Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ -ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ- ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ


agelog

Ερώτηση

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1)ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΚΩΔ.659 ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΞΟΔΩΝ ΚΙΝΗΣΗΣ 3000€ ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ , ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ - ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΙΝΗΣΗΣ

2)ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ,ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΟΥ, ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΛΗΓΟΥΝ 30/09/11 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ?

3)ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ-ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ 26/11/10 , ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΗΚΕ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ 12/2010-05/2011,ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΕΑΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ερώτηση σχετικά με τις εκπρόθεσμες διακοπές. Έβγαλε μια ανακοίνωση η ΓΓΠΣ την οποία και απέστειλε σε διάφορους επιτηδευματίες (πιθανολογώ σε όσους εμφανίζονται ως ενεργοί στο Μητρώο αλλά δεν έχουν υποβάλλει περιοδικές ΦΠΑ κ.λ.π. για χρόνια) όπου τους καλεί να κάνουν εκπρόθεσμη διακοπή. Στην ανακοίνωση&επιστολή αναφέρει ως καταληκτική ημερομηνία τις 14/6. Κοιτάζω την ΠΟΛ στην οποία αναφέρεται (1167/2011) και το μοναδικό χρονολογικό στοιχείο που βλέπω είναι η πρόταση "Το τέλος επιτηδεύματος οικονομικού έτους 2012 και μετά θα βεβαιώνεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος". Από τη συγκεκριμένη πρόταση, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι ναι μεν πέρυσι έστειλαν από μόνοι τους τον Σεπτέμβρη τις βεβαιώσεις για το τέλος, αλλά φέτος, το συγκεκριμένο τέλος θα βεβαιώνεται όταν κάνεις την δήλωση εισοδήματος, είτε αυτή είναι εμπρόθεσμη, είτε είναι εκπρόθεσμη. Κάνω λοιπόν τις εξής εκτιμήσεις (α) αναφέρθηκε η 14/6 ως καταληκτική ημερομηνία διότι όταν βγήκε η ανακοίνωση/επιστολές δεν είχε δοθεί ακόμα παράταση στις δηλώσεις (β) εάν δεν προσέλθεις στις προθεσμίες (ακόμα και σε αυτή της νέας παράτασης για μέσα Ιουλίου) και πάλι το τέλος θα βεβαιωθεί όταν υποβάλλεις δήλωση (έστω εκπρόθεσμη) άρα μπορείς να κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή αργότερα (μετά την παράταση, πριν την υποβολή)

Κάνω κάπου λάθος? Υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δεν γνωρίζω? Υπάρχει κάποια οδηγία της υφής να γίνονται τώρα εκπρόθεσμες διακοπές χωρίς πρόστιμο, γιατί μετά ναι μεν δεν θα επιβάλλεται τέλος (εάν διακόψεις εκπρόθεσμα αλλά πριν την υποβολή της δήλωσης) αλλά θα επιβάλλεται πρόστιμο κατά τα σύνηθη?

Με ελεγκτές που το κουβέντιασα σε 2 εφορίες, δεν ήξεραν καν γιατί έκαναν το ότι έκαναν..... :) Μια ελεγκτής σήμερα περιορίστηκε σε ένα "λογικά θα δοθεί παράταση", αλλά αδυνατούσε να μου πει βάση ποιου νόμου/πολ/απόφασης είχε μπλέξει σήμερα σε αυτό τον κυκεώνα εκπρόθεσμων διακοπών :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την παραγρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής τέλους επιτηδεύματος οι επιχειρήσεις, φυσικά ή νομικά πρόσωπα, και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν την δραστηριότητά τους σε χωριά, όπως προβλέπονταν πριν από την έναρξη του σχεδίου «Καποδίστριας», με πληθυσμό ως πεντακόσιους κατοίκους και νησιά εώς 3.100 κατοίκους, εκτός κι αν είναι τουριστικοί τόποι. Για τον πληθυσμό λαμβάνεται υπόψη η απογραφή του 2011 και ως τουριστικοί τόποι αυτοί που περιλαμβάνονται στο ΠΔ 899/76 όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 664/77.

τα αποτελέσματα της απογραφής έχουν δημοσιευθεί και τα έχασα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την παραγρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής τέλους επιτηδεύματος οι επιχειρήσεις, φυσικά ή νομικά πρόσωπα, και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν την δραστηριότητά τους σε χωριά, όπως προβλέπονταν πριν από την έναρξη του σχεδίου «Καποδίστριας», με πληθυσμό ως πεντακόσιους κατοίκους και νησιά εώς 3.100 κατοίκους, εκτός κι αν είναι τουριστικοί τόποι. Για τον πληθυσμό λαμβάνεται υπόψη η απογραφή του 2011 και ως τουριστικοί τόποι αυτοί που περιλαμβάνονται στο ΠΔ 899/76 όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 664/77.

τα αποτελέσματα της απογραφής έχουν δημοσιευθεί και τα έχασα???

Λοιπόν δυστυχώς το πρόβλημα δεν έχει τακτοποιηθεί ακόμα...

διοτί απ'ότι λένε από το taxisnet ότι η στατιστική υπηρεσία κάποια νησιά δεν τα έχει συμπεριλάβει στις εξαιρέσεις

με αποτέλεσμα να υπολογίζει το τέλος και η απάντηση ήταν να τα βρείτε με την ΔΟΥ και ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Όμως επειδή δεν έχω καθόλου χρόνο,υπομονή και τα νεύρα μου είναι κάπως...δεν θέλω να κάνω ΞΑΝΑ αιτήσεις...

αύριο θα έχω πιστεύω επίσημη απάντηση και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω όταν μου απάντησαν ότι δεν έπρεπε να υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος λόγω πληθυσμού είχαν δεί την απογραφή του 2011? (διότι η ευγενέστατη κυρία του taxis μου είπε να κάνω συμπληρωματική στην ΔΟΥ και το τέλος θα διορθωθεί σε 0). πάντως αυτην την απογραφή του 2011 μπορούμε να την βρούμε κάπως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω όταν μου απάντησαν ότι δεν έπρεπε να υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος λόγω πληθυσμού είχαν δεί την απογραφή του 2011? (διότι η ευγενέστατη κυρία του taxis μου είπε να κάνω συμπληρωματική στην ΔΟΥ και το τέλος θα διορθωθεί σε 0). πάντως αυτην την απογραφή του 2011 μπορούμε να την βρούμε κάπως??

Από την στιγμή που την έχεις υποβάλλει(θυμάμαι καλά?)αναγκαστικά θα απευθυνθείς στην αρμόδια ΔΟΥ.

Όταν συντάσσεις την δήλωση φορολογίας εισοδήματος δεν ζητάς βέβαίωση από τον Δήμο που βεβαίωνει ότι είναι μόνιμοι κάτοικοι του τάδε νησιού

και ότι η περιοχή δεν χαρακτηρίζεται τουριστική για να έχει και το έξτρα αφορολόγητο?Αυτή η βεβαίωση τα αναγράφει όλα γιατί ο Δήμος είναι αρμόδιος

στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η περίπτωσή μου έχει να κάνει με στεριά.... . είναι ένα μικρο μέρος στην περιοχή μου που έχει 208 κατοίκους σύμφωνα με την απογραφή του 2001. (πάντως το συγκεκριμένο μέρος δεν είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα σε κανέναν :lol: έως την ημέρα που ζήτησα βεβαίωση από τον Δήμο για να κάνω την αίτηση και γελουσαν οι άνθρωποι για να μην πω τι έγινε όταν ζήτησα και κάποια βεβαίωση ότι δεν είναι τουριστικός προορισμός........... σιγά την Μύκονο!!!!!!!!!! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η περίπτωσή μου έχει να κάνει με στεριά.... . είναι ένα μικρο μέρος στην περιοχή μου που έχει 208 κατοίκους σύμφωνα με την απογραφή του 2001. (πάντως το συγκεκριμένο μέρος δεν είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα σε κανέναν :lol: έως την ημέρα που ζήτησα βεβαίωση από τον Δήμο για να κάνω την αίτηση και γελουσαν οι άνθρωποι )

Δεν έχει σημασία αν είναι στεριά ή θάλασσα.

Στις οδηγίες του Υ.Ο σελ.10 γράφει:συνυποβάλετε βέβαίωση του Δημάρχου ή του Προέδρου της Κοινότητας κτλ.κτλ.

Αναγράφει να φαντάστεις και τον πλυθυσμό βάση της τελευταίας απογράφης.

Στην τροποποιητική όμως που θα υποβάλλεις θα την χρειαστείς για να μπορεί η ΔΟΥ να σε απαλλάξει.(έχω υποδειγμα πληροφοριακά)

Είναι υποχρεωμένοι και θα είσαι καλυμένη σε έναν έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι...γιατί ισχύει ακόμα το έξτρα αφορολόγητο για αυτές τις περιοχές.

σε ευχαριστώ.εγώ όμως δεν έπρεπε να το τσεκάρω έτσι δεν είναι? (είμαι καινούργια συγνώμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ.εγώ όμως δεν έπρεπε να το τσεκάρω έτσι δεν είναι? (είμαι καινούργια συγνώμη)

Ναι..έπρεπε να το τσεκάρεις διαφορετικά το taxis δεν θα υπολογίσει το έξτρα αφορολόγητο στην εκκαθάριση της δήλωσης.

Αυτό μπορεί να σου δημιούργησε και το πρόβλημα στο τέλος επιτηδεύματος εφόσον την συγκεκριμένη περιοχή την είχαν συμπεριλάβει

στην αρχική κατάσταση της στατιστικής υπηρεσίας.Στην δική μου περίπτωση είχαν αφήσει έξω ένα ολόκληρο νήσι κι ας είχα τσεκάρει τον κωδικό 007.

Είπαν θα το φτιάξουν αύριο.Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη άλλωστε δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας αλλά και με τα διαφορετικά προβλήματα

που αντιμετωπίζει ο καθένας μας!Και είναι τόσα πολλά!

Αύριο μπορεί να με βοηθήσεις σε δικό μου πρόβλημα...συνάδελφοι είμαστε και προπάντων γυναίκες :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι..έπρεπε να το τσεκάρεις διαφορετικά το taxis δεν θα υπολογίσει το έξτρα αφορολόγητο στην εκκαθάριση της δήλωσης.

Αυτό μπορεί να σου δημιούργησε και το πρόβλημα στο τέλος επιτηδεύματος εφόσον την συγκεκριμένη περιοχή την είχαν συμπεριλάβει

στην αρχική κατάσταση της στατιστικής υπηρεσίας.Στην δική μου περίπτωση είχαν αφήσει έξω ένα ολόκληρο νήσι κι ας είχα τσεκάρει τον κωδικό 007.

Είπαν θα το φτιάξουν αύριο.Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη άλλωστε δεν είναι μόνο θέμα εμπειρίας αλλά και με τα διαφορετικά προβλήματα

που αντιμετωπίζει ο καθένας μας!Και είναι τόσα πολλά!

Αύριο μπορεί να με βοηθήσεις σε δικό μου πρόβλημα...συνάδελφοι είμαστε και προπάντων γυναίκες :) :) :)

σε ευχαριστω και πάλι. καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιάννης Κορωναίος

Εκανα το λάθος και έκλεισα βιβλία Β κατηγορίας τον 1/2012, ενώ ήταν σε αδράνεια τουλάχιστον 3 χρόνια. Υπάρχει δυνατότητα εκ των υστέρων τροποποίησης της ημερομηνίας κλεισίματος στην ΔΟΥ ώστε να αποφύγουμε το 500άρικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την παραγρ. 3 του άρθρου 31 του ν. 3986/2011, εξαιρούνται από την υποχρέωση καταβολής τέλους επιτηδεύματος οι επιχειρήσεις, φυσικά ή νομικά πρόσωπα, και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν την δραστηριότητά τους σε χωριά, όπως προβλέπονταν πριν από την έναρξη του σχεδίου «Καποδίστριας», με πληθυσμό ως πεντακόσιους κατοίκους και νησιά εώς 3.100 κατοίκους, εκτός κι αν είναι τουριστικοί τόποι. Για τον πληθυσμό λαμβάνεται υπόψη η απογραφή του 2011 και ως τουριστικοί τόποι αυτοί που περιλαμβάνονται στο ΠΔ 899/76 όπως τροποποιήθηκε με το ΠΔ 664/77.

τα αποτελέσματα της απογραφής έχουν δημοσιευθεί και τα έχασα???

δηλαδή απο ότι καταλαβαίνω όταν μου απάντησαν ότι δεν έπρεπε να υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος λόγω πληθυσμού είχαν δεί την απογραφή του 2011? (διότι η ευγενέστατη κυρία του taxis μου είπε να κάνω συμπληρωματική στην ΔΟΥ και το τέλος θα διορθωθεί σε 0). πάντως αυτην την απογραφή του 2011 μπορούμε να την βρούμε κάπως??

Συναδέρφισσα καλησπέρα.

Μόλις κυκλοφόρησε «ορθή επανάληψη», αναφέροντας έτος απογραφής το 2001 και όχι το 2011. (ΠΟΛ 1149/12)

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδέρφισσα καλησπέρα.

Μόλις κυκλοφόρησε «ορθή επανάληψη», αναφέροντας έτος απογραφής το 2001 και όχι το 2011. (ΠΟΛ 1149/12)

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

τι να πω τώρα? ότι χθες αργά το βράδυ εστειλα αίτηση στην στατιστική υπηρεσία για να μου στείλουν τα αποτελέσματα της απογραφής του 2011 για το συγκεκριμένο μέρος (τα οποία έκοβα το κεφάλι μου ότι αποκλείεται να τα έχουν αλλά λέω αφου το λέει η ΠΟΛ εγώ δεν θα ξέρω), ότι σήμερα το πρωϊ μίλησα με την στατιστική υπηρεσία και ότι η κυρία δεν ήξερε αυτήν την ΠΟΛ και της την έστειλα και η ίδια επέμενε ότι δεν υπάρχουν ακόμη στοχεία? ότι έχω κάνει δέκα και βάλε τηλεφωνημάτα στον Δήμο που υπάγεται το συγκεκριμένο μέρος και η γραμματέας μου είπε ότι "πάρτε το μεσημέρι για να σας πει η υπεύθυνη τα καινούργια στοιχεία του 2011" αλλά οταν πήρα η υπεύθυνη μου είπε ότι έκανε λάθος η γραμματέας και έχει μόνον τα στοιχεία του 2001? ή ότι από το πρωϊ παίρνω τηλέφωνο το ρημάδι το νούμερο που είναι γραμμένο στην ΠΟΛ αλλά κανείς δεν το σηκώνει ή ότι συνέχει λέω από μέσα μου ότι δεν μπορεί .............είναι τυπογραφικό λάθος και είναι τόσο ηλίθιοι που δεν το πήραν χαμπάρι?? τι να πω???? δεν μπορεί, μάλλον η στατιστική υπηρεσία μόλις διάβασε την ΠΟΛ μέσω του email μου τους ενημέρωσε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκανα το λάθος και έκλεισα βιβλία Β κατηγορίας τον 1/2012, ενώ ήταν σε αδράνεια τουλάχιστον 3 χρόνια. Υπάρχει δυνατότητα εκ των υστέρων τροποποίησης της ημερομηνίας κλεισίματος στην ΔΟΥ ώστε να αποφύγουμε το 500άρικο?

την ιδια περιπτωση εχω, εγινε η διαγραφη απο το μητρωο και ελεγχος περυσι τον Αυγουστο αλλα το τελος βγαινει στο προχειρο εκκαθαριστικο του 2012 περιπου στα 350 ευρω Εχω την εντυπωση οτι η εκπροθεσμη διαγραφη ενω εχει και αυτη τα προστιμα της συνεπαγεται και πιο ενδελεχη και αυστηρο έλεγχο Ετσι ειναι, σωστα καταλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλέκος Καλογηρου

Ερώτηση για το τέλος επιτηδεύματος ,παρακαλώ αν καποιος γνωριζει ας δωσει καποια απαντηση...

πρωτη εναρξη 6/2/2011 ,δεν εχω συμπληρωσει πενταετια και δεν υπαρχει ποτε μεχρι τωρα αλλη εναρξη, με τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν πληρωνα τελος επιτηδευματος.

Πραγματι φετος δεν υπηρχε στο εκκαθαριστικο, με το νεο φορολογικο απο 1/1/2013 δηλαδη -αυτο που θα ψηφιστει καποτε- εχει καταλαβει κανεις αν ισχυει η απαλλαγη για την πρωτη πενταετια και τα τρια τελευταια χρονια πριν τη συνταξη???

Δηλαδη απο το 2013 και μετα θα το πληρωνω το 650αρι ή θα το γλυτωνω ως το 2016???

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση για το τέλος επιτηδεύματος ,παρακαλώ αν καποιος γνωριζει ας δωσει καποια απαντηση...

πρωτη εναρξη 6/2/2011 ,δεν εχω συμπληρωσει πενταετια και δεν υπαρχει ποτε μεχρι τωρα αλλη εναρξη, με τα μεχρι τωρα δεδομενα δεν πληρωνα τελος επιτηδευματος.

Πραγματι φετος δεν υπηρχε στο εκκαθαριστικο, με το νεο φορολογικο απο 1/1/2013 δηλαδη -αυτο που θα ψηφιστει καποτε- εχει καταλαβει κανεις αν ισχυει η απαλλαγη για την πρωτη πενταετια και τα τρια τελευταια χρονια πριν τη συνταξη???

Δηλαδη απο το 2013 και μετα θα το πληρωνω το 650αρι ή θα το γλυτωνω ως το 2016???

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Με το σχέδιο νόμου, δε θίγονται οι διατάξεις της παραγράφου 3, του άρθρου 31 του ν.3986/11:

 

3. Εξαιρούνται από τις υποχρεώσεις καταβολής του τέλους, εκτός εάν πρόκειται για τουριστικούς τόπους, οι εμπορικές επιχειρήσεις και ελεύθεροι επαγγελματίες που ασκούν τη δραστηριότητά τους σε χωριά με πληθυσμό έως πεντακόσιους (500) κατοίκους και σε νησιά κάτω από τρεις χιλιάδες εκατό (3.100) κατοίκους. Επίσης εξαιρούνται ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις και η ατομική άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος, εφόσον δεν έχουν παρέλθει πέντε (5) έτη από την πρώτη έναρξη εργασιών, καθώς και οι περιπτώσεις ατομικών επιχειρήσεων εφόσον για τον επιτηδευματία υπολείπονται τρία (3) έτη από το έτος της συνταξιοδότησής του. Ως έτος συνταξιοδότησης νοείται το 65ο έτος της ηλικίας.

 

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με το σχέδιο νόμου, δε θίγονται οι διατάξεις της παραγράφου 3, του άρθρου 31 του ν.3986/11:

 

 

Καλησπέρα

Καλημερα σας

θα ήθελα να θεσω ένα ερώτημα: οταν μια επιχείρηση λειτουργεί πανω απο πενταετια αλλα εχει κανει και εναρξη υποκαταστήματος μεσα στη χρηση 2012, θα πληρωσει και για το κεντρικο και για το υποκατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα σας

θα ήθελα να θεσω ένα ερώτημα: οταν μια επιχείρηση λειτουργεί πανω απο πενταετια αλλα εχει κανει και εναρξη υποκαταστήματος μεσα στη χρηση 2012, θα πληρωσει και για το κεντρικο και για το υποκατάστημα?

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα Νομικά Πρόσωπα θα στείλουν ειδοποιητήρια για το τέλος επιτηδεύματος του 2012.Η χρήση τελειώνει?

Μήπως τους τα χαρίσουν . . .  Χριστούγεννα έρχονται ! :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...