Jump to content
  • 0

ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Question

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα,

Μήπως κάποιος έχει Σύμβαση Παροχής Ανεξαρτήτων Εκπαιδευτικών υπηρεσιών????

Αυτο κάπου διάβασα ότι πρέπει να είναι λιγότερο απο 5 ώρες την εβδομάδα ή κανω λάθος???

Ειναι για συνεργασία με καθηγητη σε Φροντιστήριο Μ.Ε. που έχει μπλοκάκι

Επίσης ξέρω ότι πρέπει να πάει επιθεώρηση. Πρέπει να μπει και στον πίνακα προσωπικού (νομίζο όχι)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προταίρων... πάντα με βοηθάτε

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

UPDATE

με την βοήθεια ενός εγχειριδίου ενος επιθεωρητή εργασίας συνέταξα το παρακάτω αρχείο.

Δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας αμα είναι να το βάλουμε στα downloads.

Δεν εγγυούμαι ότι θα καλύψει απο κάθε κίνδυνο (εννοώ σε περίπτωση που κυνηγήσουν το φροντιστήριο και καλά για σχέση εξαρτημένης εργασίας) κάθε σχόλιο δεκτό μπας και φτιάξουμε ένα να το έχουμε

ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΙΣΘΩΣΕΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ.doc

• 0

Εγώ ξέρω ότι θέλει κανονικά πρόσληψη σα μισθωτός.....ούτε μπλοκάκια, ούτε τέτοιες αλχημίες...

Ασφάλιση στο ικα κανονικά...

μιλας για καθηγητή ή γενιικότερα??? γιατι με τέτοια σύμβαση έχει εργαστεί γραφίστας σ ε εταιρία και δεν υπήρξε πρόβλημα.

να προσθέσω ότι το φροντιστήριο μου είπε τέτοια σύμβαση έγινε και σε άλλο φροντιστήριο... απο κει πήραν την ιδέα και γω τώρα ψάχνω

τι να πω

• 0

Αυτή είναι η άποψή μου..και ταυτιζεται με αυτή συναδέλφων στο topic ου σου παρέθεσα...

Άρα ορθόδοξη μέθοδο..

Αν του έκανες έναρξη με τι καδ θα έκανες? Θα με ενδιέφερε η άποψή σου..

εγω τον καθηγητη που εμφανιστικε με μπλοκακι εκει δεν τον έχω δει .. ... υποθέτω ότι έχει κάνει ήδη έναρξη αλλα δεν το ξέρω να στο πω τον καδ.

θα πω στο φροντιστήριο ότι δεν γίνεται κάτι τετοιο και απο κει και πέρα αν τον δω ποτε (εννοω δεχθει να προσληφθει κανονικα) θα το ελέγξω

ευχαριστώ για ολα

• 0

UPDATE

με την βοήθεια ενός εγχειριδίου ενος επιθεωρητή εργασίας συνέταξα το παρακάτω αρχείο.

Δείτε το και πείτε μου την γνώμη σας αμα είναι να το βάλουμε στα downloads.

Δεν εγγυούμαι ότι θα καλύψει απο κάθε κίνδυνο (εννοώ σε περίπτωση που κυνηγήσουν το φροντιστήριο και καλά για σχέση εξαρτημένης εργασίας) κάθε σχόλιο δεκτό μπας και φτιάξουμε ένα να το έχουμε

• 0

αγαπητοί φίλοι,

είχα πει θα επανέλθω και επανήλθα.

τελικά με την καθηγήτρια αυτη μίλησα προ μηνός και μου είπε ότι κάτι τέτοιο το έχει κάνει κατ'επανάληψη σε δικό της φροντιστήριο που έτρεχε παλαιότερα. Ε.. και γω τότε της είπα να με πάρει η λογίστρια της τηλέφωνο να μου εξηγήσει τι ακριβώς είχαν κάνει και τι είδους ήταν αυτη η σύμβαση...

ακόμα να με πάρει τηλ......... αμα με πάρει πάντως θα επανέλθω...

• 0

άντε και σε πήρε τηλέφωνο, τι θα σου πει , ότι το έχει κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα ?

και εγώ έχω ξενομπιπ πολλές φορές και δεν με έχουν πιάσει, λέει κάτι αυτό ?

• 0

άντε και σε πήρε τηλέφωνο, τι θα σου πει , ότι το έχει κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα ?

και εγώ έχω ξενομπιπ πολλές φορές και δεν με έχουν πιάσει, λέει κάτι αυτό ?

Ναι, ότι είσαι πολύ προσεκτικός....

Τουλάχιστον μέχρι σήμερα....... :)

• 0

φίλοι μου επειδή δεν μπορώ να συννενοηθώ με την ιδιοκτήτρια του φροντιστηρίου, η οποία βλέπει μεγάλο κέρδος απο αυτη την συνεργασία την άφησα να πράξει όπως νομίζει. Το πρόβλημα αγαπητοί μου είναι ότι όχι μόνο δεν ακούνε αλλά βρίσκεσαι και απέναντί τους ως εχθρός όταν δεν ακούνε αυτο που θέλουν.

Εγώ εξήγησα και στην δικιά μου αλλά και στην λογίστρια της καθηγήτριας (η οποία στην ντόπια επιθεώρηση της λένε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.....αλλα στο ΙΚΑ δεν πάει να ρωτήσει !!! ) ότι αυτά τα πράγματα είναι επικίνδυνα και απο δω και πέρα ο θεός μαζί τους. Εγω μια φορά τα είπα. Επίσης της εξήγησα αν θέλει να συνεργαστεί με την άλλη τη λογίστρια που τα έχει όλα ευκολα, no problem. Εγω μια φορά τις επιφυλάξεις μου τις είπα.

και καλα κρασιά

• 0

Καλημέρα,

επειδή δεν με είχε απασχολήσει ποτέ το θέμα των συμβάσεων ανεξαρτήτων υπηρεσιών (οχι καθηγητών) ισχύει αυτή η υποχρέωση για κατάθεση στην επιθεώρηση εργασίας;

Επίσης η ασφάλιση με βάση την  παρ.9 του Αρ39 είναι υποχρεωτική ή δυνητική; Δηλαδή κάποιος που παρέχει τις υπηρεσίες του με ΤΠΥ μπορεί απλά να πληρώνει τις εισφορές του μηνιαία σαν ελεύθερος επαγγελματίας και να μην μπει σε αυτή τη διαδικασία ο "εργοδότης" του;

Δηλαδή άσχετα με το φορολογικό με ενδιαφέρει κυρίως το ασφαλιστικό , αν είναι καλυμμένα και τα δυο μέρη χωρίς να γίνει όλη αυτή η διαδικασία με την ΑΠΔ .

Ευχαριστώ.