Jump to content

Το επάγγελμα του λογιστή - φοροτέχνη μετά την κρίση είναι περιζήτητο με αυξημένες αποδοχές!

Recommended Posts

MEGA - Κοινωνία ώρα μηδέν, σήμερα ώρα 09:30 πμ.

Ρεπορτάζ για τα επαγγέλματα που αντέχουν στην κρίση.

Μεταξύ των άλλων εμφανίστηκε ένας φοροτεχνικός... :unsure: , οποίος δήλωσε:

Μετά τα νέα μέτρα έχει αυξηθεί η ζήτηση των υπηρεσιών μας, και εμείς αναγκαστήκαμε :blink: να προσλάβουμε 6 υπαλλήλους με το πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ...

Εν ολίγοις κατά τον (την) ρεπόρτερ ανήκουμε μαζί με τους αισθητικούς, τα συνεργεία αυτοκινήτων κ.α., μεταξύ αυτών που όχι μόνο δεν πλήττονται από την κρίση, αλλά έχουμε και αυξημένες αποδοχές....

Τώρα πως εγώ βλέπω τα εισοδήματα μου να μειώνονται, και τις ώρες εργασίας μου να αυξάνονται, μάλλον σε άλλο πλανήτη η άλλη χώρα ζω και δεν το έχω πάρει είδηση... :unsure:

Τελικά το ρουφιάνοι είναι επιεικής χαρακτηρισμός για κάποιους δημοσιογράφους... :angry:

Και κάποιοι από τον κλάδο μας, όχι μόνο δεν μιλάνε, αλλά αλωνίζουν στα κανάλια και δη στο Mega... :angry:

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ Η ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.<br>ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΛΥΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΛΙΟΧΑΡΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥ<br>ΣΤΕΛΝΟΥΝ,ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΓΓΑΡΕΙΕΣ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΓΚΑΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ <br>ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ.<br>

Μεταξύ των άλλων εμφανίστηκε ένας φοροτεχνικός... :unsure: , οποίος δήλωσε:

Μετά τα νέα μέτρα έχει αυξηθεί η ζήτηση των υπηρεσιών μας, και εμείς αναγκαστήκαμε :blink: να προσλάβουμε 6 υπαλλήλους με το πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ...

Εν ολίγοις κατά τον (την) ρεπόρτερ ανήκουμε μαζί με τους αισθητικούς, τα συνεργεία αυτοκινήτων κ.α., μεταξύ αυτών που όχι μόνο δεν πλήττονται από την κρίση, αλλά έχουμε και αυξημένες αποδοχές....

Τώρα πως εγώ βλέπω τα εισοδήματα μου να μειώνονται, και τις ώρες εργασίας μου να αυξάνονται, μάλλον σε άλλο πλανήτη η άλλη χώρα ζω και δεν το έχω πάρει είδηση... :unsure:

Τελικά το ρουφιάνοι είναι επιεικής χαρακτηρισμός για κάποιους δημοσιογράφους... :angry:

Και κάποιοι από τον κλάδο μας, όχι μόνο δεν μιλάνε, αλλά αλωνίζουν στα κανάλια και δη στο Mega... :angry:

Το ίδιο πράγμα λέτε :)

οι εργασίες αυξήθηκαν (δεν αμφισβητείται) όχι τα έσοδα.

Και μεσα απο ολα αυτα τα κολοραβασακια ερχοντε και καποιοι πελατες κυριως μεγαλης ηλικιας και μου την λενε γιατι φταιω εγω που του πηγε εισφορα αλληλεγγυης...λες και γω ή ο καθε λογιστης νομοθετεί

Υπονοοντας οτι οι λογιστες τα εχουν κανει πλακακια με το υπουργειο και τα περνουν κιολας....

ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ

Και μεσα απο ολα αυτα τα κολοραβασακια ερχοντε και καποιοι πελατες κυριως μεγαλης ηλικιας και μου την λενε γιατι φταιω εγω που του πηγε εισφορα αλληλεγγυης...λες και γω ή ο καθε λογιστης νομοθετεί

Υπονοοντας οτι οι λογιστες τα εχουν κανει πλακακια με το υπουργειο και τα περνουν κιολας....

ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ

Δηλαδή να καταλάβω

Προτείνεις – προτρέπεις να πετάμε έξω με τις κλωτσιές τα γεροντάκια που δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτό το κακό που τους βρήκε και όχι να τους εξηγούμε με ποιους πρέπει να τα βάλουν και από ποιους να αναζητήσουν ευθύνες ?

Δηλαδή να καταλάβω

Προτείνεις – προτρέπεις να πετάμε έξω με τις κλωτσιές τα γεροντάκια που δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτό το κακό που τους βρήκε και όχι να τους εξηγούμε με ποιους πρέπει να τα βάλουν και από ποιους να αναζητήσουν ευθύνες ?

Η καθε συνομιλια εχει τα δικα της χαρακτηριστικα...

Οπου ειναι εφικτο να το κανεις σαφως και το κανεις...

Οταν ομως ο αλλος εχει παροπιδες και δεν θελει να καταλαβει τι του λες, και επιμενει να σου λεει οτι εσυ εδωσες τα στοιχεια του για να του βγαλουν εισφορα γιατι λεει οτι το υπουργειο

δεν θα μπορουσε να τα βρει αλλιως(λες και στο υπουργειο δεν εχουν τις δηλωσεις του καθενος μας)

ΤΟΤΕ ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΗΛΩΣΗ (ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΔΗΩΛΩΣΗ ΘΑ ΚΩΛΩΣΟΥΜΕ)

ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙ

ΦΙΛΙΚΑ

- Κε Πελάτη, καθόλου χρήματα θα δώσετε? Έχετε να πληρώσετε από το 2010.

- Έλα ρε. Αφού τα βλέπεις στα βιβλία τι γίνεται........ Δεν βλέπεις ότι έπεσε ο τζίρος...

<br>- Κε Πελάτη, καθόλου χρήματα θα δώσετε?  Έχετε να πληρώσετε από το 2010. <br><br>- Έλα ρε. Αφού τα βλέπεις στα βιβλία τι γίνεται........ Δεν βλέπεις ότι έπεσε ο τζίρος...<br>
<br><br>ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, "ΤΟΤΕ ΒΓΑΛΕ ΜΟΝΟΣ

ΣΟΥ ΤΟ ΦΠΑ , ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ

ΓΛΥΚΑ?"<br>

ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΑΒΟΥΡΑ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΟΤΕ Η΄ ΝΟΜΙΖΕΙ ΠΩΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ?<br>ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ - ΚΟΡΑΚΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΡΠΑΞΟΥΝ, ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ. ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ...<br>ΣΕ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΤΡΑΒΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥΣ.<br>

- Κε Πελάτη, καθόλου χρήματα θα δώσετε? Έχετε να πληρώσετε από το 2010.

- Έλα ρε. Αφού τα βλέπεις στα βιβλία τι γίνεται........ Δεν βλέπεις ότι έπεσε ο τζίρος...

Ναι αλλά όταν ανεβαίνει ο τζίρος μας έδωσες τίποτε παραπάνω χαχαχαχα έχουν πλάκα μερικοί εγώ το παίρνω στην πλάκα γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε

• 1 month later...

Δωρεάν λογιστική παρακολούθηση για τους 2 πρώτους μήνες-τηλ.210-----

www.n-taxis.gr

Από google adwords διαφήμιση στο in.gr.

Είναι μια μέθοδος διαφήμισης και αυτή....

Νομίζω και ο Τζαβέλας είχε ποστάρει ένα παρόμοιο.

:unsure:

Μεταξύ των άλλων εμφανίστηκε ένας φοροτεχνικός... unsure.gif , οποίος δήλωσε:

Μετά τα νέα μέτρα έχει αυξηθεί η ζήτηση των υπηρεσιών μας, και εμείς αναγκαστήκαμε blink.gif να προσλάβουμε 6 υπαλλήλους με το πρόγραμμα επιδότησης του ΟΑΕΔ...

Τώρα πως εγώ βλέπω τα εισοδήματα μου να μειώνονται, και τις ώρες εργασίας μου να αυξάνονται, μάλλον σε άλλο πλανήτη η άλλη χώρα ζω και δεν το έχω πάρει είδηση... unsure.gif

Ειρήνη το πρόβλημα είναι ότι ο κύριος δεν είναι φοροτεχνικός αλλά έμπορος υπηρεσιών, δηλαδή προσέλαβε υπαλλήλους που θα βγάζουν όλοι την χαμαλοδουλειά με ελάχιστο κόστος γι' αυτόν αφού είναι με πρόγραμμα , τους δίνει τον μισθό πείνας που αξίζουν (...... βλέπε ΣΣΕ) και μετά υπογράφει ως λογιστής. Το θέμα είναι ο συγκεκριμένος κύριος θα χάσει ποτε την άδεια του , για λάθη που έχουν κάνει οι υπάλληλοι του? Η μήπως μπορεί να ελέγχει εγγραφές , δηλώσεις κτλ όλων των πελατών του?

Το πρόβλημα αυτό δηλαδή της «εργολαβίας» των λογιστικών υπηρεσιών να με θυμηθείτε θα το δούμε πολύ σύντομα μπροστά μας, αν και ήδη το βλέπουμε (όταν χρεώνουν σε ταξι πχ 15-25 ευρώ/μήνα) με αποτελέσματα ανάλογα με αυτά του δικηγορικού επαγγέλματος.