Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εξοφλούμε το χρέος της Ελλάδας


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

IDO, θα σου κάνω εξορκισμό να βγει ο Πρετεντέρης από μέσα σου!!!

Γιατρέ μου προς Θεού. Δεν βλέπω ειδήσεις και δεν διαβάζω εφημερίδες. :D

Θεωρώ ότι η ελληνική οικονομία έχει δυο προβλήματα.

Το ένα είναι του δανεισμού στο οποίο ότι έχεις γράψει, και τα έχω διαβάσει όλα, έχεις απόλυτο δίκιο.

Το δεύτερο είναι το τέρας αυτό που λέγετε δημόσιο. Για να ξεκαθαρίσω, ούτε πολλούς δημόσιους υπαλλήλους έχουμε σαν ποσοστό του πληθυσμού, ούτε και η δαπάνη της μισθοδοσίας τους είναι μεγάλο νούμερο σαν ποσοστό του ΑΕΠ. Ο τρόπος λειτουργίας του είναι το μεγάλο πρόβλημα. Αντί να εξυπηρετεί τον πολίτη και την ιδιωτική επιχείρηση ώστε να τους διευκολύνουν να παράγουν έχει βάλει σαν μοναδικό σκοπό να κλείσει όλους τους ιδιώτες. Δεν μπορεί να πηγαίνεις τρεις φορές στη ΔΟΥ και άλλες τρεις φορές στο Δήμο για δουλειά πέντε λεπτών, ή να κάνεις ένα χαρτί γύρω γύρω στις δημόσιες υπηρεσίες για να ενημερωθούν. Είναι κόστος που αδυνατεί να το αντιληφθεί ο Δημόσιος Τομέας.

Πες μου τώρα οτι όλοι αυτοί που κλεβουν το ΦΠΑ το κάνουν για το ...φουκαριάρη τον υπάλληλο.

Πες μου και πώς χτίστηκαν τα περισσότερα εξοχικά στη Χαλκιδική ή όπου αλλού. Εξήγησέ μου και πώς γίνεται όλοι (μα όλοι) οι υδραυλικοί, όλοι (μα όλοι) οι ηλεκτρολόγοι και όλοι (μα όλοι) οι δημ. υπάλληλοι που ήταν σε πόστα ελέγχου να έχουν τουλάχιστον ένα εξοχικό, δηλώνοντας εισόδημα (οι τεχνίτες) 5-6000 το χρόνο.

Και πες μου αν γι αυτό ευθύνεται μόνο το "κράτος" (τί τάχα νάναι το κράτος; ) και δεν φταίει και η δική μας ανοχή αλλά και συμμετοχή (λογιστές είστε και ήμουν, όλο και σε κάποια συναλλαγή για τον πελάτη σας θα εμπλακήκατε, οι περισσότεροι τουλάχιστον- 80% οι ελεγκτές 20% ο λογιστής...

Με όλα αυτά δεν θέλω να να ρίξω όλη την ευθύνη σε μας κι όχι στους πολιτικούς που έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη, μα θέλω να πω πως είναι καιρός να κάνουμε επιτέλους την αυτοκριτική μας.

Την αυτοκριτική μας την κάνουμε κάθε μέρα και να σημειώσω ότι δεν έχω δείξει ούτε ανοχή, ούτε και συμμετοχή ούτε για ένα ευρώ.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο.

Ήθελα μόνο να τονίσω το λάθος τρόπο αντίληψης του φορολογικού ελέγχου.

Ο λάθος τρόπος αντιμετώπισης της φοροδιαφυγής είναι να ψάχνω να βρω αν ο φούρνος δεν έκοψε μια απόδειξη 1€ και αν το μανάβικο δεν έκοψε δυο αποδείξεις 5€ για αγγούρια.

Ο σωστός τρόπος αντιμετώπισης είναι από την άλλη κατεύθυνση. Έχεις σπίτια, αυτοκίνητα, σκάφη και δεν ξέρω τι άλλο? Που τα βρήκες με 5.000€ ετήσιο εισόδημα? Κατάσχονται όλα. Τι να το κάνω να πάει φυλακή? Η κατάσχεση είναι το θέμα.

Ένα άλλο θέμα που το σκέφτομαι από καιρό, οι καταθέσεις των οικονομικών μεταναστών που μεταφέρονται στο εξωτερικό έχουν ελεγθεί ποτέ?

Δέκα χρόνια δουλειάς, 3.000€ ετήσιο εισόδημα, ταμείο ανεργίας, επίδομα ενοικίου και ότι άλλο επίδομα υπάρχει, 200.000€ καταθέσεις που έφυγαν. Πέταξε το πουλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κύριε Σούλη με όλη την εκτίμηση που σας έχω:

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι το ΚΚΕ είναι το τέλειο κόμμα-όπως και δεν είναι κανένα βέβαια!!!

Φυσικά και κάνει κάποιες λάθος ενέργειες που ούτε εγώ υποστηρίζω και όσον αφορά το πολύ ''Χριστιανή'' εγώ προσωπικά είμαι(όχι ότι πάω εκκλησία κάθε Κυριακή αλλά πιστεύω στο Θεό και με έχει βοηθήσει πολλές φορές-παρακαλώ τον amartolo να μην σχολιάσει... :P ).

Πέρα από αυτό όμως,πρέπει να δούμε ποιο κόμμα έχει τα λιγότερα ελαττώματα.

Στο κάτω-κάτω της γραφής το ΚΚΕ δεν θέλει να βγει κυβέρνηση(δεν είναι αυτό που επιδιώκει).

Θέλει λίγη παραπάνω στήριξη για να υπάρχει μια φωνή περισσότερη στη Βουλή και να μην αφήνει τους άλλους να αλονίζουν...

Για να το τελειώνουμε ..

Δεν διαφωνώ με την προσπάθειά σου.. και αν ήσουν εγγεγραμμένο μέλος στην κοινότητα, η συζήτηση θα γινόταν σε άλλη ενότητα,

στην οποία σαν επισκέπτης δεν έχεις την δυνατότητα να δημοσιεύσεις , αλλά και ούτε να παρακολουθήσεις μάλλον..

Αν και δεν μου πέφτει λόγος.. (είναι θέμα των διαχειριστών) .. η κατηγορία λοιπών θεμάτων δεν είναι για συζήτηση επί παντός επιστητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού δεν διεκδικήσατε εσείς το μέλλον των παιδιών σας,

τουλάχιστον δώστε τόπο στα παιδιά σας να παλέψουν για το μέλλον τους....!!!!

(φιλικά και χωρίς να αναφέρομαι προσωπικα σε εσάς αλλά χωρίς να σας εξαιρώ κιόλας από το μέρος της ευθύνης...)

Αυτό λέω και γω.

Για το μέλλον μας παλεύουμε. Δεν είμαστε όλοι για απόσυρση-σύνταξη. :D

Τα παιδιά μας είναι μικρά, πολύ μικρά. :D

Στο κάτω-κάτω της γραφής το ΚΚΕ δεν θέλει να βγει κυβέρνηση(δεν είναι αυτό που επιδιώκει).

Θέλει λίγη παραπάνω στήριξη για να υπάρχει μια φωνή περισσότερη στη Βουλή και να μην αφήνει τους άλλους να αλονίζουν...

Αυτός είναι και ο λάθος τρόπος αντίληψης του πολιτικού συστήματος, όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Τι θα πει δεν θέλει και δεν επιδιώκει?

Έστω και να το καταπιώ, έχει την πολιτική υποχρέωση να προτείνει μέτρα σαν να κυβερνούσε.

Το θέμα με το πολιτικό σύστημα είναι ότι αδυνατεί να αντιληφθεί στο σύνολο του το τι συμβαίνει στη κοινωνία.

Είναι αποτέλεσμα ότι το επίπεδο πλέον του μέσου έλληνα είναι πολύ πιο πάνω από το επίπεδο του μέσου ενεργού πολίτη.

Φιλικά πάντα.

Πολιτική συζήτηση κάνουμε και όχι κομματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ !!!

Αυτό λέω και γω.

Για το μέλλον μας παλεύουμε. Δεν είμαστε όλοι για απόσυρση-σύνταξη. :D

Τα παιδιά μας είναι μικρά, πολύ μικρά. :D

Αυτός είναι και ο λάθος τρόπος αντίληψης του πολιτικού συστήματος, όπως τον αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστον.

Τι θα πει δεν θέλει και δεν επιδιώκει?

Έστω και να το καταπιώ, έχει την πολιτική υποχρέωση να προτείνει μέτρα σαν να κυβερνούσε.

Το θέμα με το πολιτικό σύστημα είναι ότι αδυνατεί να αντιληφθεί στο σύνολο του το τι συμβαίνει στη κοινωνία.

Είναι αποτέλεσμα ότι το επίπεδο πλέον του μέσου έλληνα είναι πολύ πιο πάνω από το επίπεδο του μέσου ενεργού πολίτη.

Φιλικά πάντα.

Πολιτική συζήτηση κάνουμε και όχι κομματική.

Φυσικά, κανένας δεν είναι για απόσυρση-σύνταξη.

Όλοι μπορούμε να είμαστε ενεργά μέλη μιας κοινωνίας.

Εγώ μπορεί να είμαι πολύ μικρή και κάποιες φορές να φαίνεται ότι μιλάω λίγο στα ίσα και στα ράτα

και με μεγάλη πιγμή,νομίζω όμως πως μου το επιτρέπει το νεαρό της ηλικίας μου :D

Ζητάω συγνώμη αν έφερα κάποιους σε δύσκολη θέση και που εξέφρασα τις σκέψεις μου.

Όμως δεν αντέχω άλλο να κλέβουν το μελλον μου,το μέλλον της χώρας μου,το μέλλον όλων μας.

Συμφωνώ ότι το επίπεδο πλέον του μέσου έλληνα είναι πολύ πιο πάνω από το επίπεδο του μέσου ενεργού πολίτη,όμως η τσέπη του είναι πολύ πιο κάτω πλέον από την τσέπη του Μαροκιανού π.χ.πολίτη... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

21/12/2012 θε ερθει

ερχεταιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Ολα θα παίρνουν παράταση μέχρι τότε ..όπως και οι συγκεντρωτικές στο 2012 ..που δε θα προλάβουμε να τις στείλουμε μέχρι 31/12/2012!

Θα΄είναι η πρώτη φορά που θα κλείνει το διαχειριστικό έτος 21/12/2012 και όχι 31/12/2012...

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνωμη ρε παιδες εχει ακουσει κανεις για παγκοσμια διακυβερνηση?το εχει πει 4 φορες ανοιχτα ο τζεφρι η οχι.αυτοι του δντ που πλεον ελενχουν την ελλαδα ειναι η παγκοσμια κυβερνηση.το επομενο βημα ειναι να μας τσιπαρουν ολους.το μετρητο θα καταργηθει.δειτε στο you tube την ομολογια του ααρον ρουσσο μετα την συναντηση τοθ με τον ντειβιντ ροκφελλερ.ροκφελλερ και ροτσιλντ ελενχουν ολους τουσ πολιτικους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις μαύρα μεσάνυχτα φίλε μου και δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος....!

διάβασε λίγο πραγματική ιστορία να δεις πόσοι κομμουνιστές έχουν σκοτωθεί

για να έχεις σήμερα εσύ και εγώ και ο καθένας μας δικαιώματα στην εργασία κλπ ,

για να έρθουν τώρα οι ''άλλοι οι προοδευτικοί''(μη χέσω μέσα)(βλ.ΠΑΣΟΚ,ΝΔ) και να τα γκρεμίζουν όλα με ρυθμούς ντόμινο...

Άλλοι έχουμε διαβάσει ιστορία φίλε(η) μου, άλλοι έχουμε ζήσει κομμάτια της, και άλλοι έχουμε κάνει και τα δύο. Πάντως μαύρα μεσάνυχτα δεν έχουμε.

Κατ΄αρχάς να διευκρινίσω ότι τη Λιάνα την εκτιμώ πάρα πολύ,σαν άνθρωπο ο οποίος παραμένει πιστός στις αρχές του, αξιοπρεπής και ηθικός. Και είναι τιμή για το ΚΚΕ που το υπηρετεί ένα τέτοιο άτομο με ήθος και γνώσεις,και όχι το αντίθετο. Μόνο που εγώ την εκτιμώ από την αρχή της καριέρας της,τότε που κάποια κόμματα (βλέπε ΚΚΕ...) την αναθεματίζανε, αυτήν, τον Βότση και άλλους... Η Λιάνα δεν άλλαξε, άλλοι είναι αυτοί που άλλαξαν γνώμη, όπως το συνηθίζουν βέβαια (βλέπε Πλουμπίδης...)...

Και για να πάμε στο σήμερα. Το ΚΚΕ εξακολουθεί και χρησιμοποιεί την ίδια ξύλινη γλώσσα που είχε 35 χρόνια πρίν. Συνεχίζει να αντιμάχεται όλα τα υπόλοιπα κόμματα και ομάδες της αριστεράς, διεκδικώντας την αποκλειστική πατρότητα του κομμουνισμού. Παραμένει αδιάλλακτο, παρόλο που το μοντέλο αυτό κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Αρνείται πεισματικά να εξελιχθεί, σαν το κακομαθημένο παιδί που αρνείται να μεγαλώσει.Παρόλο που πιστεύω ότι αν θα γίνουν εκλογές θα δικδικήσει και θα πάρει υψηλό ποσοστό,εξακολουθώ να αρνούμαι να το ψηφίσω όπως κάνω από τα μαθητικά μου χρόνια, γιατί αυτό αρνείται να κάνει την αυτοκριτική του και να εξελιχθεί.Όσο θεωρεί όλους τους υπόλοιπους μικροαστούς η φράξιες,παραμείνει στα μάτια μου μία δυσκοίλια, ανοργασμικά αριστερή παράταξη.

Και όσον αφορά τις δικές του επιχειρήσεις, δεν λειτουργούν και τόσο διαφορετικά από αυτές των άλλων καπιταλιστών.

Κάποιος μίλησε για τιμή να είσαι κομμουνιστής. Αλλοίμονο αν το όνομα από μόνο του μας έδινε και δικαιώματα τιμής η όχι. Όλοι άνθρωποι είναι, με τις αδυναμίες και τα ελαττώματα τους. Η τιμή είναι κάτι που καταχτιέται, δεν βαπτίζεσαι με αυτή.

Είχα ένα θείο, φυλακίστηκε εξορίστηκε, έχασε το ένα του μάτι και, και... Και όμως δεν υπερτερούσε σε τιμή... Και στην κηδεία του, δεν ήταν οι σύντροφοι παρόντες - δεν λέω αναφέρθηκε εκτενώς ο Ριζοσπάστης χάριν στην αδελφή του-, αλλά μόνο εγώ και τα 2 παιδιά του...

Ο φανατισμός από όπου κι αν προέρχεται, δεν οδηγεί στο φώς, παρά μόνο στο σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ !!!

Άλλοι έχουμε διαβάσει ιστορία φίλε(η) μου, άλλοι έχουμε ζήσει κομμάτια της, και άλλοι έχουμε κάνει και τα δύο. Πάντως μαύρα μεσάνυχτα δεν έχουμε.

Κατ΄αρχάς να διευκρινίσω ότι τη Λιάνα την εκτιμώ πάρα πολύ,σαν άνθρωπο ο οποίος παραμένει πιστός στις αρχές του, αξιοπρεπής και ηθικός. Και είναι τιμή για το ΚΚΕ που το υπηρετεί ένα τέτοιο άτομο με ήθος και γνώσεις,και όχι το αντίθετο. Μόνο που εγώ την εκτιμώ από την αρχή της καριέρας της,τότε που κάποια κόμματα (βλέπε ΚΚΕ...) την αναθεματίζανε, αυτήν, τον Βότση και άλλους... Η Λιάνα δεν άλλαξε, άλλοι είναι αυτοί που άλλαξαν γνώμη, όπως το συνηθίζουν βέβαια (βλέπε Πλουμπίδης...)...

Και για να πάμε στο σήμερα. Το ΚΚΕ εξακολουθεί και χρησιμοποιεί την ίδια ξύλινη γλώσσα που είχε 35 χρόνια πρίν. Συνεχίζει να αντιμάχεται όλα τα υπόλοιπα κόμματα και ομάδες της αριστεράς, διεκδικώντας την αποκλειστική πατρότητα του κομμουνισμού. Παραμένει αδιάλλακτο, παρόλο που το μοντέλο αυτό κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Αρνείται πεισματικά να εξελιχθεί, σαν το κακομαθημένο παιδί που αρνείται να μεγαλώσει.Παρόλο που πιστεύω ότι αν θα γίνουν εκλογές θα δικδικήσει και θα πάρει υψηλό ποσοστό,εξακολουθώ να αρνούμαι να το ψηφίσω όπως κάνω από τα μαθητικά μου χρόνια, γιατί αυτό αρνείται να κάνει την αυτοκριτική του και να εξελιχθεί.Όσο θεωρεί όλους τους υπόλοιπους μικροαστούς η φράξιες,παραμείνει στα μάτια μου μία δυσκοίλια, ανοργασμικά αριστερή παράταξη.

Και όσον αφορά τις δικές του επιχειρήσεις, δεν λειτουργούν και τόσο διαφορετικά από αυτές των άλλων καπιταλιστών.

Κάποιος μίλησε για τιμή να είσαι κομμουνιστής. Αλλοίμονο αν το όνομα από μόνο του μας έδινε και δικαιώματα τιμής η όχι. Όλοι άνθρωποι είναι, με τις αδυναμίες και τα ελαττώματα τους. Η τιμή είναι κάτι που καταχτιέται, δεν βαπτίζεσαι με αυτή.

Είχα ένα θείο, φυλακίστηκε εξορίστηκε, έχασε το ένα του μάτι και, και... Και όμως δεν υπερτερούσε σε τιμή... Και στην κηδεία του, δεν ήταν οι σύντροφοι παρόντες - δεν λέω αναφέρθηκε εκτενώς ο Ριζοσπάστης χάριν στην αδελφή του-, αλλά μόνο εγώ και τα 2 παιδιά του...

Ο φανατισμός από όπου κι αν προέρχεται, δεν οδηγεί στο φώς, παρά μόνο στο σκοτάδι.

Αυτό που προσπαθώ να πω από χτες είναι σταματήσουμε να υποστηρίζουμε τους ίδιους και τους ίδιους που μας έχουν κάνει τόσο κακό.

Να στηρίξουμε όλοι γενικά τα μικρότερα κόμματα(σε όποιον δεν αρέσει το ΚΚΕ εντάξει,ας στηρίξει κάποιο άλλο μικρό κόμμα) ΑΛΛΑ όχι τα 2 μεγάλα.

Διάβασε τους 2 στίχους(και κυρίως τον 2ο) που εσύ η ίδια έχεις βάλει με μοβ γράμματα στο προφίλ σου εδώ -->ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΚΙ ΕΓΩ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...

Και για να πάμε στο σήμερα. Το ΚΚΕ εξακολουθεί και χρησιμοποιεί την ίδια ξύλινη γλώσσα που είχε 35 χρόνια πρίν. Συνεχίζει να αντιμάχεται όλα τα υπόλοιπα κόμματα και ομάδες της αριστεράς, διεκδικώντας την αποκλειστική πατρότητα του κομμουνισμού. Παραμένει αδιάλλακτο, παρόλο που το μοντέλο αυτό κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Αρνείται πεισματικά να εξελιχθεί, σαν το κακομαθημένο παιδί που αρνείται να μεγαλώσει.

Παρόλο που πιστεύω ότι αν θα γίνουν εκλογές θα δικδικήσει και θα πάρει υψηλό ποσοστό,εξακολουθώ να αρνούμαι να το ψηφίσω όπως κάνω από τα μαθητικά μου χρόνια, γιατί αυτό αρνείται να κάνει την αυτοκριτική του και να εξελιχθεί.Όσο θεωρεί όλους τους υπόλοιπους μικροαστούς η φράξιες,παραμείνει στα μάτια μου μία δυσκοίλια, ανοργασμικά αριστερή παράταξη.

Λοιπόν, με το ΚΚΕ έχω μεγάλες διαφορές, έχοντας όμως κοινό σκοπό καί εχοντας περάσει απ' τις γραμμες του πριν λίγα χρόνια σαν φοιτητης...

Τα παραμύθια περί ξύλινης γλώσσας είναι γνωστά καί χιλιοειπωμένα...αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει ξύλινη γλώσσα αλλά ξύλινα κεφάλια...

Όταν ένα κόμμα ευαγγελίζεται κάτι εντελώς το διαφορετικό απ' το υπάρχον (σσ.καπιταλισμός) δεν μπορείς εσυ να του ζητάς προτάσεις στα πλαίσια του συστήματος ώστε να σωθεί το σύστημα. Όρθως λοιπόν πράττει καί δε δίνει προτάσεις διαχείρισης του συστήματος. Το ότι δεν αλλάζει καί παραμένει αδιάλλακτο όπως λες μόνο σαν προτέρημα το βρίσκω, έτσι κι αλλιώς οι ανάγκες μας δεν αλλάζουν, ίδιες μένουν. Στην τελική η θεωρία στην οποία πιστεύει, όσο καί να μην την ασπάζεται κανείς, δε διαψεύδεται...πως να αλλάξει λοιπόν?!

Καί ναί στην Ελλάδα οι περισσότεροι είμαστε μικροαστοί τι να κάνουμε δλδ ?αλλά οι χειρότεροι δεν είναι αυτοί. Χειρότεροι είναι αυτοί οι οποίοι έχουν μικροαστικές αντιλήψεις καί είναι πολύ περισσότεροι απ τους μικροαστούς...

Καί επίσης το ΚΚΕ, όπως καί κόμματα εξωκοινοβουλευτικά, δεν είναι αριστερά κόμματα είναι κομμουνιστικά...άλλο η αριστερά του συστήματος καί άλλο η αριστερά της ανατροπής του...

όσον αφορα τις επιχειρήσεις του κ επειδη το ξέρω λόγω εταιρείων του γραφείου που συνεργάζονται με την τυποεκδοτική...άστο καλύτερα...για αυτό καί θα πάνε για φούντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτείνω να συνεχίσουμε την κουβέντα στο .. golden age μιχαλακοπουλου στις 2 του μηνα στις 6 το απογευμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες μου τώρα οτι όλοι αυτοί που κλεβουν το ΦΠΑ το κάνουν για το ...φουκαριάρη τον υπάλληλο.

Πες μου και πώς χτίστηκαν τα περισσότερα εξοχικά στη Χαλκιδική ή όπου αλλού. Εξήγησέ μου και πώς γίνεται όλοι (μα όλοι) οι υδραυλικοί, όλοι (μα όλοι) οι ηλεκτρολόγοι και όλοι (μα όλοι) οι δημ. υπάλληλοι που ήταν σε πόστα ελέγχου να έχουν τουλάχιστον ένα εξοχικό, δηλώνοντας εισόδημα (οι τεχνίτες) 5-6000 το χρόνο.

Και πες μου αν γι αυτό ευθύνεται μόνο το "κράτος" (τί τάχα νάναι το κράτος; ) και δεν φταίει και η δική μας ανοχή αλλά και συμμετοχή (λογιστές είστε και ήμουν, όλο και σε κάποια συναλλαγή για τον πελάτη σας θα εμπλακήκατε, οι περισσότεροι τουλάχιστον- 80% οι ελεγκτές 20% ο λογιστής...

Με όλα αυτά δεν θέλω να να ρίξω όλη την ευθύνη σε μας κι όχι στους πολιτικούς που έχουν τη μεγαλύτερη ευθύνη, μα θέλω να πω πως είναι καιρός να κάνουμε επιτέλους την αυτοκριτική μας.

Δεν είναι όλοι το ίδιο όμως Δημήτρη .... Δυστυχώς σε αυτό το δομημένο σύστημα στηρίζεται ο κάθε Πάγκαλος και μπορεί να λέει ότι μαζί τα φάγαμε .... Όλοι μας την έχουμε κάνει τι κουτσοκέλα μας (απλά να συμπληρώσω ότι γράφοντας κουτσουκέλα σε καμία περίπτωση δεν εννοώ αυτό που μάλλον εννοεί ο Δημήτρης , δηλαδή την ύποπτη συναλλαγή , ευτυχώς όπως και οι συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων που γνωρίζω δεν έχει τέτοιες εμπειρίες) , αλλά δεν έχουμε πλουτίσει όλοι, βέβαια το πως θεωρεί ο καθένα μας το πλούτο είναι τελείως υποκειμενικό :) ...

Επαναλαμβάνω ότι αν το Κράτος και η Διοίκηση αλλάξει δραστικά φορολογική και ασφαλιστική οικονομική πολιτική με λιγότερους φόρους και λιγότερα βάρη σε ΟΛΟΥΣ , είμαι απολύτως σίγουρος ότι σε διάστημα το πολύ 2 ετών η φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή από τα μικρά και μεσαία στρώματα (αλλά και από τα πολύ μεγάλα) θα έχει εξαλειφθεί ...

Από το να βάζεις φόρους παντού σε ότι κινήτε και (το χειρότερο) σε ότι δε κινήτε εκτός του ότι θα εισπράξεις τα ..... λιόκια σου :rolleyes: κάνεις το πολίτη να κοιτάει τη πάρτι του και πως θα σε κλέψει και εσύ σαν κράτος κοιτάς πως θα τον πιάσεις όχι για να τον συνετίσεις αλλά να του βάλεις πρόστιμο ..... Δηλάδη ένα αένεο κλεφτοπόλεμο .....

Και σας το λέω άλλη μια φορά , έχουν διαλυθεί τα πάντα , τα λεφτά που καλούμαστε να πληρώσουμε θα πάνε στην Δημόσια υγεία (πήγες τελευταία σε Νοσοκομείο ?) , θα πάνε στη Παιδεία , θα πάνε στην ασφάλεια του Πολιτή , θα πάνε στο συνταξιοδοτικό και ασφαλιστικό οργανισμό του ???? Δε νομίζω και σίγουρα δεν είναι τυχαίο ...... :)

Μας έχουν ρίξει το μπαλάκι με τις ευθύνες οι πολιτικοί που κυβερνούσαν όλα αυτά τα χρόνια , μας έχουν βάλει να φαγωνόμαστε μεταξύ μας με απόλυτη επιτυχία έτσι ώστε να αποπροσανατολιζόμαστε τελείως ......

ΥΓ Μπορεί να έχει 1000 κακά το ΚΚΕ , αλλά είναι το μόνο κόμμα που έχει πάει κόντρα σε όλα όσα τότε νομίζαμε ως γη της επαγγελίας , από τη συνθήκη του Μάαστριχ μέχρι την Κοινή Αγροτική Πολιτική που καταδίκασε την αγροτική παραγωγή και τον πρωτογενή τομέα της χώρας μας και έχεις το περισσότερο κόσμο να σου τα πρήζει ότι πρέπει να γυρίσουμε στα χωράφια ..... Τενεκέδες .....Ακόμη ακόμη τους Ολυμπιακούς αγώνες (σαν κόστος χρήματος και ρεμούλας)

Επίσης λένε πολλοί , συνήθως ψηφοφόροι των 2 μεγάλων κομμάτων και συνήθως αυτοί που έχουν κλέψει ασύστολα , ότι δε μπορέι να έχουμε όλοι αμάξι ή να βγαίνουμε για καφέ και φαγητό και να έχουμε και σπίτι και λοιπές ΜΑΛΑΚΙΕΣ . Εκτός λοιπόν ότι ζουν στο κόσμο του Πάγκαλου , έχω να πω ότι το να καλυτερεύεις το βιωτικό σου επίπεδο λέγεται πρόοδος και ότι ο κόσμος πραγματι έχει αλλάξει και είσης μπήκες στην Ε.Ε. όχι για να γίνεις πχ Πακιστάν , αλλά μια "πολιτισμένη" ΔυτικοΕυρωπαίκη χώρα με τα πολιτιστικά και κοινωνικά αγαθά που αυτό θεωρητικά προσφέρει ....

Τώρα λένε όλοι αυτοί να γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω , όταν οι κοινωνικές, βιοωτικές, οικογενειακές, προσωπικές ανάγκες είναι του παρόντος και το λένε με ελαφρά τη καρδιά ..... Μιλάμε για στόκους ολκής και δυστυχώς για εμάς είναι αυτοί που αποφασιζούν τις τύχες μας ή έστω συμβάλλουν σημαντικά στη λήψη των αποφάσεων .......

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προτείνω να συνεχίσουμε την κουβέντα στο .. golden age μιχαλακοπουλου στις 2 του μηνα στις 6 το απογευμα. :)

Κυριακή πέφτει, ε..??

Επειδή είμαι και λίγο μακρυά, να μεταφέρεις τους αγωνιστικούς συναδελφικούς χαιρετισμούς μου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες ΟΚ .. σωθήκαμε..

ξεχάστε τις μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής..

Ψάχνοντας χθες το μπαούλο του παππού μου , ανακάλυψα θησαυρό.. ένα πάκο ομόλογα..

Αύριο πρωί .. πάω ΔΟΥ για δωρεά..

04009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες ΟΚ .. σωθήκαμε..

ξεχάστε τις μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής..

Ψάχνοντας χθες το μπαούλο του παππού μου , ανακάλυψα θησαυρό.. ένα πάκο ομόλογα..

Αύριο πρωί .. πάω ΔΟΥ για δωρεά..

04009.jpg

Εχεις υπολογίσει την αξία του?

Το 5 τι είναι?Δεν γράφει.

δρχ,τονους χρυσό,φάσκελα?

Δεν διευκρινίζει.

laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες ΟΚ .. σωθήκαμε..

ξεχάστε τις μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής..

Ψάχνοντας χθες το μπαούλο του παππού μου , ανακάλυψα θησαυρό.. ένα πάκο ομόλογα..

Αύριο πρωί .. πάω ΔΟΥ για δωρεά..

04009.jpg

Φίλε, το ομόλογο γράφει επάνω "ελεύθερη Ελλάδα"...

Οπότε, να δω από που θα το εισπράξεις........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχεις υπολογίσει την αξία του?

Το 5 τι είναι?Δεν γράφει.

δρχ,τονους χρυσό,φάσκελα?

Δεν διευκρινίζει.

laugh.gif

Αχ βρε μικρούλη..

οκάδες στάρι είναι.. αλλά που να ξέρεις εσύ απ'αυτά..

Αλήθεια.. πόσο πιάνει η οκά σήμερα? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αχ βρε μικρούλη..

οκάδες στάρι είναι.. αλλά που να ξέρεις εσύ απ'αυτά..

Αλήθεια.. πόσο πιάνει η οκά σήμερα? :D

3 και 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν, με το ΚΚΕ έχω μεγάλες διαφορές, έχοντας όμως κοινό σκοπό καί εχοντας περάσει απ' τις γραμμες του πριν λίγα χρόνια σαν φοιτητης...

Τα παραμύθια περί ξύλινης γλώσσας είναι γνωστά καί χιλιοειπωμένα...αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι δεν υπάρχει ξύλινη γλώσσα αλλά ξύλινα κεφάλια...

Όταν ένα κόμμα ευαγγελίζεται κάτι εντελώς το διαφορετικό απ' το υπάρχον (σσ.καπιταλισμός) δεν μπορείς εσυ να του ζητάς προτάσεις στα πλαίσια του συστήματος ώστε να σωθεί το σύστημα. Όρθως λοιπόν πράττει καί δε δίνει προτάσεις διαχείρισης του συστήματος. Το ότι δεν αλλάζει καί παραμένει αδιάλλακτο όπως λες μόνο σαν προτέρημα το βρίσκω, έτσι κι αλλιώς οι ανάγκες μας δεν αλλάζουν, ίδιες μένουν. Στην τελική η θεωρία στην οποία πιστεύει, όσο καί να μην την ασπάζεται κανείς, δε διαψεύδεται...πως να αλλάξει λοιπόν?!

Καί ναί στην Ελλάδα οι περισσότεροι είμαστε μικροαστοί τι να κάνουμε δλδ ?αλλά οι χειρότεροι δεν είναι αυτοί. Χειρότεροι είναι αυτοί οι οποίοι έχουν μικροαστικές αντιλήψεις καί είναι πολύ περισσότεροι απ τους μικροαστούς...

Καί επίσης το ΚΚΕ, όπως καί κόμματα εξωκοινοβουλευτικά, δεν είναι αριστερά κόμματα είναι κομμουνιστικά...άλλο η αριστερά του συστήματος καί άλλο η αριστερά της ανατροπής του...

όσον αφορα τις επιχειρήσεις του κ επειδη το ξέρω λόγω εταιρείων του γραφείου που συνεργάζονται με την τυποεκδοτική...άστο καλύτερα...για αυτό καί θα πάνε για φούντο

Επειδή εσύ φίλε μου πέρασες πριν λίγα χρόνια, θεωρείς ότι΄εμείς οι "γέροι" δεν περάσαμε και δεν ξέρουμε; B)

Και αν θεωρείς εσύ προτέρημα την προσκόλληση σε παροχυμένες ιδεοληψίες, με συγχωρείς αλλά εγώ, επειδή πιστεύω στην εξέλιξη, την θεωρώ ελάττωμα.

Δεν ζήτησα προτάσεις,καλό είναι όταν απαντάς με παράθεση σε κάποιον να διαβάζεις και τι γράφει.

Αλλά θεωρώ ότι το ΚΚΕ με την στάση που τήρησε από την μεταπολίτευση και δώθε, φέρει μεγάλο βαθμό ευθύνης στη δημιουργία του δικομματισμού.Δεν ήταν όλοι τρελλοί που αποχώρησαν, και δεν το ξαναψήφισαν. Κάποτε όσοι ακούγαμε ροκ, είμασταν πουλημένοι στον καπιταλισμό... :blink: Ο Παπακωνσταντίνου ήταν εχθρός όπως η Κανέλλη... Ο Ράιχ και ο Καστοριάδης απαγορευμένοι κ.ο.κ. Ο Παπανδρέου (Ανδρέας) ήταν αρκετά έξυπνος και εκμεταλλεύτηκε αυτόν τον εγωκεντρισμό και την αδιαλλαξία που διακατείχε την ηγεσία του ΚΚΕ. Το αποτέλσμα; Έκλεψε τους ψηφοφόρους του...

Αυτή είναι η ιστορική ευθύνη του ΚΚΕ. Ότι αντί μετά την μεταπολίτευση να συσπειρώσει την νεολαία και τον κόσμο γύρω του, έκανε τα πάντα ώστε να τους απομακρύνει. Και όχι μόνο δεν προσπάθησε για την ενότητα του χώρου, αλλά συνέτηνε με τους αφορισμούς και την αδιαλλαξία του στη διάσπαση.

Η αυτοκριτική θεωρώ ότι είναι μεγάλο προτέρημα, μόνο που δυστυχώς λείπει όχι μόνο από τα μεγάλα κόμματα, αλλά και από τους υπόλοιπους.

Υστ. Δεν ήθελα να αναφέρω την Τυποεκδοτική, γιατί σέβομαι συναδέλφους συνδικαλιστές, παρόλες τις αντιθέσεις που μπορεί να έχω μαζί τους. Απορώ εσύ δεν το σκέφτηκες αυτό;;; :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες ΟΚ .. σωθήκαμε..

ξεχάστε τις μετοχές της Τράπεζας της Ανατολής..

Ψάχνοντας χθες το μπαούλο του παππού μου , ανακάλυψα θησαυρό.. ένα πάκο ομόλογα..

Αύριο πρωί .. πάω ΔΟΥ για δωρεά..

04009.jpg

Απο την ΔΟΥ θα σου δωσουν, οτι γραφει απανω. Μονο να παρεις καλη πόζα οταν θα σου τα δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε, το ομόλογο γράφει επάνω "ελεύθερη Ελλάδα"...

Οπότε, να δω από που θα το εισπράξεις........

πολύ καλό στέφανε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή εσύ φίλε μου πέρασες πριν λίγα χρόνια, θεωρείς ότι΄εμείς οι "γέροι" δεν περάσαμε και δεν ξέρουμε; B)

Με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα... εγώ την ταυτότητά μου σου δωσα για να ξέρεις με ποιόν μιλάς...B)

Και αν θεωρείς εσύ προτέρημα την προσκόλληση σε παροχυμένες ιδεοληψίες, με συγχωρείς αλλά εγώ, επειδή πιστεύω στην εξέλιξη, την θεωρώ ελάττωμα.

Μη χρησιμοποιείς εκφράσεις μου όπως θες, στην τελική ξέρω καί γω να το κάνω πολύ καλά αυτο... αν θεωρείς "παροχυμένη ιδεοληψία" την υπεράσπιση κοινωνικών δικαιωμάτων καί κατακτήσεων των εργαζομένων είναι προβλημά σου ωστόσο τα περί εξέλιξης που λές δεν στέκουν γιατί όταν ένα κόμμα αυτοπροσδιορίζεται ως μαρξιστικό εκ των πραγμάτων εξελίσσεται αλλιώς δεν θα ήταν μαρξιστικό. Ο μαρξισμός δεν είναι δογμα, είναι μέθοδος προσέγγισης καί εξήγησης γεγονότων καί καταστάσεων μια δεδομένη χρονική στιγμή. Πες λοιπόν ότι σε ενοχλεί η ιδεολογία του για να μην συνεχίζουμε άσκοπα μια κουβέντα off topic...Άλλωστε οι μεγαλύτεροι αντικομμουνιστές πέρασαν απ' τις γραμμές του.;)

Αλλά θεωρώ ότι το ΚΚΕ με την στάση που τήρησε από την μεταπολίτευση και δώθε, φέρει μεγάλο βαθμό ευθύνης στη δημιουργία του δικομματισμού.Δεν ήταν όλοι τρελλοί που αποχώρησαν, και δεν το ξαναψήφισαν. Κάποτε όσοι ακούγαμε ροκ, είμασταν πουλημένοι στον καπιταλισμό... :blink: Ο Παπακωνσταντίνου ήταν εχθρός όπως η Κανέλλη... Ο Ράιχ και ο Καστοριάδης απαγορευμένοι κ.ο.κ. Ο Παπανδρέου (Ανδρέας) ήταν αρκετά έξυπνος και εκμεταλλεύτηκε αυτόν τον εγωκεντρισμό και την αδιαλλαξία που διακατείχε την ηγεσία του ΚΚΕ. Το αποτέλσμα; Έκλεψε τους ψηφοφόρους του...

Αυτή είναι η ιστορική ευθύνη του ΚΚΕ. Ότι αντί μετά την μεταπολίτευση να συσπειρώσει την νεολαία και τον κόσμο γύρω του, έκανε τα πάντα ώστε να τους απομακρύνει. Και όχι μόνο δεν προσπάθησε για την ενότητα του χώρου, αλλά συνέτηνε με τους αφορισμούς και την αδιαλλαξία του στη διάσπαση.

Λοιπόν στο πρώτο σκέλος δεν έχω να προσθέσω κάτι αρκετά αληθεύουν άλλα πάλι όχι, δεν έχει σημασία-απαντάω παρακάτω. Στο δεύτερο σκέλος, σου απάντησα καί στο πρώτο πόστ. Ενότητα χώρου δεν υφίσταται εαν δεν έχεις κοινό σκοπό. Καί αλήθεια ποιός χώρος?Ο ΣΥΝ δημιούργημα του ΚΚΕ ήταν. Ακόμα στη μονάδα θα βολόδερνε εαν δε γινόταν η συνεργασία τότε. Η ιστορική ευθύνη βρίσκεται στις βασικές ενέργειες για την επίτευξη του σκοπού σου κι όχι όπου υπάρχει μια λάθος εκτίμηση σε δευτερεύουσες καταστάσεις καί για να τη συναντήσουμε πρέπει να πάμε αρκετά πίσω στη συγκεκριμμένη περίπτωση

Η αυτοκριτική θεωρώ ότι είναι μεγάλο προτέρημα, μόνο που δυστυχώς λείπει όχι μόνο από τα μεγάλα κόμματα, αλλά και από τους υπόλοιπους.

Μάλλον δε τα ξέρεις καλά...Πρέπει να είναι το μοναδικό κόμμα που μελετάει την ιστορία του και αναγνωρίζει, τουλάχιστο κάποια από τα λάθη του. Υπάρχει καί πολύ πρόσφατο παράδειγμα (ΚΟΜΕΠ τεύχος 5/2011) περί αποκαταστάσεων κ.λπ.

Και για να τελείωνουμε αν θέλει να βρεί κανείς λάθη σε ένα κόμμα με κοντά εναν αιώνα ιστορία, μπορεί να βρεί πολλά (ειδικά αν είναι και... καλοπροαίρετος;) ). Όσα λάθη καί αν έχει κάνει (μπορώ να σου πώ εγώ πολύ περισσότερα), η συνέπεια του στην πολιτική του καί στους αγώνες του για την επίτευξη μιας δικαιότερης κοινωνίας είναι αδιαμφισβήτητη. Αν εσύ το 2011 προσπαθείς να δικαιολογήσεις το τσουβάλιασμα όλων με συμβάντα περασμένων δεκαετιών το θεωρώ αποπροσανατολιστικό καί τουλάχιστον άστοχο.

υγ.εμμέσως πλην σαφώς μίλησες για την τυποεκδοτική...αν όμως μ' αυτό που είπα έθιξα συναδέλφους καί καταστάσεις ζητώ συγνωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες λοιπόν ότι σε ενοχλεί η ιδεολογία του για να μην συνεχίζουμε άσκοπα μια κουβέντα off topic...Άλλωστε οι μεγαλύτεροι αντικομμουνιστές πέρασαν απ' τις γραμμές του.;)

Αυτό είναι μεγάλη συζήτηση, και δεν μπορούμε να την κάνουμε εδώ. Ήδη καταχραστήκαμε πολύ το χώρο... :rolleyes:

Μπορούμε να μιλήσουμε και off topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ψιλιάσχετο , αλλά επειδή και η πολιτική κουβέντα σε σωστό πλαίσιο είναι ωραία αλλά και επιμορφωτική ειδικά για μας που δεν πολυασχολούμεστε με κόμματα και ιδεολογίες , καλό θα ήταν να υπάρξει ξεχωριστή ενότητα , που θα μπορούσαμε να το βλέπουμε όλοι ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην "Ιστορία [κωμικοτραγική] του νεοελληνικού κράτους”, σ. 477, γράφει ο αείμνηστος Ραφαηλίδης:

"Το ΚΚΕ ήταν και παραμένει ένα κόμμα τυπικά “ελληνοχριστιανικό” και ως εκ τούτου εξόχως λαϊκίστικο.

Συντηρεί την ελπίδα για μια “καλύτερη ζωή” εδώ στη γη, ερήμην κάθε ιστορικής και φιλοσοφικής συνιστώσας, ερήμην του μαρξισμού, ερήμην της θεωρίας, ερήμην των πάντων εν τέλει.

Το ίδιο ακριβώς κάνει και ο χριστιανισμός: Προσφέρει ελπίδα στους απελπισμένους.

Και μαζί με το ΚΚΕ παίζει βασικό ρόλο στον περιορισμό των αυτοκτονιών.

Πέρα αυτών, το ΚΚΕ με τον άριστα οργανωμένο κομματικό μηχανισμό του, προσφέρει προστασία στα μέλη του, όπως η χριστιανική εκκλησία, όπως η Στοά, όπως το Ρόταρυ.

Μόνο που σε τούτο το κλαμπ μαζεύονται οι μη προνομιούχοι, οι δυστυχισμένοι και οι απελπισμένοι.

Αλλά την ευτυχία δεν την υπόσχεται μόνο το ΚΚΕ. Την υπόσχεται κατά κύριο λόγο η εκκλησία.

Η συγγένεια του ΚΚΕ με την ελληνική ορθόδοξη εκκλησία είναι καταφάνερη σε όλα τα επίπεδα, από το οργανωτικό μέχρι το ιδεολογικό και το ηθικό.

Και τούτο διότι το ΚΚΕ είναι δημιούργημα της απελπισίας των φτωχών και των παραγκωνισμένων εν γένει και όχι της ταξικής συνείδησης.

Δεν υπάρχει ίχνος μαρξιστικής ιδεολογίας στο ΚΚΕ διότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει".

Λοιπόν, με το ΚΚΕ έχω μεγάλες διαφορές,

Σκέψου να μην είχες κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...