιητική Ε1 γιατί στην εκκαθάριση είχαν συμπεριληφθεί αυτοτελή φορολογούμενα ποσά- εισοδήματα από αγροτική ενίσχυση- και στη συνέχεια νέα αίτηση εκκαθάρισης.Η ερώτηση μου είναι η εξής,σαν συνολικό εισόδημα για την επιβολή έκτακτης εισφοράς δεν λαμβάνενται υπόψιν και τα αυτοτελή φορ.ποσά?Οπότε πιστεύω οτι δεν θα βγει κ κατι απο τη νέα αίτηση,ετσι?Δεν ήταν σωστά ενημερωμένη η Υπάλληλοσςτης ΔΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα!!

Χθες που ρώτησα στη ΔΟΥ σχετικά με την έκτακτη εισφορά ενός φορολογούμενου μου ζήτησαν να κάνω τροποιοιητική Ε1 γιατί στην εκκαθάριση είχαν συμπεριληφθεί αυτοτελή φορολογούμενα ποσά- εισοδήματα από αγροτική ενίσχυση- και στη συνέχεια νέα αίτηση εκκαθάρισης.Η ερώτηση μου είναι η εξής,σαν συνολικό εισόδημα για την επιβολή έκτακτης εισφοράς δεν λαμβάνενται υπόψιν και τα αυτοτελή φορ.ποσά?Οπότε πιστεύω οτι δεν θα βγει κ κατι απο τη νέα αίτηση,ετσι?Δεν ήταν σωστά ενημερωμένη η Υπάλληλοσςτης ΔΟΥ?

Σ'υμφωνα με την ΠΟΛ 1167 δεν επιβάλλεται εισφορά στις αγροτικές ενισχύσεις που δεν συνδέονται με την παραγωγή και δηλώνονται στους κωδ.477-478.Ενώ υπολογίζεται εισφορά σε αυτές που δίνονται επί της παραγωγής και δηλώνονται στους κωδ.659-660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'υμφωνα με την ΠΟΛ 1167 δεν επιβάλλεται εισφορά στις αγροτικές ενισχύσεις που δεν συνδέονται με την παραγωγή και δηλώνονται στους κωδ.477-478.Ενώ υπολογίζεται εισφορά σε αυτές που δίνονται επί της παραγωγής και δηλώνονται στους κωδ.659-660

Σευχαριστώ πολυ,έχεις δίκιο!!..Μελέτησα την ΠΟΛ πιο προσεκτικά και όντωσς το αναφέρει ξεκάθαρα,άρα θα κάνω τροποποιητική Ε1 και νέα αίτηση εκκαθάρισης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...