Προς το περιεχόμενο

Το μισθωτήριο μπορεί να το καταθέσει και ο εκμισθωτής σε οποιαδήποτε ΔΟΥ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην τρελαθούμε τελείως ,εκτός αν έχω χάσει επεισόδια,το μισθωτήριο μπορέι να το καταθέσει και ο εκμισθωτής

στην ΔΟΥ του,Εφορία δεν το δέχεται και θα πάω αύριο να μαλώσω ,αλλα μήπως πήρε χαμπάρι κάποιος να έχει αλλάξει

κάτι και να μην μπορεί?και πάω για μαλί ,που δεν έχω και πολύ, και βγώ κουρεμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εκμισθωτης το καταθετει για φορολογηθει βασει αυτου

το σφραγισμενο απο την εφορια αντιγραφο το καταθετει ο μισθωτης για να κανει εναρξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τρελαθούμε τελείως ,εκτός αν έχω χάσει επεισόδια,το μισθωτήριο μπορέι να το καταθέσει και ο εκμισθωτής

στην ΔΟΥ του,Εφορία δεν το δέχεται και θα πάω αύριο να μαλώσω ,αλλα μήπως πήρε χαμπάρι κάποιος να έχει αλλάξει

κάτι και να μην μπορεί?και πάω για μαλί ,που δεν έχω και πολύ, και βγώ κουρεμμένος.

Και εγώ θα τρελλαθώ με την ερώτηση.Το μισθωτήριο όχι μπορεί αλλά υποχρεούται να το καταθέσει ο εκμισθωτής στην Δ.Ο.Υ που ανήκει.

Εκτός αν έχεις μπλέξει την έννοια μεταξύ εκμισθωτή (ιδιοκτήτης) και μισθωτής (ενοικιαστής).

Αν τα έχεις μπλέξει και εννοείς ως εκμισθωτή τον ενοικιαστή ,σωστά δεν το δέχεται η εφορία.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τρελαθούμε τελείως ,εκτός αν έχω χάσει επεισόδια,το μισθωτήριο μπορέι να το καταθέσει και ο εκμισθωτής

στην ΔΟΥ του,Εφορία δεν το δέχεται και θα πάω αύριο να μαλώσω ,αλλα μήπως πήρε χαμπάρι κάποιος να έχει αλλάξει

κάτι και να μην μπορεί?και πάω για μαλί ,που δεν έχω και πολύ, και βγώ κουρεμμένος.

N 2238 / 1994 ΑΡΘΡΟ 77 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ....ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΗ ή ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ .... ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N 2238 / 1994 ΑΡΘΡΟ 77 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 1 ....ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΗ ή ΕΚΜΙΣΘΩΤΗ .... ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΔΟΥ ...

+1

Αμαρτωλέ, έχεις περιπέσει σε αρκετές αμαρτίες τώρα τελευταία.......... Να το προσέξεις....... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τον μισθωτη εννοώ ,αλλα το ίδιο είναι,γιατί να μην μπορεί.

Σε πελάτη μου, κόρη αστυνομικού, που την υποχρέωσαν να το καταθέσει στη ΔΟΥ του εκμισθωτή, μόλις ο "αρμόδιος"απειλήθηκε με μήνυση για παράβαση καθήκοντος, το παρέλαβε με πολλές "συγνώμες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην τρελαθούμε τελείως ,εκτός αν έχω χάσει επεισόδια,το μισθωτήριο μπορέι να το καταθέσει και ο εκμισθωτής

στην ΔΟΥ του,Εφορία δεν το δέχεται και θα πάω αύριο να μαλώσω ,αλλα μήπως πήρε χαμπάρι κάποιος να έχει αλλάξει

κάτι και να μην μπορεί?και πάω για μαλί ,που δεν έχω και πολύ, και βγώ κουρεμμένος.

Μήπως εννοείς "μισθωτής",διότι αν επρόκειτο για επαγγελματική στέγη σε εταιρεία,άντε και να το "κάνει το χουνέρι" στον

μισθωτή,και να ζητάει εξουσιοδοτήσεις επικυρωμένες,αλλά στον εκμισθωτή για ΚΑΝΕΝΑ λόγο.

Σε πελάτη μου, κόρη αστυνομικού, που την υποχρέωσαν να το καταθέσει στη ΔΟΥ του εκμισθωτή, μόλις ο "αρμόδιος"απειλήθηκε με μήνυση για παράβαση καθήκοντος, το παρέλαβε με πολλές "συγνώμες".

Δυστυχώς η μήνυση θα έπεφτε στο κενό,διότι κατά την εκτέλεση του καθήκοντός του,μπορεί να ερμηνεύει τους νόμους,

όπως θέλει χωρίς νομικές συνέπειες.

Άρθρο 77

1.Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος ή γεωργικών ακινήτων, εφόσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των εκατό (100) ευρώ κατά μήνα, προσκομίζονται από τον εκμισθωτή ή τον μισθωτή για θεώρηση, μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη σύνταξη τους, στον προϊστάμενο οποιασδήποτε δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας. Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο αντίγραφα, από τα οποία το ένα επιστρέφεται θεωρημένο σε αυτόν που τα προσκόμισε και το άλλο παραμένει στη δημόσια οικονομική υπηρεσία ή σε περίπτωση αναρμοδιότητος, διαβιβάζεται στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή. -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε καλά Στέφανε το άρθρο 77 που παρέθεσε ο Φαφούτης για να δεις ότι αμαρτωλός είμαι μόνο κατ'ευφημισμό.biggrin.gif

Αν και η δική μου απάντηση επικεντρώνονταν στο ότι ο Καβοντόρος είχχε μπλέξει στην έννοια εκμισθωτή και μισθωτή.smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε καλά Στέφανε το άρθρο 77 που παρέθεσε ο Φαφούτης για να δεις ότι αμαρτωλός είμαι μόνο κατ'ευφημισμό.biggrin.gif

Όλα τα μισθωτήρια μπορούν να υποβληθούν σε οποιαδήποτε ΔΟΥ (του μισθωτή ή του εκμισθωτή).

Σε οποιαδήποτε από τις 2 ΔΟΥ (μισθωτή / εκμισθωτή) ή σε οποιαδήποτε ΔΟΥ...????

Γιατί ο νόμος γράφει σε οποιαδήποτε ΔΟΥ...... και εγώ έτσι το καταλαβαίνω...

Υπάρχει διευκρινηστική, γιατί σας βλέπω πολύ σίγουρους both....???

Άρθρο 77

1.

Ποια μισθωτήρια υπόκεινται σε θεώρηση..??

α) Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος

β) Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης γεωργικών ακινήτων, εφόσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των εκατό (100) ευρώ κατά μήνα,

Ποιος έχει την υποχρέωση υποβολής..??

προσκομίζονται από τον εκμισθωτή ή τον μισθωτή για θεώρηση,

Χρονικά περιθώρια..??

μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη σύνταξη τους,

ΔΟΥ υποβολής..??

στον προϊστάμενο οποιασδήποτε δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο αντίγραφα, από τα οποία το ένα επιστρέφεται θεωρημένο σε αυτόν που τα προσκόμισε και το άλλο παραμένει στη δημόσια οικονομική υπηρεσία ή σε περίπτωση αναρμοδιότητος, διαβιβάζεται στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή. -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιαδήποτε από τις 2 ΔΟΥ (μισθωτή / εκμισθωτή) ή σε οποιαδήποτε ΔΟΥ...????

Γιατί ο νόμος γράφει σε οποιαδήποτε ΔΟΥ...... και εγώ έτσι το καταλαβαίνω...

Υπάρχει διευκρινηστική, γιατί σας βλέπω πολύ σίγουρους both....???

Άρθρο 77

1.

Ποια μισθωτήρια υπόκεινται σε θεώρηση..??

α) Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης αστικών ακινήτων ασχέτως ποσού μισθώματος

β) Ιδιωτικά έγγραφα μίσθωσης γεωργικών ακινήτων, εφόσον το μίσθωμα είναι ανώτερο των εκατό (100) ευρώ κατά μήνα,

Ποιος έχει την υποχρέωση υποβολής..??

προσκομίζονται από τον εκμισθωτή ή τον μισθωτή για θεώρηση,

Χρονικά περιθώρια..??

μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη σύνταξη τους,

ΔΟΥ υποβολής..??

στον προϊστάμενο οποιασδήποτε δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας.

Τα έγγραφα αυτά υποβάλλονται σε δύο αντίγραφα, από τα οποία το ένα επιστρέφεται θεωρημένο σε αυτόν που τα προσκόμισε και το άλλο παραμένει στη δημόσια οικονομική υπηρεσία ή σε περίπτωση αναρμοδιότητος, διαβιβάζεται στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας που είναι αρμόδιος για τη φορολογία του εκμισθωτή. -

.

Σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ οχι απαραίτητα του εκμισθωτή η του μισθωτή.

ΑΛΛΑ το μισθωτήριο αυτό θα το στείλει μετά αυτή η ΔΟΥ στην ΔΟΥ του εκμισθωτή.

Και επειδή δεν έχουμε λεφτά για ταχυδρομικά έξοδα η εφορία είπε στον Καβοντόρο να πάει κατευθείαν στην ΔΟΥ του εκμισθωτή για να μην κάνουν κόπο και έξοδα.biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μισθωτήριο όχι μπορεί αλλά υποχρεούται να το καταθέσει ο εκμισθωτής στην Δ.Ο.Υ που ανήκει.

Σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ οχι απαραίτητα του εκμισθωτή η του μισθωτή.

Μώρε συ, θα με κουζουλάνεις σήμερο...??????

Αποφάσισε............... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το πρόβλημα τους και κάνουν νούμερα επειδή θα πρέπει να το στείλουν υπηρεσιακά από ΔΟY σε ΔΟY κάθε φορά για να το παραλάβουν φασαρία κάνουμε και εμείς εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξάλλοΕ

Μώρε συ, θα με κουζουλάνεις σήμερο...??????

Αποφάσισε............... :P

Σου είπα ότι άλλος ήταν ο σκοπός της απάντησης μου στον Καβοντόρο.Εγώ γνωρίζω ότι τα μισθωτήρια συμβόλαια αρχειοθετούνται στη ΔΟΥ του εκμισθωτή.Για αυτό και έγραψα υποχρεοούται.

Τώρα αν το άρθρο 77 λέει ότι μπορεί να το κατεθέσει σε άλλη ΔΟΥ που θα κάνει τον ταχυδρόμο και θα το διαβιβάσει στην ΔΟΥ του εκμισθωτή αυτό δεν το γνώριζα.Αυτό πράγματι είναι αμαρτία.Εξάλλου Αμαρτωλός είμαι και κάνω ότι αμαρτία θέλω.Δεν θα δώσω και λόγο!!!laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ότι άλλος ήταν ο σκοπός της απάντησης μου στον Καβοντόρο.Εγώ γνωρίζω ότι τα μισθωτήρια συμβόλαια αρχειοθετούνται στη ΔΟΥ του εκμισθωτή.Για αυτό και έγραψα υποχρεοούται.

Τώρα αν το άρθρο 77 λέει ότι μπορεί να το κατεθέσει σε άλλη ΔΟΥ που θα κάνει τον ταχυδρόμο και θα το διαβιβάσει στην ΔΟΥ του εκμισθωτή αυτό δεν το γνώριζα.Αυτό πράγματι είναι αμαρτία.biggrin.gif

100 μετάνοιες μέχρι το απόγευμα και 20 φορές το πιστεύω..... γραπτώς......

Καλό μεσημέρι...... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάθεση μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε Δ.Ο.Υ. Εαν είναι π.χ. για λόγους ταχύτερης εξυπηρέτησης συμφωνώ , είναι υποχρεωμένοι. Σε μια Δ.Ο.Υ. μου είπε η υπάλληλος οτι επειδή τα μισθωτήρια που είναι σε οποιαδήποτε άλλη Δ.Ο.Υ. τα έχουν όλα σε ένα φάκελλο , εαν χρειασθώ αντίγραφο , θα πρέπει να κάνω αίτηση και θα το πάρω με καθυστέρηση δύο ημερών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το πρόβλημα τους και κάνουν νούμερα επειδή θα πρέπει να το στείλουν υπηρεσιακά από ΔΟY σε ΔΟY κάθε φορά για να το παραλάβουν φασαρία κάνουμε και εμείς εδώ!

Αγαπητοί συνάδελφοι,κάποτε πήγα σε άσχετη ΔΟΥ να καταθέσω μισθωτήριο,που δεν ανήκε στην

αρμοδιότητά της.

Με το που πήρε ο αρμόδιος υπάλληλος στα χέρια του το μισθωτήριο και είδε την διεύθυνσή του

με σοβαρό ύφος,μου το επιστρέφει από τον γκισέ και μου λέει ότι πρέπει να το πάω στην ΔΟΥ,

που ανήκει το ακίνητο.

Χωρίς κανένα εκνευρισμό και αφού του είπα ότι είμαι λογιστής και γνωρίζω την διαδικασία,το

παρέλαβε αμέσως χωρίς δευτερη κουβέντα.

Όλη η "δουλειά" λοιπόν γίνεται επειδή δεν θέλουν να επιβαρύνονται και με δουλειές που ανήκουν

σε άλλες ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημερα. Ο νομος αναφερει θεωρηση σε 30 μερες απο την συνταξη του μισθωτηριου. Αν βαλω π.χ. ημερομηνια συνταξης 01/05/2012 και γραψω οτι το μισθιο αυτο αφορα περιοδο απο 1/1/2012 εως 1/1/2014 θα ειναι σωστο και εμπροθεσμο αν το θεωρησω μεχρι τις 31/5/2012???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...