Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΦΟΡΟΥ


PANPAN

Ερώτηση

έχει κάποιος συνάδελφος κάνει συμψηφισμό έκτακτης είσφορας με επιστροφή φόρου?

τι διαδικάσια ακολούθησε?

γιατί από ερώτηση σε δου, απάντησαν οτι δεν έχουν ενημέρωση...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

έχει κάποιος συνάδελφος κάνει συμψηφισμό έκτακτης είσφορας με επιστροφή φόρου?

τι διαδικάσια ακολούθησε?

γιατί από ερώτηση σε δου, απάντησαν οτι δεν έχουν ενημέρωση...

ευχαριστώ

ειδηση οπως δημοσιευθηκε εδω στο taxheaven.

Συμψηφίζονται επιστροφές φόρου με την έκτακτη εισφορά.

Tuesday September 06, 2011 06:00 AM

Το υπ. Οικονομικών προχωρά σε συμψηφισμό των ποσών που αντιστοιχούν στις έκτακτες εισφορές από 1,500 ευρώ και πάνω με τις επιστροφές φόρου για να τονώσει τα δημόσια έσοδα.

Το υπουργείο Οικονομικών για να τονώσει τα ασθενικά δημόσια έσοδα θα προχωρήσει σε συμψηφισμό των ποσών που αντιστοιχούν στις έκτακτες εισφορές (εισφορά αλληλεγγύης, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά σε Ι.Χ) ύψους από 1.500 ευρώ και πάνω με τις επιστροφές φόρου για όσες βέβαια δηλώσεις εισοδήματος δεν έχουν ακόμη εκκαθαριστεί.

Έτσι οι φορολογούμενοι που αναμένουν πιστωτικό εκκαθαριστικό δεν θα έχουν το δικαίωμα να αποπληρώσουν τις εισφορές σε δόσεις των 300 ευρώ τον μήνα καθώς με τον συμψηφισμό θα καλύπτονται εφάπαξ οι εισφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειδηση οπως δημοσιευθηκε εδω στο taxheaven.

Συμψηφίζονται επιστροφές φόρου με την έκτακτη εισφορά.

Tuesday September 06, 2011 06:00 AM

Το υπ. Οικονομικών προχωρά σε συμψηφισμό των ποσών που αντιστοιχούν στις έκτακτες εισφορές από 1,500 ευρώ και πάνω με τις επιστροφές φόρου για να τονώσει τα δημόσια έσοδα.

Το υπουργείο Οικονομικών για να τονώσει τα ασθενικά δημόσια έσοδα θα προχωρήσει σε συμψηφισμό των ποσών που αντιστοιχούν στις έκτακτες εισφορές (εισφορά αλληλεγγύης, τέλος επιτηδεύματος, εισφορά σε Ι.Χ) ύψους από 1.500 ευρώ και πάνω με τις επιστροφές φόρου για όσες βέβαια δηλώσεις εισοδήματος δεν έχουν ακόμη εκκαθαριστεί.

Έτσι οι φορολογούμενοι που αναμένουν πιστωτικό εκκαθαριστικό δεν θα έχουν το δικαίωμα να αποπληρώσουν τις εισφορές σε δόσεις των 300 ευρώ τον μήνα καθώς με τον συμψηφισμό θα καλύπτονται εφάπαξ οι εισφορές.

Από ειδήσεις πάμε καλά, από ενημέρωση στις δου πάσχουμε, το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει εγκύκλιος

και μήπως τον συμψηφισμό τον κάνει μόνο ο έφορος?

Γι' αυτό ρώτησα εαν έχει κάνει κάποιος συμψηφισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου ήρθε ειδοποιητήριο για την είσπραξη πιστωτικού φόρου από την ΔΟΥ. Εκεί , μου παρακράτησαν το σύνολο την εισφοράς παρ΄ ότι ήταν 1000 € περίπου και εισέπραξα το υπόλοιπο.

έχει κάποιος συνάδελφος κάνει συμψηφισμό έκτακτης είσφορας με επιστροφή φόρου?

τι διαδικάσια ακολούθησε?

γιατί από ερώτηση σε δου, απάντησαν οτι δεν έχουν ενημέρωση...

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση ότι γίνεται αυτόματα βάση οδηγίας προς τις Δ.Ο.Υ.

Σήμερα έκανα μία χωρίς εξουσιοδότηση , χωρίς ούτε καν αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από ειδήσεις πάμε καλά, από ενημέρωση στις δου πάσχουμε, το θέμα είναι οτι δεν υπάρχει εγκύκλιος

και μήπως τον συμψηφισμό τον κάνει μόνο ο έφορος?

Γι' αυτό ρώτησα εαν έχει κάνει κάποιος συμψηφισμο?

Την Πέμπτη 22/9 που πήγα στην εφορία, στα κομπιούτερ μου είπε η υπάλληλος ότι δεν ξέρει κάτι.

Απευθύνθηκα στην προισταμένη των εσόδων, η οποία μου είχε ήδη έτοιμο το ΤΑΦΕ, και πήγα ταμείο

για να εισπράξω τη διαφορά.Άρα είναι ενημερωμένοι στις εφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο συμψηφισμός αυτός, κατά την άποψή μου, εάν είναι αυτόματος, γίνεται κατα παράβαση οποιασδήποτε έννοιας ισονομίας, διότι αφενός στερεί το δικαίωμα στον φορολογούμενο να εκφράσει την αντίθεσή/άρνησή πληρωμής ή έστω την πληρωμή με παράλληλη ρητή δήλωση επιφύλαξης, αφετέρου στερείται ο φορολογούμενος της δυνατότητας πληρωμής του εν λόγω ποσού σε δόσεις.

Απλά για να μην επιστρέψουν τα χρήματα στους φορολογούμενους λόγω της βλακωδούς εφαρμογής του συστήματος των αποδείξεων, αποφάσισαν και διέταξαν αυτό τον έκτακτο φόρο (δεν είναι εισφορά). Και ξαφνικά έμαθε το Δημόσιο τον συμψηφισμό οφειλών (μάλλον από τους πολιτικούς, που ξέρουν από συμψηφισμούς ευθυνών).

Το χειρότερο δε για το επάγγελμά μας είναι ότι θα είμαστε οι ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ επαγγελματιές-φορολογούμενοι στην Ελλάδα, που θα πρέπει ΔΙΑΡΚΩΣ να έχουν εξοφλήσει τις οφειλές του, εισφορές τους συνδρομές τους κλπ για να μπορούμε να ασκήσουμε το επάγγελμά μας... Μιας και με καθιέρωση της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης και την υποχρεωτική διεκπεραίωση των φορολογικών πράξεων ηλεκτρονικά, όπως προωθείται και με την υποχρέωση παροχής εξουσιοδότησης σ'εμάς από τα νομικά πρόσωπα (ΑΕ-ΕΠΕ αυτή την στιγμή) στο νέο Taxisnet, μπορούν να μπλοκάρουν την άσκηση του επαγγέλματός μας (να μην μας επιτρέπουν να υποβάλλουμε δηλώσεις ηλεκτρονικά) εάν δεν είμαστε συνεπείς στις υποχρεώσεις μας.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η άρνηση πιστοποίησης λογιστή στο Taxisnet αυτό τον Μάρτιο, λόγω μη εξόφλησης συνδρομών στο ΟΕΕ. Κατ'αντιστοιχία να απαγορεύσουν στον μηχανικό να πατά το πόδι του στην οικοδομή ή στον δικηγόρο την είσοδο στο site του Δικηγορικού Συλλόγου για την άντληση/ανάγνωση νομοθεσίας και την φυσική παρουσία τους στα δικαστήρια χωρίς εκκαθαριστικό και πιστοποιητικό οικονομικών φρονημάτων (θα είμαστε πλέον οικονομοφρωνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τον Ιούλιο και μετά σταμάτησαν να στέλνουν καταστάσεις επιστροφών στις ΔΟΥ.

Θα συμψηφίσουν δηλώσεις που δεν έχουν εκκαθαριστεί?

Χλώμο το κόβω.

Εδώ άλλες που τις έχουν εκκαθαρίσει και περιμένουμε να μας στείλουν επιταγή και δεν συμψηφίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από τον Ιούλιο και μετά σταμάτησαν να στέλνουν καταστάσεις επιστροφών στις ΔΟΥ.

Θα συμψηφίσουν δηλώσεις που δεν έχουν εκκαθαριστεί?

Χλώμο το κόβω.

Εδώ άλλες που τις έχουν εκκαθαρίσει και περιμένουμε να μας στείλουν επιταγή και δεν συμψηφίζονται.

Για μη εκκαθαρισμένες δηλώσεις δεν γνωρίζω, για όσες έχουν εκκαθαριστεί αλλά "καθυστέρησε" η αποστολή της κατάστασης επιστροφών, μην περιμένεις επιταγή, θα στο συμψηφίσουν αναγκαστικά "γιατί έτσι είναι...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για μη εκκαθαρισμένες δηλώσεις δεν γνωρίζω, για όσες έχουν εκκαθαριστεί αλλά "καθυστέρησε" η αποστολή της κατάστασης επιστροφών, μην περιμένεις επιταγή, θα στο συμψηφίσουν αναγκαστικά "γιατί έτσι είναι...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eγω πήγα πολλές φορές στην ΔΟΥ και τελικά σήμερα κατάφερα να εισπράξω την επιστροφή που είχα ,αφού βέβαια μου συμψ/σαν την έκτακτη εισφορά.Τμήμα Επιστρόφων,Τμήμα Εισοδήματος,Προιστάμενος και τελικά Ταμείο.Βεβαια δεν ειχαν χρηματα τοσο καιρο ετσι μου ελεγαν.Μπου****ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κοσμάς

Μέχρι 6/10/2011 δεν μου είχε έρθει η έκτακτη εισφορά και στο taxis έλεγε ότι η δήλωση δεν έχει εκκαθαριστεί.

Στις 6/10/2011 πήγα στην εφορία τα δικαιολογητικά της δήλωσης (που έκανα online) όπως έλεγε το εκκαθαριστικό για να κάνουν έλεγχο και επιστροφή (πάνω από 1500€). Μου είπαν ότι θα εκκαθαριστεί κάπου προς τα Χριστούγεννα και μου έδειξαν κάτι στοίβες από ελέγχους δηλώσεων που ήταν πριν από εμένα.

Σήμερα ήρθε η έκτακτη εισφορά για να την πληρώσω κανονικά μέχρι 31/10/2011. Που είναι ο αυτόματος συμψηφισμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι 6/10/2011 δεν μου είχε έρθει η έκτακτη εισφορά και στο taxis έλεγε ότι η δήλωση δεν έχει εκκαθαριστεί.

Στις 6/10/2011 πήγα στην εφορία τα δικαιολογητικά της δήλωσης (που έκανα online) όπως έλεγε το εκκαθαριστικό για να κάνουν έλεγχο και επιστροφή (πάνω από 1500€). Μου είπαν ότι θα εκκαθαριστεί κάπου προς τα Χριστούγεννα και μου έδειξαν κάτι στοίβες από ελέγχους δηλώσεων που ήταν πριν από εμένα.

Σήμερα ήρθε η έκτακτη εισφορά για να την πληρώσω κανονικά μέχρι 31/10/2011. Που είναι ο αυτόματος συμψηφισμός ?

Μπορείς να μην την πληρώσεις μέχρι 31/10, όταν θα εκκαθαριστεί η δήλωση θα συμψηφίσουν το ποσό και θα εισπράξεις την διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κοσμάς

Μπορείς να μην την πληρώσεις μέχρι 31/10, όταν θα εκκαθαριστεί η δήλωση θα συμψηφίσουν το ποσό και θα εισπράξεις την διαφορά.

Δεν θα μου βάλλουν τόκους μετά ?

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι θα την πληρώσω και μετά θα την συμψηφίσουν κιόλας, και μετά τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα μου συμψιφησαν κανονικά την επιστροφή με την έκτακτη εισφορά αναρωτιέμαι όμως για κάτι πως είναι δυνατόν να μην έχεις εκκαθαρισει δήλωση οπότε και να μην έχεις αποδεχτεί οριστικά τα εισοδήματα κάποιου και πάνω σε αυτα τα μη βεβαιωμένα εισοδήματα να βάζεις έκτακτη εισφορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα μου συμψιφησαν κανονικά την επιστροφή με την έκτακτη εισφορά αναρωτιέμαι όμως για κάτι πως είναι δυνατόν να μην έχεις εκκαθαρισει δήλωση οπότε και να μην έχεις αποδεχτεί οριστικά τα εισοδήματα κάποιου και πάνω σε αυτα τα μη βεβαιωμένα εισοδήματα να βάζεις έκτακτη εισφορά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν θα μου βάλλουν τόκους μετά ?

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι θα την πληρώσω και μετά θα την συμψηφίσουν κιόλας, και μετά τρέχα γύρευε.

όχι, ο συμψηφισμός έχει αναδρομική ισχύ. Θα σου το συμψηφίσουν κάνοντας και την έκπτωση που δικαιούσαι. Ρώτα και στην εφορία που ανήκεις. Εγώ το έκανα για δύο πελάτες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κοσμάς

όχι, ο συμψηφισμός έχει αναδρομική ισχύ. Θα σου το συμψηφίσουν κάνοντας και την έκπτωση που δικαιούσαι. Ρώτα και στην εφορία που ανήκεις. Εγώ το έκανα για δύο πελάτες μου.

Το θέμα είναι αν θα λειτουργήσουν οι εφορίες μέχρι τις 31/10/2011 για να πάω να ρωτήσω και να το κανονίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κοσμάς

Πήγα σήμερα. Μου είπαν ότι θα γίνει αυτόματα και δεν χρειάζεται να πληρώσω τώρα.

Επίσης μου είπαν να κάνω μια αίτηση για συμψηφισμό και να πρωτοκολληθεί (όπως και έκανα), και ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου βάλουν πρόστιμο αφού έχω να πάρω επιστροφή μεγαλύτερη από την εισφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος με αναπηρία πάνω απο 80% πλήρωσε κακώς πέρυσι την έκτακτη εισφορά...

Μπορεί αν προσκομίσει φέτος το χαρτί να ζητήσει την επιστροφή των χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Συνάδελφοι υπολογίζεται προκαταβολή στην Εισφορά;

Φορολογούμενος έχει εισόδημα (με τεκμήρια) που του βγάζει φόρο ο οποίος μηδενίζεται λόγω πολλών ιατρικών αποδείξεων.

Του βγαίνει και εισφορά 1% και πάνω σ' αυτή το τάξις υπολογίζει +55% τελικό ποσό πληρωμής.

Δοκίμασα να μειώσω τα τεκμήρια με ανάλωση αλλά η εισφορά αλληλεγγύης δεν αλλάζει με τίποτα.

Είναι σωστό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειναι σωστο

Λαθος απαντηση δεν ειναι σωστο αλλα μηπως ειναι απο αλλου ο φορος και η προκαταβολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Έτσι είναι συνάδελφε Πέτρο. Προκαταβολή υπολογίζεται πάνω στον κύριο και συμπληρωματικό φόρο και όχι στην εισφορά αλληλεγγύης. Έτσι δεν μπορεί όπως λέει ο αγαπητός επισκέπτης, να μηδενίζεται ο κύριος φόρος από ιατρικές δαπάνες και να προκύπτει προκαταβολή. Η εισφορά δεν μπορεί να μειωθεί, παρά μόνο να συμψηφιστεί με τυχόν πιστωτικό υπόλοιπο φόρου.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...