Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΔΕΗ


manageraccount

Ερώτηση

Συναδελφοι,

εχω μια απορια την οποια την συζητησα με συναδελφο πριν απο λιγο και ειναι η εξης.

Οικια στην οποια ο λογαριασμος ερχεται στο ονομα του ενοικιαστη ο οποιος ειναι ανεργος, αλλα η οικια κατοικειται απο τον ιδιοκτητη ο οποιος εργαζεται... τι ακριβως γινεται εδω?

Επειδη δεν υπαρχει μισθωτηριο και στο Ε9 ο ιδιοκτητης πιστοποιειται οτι ειναι αυτος το τελος το πληρωνει ο ιδιοκτητης?

Εχει ληξη το μισθωτηριο διοτι ο ενοικιαστης εχει συγγενεια με τον ιδιοκτητη και απεκτησε αλλη κατοικια στο μεταξυ.

τι γινεται εδω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ναι αυτό είναι το πρόβλημα ( σύγκρινα 2 λογαριασμούς ),

εγώ τώρα τι πρέπει να κάνω ???

που πρέπει να απευθυνθώ ( στον ΔΗΜΟ Σωστα ) ? και τι στοιχεία χρειάζομαι ?

2) Οι ενδιαφερόμενοι πολίτες που έχουν εντοπίσει λάθη στα στοιχεία υπολογισμού του τέλους, προσέρχονται στον αρμόδιο δήμο για τη διόρθωση λαθών στην επιφάνεια, την παλαιότητα ή την τιμή ζώνης του ηλεκτροδοτούμενου ακινήτου. Οι πολίτες δύνανται να υποβάλλουν τις αιτήσεις για διόρθωση στον αρμόδιο δήμο μέχρι την 20η Ιανουαρίου 2012. Επιπλέον, ανεξάρτητα από το ανωτέρω, οι δήμοι όλης της χώρας ελέγχουν αν στις σχετικές καταστάσεις αποτυπώνονται οι ορθές τιμές ζώνης, όπως προβλέπονται στο άρθρο 24 του ν. 2130/1993, όπως ισχύει, και σε περίπτωση λάθους προβαίνουν σε διόρθωσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θες σώνει και καλά να το πληρώσεις ε; Δεν παίζει ρόλο το αν υπάρχει ΤΑΠ ή όχι. Από 6 λογαριασμούς συνολικά στο σπίτι μου, στους 4 μόνο χρεώθηκε ΕΕΤΗΔΕ. Από τους 2 που δεν χρεώθηκε (ενώ δεν υπήρχε κανένας λόγος να μην χρεωθεί), στον έναν διαπίστωσα ότι δεν χρεώνεται ούτε ΤΑΠ (επί >10 χρόνια), στον δε 2ο έχει χρεωθεί ΤΑΠ αλλά όχι ΕΕΤΗΔΕ, Σε έναν 3ο λογαριασμό δεν χρεώνεται ΕΡΤ ενώ χρεώνονται όλα τα άλλα. Πρι διμήνου ζήτησα εκ νέου βεβαίωση τ.μ. από το Δήμο μου για να τροποποιήσω τα τ.μ. 2 αποθηκών που πρόσφατα τακτοποίησα ως κατοικίες με το Ν. 3843 (αλλαγή τιμολογίου από Γενική Χρήση σε Κατοικία ώστε να μειωθούν τα αυξημένα Δημοτικά Τέλη τα οποία εκβιαστικά και εντελώς αδικαιολόγητα μου χρέωναν επί 15 χρόνια θεωρώντας αυθαίρετα τις αποθήκες "επαγγελματικούς χώρους"). Διαπιστώσαμε εκεί ότι η μια εξ αυτών οριζόντια ιδιοκτησία, δεν είχε χρεωθεί ποτέ με ΤΑΠ. Το δε Κοινόχρηστο ήταν εντελώς αδικαιολόγητα επί όλα αυτά τα χρόνια χρεωμένο με τέλη "Γενικής χρήσης" (3πλάσια αυτών της κατοικίας!) επειδή κάποιος ανόητος στην οικονομική υπηρεσία του Δήμου αποφάσισε τότε ότι το κτίριο είχε επικρατούσα χρήση επαγγελματική. Γενικά και συνοπτικά, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη μέσα σε αυτό το χάος. Και θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καθόλου. Ούτε υπάρχει μηχανισμός να "διορθωθεί" αυτό, ούτε έχεις καμία υποχρέωση να τους υποδείκνύεις τα λάθη τους.

Οφείλαμε να μην το πληρώσουμε καν αυτό το απαράδεκτο τέλος. Όχι να επιδιώκουμε κιόλας να τους το πληρώσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είναι θέμα αν θέλω η όχι να το πληρώσω ( εννοείτε ότι δεν θέλω αλλά...... ) , το θέμα είναι αργότερα να μην μου έρθει με προσαύξηση κλπ κλπ και εγώ δεν ξέρω τι άλλο θα σκεφτούν με μια ΠΟΛ ίσως επειδής δεν το έχει μέσα, να βγάλουν ότι φταίω και από πάνω , όλα να τα περιμένουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα σου επιβάλλουν προσαύξηση για δικό τους λάθος; Είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθούν και να διορθωθούν τα λάθη. Ακόμα και σε επίπεδο "γραφείου" (δηλαδή ποιοτικοί έλεγχοι στη βάση δεδομένων ΔΕΗ, Δήμων και Taxis και διασταύρωση αυτών). Επειδή δε τυγχάνει να είμαι και μηχανικός, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όταν κάπου διάβασα ότι σκέφτονται να βγάλουν έξω τις τεχνικές υπηρεσίες των Δήμων για να αρχίσουν ελέγχους όλων των ιδιοκτησιών προς επιβεβαίωση των εμβαδών των ηλεκτροδοτούμενων χώρων για διόρθωση λαθών στα Δ.Τ., Δ.Φ. Τ.Α.Π. κλπ. έπεσα στο πάτωμα από τα γέλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Θα σου επιβάλλουν προσαύξηση για δικό τους λάθος; Είναι πρακτικά αδύνατο να ελεγχθούν και να διορθωθούν τα λάθη. Ακόμα και σε επίπεδο "γραφείου" (δηλαδή ποιοτικοί έλεγχοι στη βάση δεδομένων ΔΕΗ, Δήμων και Taxis και διασταύρωση αυτών). Επειδή δε τυγχάνει να είμαι και μηχανικός, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όταν κάπου διάβασα ότι σκέφτονται να βγάλουν έξω τις τεχνικές υπηρεσίες των Δήμων για να αρχίσουν ελέγχους όλων των ιδιοκτησιών προς επιβεβαίωση των εμβαδών των ηλεκτροδοτούμενων χώρων για διόρθωση λαθών στα Δ.Τ., Δ.Φ. Τ.Α.Π. κλπ. έπεσα στο πάτωμα από τα γέλια...

Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν πάρα πολλοί υπολογισμοί με λάθος προς τα κάτω. Σε εμάς ήρθε με τέτοιο λάθος. Επίσης στην ΔΕΗ άρα και στον δήμο ήταν ανέκαθεν δηλωμένα προ αμνημονεύτων χρόνων πολύ λιγότερα τετραγωνικά, π.χ εγώ μένω σε 180 τετραγωνικά σε μονοκατοικία του 1932 και υπάρχει και δώμα από πάνω που παίρνει ρεύμα από το ρολόι μας 90 τετραγωνικά και δεν είναι δηλωμένη η επιφάνειά του στην ΔΕΗ και τον δήμο αλλά μόνο στην εφορία. Ούτε που σκεφτόμαστε να πάμε να το διορθώσουμε γιατί μπορεί να μας βάλει πρόστημο 5ετίας ο δήμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά πήρα τηλέφωνο στον ΔΗΜΟ.

" ναι έχουμε κι άλλες περιπτώσεις σαν την δικιά σας και θα περιμένουμε να δούμε τι θα μας πουν "

β) τελικά τα ενοικιαζόμενα δωμάτια έως 7 έχουν μείωση 35%ι ? η είναι μόνο για ξενοδοχεία και κάμπινγκ είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδια μηπως καποιος το εχει αντιμετωπισει και ξερει,εαν εστηλες sms,σου απαντησαν οκ η αιτηση σας εγινε δεκτη,και μετα παρ ολα αυτα, σου στελνουν με την ΔΕΗ το χαρατσι(σιγα μην δεν το εστελναν) τι κανεις?Πας στην ΔΟΥ?με τι χαρτια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ), Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΠΟ 3/9/2011. Ο ΛΟΓ/ΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ , ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΤΕΛΟΥΣ 0,5? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε παιδια μηπως καποιος το εχει αντιμετωπισει και ξερει,εαν εστηλες sms,σου απαντησαν οκ η αιτηση σας εγινε δεκτη,και μετα παρ ολα αυτα, σου στελνουν με την ΔΕΗ το χαρατσι(σιγα μην δεν το εστελναν) τι κανεις?Πας στην ΔΟΥ?με τι χαρτια?

νομιζω θα γινει συμψηφισμος στη δευτερη δοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (ΜΕ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ), Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΠΟ 3/9/2011. Ο ΛΟΓ/ΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ , ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΕΙΔΙΚΟΥ ΤΕΛΟΥΣ 0,5? Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΡΓΟΣ?

Αν και μου αρεσει ο τροπος σκεψης σου, φοβαμαι οτι θα πληρωσεις το τελος κανονικοτατα. Εκτος και εαν μετα τον πολιτικο γαμο προκαλεσεις στον συζυγο 87% αναπηρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,μολις ελαβα και εγω το τελος....μονο που εγω το σπιτι το αγορασα απο τον Ιουλιο του 2011,ενω πριν δεν ηταν κατοικισημο.Θα παρω καποια απαλλαγη απο το συνολικο ποσο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα,μολις ελαβα και εγω το τελος....μονο που εγω το σπιτι το αγορασα απο τον Ιουλιο του 2011,ενω πριν δεν ηταν κατοικισημο.Θα παρω καποια απαλλαγη απο το συνολικο ποσο???

Απλλαγη ..δεν νομιζω...απλα θα πας στην ΔΟΥ,ωστε να πληρωσης για τους μηνες που το ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης - Γιωργης

Καλησπέρα, είμαι μακροχρόνια άνεργος που δεν επιδοτήθηκα ποτέ. Έχω ένα σπίτι το οποίο το νοικιάζω και έχω εισόδημα από αυτό 2500 ευρώ (το μοναδικό μου εισόδημα και η μοναδική μου περιουσία). Εγώ μένω με του γονείς μου.

Έχω στείλει μήνυμα στο 54160 στις 1-10-2011 και μου ήρθε μήνυμα αυθημερόν ότι πήραν το μήνυμα και θα με ενημερώσουν. Στις 8-11-2011 μου έστειλαν ότι δεν έχει εκκαθαριστεί η δήλωση μου για το 2011 ακόμη χωρίς να αναφέρουν τίποτα άλλο. Το εκκαθαριστικό μου ήρθε κανονικά πριν 10 μέρες.

Σήμερα 9-11-2011 ήρθε η ΔΕΗ στο σπίτι που νοικιάζω και έχει το χαράτσι 135 €. (η ΔΕΗ δεν είναι στο όνομα μου)

Τώρα τι κάνω; (από ότι κατάλαβα δικαιούμαι μειωμένο συντελεστή, ή δεν είναι έτσι; )

Που μπορώ να μάθω ότι με δεχθήκανε στο μειωμένο συντελεστή;

Και αν με δεχθήκανε το πληρώνω τώρα όλο και μετά μου το επιστρέφουν; και πως; ή πρέπει να απευθυνθώ κάπου για να μου μειώσουν το τέλος; (και αυτό το κάπου πού είναι; )

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλησπέρα, είμαι μακροχρόνια άνεργος που δεν επιδοτήθηκα ποτέ. Έχω ένα σπίτι το οποίο το νοικιάζω και έχω εισόδημα από αυτό 2500 ευρώ (το μοναδικό μου εισόδημα και η μοναδική μου περιουσία). Εγώ μένω με του γονείς μου. Έχω στείλει μήνυμα στο 54160 στις 1-10-2011 και μου ήρθε μήνυμα αυθημερόν ότι πήραν το μήνυμα και θα με ενημερώσουν. Στις 8-11-2011 μου έστειλαν ότι δεν έχει εκκαθαριστεί η δήλωση μου για το 2011 ακόμη χωρίς να αναφέρουν τίποτα άλλο. Το εκκαθαριστικό μου ήρθε κανονικά πριν 10 μέρες. Σήμερα 9-11-2011 ήρθε η ΔΕΗ στο σπίτι που νοικιάζω και έχει το χαράτσι 135 €. (η ΔΕΗ δεν είναι στο όνομα μου) Τώρα τι κάνω; (από ότι κατάλαβα δικαιούμαι μειωμένο συντελεστή, ή δεν είναι έτσι; ) Που μπορώ να μάθω ότι με δεχθήκανε στο μειωμένο συντελεστή; Και αν με δεχθήκανε το πληρώνω τώρα όλο και μετά μου το επιστρέφουν; και πως; ή πρέπει να απευθυνθώ κάπου για να μου μειώσουν το τέλος; (και αυτό το κάπου πού είναι; ) Ευχαριστώ πολύ

Ναι δικαιουσαι.Πληρωνεις δυστυχως κανονικα, την πρωτη δοση του χαρατσιου,και με το αποδεικτικο πληρωμης,και το συμβολαιο του σπιτιου πας στην ΔΟΥ,και θα στο φτιαξουν,δεν νομιζω...οτι το επιστρεφουν μαλλον..θα εκπεστη στον επομενο λογαριασμο.μπαχαλο φιλε...μπαχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΝΘΗ

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά...

Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια στην ερώτησή μου, αν είναι εύκολο...

Ανεργη απο τον Γενάρη 2010.... διακοπή στην κάρτα ανεργίας μου για 3 μήνες το 2011 λόγω λάθους ημερομηνίας αναννεωσης απο υπάλληλο του ΟΑΕΔ και οχι λόγω πρόσληψης!!!! Επανέκδοση κάρτας τον Αύγουστο του 2011...

παρόλο της μακροχρόνιας ανεργίας μου αναγκάστηκα και πλήρωσα την πρώτη δόση του τέλους ακινήτου, λόγω του ότι απο το υπ.οικονομικών θεωρήθηκα άνεργη απο τον Αυγουστο 2011 και όχι απο τον Γενάρη 2010...

Τώρα λογικά περιμένω την δεύτερη δόση του τέλους....

Τι μπορώ να κάνω, εαν μπορώ φυσικά, για να απαλλαγώ ?

Να σημειώσω ότι πληρώ όλους τους όρους των ευπαθών ομάδων, καθότι το δηλωθεν μου εισόδημα ήταν κοντά στα 5.000 ευρώ το 2010 (επίδομα ανεργίας μόνο) και το 2011 μηδενικό !!! Είμαι διαζευγμένη με ανήλικο παιδί και δεν υπάρχει απο πουθενα αλλού κάποιο εισόδημα....

Στην εφορία να πάω και με ποιά δικαιολογητικά ? εχουν συσταθει οι επιτροπες που έλεγαν για τις ευπαθεις ομάδες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.... χρειάζομαι πολύ την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά...

Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια στην ερώτησή μου, αν είναι εύκολο...

Ανεργη απο τον Γενάρη 2010.... διακοπή στην κάρτα ανεργίας μου για 3 μήνες το 2011 λόγω λάθους ημερομηνίας αναννεωσης απο υπάλληλο του ΟΑΕΔ και οχι λόγω πρόσληψης!!!! Επανέκδοση κάρτας τον Αύγουστο του 2011...

παρόλο της μακροχρόνιας ανεργίας μου αναγκάστηκα και πλήρωσα την πρώτη δόση του τέλους ακινήτου, λόγω του ότι απο το υπ.οικονομικών θεωρήθηκα άνεργη απο τον Αυγουστο 2011 και όχι απο τον Γενάρη 2010...

Τώρα λογικά περιμένω την δεύτερη δόση του τέλους....

Τι μπορώ να κάνω, εαν μπορώ φυσικά, για να απαλλαγώ ?

Να σημειώσω ότι πληρώ όλους τους όρους των ευπαθών ομάδων, καθότι το δηλωθεν μου εισόδημα ήταν κοντά στα 5.000 ευρώ το 2010 (επίδομα ανεργίας μόνο) και το 2011 μηδενικό !!! Είμαι διαζευγμένη με ανήλικο παιδί και δεν υπάρχει απο πουθενα αλλού κάποιο εισόδημα....

Στην εφορία να πάω και με ποιά δικαιολογητικά ? εχουν συσταθει οι επιτροπες που έλεγαν για τις ευπαθεις ομάδες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.... χρειάζομαι πολύ την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας...

Χρονια πολλα

Ανοιξε το πιο κατω και πατα εκει που λεει,ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΛΠ.θα σου βγαλη στη οθονη, την αιτηση.συμπληρωσε την

στηλε την και αυτοι θα σε ειδοποιησουν να ελεγθχης απο την επιτροπη,και αν κρινουν οτι εχεις τις προυποθεσεις θα σε απαλλαξουν.

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9079

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΙΑΝΘΗ

Χρονια πολλα

Ανοιξε το πιο κατω και πατα εκει που λεει,ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΛΠ.θα σου βγαλη στη οθονη, την αιτηση.συμπληρωσε την

στηλε την και αυτοι θα σε ειδοποιησουν να ελεγθχης απο την επιτροπη,και αν κρινουν οτι εχεις τις προυποθεσεις θα σε απαλλαξουν.

http://www.taxheaven...ws/view/id/9079

Ευχαριστώ πολύ... την έστειλα.... θέλω να πιστεύω ότι θα με ειδοποιήσουν για έλεγχο και δεν θα αρκεστούν σε ενα αρνητικό μνμ χωρίς πολλά ψαξιματα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ? Γνωρίζετε εαν οι ειδοποιήσεις ελέγχου γίνονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ή θα υποχρεωθώ να πληρώσω και "τόκους" για την 2η δόση ακινήτου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διάταξη που να επιτρέπει αν μπορώ να πληρώσω στην ΔΕΗ μόνο το ηλεκτρικό ρεύμα/ΤΑΠ/τέλη καθαριότητας και φωτισμού χωρίς το ειδικό τέλος ακινήτων ? Την 2η δόση δεν μπορούμε να την πληρώσουμε.... Να διευκρινίσω οτι δεν μιλάω για πληρωμή μέσω ΑΤΜ ebanking και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ... την έστειλα.... θέλω να πιστεύω ότι θα με ειδοποιήσουν για έλεγχο και δεν θα αρκεστούν σε ενα αρνητικό μνμ χωρίς πολλά ψαξιματα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ? Γνωρίζετε εαν οι ειδοποιήσεις ελέγχου γίνονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ή θα υποχρεωθώ να πληρώσω και "τόκους" για την 2η δόση ακινήτου ?

Νομιζω...εωσ 20 Ιανουαριου

Καλη Χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ... την έστειλα.... θέλω να πιστεύω ότι θα με ειδοποιήσουν για έλεγχο και δεν θα αρκεστούν σε ενα αρνητικό μνμ χωρίς πολλά ψαξιματα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ? Γνωρίζετε εαν οι ειδοποιήσεις ελέγχου γίνονται σε σύντομο χρονικό διάστημα ή θα υποχρεωθώ να πληρώσω και "τόκους" για την 2η δόση ακινήτου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διάταξη που να επιτρέπει αν μπορώ να πληρώσω στην ΔΕΗ μόνο το ηλεκτρικό ρεύμα/ΤΑΠ/τέλη καθαριότητας και φωτισμού χωρίς το ειδικό τέλος ακινήτων ? Την 2η δόση δεν μπορούμε να την πληρώσουμε.... Να διευκρινίσω οτι δεν μιλάω για πληρωμή μέσω ΑΤΜ ebanking και τέτοια.

Μην το πληρωνεις...και κανε οτι ειπα πιο πανω στην Μαριανθη. ετσι και αλλιως εως 20/1/12 που ειναι οι προθεσμια για τις αιτησεις, νομιζω ..δεν εχεις προβλημα..

.

...Όσοι φορολογούμενοι, πάντως, επικαλούνται οικονομική αδυναμία πληρωμής του ειδικού τέλους ακινήτων, θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση, συμπληρώνοντας τη φόρμα που βρίσκεται στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο https://www1.gsis.gr/taxisnet2/eta

Όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν μόνοι την ηλεκτρονική αίτηση, θα μπορούν να την υποβάλουν χειρόγραφα στην αρμόδια Εφορία, η οποία θα προωθεί στη συνέχεια την καταχώρισή της στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων.

Με τη σειρά της, η ΓΓΠΣ, αφού επεξεργαστεί τις αιτήσεις και τα στοιχεία των φορολογουμένων, θα αποστέλλει σχετικό αρχείο στην αρμόδια ΔΟΥ για την οριστική εξέταση των αιτήσεων. Ο προϊστάμενος της Εφορίας θα μπορεί να αποφασίζει, εκτός από την αναστολή διακοπής του ρεύματος, είτε την καταβολή του τέλους σε περισσότερες από τις προβλεπόμενες δόσεις- που είναι δύο για το 2011 και πέντε για το 2012- είτε τον περιορισμό του ποσού του τέλους σε ύψος που κρίνεται αναγκαίο, ώστε ο υπόχρεος να μπορεί να ανταποκριθεί στην καταβολή του, χωρίς να τίθεται σε άμεσο κίνδυνο η διαβίωση του ιδίου ή των προσώπων που συνοικούν με αυτόν και τον βαρύνουν φορολογικά.

Καλη Χρονια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΤΕΛΟΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα στο forum και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Σε ξενοδοχείο με τα παρακάτω στοιχεία

τιμή ζώνης 1.800,00 -> 6,00 ευρώ/τμ

παλαιότητα ανώ των 26 ετών (συντελεστής 1)

επιφάνεια 3095 τμ.

Η ΔΕΗ έχει υπολογίσει το τέλος ως εξίς:

από 3095 τμ απαλλάσει 1083 τμ (το 35% που θεωρεί ως κοινόχρηστους χώρους)

για τα υπόλοιπα (3095-1083=) 2012 τμ υπολογίζει τέλος 2012 τμ Χ 1,00 παλαιότητα Χ 6,00 ευρώ = 12.072,00 ευρώ

ΟΜΩΣ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ γιατί με στο άρθρο 53 Ν.2021/2011 λέει

"Για τα ακίνητα τα οποία δεν έχουν οικιακή χρήση και με εμβαδόν δομημένης ηλεκτροδοτούμενης επιφάνειας άνω των χιλίων (1.000) τετραγωνικών μέτρων, ο συντελεστής προσδιορισμού του τέλους του πίνακα α' υπολογίζεται μειωμένος κατά τριάντα τοις εκατό (30%) για το άνω των χιλίων τετραγωνικών μέτρων τμήμα και κατά εξήντα τοις εκατό (60%) για το άνω των δύο χιλιάδων (2.000) τετραγωνικών μέτρων τμήμα του ακινήτου.

Σχόλια παραγράφου :Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 2, τέθηκε όπως προστέθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 2 της από 16-12-2011 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου και ισχύει από τότε που ίσχυσε ο ν. 4021/2011, ήτοι 03-10-2011, σύμφωνα με την ίδια παράγραφο."

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ

α) 1083 τμ απαλλάσονται = 0,00

1000 τμ Χ 6,00 ευρω = 6000,00

1000 τμ Χ 4,20 ευρω (6,00 μείων 30%=4,20)= 4200,00

12 τμ Χ 2,40 ευρώ ( 6,00 μείων 60%=2,40)= 28,80

ΣΥΝΟΛΟ 3095 τμ και ΤΕΛΟΣ 10.228,80 ευρω

ή

β) 1000 τμ απαλλάσονται (35% κοινόχρηστοι) = 0,00

83 τμ απαλλάσονται (35% κοινόχρηστοι)= 0,00

917 τμ Χ4,20 ευρώ (6,00 μείων 30%=4,20)= 3851,40

1012 τμ Χ 2,40 ευρω (6,00 μείων 60%=2,40)= 2428,80

ΣΥΝΟΛΟ 3095 τμ και ΤΕΛΟΣ 6.280,20 ευρώ

ή

γ) κάποιος άλλος υπολογισμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...