Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
elias stratakis

Η ΖΗΜΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ Μ.Ο. ΚΕΡΔΩΝ;

Question

Συνάδελφοι γεια σας.

Έχω μια ΟΕ η οποία κατά την τελευταία πενταετία παρουσίασε και μια χρήση (την τελευταία) με ζημιά.

Τώρα έχω μεταβίβαση μεριδίου αυτής της ΟΕ.

Κατά τον προσδιορισμό του μέσου όρου κερδών θα λάβω υπόψη και την ζημιά , βάζοντας στο αντίστοιχο πεδίο την σχετική αρνητική τιμή

ή

θα βάλω μηδέν στο πεδίο αυτό;

Δηλαδή:

ΧΡΗΣΗ ΚΕΡΔΗ ΧΡΗΣΗΣ

2006 10.000,00

2007 12.000,00

2008 7.000,00

2009 13.000,00

2010 -2.000,00

ερώτημα:

Μ.Ο. Κερδών = 8.000,00 ((10.000,00+12.000,00+7.000,00+13.000,00-2.000,00)/5)

ή

Μ.Ο. Κερδών = 8.400,00 (10.000,00+12.000,00+7.000,00+13.000,00)/5)

Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest κωστας παναγιωτακης

Σύντεκνε το πρώτο, συνυπολογίζεται και η ζημιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Με αρνητικό την ζημιά, δηλ. +; :)

Ναι αλλά έξω από την παρένθεση θα έχει άλλο ένα πλην.huh.gif

Αρα πλήν του πλην συν του πλην πλην του συν πλην.blink.gif

Και για να μην μπερδέψουμε τον Ηλία για τον υπολογισμό του μ.ο. δεν βάζεις μηδέν αλλά -2.000 smile.gif

Υ.Γ. και πρόσεξε την τελευταία εγκύκλιο που λέει ότι χωρίς τίμημα δεν υπάρχει πια υπεραξία (από 1/8/2011 αν θυμάμαι καλά)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι αλλά έξω από την παρένθεση θα έχει άλλο ένα πλην.huh.gif

Αρα πλήν του πλην συν του πλην πλην του συν πλην.blink.gif

Και για να μην μπερδέψουμε τον Ηλία για τον υπολογισμό του μ.ο. δεν βάζεις μηδέν αλλά -2.000 smile.gif

Υ.Γ. και πρόσεξε την τελευταία εγκύκλιο που λέει ότι χωρίς τίμημα δεν υπάρχει πια υπεραξία (από 1/8/2011 αν θυμάμαι καλά)

Αναφέρεται σε "Μη εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 13 του ΚΦΕ σε περίπτωση διακοπής των εργασιών επιχείρησης και έναρξης στον ίδιο χώρο με το ίδιο αντικείμενο εργασιών άλλης επιχείρησης."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αναφέρεται σε "Μη εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 13 του ΚΦΕ σε περίπτωση διακοπής των εργασιών επιχείρησης και έναρξης στον ίδιο χώρο με το ίδιο αντικείμενο εργασιών άλλης επιχείρησης."

Σωστά Νικόλα !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΤΙΝΑ

Καλημέρα,

μια ερώτηση , έχω μια περιπτωση μεταβιβασης ατομικης επιχειρησης απο μητερα σε γιο μπορω να κανω διακοπη και εναρξη και να μην πληρωθει υπεραξια παρολο που θα μεταβιβαστουν και τα παγια και τα εμπορευματα της επιχειρησης?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

ναι

αν δεν προκυπτει απο καποιο εγγραφο τιμημα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΤΙΝΑ

θα κοπουν ομως κανονικα τιμολογια για τα εμπορευματα και τα παγια μηπως αυτα τα τιμολογια αποτελουν αποδειξη οτι πληρωθηκε καποιο τιμημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...