Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KABONTOROS

ΑΕ με ακίνητα και με διαφορά ακινητου βιβλίων και αντικειμενικής αξίας- και αυξηση κεφαλαίου οε με γ κατηγορίας

Question

α)ΑΕ με διαφορά μεταξύ αντικειμενικής αξίας ακινήτου και αξίας βιβλίων και ζημιές την τελευταία 5ετία ,σε περίπτωση

εξαγοράς απο έναν μέτοχο των μετοχών των άλλων ,γενιούνται τα παρακάτω ερωτήματα.

1.Η ΑΕ πρέπει να μετατραπεί σε μονοπρόσωπη αε και πως θα γίνει αυτό,ο μοναδικός πλέον μέτοχος είναι ήδη συνταξιούχος θα υπάρξει πρόβλημα?.

2.Υπάρχει υπεραξία και υπολογίζεται ,αν στο ηδη υπάρχον ΜΚ προστεθεί η διαφορά της αξίας του ακινήτου και διαιρεθεί το ποσό

αυτό με τις μετοχές και όσες μεταβιβαστούν επι 5%?

β)ΟΕ με γ κατηγορίας βιβλία λόγω επιδότησης για αγορά παγίων ,πρέπει να κάνει αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου,αυτή η αύξηση

αν δεν γίνει ανάλογα με τα παλαιά ποσοστά ,υπάρχρει υπεραξία στην περίπτωση αυτή και πόθεν έσχες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

α)ΑΕ με διαφορά μεταξύ αντικειμενικής αξίας ακινήτου και αξίας βιβλίων και ζημιές την τελευταία 5ετία ,σε περίπτωση

εξαγοράς απο έναν μέτοχο των μετοχών των άλλων ,γενιούνται τα παρακάτω ερωτήματα.

1.Η ΑΕ πρέπει να μετατραπεί σε μονοπρόσωπη αε και πως θα γίνει αυτό,ο μοναδικός πλέον μέτοχος είναι ήδη συνταξιούχος θα υπάρξει πρόβλημα?.

2.Υπάρχει υπεραξία και υπολογίζεται ,αν στο ηδη υπάρχον ΜΚ προστεθεί η διαφορά της αξίας του ακινήτου και διαιρεθεί το ποσό

αυτό με τις μετοχές και όσες μεταβιβαστούν επι 5%?

β)ΟΕ με γ κατηγορίας βιβλία λόγω επιδότησης για αγορά παγίων ,πρέπει να κάνει αύξηση του εταιρικού κεφαλαίου,αυτή η αύξηση

αν δεν γίνει ανάλογα με τα παλαιά ποσοστά ,υπάρχρει υπεραξία στην περίπτωση αυτή και πόθεν έσχες?

1.Η υπεραξία προκύπτει ως εξής:

Στα ίδια κεφάλαια της εταιρίας που υπάρχουν την προηγούμενη ημέρα από αυτή ν που γεννιέται η φορολογική υποχρέωση προστίθεται η απόδοση των ιδίων κεφαλαίων των πέντε τελευταίων χρόνων πριν την μεταβίβαση.Σε αυτό το άθροισμα προστίθεται η διαφορά μεταξύ της αξίας των παγίων όπως προσδιορίζεται κατά τον χρόνο της φορολογικής υποχρέωσης και της εμφανιζόμενης στα βιβλία αξίας κτήσης τους αν η δεύτερη είναι μικρότερη από την πρώτη.Αυτό το ποσό όταν διαιρεθεί με τον αριθμό των μετοχών που υφισταται την προηγούμενη ημέρα από αυτήν που γεννιέται η φορολογική υποχρέωση απότελεί την φορολογητεά αξία τους.

2.Πιστεύω ότι συνταξιούχος μπορεί με κάποια μείωση της σύνταξης να είναι και πρόεδρος ΔΣ.

3.Στην ΟΕ όταν γίνεται αύξηση εταιρικού κεφαλαίου όχι ανάλογα με τα παλαιά ποσοστά,υπάρχει δηλαδή ανατροπή των ποσοστών,τότε υπάρχει υπεραξία.Δεν υπάρχει πόθεν έσχες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κανένας άλλος δεν είχε τέτοια περίπτωση..................να γράψει δυο λόγια,να καταθέσει την εμπειρία του?

Γιατί βρε φίλε Καβοντόρε?Η δική μου απάντηση δεν σου αρέσει?biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί βρε φίλε Καβοντόρε?Η δική μου απάντηση δεν σου αρέσει?biggrin.gif

Φίλε μου αμαρτολέ.είσαι οκ αλλα ,αυτό το πιστεύω για το μέλος του ΔΣ ,με κάνει και ψάχνομαι,επίσης πως θα γίνει μονοπρόσωπη ΑΕ

δεν ξέρω,αλλα σε κάθε περίπτωση εισαι φίλος μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φίλε μου αμαρτολέ.είσαι οκ αλλα ,αυτό το πιστεύω για το μέλος του ΔΣ ,με κάνει και ψάχνομαι,επίσης πως θα γίνει μονοπρόσωπη ΑΕ

δεν ξέρω,αλλα σε κάθε περίπτωση εισαι φίλος μου.

1.Αν ο μοναδικός μέτοχος είναι μέλος του ΔΣ τότε θα πρέπει να είναι αφαλισμένος στον ΟΑΕΕ.Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει μείωση της σύνταξης και για αυτό ρώτησε καλλίτερα τον ΟΑΕΕ.Μπορεί όμως να μην είναι μέλος του ΔΣ οπότε δεν υπάρχει θέμα ασφάλισης στον ΟΑΕΕ.

2.Σύμφωνα με το Ν.2190 μια ΑΕ μπορεί να ιδρυθεί η να γίνει μονοπρόσωπη όταν οι μετοχές συγκεντρωθούν σε ένα πρόσωπο.Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνουν οι διατυπώσεις δημοσιότητας που προβλέπει το άρθρο 7Β.Δηλαδή συντάσσεται πρακτικό ΔΣ στο οποίο αναφέρεται στη συμφωνία μεταβίβασης των μετοχών αναλυτικά από τους άλλους μετόχους στο ένα πρόσωπο και το οποίο πρακτικό υπόκειται στην διαδικασία δημοσιότητας που προβλέπει το άρθρο 7β.

Αυτά τα λίγα από εμένα.Ας απαντήσουν και άλλοι συνάδελφοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Φίλε μου αμαρτολέ.είσαι οκ αλλα ,αυτό το πιστεύω για το μέλος του ΔΣ ,με κάνει και ψάχνομαι,επίσης πως θα γίνει μονοπρόσωπη ΑΕ

δεν ξέρω,αλλα σε κάθε περίπτωση εισαι φίλος μου.

1) Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό που αποκαλείς μονοπρόσωπη ΑΕ. Με τις διατάξεις που7 ισχύουν από το 2007 ( Ν 3604/2007) επιτρέπεται πλέον η ίδρυση της ΑΕ από ένα και μόνο πρόσωπο. Αλλά και με τις προισχύουσες διατάξεις ήταν επιτρεπτή πράξη η συγκέντρωση του συνόλου των μετοχών σε ένα πρόσωπο ,(αφού είχε ήδη ιδρυθεί η ΑΕ)

2) Για την υπεραξία θα σε καθοδηγήσει το σχετικό έντυπο (θα χρειασθείς στην ΔΟΥ και τα φύλλα υπολογισμού αντικειμενικών αξιών ).

3) Για τον ήδη συνταξιούχο δεδομένου ότι ως μέλος του ΔΣ θα ασφαλισθεί υποχρεωτικά στον ΟΑΕΕ θα δεις τι ισχύει για την σύνταξή του ανάλογα με το ασφαλιστικό ταμείο, αν φυσικά επιλέξει να είναι μέλος του ΔΣ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×