Jump to content
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΔΕΗ


manageraccount
 Share

Question

Συναδελφοι,

εχω μια απορια την οποια την συζητησα με συναδελφο πριν απο λιγο και ειναι η εξης.

Οικια στην οποια ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του ενοικιαστη ο οποιος ειναι ανεργος, αλλα η οικια κατοικειται απο τον ιδιοκτητη ο οποιος εργαζεται... τι ακριβως γινεται εδω?

Επειδη δεν υπαρχει μισθωτηριο και στο Ε9 ο ιδιοκτητης πιστοποιειται οτι ειναι αυτος το τελος το πληρωνει ο ιδιοκτητης?

Εχει ληξη το μισθωτηριο διοτι ο ενοικιαστης εχει συγγενεια με τον ιδιοκτητη και απεκτησε αλλη κατοικια στο μεταξυ.

τι γινεται εδω?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Και για να κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, μιας και όλα γίνονται στο πόδι …

Αν ο ενοικιαστής στου οποίου το όνομα έρχεται ο λογ/σμός είναι πχ άνεργος και έχει ενταχθεί στο κοινωνικό κλπ τιμολόγιο το ακίνητο θα επιβαρυνθεί με το 0,5 και όχι το κανονικό ? αν ναι, τότε γιατί ο ιδιοκτήτης αφού δεν εμπίπτει σε κοινωνικά κριτήρια να πληρώσει 0,5 και όχι ότι του αναλογεί ??? :angry:

Πως θα λυθεί αυτό ????

Νομίζω ότι δεν το καταλάβατε καλά η εσείς η εγώ.

Η τροπολογία γράφει ότι τα δικαιούμενα του μειωμένου συντελεστή πρόσωπα υποβάλουν σχετική αίτηση ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ η οποία αφού διασταυρώσει τα στοιχεία θα στείλει ενημέρωση στη ΔΕΗ.

Επομένως η ΔΕΗ θα υπολογίσει κανονικά το τέλος.Εφόσον κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία του μειωμένου τέλους πρέπει να υποβάλει αίτηση ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ και μετά από διαπίστωση της ΓΓΠΣ θα ειδοποιηθεί η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΣ

Κύριοι, για άλλη μια φορά μας γελοιοποιούν και μας κοροϊδεύουν με τον νόμο για το Έκτακτο Ειδικό Τέλος ηλεκτροδοτούμενων δομημένων επιφανειών .

Ποιος πολύτεκνος έχει ετήσιο οικογενειακό εισόδημα 8.000 ευρώ ?

Και γιατί θα πρέπει να είναι ιδιοκατοικούμενο το σπίτι για να δικαιούμαι την έκπτωση ? Εάν δηλαδή οι ανάγκες της οικογένειας μου μου επιβάλλουν να ζω σε ενοικιαζόμενο σπίτι γιατί να μην δικαιούμαι την τιμή του 0,5 ευρώ για την ιδιόκτητη κατοικία μου ?

Παρακαλώ προσέξτε τα συγκεκριμένα άρθρα από το σχέδιο νόμου:

6. Κατ' εξαίρεση των παραγράφων 2 και 3 και για ένα ακίνητο που ιδιοκατοικείται και ανήκει κατά κυριότητα ή επικαρπία σε πολύτεκνο ή μακροχρόνια άνεργο, εγγεγραμμένοι στον ΟΑΕΔ και μη επιδοτούμενο από αυτόν, με οικογενειακό εισόδημα κατά το προηγούμενο έτος του έτους επιβολής του τέλους μέχρι 8.000 ευρώ, ή είναι ο ίδιος ή πρόσωπο που τον βαρύνει φορολογικά, σύμφωνα με το άρθρο 7 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος (Ν. 2238/1994 Α' 151), ανάπηρος, κατά την έννοια της περιπτώσεως Β' του άρθρου 6 του ΚΦΕ το ειδικό τέλος του παρόντος άρθρου ισούται με 0,5 ευρώ ανά τετραγωνικό μέτρο ανεξάρτητα από την τιμή ζώνης και την παλαιότητα του ακινήτου. Το μειωμένο τέλος προηγουμένου εδαφίου δεν ισχύει: α) για ακίνητο που βρίσκεται σε ζώνη με τιμή άνω των 3.000 ευρώ και β) για το πλέον των 200 τ.μ. εμβαδόν του ιδιοκατοικούμενου ακινήτου, για τα οποία το τέλος υπολογίζεται όπως ορίζεται στις παραγράφους 2 και 3.

13. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών ρυθμίζεται ο ειδικότερος τρόπος και η διαδικασία για α) την είσπραξη του τέλους μέσω των λογαριασμών κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος β) τη βεβαίωση και είσπραξη του τέλους κατά τις διατάξεις του ΚΕΔΕ από τον κύριο ή επικαρπωτή του ακινήτου σε περίπτωση μη καταβολής του μέσω των λογαριασμών κατανάλωσης του ηλεκτρικού ρεύματος γ)τις προϋποθέσεις επιστροφής του ειδικού τέλους από την αρμόδια ΔΟΥ, εφόσον το ακίνητο υπόκειται στις εξαιρέσεις της παρ. 5 ή στο μειωμένο συντελεστή της παρ. 6, δ) τις ειδικότερες προϋποθέσεις και τη διαδικασία για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου 6, ε) τα ζητήματα που ορίζονται στην παράγραφο 7 και το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 11 και κάθε αναγκαίο θέμα για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου.

ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΑΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κοινωνικά τιμολόγια και κουραφέξαλα.

Το δικό μου σπίτι που είναι πολύ παλαιό και με πεπαλαιωμένη ηλεκτρική εγκατάσταση με φθορές και χωρίς γείωση ο λογαριασμός είναι στο όνομα του πατέρα μου που δεν ζεί και κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορούμε να αλλάξουμε και το όνομα του λογαριασμού στο δικό μου που είμαι ιδιοκτήτης διότι ζητάνε υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου για έλεγχο εγκατάστασης κτλπ

Για αυτόν τον λόγο αποφύγαμε να βάλουμε κοινωνικό τιμολόγιο, φανταστείτε τώρα να τους πάω τα δικαιολογητικά από τον ΟΑΕΔ επειδή είμαι επιδοτούμενος άνεργος και να μου πούνε αααα πρέπει να αλλάξετε το όνομα στον λογαριασμό γιατί δεν είναι το δικό σας αλλιώς δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία. Αφήστε που ο ηλεκτρολόγος θα το πάει ανάλογα το τετραγωνικό για να βγάλει την ΥΔΕ και θα ζητήσει κανένα 250άρι ευρώ.

Τρέχα γυρευόπουλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΕΓΩ, ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΣΧΕΔΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ ( ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1981). ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟΥ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΕΝΤΑΧΘΗΚΕ ΣΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mία είναι η λύση να απαλλαγείτε από το τέλος ακινήτων:

Να προτείνετε στην συνέλευση της πολυκατοικίας να κάνει μια προσθήκη:

%25CE%25A0%25CE%25A1%25CE%259F%25CE%25A3%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259A%25CE%2597.jpg

ακουστηκε στην τηλεοραση οτι το τελος ακινητων το παίρνουν πίσω . είναι αλήθεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Νομίζω ότι δεν το καταλάβατε καλά η εσείς η εγώ.

Η τροπολογία γράφει ότι τα δικαιούμενα του μειωμένου συντελεστή πρόσωπα υποβάλουν σχετική αίτηση ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ η οποία αφού διασταυρώσει τα στοιχεία θα στείλει ενημέρωση στη ΔΕΗ.

Επομένως η ΔΕΗ θα υπολογίσει κανονικά το τέλος.Εφόσον κάποιος ανήκει σε αυτή την κατηγορία του μειωμένου τέλους πρέπει να υποβάλει αίτηση ηλεκτρονικά στη ΓΓΠΣ και μετά από διαπίστωση της ΓΓΠΣ θα ειδοποιηθεί η ΔΕΗ.

Μάλλον εσύ......

Ο ιδιοκτήτης - εκμισθωτής δεν δικαιούται κοινωνικό τιμολόγιο...

Το ενοικιάζει όμως σε κάποιον - μισθωτή, που πάει κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες και μπαίνει στο κοινωνικό τιμολόγιο (ως δικαιούχος)...

Επομένως, το τέλος θα υπολογιστεί με 0,5/τμ...

Ωστόσο, το τέλος βαρύνει τον ιδιοκτήτη - εκμισθωτή, και όχι τον αυτόν που το ενοικιάζει - μισθωτή (συμψηφίζεται αυτοδίκαια με το ενοίκιο)...

Επομένως, δεν είναι αδικία να επιβαρυνθεί ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης μόνο με 0,5/τμ ενώ δεν έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις......????

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μάλλον εσύ......

Ο ιδιοκτήτης - εκμισθωτής δεν δικαιούται κοινωνικό τιμολόγιο...

Το ενοικιάζει όμως σε κάποιον - μισθωτή, που πάει κάνει όλες τις απαραίτητες ενέργειες και μπαίνει στο κοινωνικό τιμολόγιο (ως δικαιούχος)...

Επομένως, το τέλος θα υπολογιστεί με 0,5/τμ...

Ωστόσο, το τέλος βαρύνει τον ιδιοκτήτη - εκμισθωτή, και όχι τον αυτόν που το ενοικιάζει - μισθωτή (συμψηφίζεται αυτοδίκαια με το ενοίκιο)...

Επομένως, δεν είναι αδικία να επιβαρυνθεί ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης μόνο με 0,5/τμ ενώ δεν έχει τις απαραίτητες προϋποθέσεις......????

Μάλλον εσύ.biggrin.gif

Η ουσία της απάντησης μου ήταν ότι δεν έχει καμία σχέση το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ με τον μειωμένο συντελεστή του τέλους ακινήτων.

Η τροπολογία γράφει ότι τα πρόσωπα που δικαιούνται μειωμένο τέλος ακινήτων θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση ηλκετρονικα στην ΓΓΠΣ και μετά από διασταυρωση στοιχείων η ΓΓΠΣ θα εγκρίνει την επιβολή μειωμένου τέλους και θα ειδοποιεί την ΔΕΗ.

Δεν έγραψα πουθενά για ιδιοκτήτη η ενοικιαστή.

Απλά επεσήμανα ότι η επιβολή μειωμένου τέλους είναι άσχετη με το κοινωνικό τιμολόγιο.Αυτό θα το διαπιστώσει η ΓΓΠΣ μετά από έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μάλλον εσύ.biggrin.gif

Η ουσία της απάντησης μου ήταν ότι δεν έχει καμία σχέση το κοινωνικό τιμολόγιο της ΔΕΗ με τον μειωμένο συντελεστή του τέλους ακινήτων.

Η τροπολογία γράφει ότι τα πρόσωπα που δικαιούνται μειωμένο τέλος ακινήτων θα πρέπει να υποβάλουν αίτηση ηλκετρονικα στην ΓΓΠΣ και μετά από διασταυρωση στοιχείων η ΓΓΠΣ θα εγκρίνει την επιβολή μειωμένου τέλους και θα ειδοποιεί την ΔΕΗ.

Δεν έγραψα πουθενά για ιδιοκτήτη η ενοικιαστή.

Απλά επεσήμανα ότι η επιβολή μειωμένου τέλους είναι άσχετη με το κοινωνικό τιμολόγιο.Αυτό θα το διαπιστώσει η ΓΓΠΣ μετά από έλεγχο.

Εγώ είχα μείνει στο ότι οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες θα διακρίνονταν από τα κοινωνικά τιμολόγια...

Παραπομπή έχεις...???

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Εγώ είχα μείνει στο ότι οι ευπαθείς κοινωνικές ομάδες θα διακρίνονταν από τα κοινωνικά τιμολόγια...

Παραπομπή έχεις...???

Μπες στην αρχικη σελίδα του κόμβου να δεις την τροπολογία.Οχι μόνο στο φόρουμ για κουτσομπολιό.biggrin.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά εγώ κληρονόμισα ένα ακίνητο παλιά και τώρα έχω εισόδημα χαμηλότερο των 8000 ευρώ θα πρέπει να κάνω κάπου αίτηση στο ΚΕΠΥΟ ? Ελπίζω να μην είναι τίποτα σαν την εγγραφή στο taxisnet που θέλει κλειδάριθμους και ένα σωρό διαδικασίες και τρεχάματα σε ΔΟΥ για να μου πούν τους κωδικούς.

Επίσης πείτε μου αν ξέρετε ποια είναι αυτή η σελίδα του ΚΕΠΥΟ για την αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μπες στην αρχικη σελίδα του κόμβου να δεις την τροπολογία.Οχι μόνο στο φόρουμ για κουτσομπολιό.biggrin.gif

Το βρήκα, thank you!

7. Για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου, ο δικαιούχος του

μειωμένου συντελεστή υποβάλλει αίτηση στη Γενική Γραμματεία

Πληροφοριακών Συστημάτων (Γ.Γ.Π.Σ.) του Υπουργείου Οικονομικών, είτε

ηλεκτρονικά, είτε μέσω των Κ.Ε.Π. Με την απόφαση που εκδίδεται κατ'

εξουσιοδότηση της παραγράφου 13, ρυθμίζεται και κάθε αναγκαίο θέμα

σχετικό με τον χρόνο υποβολής και τον έλεγχο των υποβαλλομένων

αιτήσεων, την επιβεβαίωση της συνδρομής των προϋποθέσεων εφαρμογής

του μειωμένου συντελεστή της προηγουμένης παραγράφου, τον τρόπο

ενημέρωσης της Δ.Ε.Η. και των εναλλακτικών προμηθευτών ηλεκτρικού

ρεύματος από τη Γ.Γ.Π.Σ. για τους δικαιούχους του μειωμένου τέλους, οι

προϋποθέσεις, ο τρόπος και το αρμόδιο όργανο επιστροφής του επιπλέον

τέλους που τυχόν καταβλήθηκε από το δικαιούχο και κάθε αναγκαίο ζήτημα

για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου.

http://www.taxheaven...ws/view/id/8326

Επομένως, άκυρο το κοινωνικό τιμολόγιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Τι γίνεται με τις εργατικές κατοικίες; Η ιδιοκτησία δεν έχει περιέλθει στους κατόχους αφού πληρώνουν δόσεις. Ποιος θα επιβαρυνθεί το χαράτσι;

Ο Κάτοχος του ακινήτου θα επιβαρυνθεί με το τέλος.Αυτός είναι ο κύριος του ακινήτου.Απλά έχει παρακράτηση κυριότητας.Δηλαδή δεν μπορεί να το μεταβιβάσει μέχρι να αξωφλήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ποια τιμή ζώνης θα λαμβάνεται υπ οψη??? Το 2010 ή το 2011??

Ποιό έτος αφορά ο φόρος? Κάτι μας μπαίνει αλλά απο που δεν ξέρουμε! Μεγάλη πτνα έχουμε γίνει!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ποια τιμή ζώνης θα λαμβάνεται υπ οψη??? Το 2010 ή το 2011??

Ποιό έτος αφορά ο φόρος? Κάτι μας μπαίνει αλλά απο που δεν ξέρουμε! Μεγάλη πτνα έχουμε γίνει!

Πιάσε το λογαριασμό της ΔΕΗ... στη δεύτερη σελίδα, από πίσω δλδ, θα δεις τη τιμή ζώνης....

Από πίσω, από πίσω.......................

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συγνώμη αυτό για το τέλος στις τηλεφωνικές κλήσεις από ποια πηγή το βρήκατε και το αναφέρατε ? Ή το αναφέρατε μόνος σας ?

Απο μόνος μου το ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μια ερωτηση να κανω και εγω, ο λογαριασμος της ΔΕΗ που μου ερχεται για το σπιτι μου δεν περιεχει ουτε τιμη ζωνης αλλα και ουτε συντ.παλαιοτητας, σε εμενα πως θα υπολογιστει δηλαδη ο φορος????

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει η τιμή ζώνης. Το τέλος ακίνητης περιουσίας (ΤΑΠ) πώς στο υπολογίζουνε ? Κάπου λέει ζώνη ή ΤΖ σε ευρώ ανα τετραγωνικό.

Ο συντελεστής παλαιότητας είναι 1 για ακίνητα άνω των 26 ετών οπότε αν έχεις νεώτερο ακίνητο είναι πάνω από 1 και πληρώνεις περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει η τιμή ζώνης. Το τέλος ακίνητης περιουσίας (ΤΑΠ) πώς στο υπολογίζουνε ? Κάπου λέει ζώνη ή ΤΖ σε ευρώ ανα τετραγωνικό.

Πιθανό η ΤΖ της ΔΕΗ να μην είναι σωστή...συμβουλευτείτε το λογιστή σας...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μια ερώτηση και από μένα Έχω ένα διαμέρισμα που το νοικιάζω σε κάποιον και η ΔΕΗ είναι στο όνομά του. Εγώ είμαι άνεργη θα πληρώσω το τέλος ακινήτων;;;;; Θα πρέπει να κάνω εγώ κάτι για να διευκρινηστεί αυτό ή γίνεται αυτόματα μεταξύ υπηρεσιών;;;; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Μια ερώτηση και από μένα Έχω ένα διαμέρισμα που το νοικιάζω σε κάποιον και η ΔΕΗ είναι στο όνομά του. Εγώ είμαι άνεργη θα πληρώσω το τέλος ακινήτων;;;;; Θα πρέπει να κάνω εγώ κάτι για να διευκρινηστεί αυτό ή γίνεται αυτόματα μεταξύ υπηρεσιών;;;; Ευχαριστώ πολύ.

Εάν είναι στο όνομα του ενοικιαστή, τότε το τέλος ακινήτων το πληρώνει ο ενοικιαστής και στην συνέχεια όταν θα σου πληρώσει το ενοίκιο του μήνα στον οποίον του ήρθε και ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα γίνει η αφαίρεση από το ενοίκιο και θα εισπράξεις το υπόλοιπο που θα προκύψει.

Εαν είσαι άνεργη και εντός των ειδικών κατηγοριών ανέργων που έβαλε στην τροπολογία ο υπουργός με το 0.5ευρώ/τ.μ ή την πλήρη απαλλαγή θα ήταν καλύτερο να βάλεις τον λογαριασμό στο όνομά σου, γιατί άντε μετά να πας τον λογαριασμό στην ΔΕΗ με το όνομα του ενοικιαστή και να πείσεις την ΔΕΗ οτι είσαι ιδιοκτήτρια και δικαιούσε μειωμένο συντελεστή ή απαλλαγή εφόσον τα δικαιούσε βέβαια και μετά να πρέπει να να σου επιστρέψει η ΔΕΗ χρήματα πίσω ή μέσω του ενοικιαστή.

Γενικά αναμένεται να γίνει μπλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πιάσε το λογαριασμό της ΔΕΗ... στη δεύτερη σελίδα, από πίσω δλδ, θα δεις τη τιμή ζώνης....

Από πίσω, από πίσω.......................

Στα χωριά δεν γράφει τιμή ζώνης, ούτε και υπολογίζει ΔΦ. Μόνο ΔΤ έχει και εκεί που αναφέρει τιμή ζώνης κλπ είναι κενά!!!

Μέχρι 31/12/2010 δεν είχαν αντικειμενικές αξίες, τώρα απόκτησαν :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...