Προς το περιεχόμενο

E-mail απο Taxisnet για αλλαγη εφοριας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα.

Σημερα μου εσκασε στο mail το παρακατω μηνυμα απο το taxisnet και ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανω κατι γιαυτο και αν εχει καποιος παρομοια περιπτωση.

Αφορα εταιρια που ανηκει στην Φαβε Αθηνων και το mail λεει τα παρακατω.

Κύριοι,

>

> Στα πλαίσια εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 55 παρ. 6 και 7 του

> Ν.4002/2011, σας γνωρίζουμε ότι η επιχείρησή σας θα μεταφερθεί, με

> κεντρικές μηχανογραφικές διαδικασίες, στην αρμοδιότητα της Δ.Ο.Υ. Φ.Α.Ε.

> Αθηνών. Παρακαλούμε μέχρι την 4η Οκτωβρίου 2011 να προβείτε, μέσω

> TaxisNet, στην υποβολή δήλωσης αντιστοίχισης ΚΑΔ , εφόσον δεν έχει ήδη

> υποβληθεί, καθώς επίσης και σε τακτοποίηση τυχόν εκκρεμοτήτων σας.

>

> Με εκτίμηση

> Ο Γενικός Γραμματέας Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων Ιωάννης

> Καπελέρης

Γιαυτην την εταιρια εχουν δηλωθει οι καινουργοι ΚΑΔ και δεν εχει καμια αλλη εκκρεμοτητα ή υποχρεωση σε φορους ελεγχους περαιωσεις και τα σχετικα. Πρεπει να κανω εγω κατι περισσοτερο απο το να βαλω το mail στο αρχειο??? Εχει καποιος λαβει παρομοιο mail.

Πρεπει να αλλαξω σφραγιδες για την ΔΟΥ και τα μηχανογραφικα στοιχεια για να αναφερουν την σωστη ΔΟΥ??? Η να βγαλω καμια σφραγιδα με "ΝΕΑ ΔΟΥ" και να τους πω να τα χτυπανε σε καθε στοιχειο???

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Παιδες καλησπερα.

Σημερα μου εσκασε στο mail το παρακατω μηνυμα απο το taxisnet και ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανω κατι γιαυτο και αν εχει καποιος παρομοια περιπτωση.

Αφορα εταιρια που ανηκει στην Φαβε Αθηνων και το mail λεει τα παρακατω.

Κύριοι,

>

> Στα πλαίσια εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 55 παρ. 6 και 7 του

> Ν.4002/2011, σας γνωρίζουμε ότι η επιχείρησή σας θα μεταφερθεί, με

> κεντρικές μηχανογραφικές διαδικασίες, στην αρμοδιότητα της Δ.Ο.Υ. Φ.Α.Ε.

> Αθηνών. Παρακαλούμε μέχρι την 4η Οκτωβρίου 2011 να προβείτε, μέσω

> TaxisNet, στην υποβολή δήλωσης αντιστοίχισης ΚΑΔ , εφόσον δεν έχει ήδη

> υποβληθεί, καθώς επίσης και σε τακτοποίηση τυχόν εκκρεμοτήτων σας.

>

> Με εκτίμηση

> Ο Γενικός Γραμματέας Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων Ιωάννης

> Καπελέρης

Γιαυτην την εταιρια εχουν δηλωθει οι καινουργοι ΚΑΔ και δεν εχει καμια αλλη εκκρεμοτητα ή υποχρεωση σε φορους ελεγχους περαιωσεις και τα σχετικα. Πρεπει να κανω εγω κατι περισσοτερο απο το να βαλω το mail στο αρχειο??? Εχει καποιος λαβει παρομοιο mail.

Πρεπει να αλλαξω σφραγιδες για την ΔΟΥ και τα μηχανογραφικα στοιχεια για να αναφερουν την σωστη ΔΟΥ??? Η να βγαλω καμια σφραγιδα με "ΝΕΑ ΔΟΥ" και να τους πω να τα χτυπανε σε καθε στοιχειο???

Ευχαριστω.

πριν σε ποια δου ηταν η επιχειρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<br>πριν σε  ποια δου   ηταν η επιχειρηση ?<br>
<br><br>Το εχω γραψει Κιτσο.... στην ΦΑΒΕ ΑΘΗΝΩΝ ανηκει. Ειναι βιομηχανια. Ειχες εσυ κατι παρομοιο??<br>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτησα και εμαθα οτι ολες οι φαε και φαβε αττικης συγχωνευονται σε μια "εφορια μεγαλων εταιριων". Τωρα που θα ειναι η εφορια αυτη ακομα ψαχνουν το μερος!!!!!! Καλα παει η δουλεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με νόμο η ΦΑΒΕ έχει γίνει ΔΟΥ μεγάλων επιχειρήσεων και για αυτό το λόγο γίνονται οι μεταφορες

http://www.eforiakoi...d=346&Itemid=85

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε δεν κανουμε τιποτα σχετικο αν με το μητρωο της υπαρχουσας ΔΟΥ ειμαστε κομπλε... Αυτοι θα κανουν την "μεταφορα".... Ελπιζω να μην χαθει στον δρομο για την Ιθακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

> ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

> ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

>

> Αποδέκτης: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx , Username: xxxxxxxxxxxxxxxxx

>

> Κύριοι,

>

> Στα πλαίσια εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 55 παρ. 6 και 7 του Ν.4002/2011, σας γνωρίζουμε ότι η επιχείρησή σας θα μεταφερθεί, με κεντρικές μηχανογραφικές διαδικασίες, στην αρμοδιότητα της Δ.Ο.Υ. Μεγάλων επιχειρήσεων. Παρακαλούμε μέχρι την 4η Οκτωβρίου 2011 να προβείτε, μέσω TaxisNet, στην υποβολή δήλωσης αντιστοίχισης ΚΑΔ , εφόσον δεν έχει ήδη υποβληθεί, καθώς επίσης και σε τακτοποίηση τυχόν εκκρεμοτήτων σας.

>

> Με εκτίμηση

> Ο Γενικός Γραμματέας Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων

> Ιωάννης Καπελέρης

>

> ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο επάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Ήρθε και σε εμενα….. έχω μια απορία από Ηράκλειο θα ανεβαίνω Αθήνα όποτε θέλω κάτι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΔΟΥ Α ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΔΟΥ Β ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΔΟΥ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ

ΔΟΥ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΔΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

ΔΟΥ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ

ΔΟΥ ΡΟΔΟΥ

Αυτές είναι οι ΔΟΥ με τις οποίες Συνεργάζομαι ως τώρα..... μας έμπλεξαν και την ΔΟΥ BIG επιχειρήσεων τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

> ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

> ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

>

> Αποδέκτης: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx , Username: xxxxxxxxxxxxxxxxx

>

> Κύριοι,

>

> Στα πλαίσια εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 55 παρ. 6 και 7 του Ν.4002/2011, σας γνωρίζουμε ότι η επιχείρησή σας θα μεταφερθεί, με κεντρικές μηχανογραφικές διαδικασίες, στην αρμοδιότητα της Δ.Ο.Υ. Μεγάλων επιχειρήσεων. Παρακαλούμε μέχρι την 4η Οκτωβρίου 2011 να προβείτε, μέσω TaxisNet, στην υποβολή δήλωσης αντιστοίχισης ΚΑΔ , εφόσον δεν έχει ήδη υποβληθεί, καθώς επίσης και σε τακτοποίηση τυχόν εκκρεμοτήτων σας.

>

> Με εκτίμηση

> Ο Γενικός Γραμματέας Φορολογικών και Τελωνειακών Θεμάτων

> Ιωάννης Καπελέρης

>

> ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο επάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

Ήρθε και σε εμενα….. έχω μια απορία από Ηράκλειο θα ανεβαίνω Αθήνα όποτε θέλω κάτι????

Εσενα σου λεει "ΔΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ". Εμενα λεει "ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ"..... Να αισθανθω τυχερος αφου πιστευω πως εννοουν την "ΦΑΕΕ ΑΘΗΝΩΝ" και γνωριζω που πεφτει.... Τωρα για σενα που εισαι απο το Ηρακλειο.... (εγω παρεπιπτοντως ειμαι απο το Ρεθυμνο) πιστευω πως κατι θα τους περασει απο το κεφαλι να κανουν για να μην γινεις μονιμος κατοικος αθηνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα σου λεει "ΔΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ". Εμενα λεει "ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ"..... Να αισθανθω τυχερος αφου πιστευω πως εννοουν την "ΦΑΕΕ ΑΘΗΝΩΝ" και γνωριζω που πεφτει.... Τωρα για σενα που εισαι απο το Ηρακλειο.... (εγω παρεπιπτοντως ειμαι απο το Ρεθυμνο) πιστευω πως κατι θα τους περασει απο το κεφαλι να κανουν για να μην γινεις μονιμος κατοικος αθηνων.

Αν επιτρέπεται συνάδερφε για τι τζίρο μιλάμε στην ΑΕ γιατί διαθέτω και 5 α.ε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρέπεται συνάδερφε για τι τζίρο μιλάμε στην ΑΕ γιατί διαθέτω και 5 α.ε.?

1.) ΑΕ & Φυσικα προσωπα με κυκλο εργασιων πανω απο 30.000.000 €

2.)τραπεζικές, ασφαλιστικές και τις ΑΕ με μετοχές εισηγμένες στο Χρηματιστήριο το όριο ορίζεται σε δέκα εκατομμύρια ευρώ (10.000.000) ετησίως.

Νομιζω επισης οτι πρεπει να εχεις καλυψει τα ορια για δυο χρησεις 2009 + 2010

Παραπιπτοντως ελαβα και αντιστοιχη επιστολη σημερα για μετακομιση στην Δου Μεγαλων Επιχειρησεων

Να σται καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι από την περασμένη Παρασκευή εχω ανοίξει αυτό το θέμα γιατί προφανώς ήμουν από τους πρώτους που πήρα το e-mail.

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω από που θα πάρω διευκρινίσεις.

Διοτι στη δικη μου περιπτωση με βαση την ΠΟΛ 1186 που αναρτηθηκε σημερα δεν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις.

Επιπλέον για κανενα συναδελφο εκτος Αθηνων δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο να ανοιξει πορτα στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι θέλω τα φώτα σας:

Εμείς τώρα που θα εντασσόμαστε με συνοπτικές διαδικασίες στην Δ.Ο.Υ. ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ που θα θεωρούμε?

Τα έντυπα μας πρέπει να αλλάξουν και να αναφέρουν την νέα Δ.Ο.Υ.?

Οι υποχρεώσεις μας μεταφέρονται στην ΑΘΗΝΑ?

Η Δ.Ο.Υ στην οποία ανήκουμε τώρα τη ρόλο θα έχει?

ΑΥΤΑ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι θέλω τα φώτα σας:

Εμείς τώρα που θα εντασσόμαστε με συνοπτικές διαδικασίες στην Δ.Ο.Υ. ΜΕΓΑΛΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ που θα θεωρούμε?

Τα έντυπα μας πρέπει να αλλάξουν και να αναφέρουν την νέα Δ.Ο.Υ.?

Οι υποχρεώσεις μας μεταφέρονται στην ΑΘΗΝΑ?

Η Δ.Ο.Υ στην οποία ανήκουμε τώρα τη ρόλο θα έχει?

ΑΥΤΑ….

Συνάδελφοι

Η ΔΟΥ μεγάλων επιχειρήσεων που δημιουργείται στο χώρο της ΦΑΒΕ αφορά επιχειρήσεις όλης της χώρας.

Προφανώς θα δώσουν και άλλες διευκρινήσεις για θεωρήσεις κλπ.

Η ΔΟΥ στα έντυπα φυσικά θα πρέπει να αλλάξει μετά τη μεταβολή που θα κάνει το Υ.Ο. αυτόματα στις 4 Οκτωβρίου.

Οι επιχειρήσεις που ανήκαν στη ΦΑΒΕ ΑΘΗΝΩΝ και ΦΑΕΕ ΠΕΙΡΑΙΑ και είναι κατω από τα όρια

της ΠΟΛ 1186/11 δηλ. κάτω απο 30 εκατομ. και 10 εκατομ. για τις ασφαλιστικές, από 4 Οκτωβρίου

όπως λένε τα fax και email, θα ανήκουν στην Φ.Α.Ε. ΑΘΗΝΩΝ στην Καλλιθέα (πρώην Φ.Α.Ε.Ε. ΑΘΗΝΩΝ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Συνάδελφοι

Η ΔΟΥ μεγάλων επιχειρήσεων που δημιουργείται στο χώρο της ΦΑΒΕ αφορά επιχειρήσεις όλης της χώρας.

Προφανώς θα δώσουν και άλλες διευκρινήσεις για θεωρήσεις κλπ.

Η ΔΟΥ στα έντυπα φυσικά θα πρέπει να αλλάξει μετά τη μεταβολή που θα κάνει το Υ.Ο. αυτόματα στις 4 Οκτωβρίου.

Οι επιχειρήσεις που ανήκαν στη ΦΑΒΕ ΑΘΗΝΩΝ και ΦΑΕΕ ΠΕΙΡΑΙΑ και είναι κατω από τα όρια

της ΠΟΛ 1186/11 δηλ. κάτω απο 30 εκατομ. και 10 εκατομ. για τις ασφαλιστικές, από 4 Οκτωβρίου

όπως λένε τα fax και email, θα ανήκουν στην Φ.Α.Ε. ΑΘΗΝΩΝ στην Καλλιθέα (πρώην Φ.Α.Ε.Ε. ΑΘΗΝΩΝ)

θα ζησει η ΦΑΕΕ ΑΘΗΝΩΝ τις μεγαλες δοξες το παρελθοντος με 8 φορες κυκλωμενο το οικοδομικο τετραγωνο :lol::lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αριθμ. Δ6Α 1133675 ΕΞ 23.9.2011

Έναρξη λειτουργίας της Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) Μεγάλων Επιχειρήσεων

Αριθμ. Δ6Α 1133675 ΕΞ2011

Έναρξη λειτουργίας της Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) Μεγάλων Επιχειρήσεων.

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Έχοντας υπόψη:

1. Τις διατάξεις:

α) Των παρ. 6 και 7 του άρθρου 55 του Ν. 4002/2011 (Α΄ 180) «Τροποποίηση της συνταξιοδοτικής νομοθεσίας του Δημοσίου−Ρυθμίσεις για την ανάπτυξη και τη δημοσιονομική εξυγίανση−Θέματα αρμοδιότητας Υπουργείων Οικονομικών, Πολιτισμού και Τουρισμού και Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης».

β) Του π.δ. 185/2009 (Α΄ 213) «Ανασύσταση του Υπουργείου Οικονομικών, συγχώνευση του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών με τα Υπουργεία Ανάπτυξης και Εμπορικής Ναυτιλίας, Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής και μετονομασία του σε «Υπουργείο Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας»...» και του π.δ. 189/2009 (Α΄ 221) «Καθορισμός και ανακατανομή αρμοδιοτήτων των Υπουργείων».

γ) Του π.δ. 284/1988 (Α΄ 218) «Οργανισμός του Υπουργείου Οικονομικών».

δ) Του άρθρου 90 του Κώδικα, που κυρώθηκε με το «άρθρο πρώτο» του π.δ. 63/2005 (Α΄ 98) «Κωδικοποίηση της Νομοθεσίας για την Κυβέρνηση και τα Κυβερνητικά Όργανα».

ε) Του άρθρου 32 του ν. 1828/1989 (Α΄2) «Αναμόρφωση της φορολογίας εισοδήματος και άλλες διατάξεις», όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις της παρ. 3 του άρθρου 19 του Ν. 2443/1996 (Α΄ 265) «Τροποποίηση και συμπλήρωση του Τελωνειακού Κώδικα και άλλες διατάξεις» και των διατάξεων της παρ. 12 του άρθρου 55 του Ν. 4002/2011.

2. Το από 29/8/2011 μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του Προϊσταμένου της Δ/νσης Εφαρμογών Η/Υ.

3. Την αριθμ. ΠΟΛ.1186/1.9.2011 απόφαση του Υπουργού Οικονομικών «Χαρακτηρισμός μεγάλων επιχειρήσεων που υπάγονται στην αρμοδιότητα της Δ.Ο.Υ. Μεγάλων Επιχειρήσεων».

4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας απόφασης δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού,

αποφασίζουμε:

1. Ορίζουμε την 10η Οκτωβρίου 2011, ως ημερομηνία έναρξης λειτουργίας της Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) Μεγάλων Επιχειρήσεων και του συνόλου των οργανικών μονάδων αυτής.

2. Από την ίδια ημερομηνία η μετονομασθείσα Δ.Ο.Υ. Φορολογίας Ανωνύμων Εμπορικών Εταιρειών (Φ.Α.Ε.Ε.) Αθηνών λειτουργεί ως Δ.Ο.Υ. Φορολογίας Ανωνύμων Εταιρειών (Φ.Α.Ε.) Αθηνών.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 23 Σεπτεμβρίου 2011

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...