Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενσημα αποπερατωσης ΙΚΑ τι αφορουν ακριβως;


katerinagm

Ερώτηση

Με ατελειωτη πιλοτη και ταράτσα μου ζητανε ένσημα αποπεράτωσης επειδη θεωρειτε κλεισμενο το εργο.

Ο Μηχανικος τότε μου ειχε πει οτι ενσημα αποπερατωσης ειναι τα ενσημα για πιλοτη (πατωμα), σκαλα, βαψιματα πιλοτης κλπ

Το ΙΚΑ λεει οτι ειναι μονο για τον όροφο. Τι στο καλο ενσημα αποπερατωσης οροφου να κανω λεω και εγω . Να πεταξεις τα μπαζα λεει. Ρε παιδια τα πεταξα μονη μου λεω εγω (αληθεια ειναι) κολα τα υπερ αγνωστου λεει :blink:

Καμια βοηθεια γιατι βαρεσε και η εκτακτη εισφορα και ειμαι για λαλα παιδια. Ξερει κανεις νομο κλπ? Ειμαι σιγουρη οτι εχουν αδικο.

Αν κανω ενσταση λεει και εκδικαστει και δεν δικαιωθω +120% :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κοίταξε το όλο σύστημα των ενσήμων οικοδομής είναι μια φάρσα και από την πλευρά των εργολάβων (και των ιδιωτών που αναλαμβάνουν την εργολαβία οι ίδιοι) και από την πλευρά του ΙΚΑ.

Θα σε ρωτήσω ένα απλό πράγμα...

Για να φτιαχτεί το σπίτι, χρειάστηκαν Χ μεροκάματα εργατών - πραγματικά μεροκάματα.

Για πόσα από αυτά τα μεροκάματα κολήθηκαν ένσημα του ΙΚΑ?

Να μαντέψω, Χ/5 - τα οποία εντελώς τυχαία είναι ο ακριβής αριθμός ή 2-3 παραπάνω από αυτά που προϋπολόγισε το ΙΚΑ εξ αρχής... (όλοι το ίδιο κάνουν σε αυτό, δεν σου κάνω καμία είδους επίπληξη).

Οπότε και το ΙΚΑ επειδή το ξέρει αυτό έχει τα οικοδομικά ένσημα πανάκριβα και βάζει κάποιους περίεργους όρους και κατηγορίες ενσήμων όπως και τα αποπεράτωσης...

Οπότε πλήρωσε τα χωρίς πολλά πολλά και ξέχνα την ένσταση γιατί δεν σε βλέπω να κερδίζεις τίποτα παρά μόνο χρόνο (τον οποίο όπως είπες θα τον πληρώσεις ακριβά).

Αν καταλάβεις το παράλογο του παραπάνω συστήματος θα καταλάβεις γιατί πρέπει να πληρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με ατελειωτη πιλοτη και ταράτσα μου ζητανε ένσημα αποπεράτωσης επειδη θεωρειτε κλεισμενο το εργο.

Ο Μηχανικος τότε μου ειχε πει οτι ενσημα αποπερατωσης ειναι τα ενσημα για πιλοτη (πατωμα), σκαλα, βαψιματα πιλοτης κλπ

Το ΙΚΑ λεει οτι ειναι μονο για τον όροφο. Τι στο καλο ενσημα αποπερατωσης οροφου να κανω λεω και εγω . Να πεταξεις τα μπαζα λεει. Ρε παιδια τα πεταξα μονη μου λεω εγω (αληθεια ειναι) κολα τα υπερ αγνωστου λεει :blink:

Καμια βοηθεια γιατι βαρεσε και η εκτακτη εισφορα και ειμαι για λαλα παιδια. Ξερει κανεις νομο κλπ? Ειμαι σιγουρη οτι εχουν αδικο.

Αν κανω ενσταση λεει και εκδικαστει και δεν δικαιωθω +120% :blink:

Κοιτα το ΙΚΑ γιατα ενσημα της οικοδομης σου λεει τοσα μπετα με κωδικο ταδε ,τοσα τουβλα με κωδ.ταδε τοσα σοβαδες με κωδικο ταδε,τοσα βαψιματα με κωδικο ταδε κλπ.κλπ.και τελος τοσα για αποπερατωση ήτοι λενε αυτοι, για τον περιβαλλοντα χωρο, π.χ αυλες,εξωτερικα πλακακια,εξωτερικη σκαλα,παρτερια,εξωτερικη διακοσμηση,διαμορφωση κηπου και της παναγιας τα ματια.... τα οποια κολλας στο τελος, με αλλο κωδικο ,τον οποιο δεν θυμαμαι τωρα,αυτα τα εχεις κολλησει?αν τα εχεις και εχεις συμπληρωσει ανα κωδικο εργασιων, τα συνολικα ενσημα που σου εχει βγαλει το ΙΚΑ πριν ξεκινησεις την οικοδομη ,τοτε κλεινει χωρις αλλη κουβεντα,αν ομως, για τον Α ,ή Β λογο , σου λειπουν αυτα τα τελευταια ενσημα,που αυτοι ονομαζουν αποπερατωσης,τοτε βρες καποιον κολλησετα,το πολυ-πολυ πεστου να σου δωση το δωροσημο,και κλειστο διοτι αλλιως δεν κλεινει με ΤΙΠΟΤΑ.

τωρα, πως το ΙΚΑ, σου ζηταει τα ενσημα οπως λες,με ατελειωτη την πιλοτη...κια την ταρατσα...?δεν ξερω ..μονοι τους στα ζητησαν? ή πηγες εσυ και ειπες εχω τελειωσει και θελω να κλεισω το εργο ,νομιζοντας οτι τα εχεις κολλησει ολα,και αυτοι ειδαν οτι σου λειπουν τα ενσημα αποπερατωσης ,και δεν στο κλεινουν?ασε που σε αυτη την περιπτωση μπορει να στα ζητησουν με προστιμο,αν δηλωσης οτι εχεις τελειωσει το σπιτι απο καιρο..τι να σου πω...μηπως κατι δεν λες καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα σε ρωτήσω ένα απλό πράγμα...

Για να φτιαχτεί το σπίτι, χρειάστηκαν Χ μεροκάματα εργατών - πραγματικά μεροκάματα.

Για πόσα από αυτά τα μεροκάματα κολήθηκαν ένσημα του ΙΚΑ?

Να μαντέψω, Χ/5 - τα οποία εντελώς τυχαία είναι ο ακριβής αριθμός ή 2-3 παραπάνω από αυτά που προϋπολόγισε το ΙΚΑ εξ αρχής... (όλοι το ίδιο κάνουν σε αυτό, δεν σου κάνω καμία είδους επίπληξη).

Οπότε και το ΙΚΑ επειδή το ξέρει αυτό έχει τα οικοδομικά ένσημα πανάκριβα και βάζει κάποιους περίεργους όρους και κατηγορίες ενσήμων όπως και τα αποπεράτωσης...

Επειδη ο πατερας μου ειναι οικοδομος πληρωσαμε και ενσημα για εργασιες που δεν εγιναν απο τριτο .

Τα μπαζα που μου χρεωνουν ενσημα παλι τα κατεβασαμε οικογενειακως με τα χερακια μας και μπαζωσαμε τον περιττο πια βοθρο.

Και εχω βαλει ενσημα παραπανω απο οτι λεγανε (το βαψιμο τους πηρε 10 μερες 2 ατομα εγω πληρωσα 27 (γιατι αφου θα επρεπε καπου να τα κολησω για να "καθαρισω" ας τα παρει ο ανθρωπος που δουλεψε ταχυτερα δεν με ενοχλουσε.)

Οποτε σιγουρα δεν εχω φαει ενσημο απο κανεναν. Και γι αυτο τα παιρνω ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κοιτα το ΙΚΑ γιατα ενσημα της οικοδομης σου λεει τοσα μπετα με κωδικο ταδε ,τοσα τουβλα με κωδ.ταδε τοσα σοβαδες με κωδικο ταδε,τοσα βαψιματα με κωδικο ταδε κλπ.κλπ.και τελος τοσα για αποπερατωση ήτοι λενε αυτοι, για τον περιβαλλοντα χωρο, π.χ αυλες,εξωτερικα πλακακια,εξωτερικη σκαλα,παρτερια,εξωτερικη διακοσμηση,διαμορφωση κηπου και της παναγιας τα ματια.... τα οποια κολλας στο τελος, με αλλο κωδικο ,τον οποιο δεν θυμαμαι τωρα,αυτα τα εχεις κολλησει?αν τα εχεις και εχεις συμπληρωσει ανα κωδικο εργασιων, τα συνολικα ενσημα που σου εχει βγαλει το ΙΚΑ πριν ξεκινησεις την οικοδομη ,τοτε κλεινει χωρις αλλη κουβεντα,αν ομως, για τον Α ,ή Β λογο , σου λειπουν αυτα τα τελευταια ενσημα,που αυτοι ονομαζουν αποπερατωσης,τοτε βρες καποιον κολλησετα,το πολυ-πολυ πεστου να σου δωση το δωροσημο,και κλειστο διοτι αλλιως δεν κλεινει με ΤΙΠΟΤΑ.

Η οικοδομη ειναι απο το 2002 στην φαση που ηταν . Δεν ειχε κωδικους τοτε. Απλα ενα βιβλιο που εγραφες.

Να τα κολησω αρνουνται γιατι λεει επρεπε να γινει πριν γινει ελεγχος. (τονιζω παρολο οτι ειδαν οτι ειναι ημιτελες ισχυριζονται οτι τα αποπερατωσης αφορουν μονο τα μεσα του οροφου.

τωρα, πως το ΙΚΑ, σου ζηταει τα ενσημα οπως λες,με ατελειωτη την πιλοτη...κια την ταρατσα...?δεν ξερω ..μονοι τους στα ζητησαν? ή πηγες εσυ και ειπες εχω τελειωσει και θελω να κλεισω το εργο ,νομιζοντας οτι τα εχεις κολλησει ολα,και αυτοι ειδαν οτι σου λειπουν τα ενσημα αποπερατωσης ,και δεν στο κλεινουν?ασε που σε αυτη την περιπτωση μπορει να στα ζητησουν με προστιμο,αν δηλωσης οτι εχεις τελειωσει το σπιτι απο καιρο..τι να σου πω...μηπως κατι δεν λες καλα?

Ηρθαν μονοι τους. Στειλαν χαρτι επειδη κλεινει 10ετια λεει το εργο. Πηγα τους εξηγησα, εκαναν αυτοψια και παρολο που ειδαν λεει δεν εχει σημασια θα τα κολησω γιατι δεν αφορουν πιλοτη σκαλα ταρατσα τα λοιπα.

Συμπλ : Επειδη πηγα σημερα :

Αρχικα ισχυριζοταν οτι τα αποπερατωσης αφορουν μονο μεσα στο σπιτι ,

Βρηκα ενα χαρτι του 1995 του ΙΚΑ το οποιο ελεγε "ΛΟΙΠΑ ΕΝΣΗΜΑ (Ισογειο, εισοδος, πιλοτη, δωμα) ". Μολις παρουσιασα αυτο αρχισε να δεχεται οτι ισως αφορουν και καποια εξω αλλα οχι δαπεδα πιλοτης και σκαλας.

Και ρωταω εγω το ευλογο. Αν αποφασισω καποτε να τελειωσω και αυτα τι θα κανω? Θα τους βαλω να δουλευουν μαυρα? Και μου λεει οχι θα τα κολησεις εξτρα. Κατσε ρε μεγαλε. Θα κολησω τωρα χωρις να εχουν γινει και θα ξανακολησω μετα? :blink::blink:

Ζητησα τον νομο για τον περιβαλλοντα χωρο (οτι λεει οτι ειναι μεσα στο σπιτι και μου παρουσιασε ενα τμημα της ΕΑ/64 Αρ.16 30-4-1997 που δεν ηταν καθολου ξεκαθαρο σε αυτο που ισχυριζεται. - θα ελεγα περισσοτερο υπερ μου ηταν αλλα δεν το παραδεχοταν και ειχε καταπιει μια κασετα "θα τα πληρωσεις θες δεν θες - τα εκανες δεν τα εκανες"

Λοιπον . Το σπιτι δεν ειναι τελειωμενο ως προς το περας της πορτας του οροφου μου (και ας ξαναερθουν οσοι θελουν να το δουν), δεν εχω τιποτα να φοβηθω (περαν του παραλογου του ΙΚΑ και την απειλη ενος 120% προστιμου για φανταστικο λογο)

Κανω ενσταση , βγαζω φωτογραφιες, ετοιμαζω μια δισελιδη αναφορα και ξεκιναω ....

Ο Θεος βοηθος αλλα δεν μπορω αλλα κερατιατικα. Αμαν πια ,,, οχι αλλο καρβουνο ρε παιδια. Μαυρισαμε πια στο κερατιατικο. Μας επνιξε. Δεν μπορει να μην μιλαμε και να πληρωνουμε σε οτι παραλογο θελει ο αλλος για να φανει χρησιμος δημοσιος υπαλληλος που φερνει εσοδα. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβασε αυτο

http://www.wands.gr/gr/2010-12-08-09-06-52.html

και αυτο

http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=4568686&publDate=

και καλη ..τυχη με την ενσταση φυσικα.

Δεν πιστευω..να την εχει ηδη κλεισει την δεκαετια?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβασε αυτο

http://www.wands.gr/gr/2010-12-08-09-06-52.html

και αυτο

http://www1.rizospastis.gr/story.do?id=4568686&publDate=

και καλη ..τυχη με την ενσταση φυσικα.

Δεν πιστευω..να την εχει ηδη κλεισει την δεκαετια?....

Δυστυχως οχι. Του χρονου την κλεινω .

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχως οχι. Του χρονου την κλεινω 10ετια αλλα δεν εχω καταλαβει αν απο την στιγμη που ξαναανοιξαν το θεμα με καλυπτει αυτο (δλδ κλεινω μεν 10ετια αλλα με εκκρεμοτητες επισημα) .

Ευχαριστω για τα λινκ. Το 2ο ειδικα :D :D πολυτιμο γιατι εγω εχω πινακα του 1980 (τοτε πεσαν τα μπετα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατσε βρε παιδι μου...αν πεσαν τα μπετα το 1980 ! τολαχιστον ..τοτε πρεπει να βγηκε και η αδεια...πως δεν εκλεισε δεκαετια?τι... οροφο αυτης της οικοδομης φτιαχνεις και τον ξεκινησες αργοτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα μπετα πεσαν το 1980, ο 2ος φτιαχτηκε το 1995, ο 1ος το 2002 και ο 3ος το 2008.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει αν η 10ετια μετραει απο οταν μπεις στο σπιτι , απ οταν πεσουν τα μπετα , απ οταν μπει και ο τελευταιος μεσα , ή απ οταν κλεισει ο φακελος στο ΙΚΑ (γιατι εμας εχει εκρεμοτητες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...