Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
kornelia

απο πληρης απασχοληση σε μερικη- τι ενσημα δικαιουμαι

Question

καλησπέρα,

δουλεύω σε εμπορική εταιρεία και θέλω να μάθω το εξής:

λόγω της οικονομικής κατάστασης που επικρατεί ο εργοδότης μου θα προβεί σε αλλαγή της σύμβασης μου από πλήρης σε μερική και

πιο συγκεκριμένα 4 ώρες την ημέρα για 5 μέρες την εβδομάδα.

από τι είδα υπάρχει νόμος που αν έχει μειωθεί ο τζίρος της εταιρείας μπορεί να το κάνει μέχρι 9 μήνες.

ισχύει?

ο ακκαθάριστος μισθός μου μέχρι στιγμής ήταν 1062,51 ,τώρα θα μειώθει στο μισό?

ή ο τρόπος που υπολογίζεται είναι διαφορετικός?

επίσης ,τα ενσημα που θα καταχωρούνται στο ικα πόσα θα είναι?

θα συνεχίσουν να είναι 25 το μήνα?

το ίδιο θα συμβεί και σε συνάδελφους μου που δούλευαν με σπαστό ωράριο.

από τι έχω διαβάσει δεν γίνεται να δουλεύει κάποιος 4 ώρες την ημέρα και να μην είναι συνεχόμενα.

ισχύει? η θα συνεχίσουν να δουλεύουν σπαστό με μερική απασχόληση?

και αυτοί πόσα ενσημα θα παίρνουν το μήνα? και ο μισθός τους θα μειωθεί στο μισό αν δουλεύουν 4 ώρες την ημέρα?

ευχαριστώ πολύ .....

Recommended Posts

• 0

Καλησπέρα

Δείτε εδώ και πιστεύω θα βοηθηθείτε:

http://www.taxheaven...opic=15714&st=0

Καλό βράδυ

Μπάμπης Κ.

Σας ευχαριστώ το γνωρίζω το νήμα εδώ και καιρό. Γι'αυτό καταλήγω κι εγώ πως...

"Οκ, το ίδιο (περίπου) λέμε! Καλή συνέχεια! " :)

Καλό σας βράδυ!

• 0

Σας ευχαριστώ το γνωρίζω το νήμα εδώ και καιρό. Γι'αυτό καταλήγω κι εγώ πως...

"Οκ, το ίδιο (περίπου) λέμε! Καλή συνέχεια! " :)

Καλό σας βράδυ!

Αν θέλετε την ταπεινή μου άποψη, δεν υπάρχει θέμα "κάλυψης", αλλά ... ορθότητας.

Δεν βάζουμε απλά κάτι (πχ εδώ 25 ημερομίσθια), για να "καλυφθούμε".

Μπορεί να προκύψουν άλλα θέματα με τα 25 ημερομίσθια, αλλά συγχωρέστεμε, είμαι πολύ κουρασμένος για να τοποθετηθώ.

Καλό βράδυ

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

• 0

Για να είμαι και τυπικά εντάξει απέναντι στον εργαζόμενο .

Θα αναγράψω στην ατομική σύμβαση εργασίας με τον εργαζόμενο τον τρόπο υπολογισμού

των ασφαλιστικών ημερών σύμφωνα με τις οδηγίες του ΙΚΑ.

• 0

Το ΙΚΑ τον τελευταίο καιρό ασχολείται με περιπτώσεις ημιαπασχόλησης  (4ωρης) .

Κάνει έλεγχο επιλεκτικά σε όσους εργάζονται με 4ωρο και κολλούν 25 ένσημα το μήνα

και προχωρούν σε μείωση των ενσήμων τους σε 22 / μήνα.

Μου έχει τύχει τις τελευταίες 15 ημέρες σε 3 διαφορετικές επιχειρήσεις !!!

Τελικά για ένα θέμα που σέρνεται εδώ και χρόνια , που έχουν βγεί δικαστικές αποφάσεις 

το ΙΚΑ με το έτσι θέλω εξακολουθεί να κάνει αυτό που ΘΕΛΕΙ , και αυτό που σου λέει είναι 

πως αν διαφωνείς μπορεί να προσφύγεις στα δικαστήρια . Κάτι που για τον καθένα μεμονωμένα 

δεν είναι και τόσο εύκολο ( οικονομικό κόστος) .

Αυτή η κατάσταση πρέπει να τελειώνει  ΤΩΡΑ 

• 0

Και τώρα με τις βλακείες του ΟΑΕΕ που μιλά για 25 ημέρες ασφάλισης για την απαλλαγή των νέων ασφαλισμένων που είναι ταυτόχρονα και εργαζόμενοι, εκεί να δεις γλέντια...

• 0

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί αυτοί που θέλουν 25 ένσημα δεν το κάνουν με το σίγουρο τρόπο. Να βάλουν δηλ. +4 ώρες εργασία το Σάββατο (άρα 6ήμερη εργασία) και τέλος. Πόσο θα κοστίσει; €5 με €10 ευρώ παραπάνω στις εισφορές; 

• 0

Σε συζήτηση με Ελεγκτή του Ικα , και αφού του ανέφερα ότι υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις , μου απάντησε ότι αυτά δεν τον ενδιαφέρουν , ότι δεν έχει βγάλει το ικα κάποια τέτοια εγκύλιο .

Και όταν του είπα πως θα καταθέσω ερώτημα στα κεντρικά του ΙΚΑ (αφού κόντεψα να τον χάσω από τα γέλια) μου είπε πως το ΙΚΑ δεν πρόκειται να μου απαντήσει ΠΟΤΕ και πως πριν

από εμένα και άλλοι έκαναν το ίδιο και ακόμη περιμένουν απάντηση !!!!

Είπαμε η Ελλάδα είνα μαζαγάκι τους !!!

• 0

αν  είναι  μισθωτός  25  ημέρες  αν  είναι  ημερομίσθιος   21,22,23  ανάλογα  πόσο  τραβάει   ο  μήνας

Θεωρητικά καλά τα λες. Εγώ σου αναφέρω (παραπάνω) τι γίνεται στην ΠΡΑΞΗ . και όπωw αναφέρει ο doctor με τις απαλλαγές του ΟΑΕΕ εκεί να δεις τι έχει να γίνει.

Αλήθεια μια σκέψη που έκανα , αν δουλέυεις 4ωρο σε μια επιχείρηση και κολάς (όπως θέλει το ΙΚΑ 22 ένσημα το μήνα) και εργάζεσαι σε άλλη επιχείρηση 4ωρο μια

ημέρα την εβδομάδα , το ΙΚΑ πόσα ένσημα θα σου αναγνωρίσει ?

• 0

Θα σου αναγνωρίσει 22 ασφαλιστικές ημέρες. Δε λειτουργεί προσθετικά ο υπολογισμός του ΙΚΑ.

Αν δούλευε κάποιος:

4ωρο x 5 ημέρες (άρα 22 ένσημα) στην Α επιχείρηση

και

4ωρο x 6 ημέρες στη Β επιχείρηση (άρα 25 ένσημα)

τότε το ΙΚΑ θα του μετρούσε 25 ένσημα/μήνα (και φυσικά όχι 22+25=47).

Όσες φορές έτυχε να δει ο ελεγκτής περίπτωση 25 ενσήμων με χαμηλό μισθό με ρωτούσε γιατί έχει 25 ένσημα και εφ' όσον του απαντούσα ότι δουλεύει 6ήμερο, το δεχόταν.

• 0

Θα σου αναγνωρίσει 22 ασφαλιστικές ημέρες. Δε λειτουργεί προσθετικά ο υπολογισμός του ΙΚΑ.

Αν δούλευε κάποιος:

4ωρο x 5 ημέρες (άρα 22 ένσημα) στην Α επιχείρηση

και

4ωρο x 6 ημέρες στη Β επιχείρηση (άρα 25 ένσημα)

τότε το ΙΚΑ θα του μετρούσε 25 ένσημα/μήνα (και φυσικά όχι 22+25=47).

Όσες φορές έτυχε να δει ο ελεγκτής περίπτωση 25 ενσήμων με χαμηλό μισθό με ρωτούσε γιατί έχει 25 ένσημα και εφ' όσον του απαντούσα ότι δουλεύει 6ήμερο, το δεχόταν.

ναί είναι λογικό από τη στιγμή που δούλευε εξαημερο. Το τρελλό είναι ότι αντί για 47 σου "κολλάνε" 25!!!!!! και οι δημόσιοι τόσα χρόνια έπαιρναν εφάπαξ 120000 και 150000 ευρώ!!!!!!!!

• 0

Θεωρητικά καλά τα λες. Εγώ σου αναφέρω (παραπάνω) τι γίνεται στην ΠΡΑΞΗ . και όπωw αναφέρει ο doctor με τις απαλλαγές του ΟΑΕΕ εκεί να δεις τι έχει να γίνει.

Αλήθεια μια σκέψη που έκανα , αν δουλέυεις 4ωρο σε μια επιχείρηση και κολάς (όπως θέλει το ΙΚΑ 22 ένσημα το μήνα) και εργάζεσαι σε άλλη επιχείρηση 4ωρο μια

ημέρα την εβδομάδα , το ΙΚΑ πόσα ένσημα θα σου αναγνωρίσει ?

Εγώ δεν μιλάω για 47 ένσημα .

Στο παράδειγμα μου από την 1η επιχείρηση θα πάρει τα 22 ένσημα και από την δέυτερη που εργάζεται 1 ημερά την εβδομάδα τα υπόλοιπα 3 .

Ερώτηση πόσο σίγουρο είναι πως σε εξαήμερη εβδομαδιαια εργασία (4 ώρες χ 6 ημέρες = 24 ώρες / εβδομάδα) , τα ένσημα μετά από έλεγχο του ΙΚΑ θα παραείνουν 25 ?

Έχει συμβεί σε κάποιον ?

• 0

Εγώ δεν μιλάω για 47 ένσημα .

Στο παράδειγμα μου από την 1η επιχείρηση θα πάρει τα 22 ένσημα και από την δέυτερη που εργάζεται 1 ημερά την εβδομάδα τα υπόλοιπα 3 .

Ερώτηση πόσο σίγουρο είναι πως σε εξαήμερη εβδομαδιαια εργασία (4 ώρες χ 6 ημέρες = 24 ώρες / εβδομάδα) , τα ένσημα μετά από έλεγχο του ΙΚΑ θα παραείνουν 25 ?

Έχει συμβεί σε κάποιον ?

Ο ίκας αυτά λέει: http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G99_1_112_5-6-2012.pdf