Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ -ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ- ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ


agelog

Ερώτηση

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1)ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ ΣΤΟ Ε1 ΚΩΔ.659 ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΞΟΔΩΝ ΚΙΝΗΣΗΣ 3000€ ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΒΑΣΑΚΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΣΦΟΡΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΥ , ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ - ΜΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΙΝΗΣΗΣ

2)ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ,ΓΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΔΟΥ, ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΛΗΓΟΥΝ 30/09/11 ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ,ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ , ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ?

3)ΕΡΓΟΛΑΒΟΣ-ΜΠΕΤΑΤΖΗΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΑΔΡΑΝΕΙΑ 26/11/10 , ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΗΚΕ ΤΑΜΕΙΟ ΩΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΣ 12/2010-05/2011,ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΕΑΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ,ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Στελιος

Αν 31/12/11 συμπληρωνονται 5,5 χρονια απο την εναρξη επαγγελματος τι γινεται με το τελος επιτηδευματος?

Πληρωνεται ολοκληρο ή μονο τους μηνες που αφορουν πανω απο τα 5 ετη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Κάποιοι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν πληρώσει την έκτακτη εισφορά αλληλλεγγύης μέσα στο 2011, αφού παρακρατήθηκε απο τον μισθό τους. Πως γίνετε λοιπόν να το ακυρώσουμε απο το εκκαθαριστικό που ξαναβάζει την εισφορά αλληλεγγύης απο μόνο του κατα την αποστολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμος 3986/2011 Άρθρο 31

ευχαριστω, εγω εκανα εναρξη την ανοιξη του 2010 (το ταξις δεν το βλεπει ??- αφου ολα γινονται μηχανογραφικα??) και μου χρεωσανε το 300, τα πληρωσα και εχω ζητησει την επιστροφη - your comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιστροφές είπαν ότι πάγωσαν επειδή τα ταμειακά διαθέσιμα δεν επαρκούν για τις πληρωμές...... άρα .... στην αναμονή θα είσαι... μέχρι νεοτέρας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω, εγω εκανα εναρξη την ανοιξη του 2010 (το ταξις δεν το βλεπει ??- αφου ολα γινονται μηχανογραφικα??) και μου χρεωσανε το 300, τα πληρωσα και εχω ζητησει την επιστροφη - your comments

Πρώτη έναρξη ηταν την άνοιξη 2010...??

Μήπως ήταν επανέναρξη ...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποιοι δημοσιοι υπαλληλοι πληρωσαν εκτακτη εισφορα? σε ποια χωρα ?

Οι δικαστικοί υπάλληλοι για παράδειγμα, το πληρωσαν μεσα στο 2011. παρακρατήθηκε απο τον μισθό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρώτη έναρξη ηταν την άνοιξη 2010...??

Μήπως ήταν επανέναρξη ...?

εναρξη ηταν , γιατι δεν σχολιαζετε αφου εχουν τα στοιχεια οτι εκανα εναρξη γιατι με χρεωνουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μήπως γνωρίζει κάποιος τι να κάνουμε με την εισφορά αληλλεγγύης που πληρώθηκε, π.χ.δικαστικοί υπάλληλοι, μέσα στο έτος (2011) και η εκκαθαριστική δήλωση το βγάζει να το ξαναπληρωθεί? προφανώς δεν διασταυρώνεται... οπότε τι κάνουμε? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μήπως γνωρίζει κάποιος τι να κάνουμε με την εισφορά αληλλεγγύης που πληρώθηκε, π.χ.δικαστικοί υπάλληλοι, μέσα στο έτος (2011) και η εκκαθαριστική δήλωση το βγάζει να το ξαναπληρωθεί? προφανώς δεν διασταυρώνεται... οπότε τι κάνουμε? ευχαριστώ

Αν έμπαινες στον κόπο να ψάξεις λίγο θα έβλεπες ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές. Διάβασε τα άρθρα 29 και 38 του Ν.3986/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκανα το λάθος να στείλω ηλεκτρονικά -έγκαιρα (πολύ όμως) -φορολογική δήλωση πελάτισάς μου η οποία έχει έδρα σε χωριό κάτω των 500 κατοίκων και δεν είναι τουριστικός προορισμός. στο εκκαθαριστικό υπολογίστηκε τέλος επιτηδεύματος 400 ευρώ. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το taxis μου είπαν ότι δεν γνώριζαν αυτή την εξαίρεση και άφησα το τηλέφωνό μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου. Μετά από μία εβδομάδα περίπου μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι δίκιο έχω και ότι δεν έπρεπε να υπολογιστεί τέλος επιτηδευματος και εδώ και λίγο καιρό έχουν "φτιάξει" αυτό το πρόβλημα. λοιπόν πρέπει ή δεν πρέπει να στελνουμε δηλώσεις νωρίς? ή εδώ ισχύει το γνωστό ΑΝ.ΠΕ.ΠΕ? (αν περάσει πέρασε)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έκανα το λάθος να στείλω ηλεκτρονικά -έγκαιρα (πολύ όμως) -φορολογική δήλωση πελάτισάς μου η οποία έχει έδρα σε χωριό κάτω των 500 κατοίκων και δεν είναι τουριστικός προορισμός. στο εκκαθαριστικό υπολογίστηκε τέλος επιτηδεύματος 400 ευρώ. σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το taxis μου είπαν ότι δεν γνώριζαν αυτή την εξαίρεση και άφησα το τηλέφωνό μου για να επικοινωνήσουν μαζί μου. Μετά από μία εβδομάδα περίπου μου τηλεφώνησαν και μου είπαν ότι δίκιο έχω και ότι δεν έπρεπε να υπολογιστεί τέλος επιτηδευματος και εδώ και λίγο καιρό έχουν "φτιάξει" αυτό το πρόβλημα. λοιπόν πρέπει ή δεν πρέπει να στελνουμε δηλώσεις νωρίς? ή εδώ ισχύει το γνωστό ΑΝ.ΠΕ.ΠΕ? (αν περάσει πέρασε)?

Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.Ολοκλήρωσα την αποστολή χωρίς να μου χρεώσει το τέλος επιτηδεύματος.

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης 0 μηδέν.

Όμως μία συνάδελφος έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα...μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόγραμμα σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.Ολοκλήρωσα την αποστολή χωρίς να μου χρεώσει το τέλος επιτηδεύματος.

Αποτέλεσμα εκκαθάρισης 0 μηδέν.

Όμως μία συνάδελφος έχει το ίδιο πρόβλημα με σένα...μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πρόγραμμα σου?

μέσω taxis την έστειλα αμέσως μόλις άνοιξε η εφαρμογή για τις δηλώσεις (μη χάσω..) αλλά πριν από 4-5 ημέρες το πρόβλημα λύθηκε ύστερα από παρέμβασή μου στο taxis (έκανα και εγώ κάτι καλό!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μέσω taxis την έστειλα αμέσως μόλις άνοιξε η εφαρμογή για τις δηλώσεις (μη χάσω..) αλλά πριν από 4-5 ημέρες το πρόβλημα λύθηκε ύστερα από παρέμβασή μου στο taxis (έκανα και εγώ κάτι καλό!)

Good girl... :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τώρα συνειδητοποίησα την φράση μου "ύστερα από παρέμβασή μου" (too much??) :lol:

¨Οχι βέβαια...χαίρομαι που μπήκες εσύ στην διαδικασία και όχι εγώ :lol:

γιατί τα νεύρα μου τελευταία είναι κάπως... :)

Καλημέρα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ποιές περιπτώσεις υπολογίζεται τέλος επιτηδευματος 700 ευρώ όταν δεν υπάρχει υποκατάστημα??

Σε καμία, ψάξε στο μητρώο μήπως υπάρχει δηλωμένο υποκατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε καμία, ψάξε στο μητρώο μήπως υπάρχει δηλωμένο υποκατάστημα

σε ευχαριστώ. αυτο πίστευα και εγώ αλλά ο πελάτης (καινούργιος σε εμένα) λέει ότι ποτέ δεν είχε υποκατάστημα. μάλλον πρόκειται για λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή μέρα.

Όταν ο επιτηδευματίας είναι 3 χρόνια πριν από την σύνταξη,γεννημένος δηλαδή πριν τη 01/01/1949, υπάρχει κάποιος κωδικός στο Ε1 που συμπληρώνεται προκειμένου να μην του υπολογίσει το τέλος επιτηδεύματος ή ενημερώνεται αυτόματα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή μέρα.

Όταν ο επιτηδευματίας είναι 3 χρόνια πριν από την σύνταξη,γεννημένος δηλαδή πριν τη 01/01/1949, υπάρχει κάποιος κωδικός στο Ε1 που συμπληρώνεται προκειμένου να μην του υπολογίσει το τέλος επιτηδεύματος ή ενημερώνεται αυτόματα?

Ευχαριστώ

Καλημέρα

Όχι δεν υπάρχει. Γίνεται έλεγχος από στοιχεία της ΓΓΠΣ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Όχι δεν υπάρχει. Γίνεται έλεγχος από στοιχεία της ΓΓΠΣ.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Και κάτι ακόμα..θα βγει λοιπόν ο φόρος προσαυξημένος κατά 500€ που είναι το τέλος και αφού γίνει ο έλεγχος θα σταλεί χαρτί επιστροφής??? Δεν θα το γλυτώσει μάλλον το εγκεφαλικό ο επιτηδευματίας...και είναι σε κρίσιμη ηλικία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Και κάτι ακόμα..θα βγει λοιπόν ο φόρος προσαυξημένος κατά 500€ που είναι το τέλος και αφού γίνει ο έλεγχος θα σταλεί χαρτί επιστροφής??? Δεν θα το γλυτώσει μάλλον το εγκεφαλικό ο επιτηδευματίας...και είναι σε κρίσιμη ηλικία..

Αν τα στοιχεία στο μητρώο είναι σωστά, θα βγει κατ'ευθείαν μειωμένο τέλος, αλλιώς δεν αποφεύγεις την επίσκεψη στη ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τα στοιχεία στο μητρώο είναι σωστά, θα βγει κατ'ευθείαν μειωμένο τέλος, αλλιώς δεν αποφεύγεις την επίσκεψη στη ΔΟΥ

Ευχαριστώ πολύ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...