Jump to content
  • 0

Υπολογισμός έκτακτης εισφοράς φυσικών προσώπων

broster
 Share

Question

Έιχα την εντύπωση ότι με βάσει το νόμο τα πχ 13.000,00 € πληρώνουν :

12.000,00 -----> 0,00

1.000,00 ------> 10,00 (1.000,00 χ 1% )

Αλλά εξεπλάγη δυσάρεστα όταν είδα σε εκκαθαριστικό ότι το πάνε σε όλο το ποσό , δηλαδή :

13.000,00 χ 1% = 130,00 €

Και κάποιος που έχει 11.999,99 δεν πληρώνει ευρώ(δικάιως και δίκαια βέβαια) και κάποιος που έχει 12.000,01 θα πληρώσει 120,00 € .....

Καλά δε λέμε για 20.000,01 που το πάει ΟΛΟ με 2% (τουλάχιστον έτσι νομίζω από αυτό που είδα σε άλλο εκκαθαριστικό) ........

Μάλιστα , πίστευα ότι η αλητεία είχε και ένα όριο , αλλά πλέον δε μιλάμε για άσχετους ανθρώπους αλλά επικίνδυνους ......

Η τρομοκρατία των λευκών κολλάρων ......

• Answers 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

• 0

Γνωρίζει κανείς εκ των επαϊόντων της συζύτησης, αν υπάρχει κάποια ιστοδιεύθυνση (!) που να μπορεί να βρεί κανείς το εκκαθαριστικό αυτό της έκτακτης εισφοράς, βάζοντας το ΑΦΜ του ; Να δεί δηλ. τι ποσό οφείλει και τα συμπαρομαρτούντα...

Ευχαριστώ.

• 0

Γνωρίζει κανείς εκ των επαϊόντων της συζύτησης, αν υπάρχει κάποια ιστοδιεύθυνση (!) που να μπορεί να βρεί κανείς το εκκαθαριστικό αυτό της έκτακτης εισφοράς, βάζοντας το ΑΦΜ του ; Να δεί δηλ. τι ποσό οφείλει και τα συμπαρομαρτούντα...

Ευχαριστώ.

Μόνο με το αφμ όχι....

Με τους κωδικούς όμως, κάτι γίνεται....

https://login.gsis.gr/sso/jsp/SSOpage/login.jsp?site2pstoretoken=v1.4~D2BA8E1C~9C74EBF1EBAE8D41596AFFF03CA7EFA67DA4B931FCFC8F39F175034E25A8DCFFC71C9715042C62F36198EF72E17CD521DB60C8A439B0BC82EE7F9093282144E0BDC8C5174C9CE337DB5A84C744EC336053444B5D029F7AF21C804DBF629A05D8C186B810EEA895C563EB866808044BFFA83CB8EA46BED6A440573D8CD7AD298BDE50AFFABB08A4562B95BBE30696DC2C1EF04634BC37846DCC6DEE8026BDE47FF6C66B5A69FFD3B2B2A6ECFF35E0EE42DF2128F92C4DBEAA&p_error_code=&p_submit_url=https%3A%2F%2Flogin.gsis.gr%2Fsso%2Fauth&p_cancel_url=https%3A%2F%2Fwww1.gsis.gr&ssousername=

• 0

OΚ, η απαντηση του gkfor με καλυψε ολοκληρωτικά.

Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει αν το σημειο του νόμου παρακατω, αφορά και την Εκτακτη Εισφορά Αλληλεγγυης Φυσικων Προσώπων?

Εγω νομιζω οτι αφορά μονο το φορο εισοδηματος, συμφωνειτε?

ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3943 Καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, στελέχωση των ελεγκτικών υπηρεσιών και άλλες διατάξεις αρμοδιότητας Υπουργείου Οικονομικών.

[Τελευταία κωδικοποίηση με το νόμο :4002/2011 την 2011-08-22]

Αρθρο 3. Μέτρα για την καταστολή της φοροδιαφυγής στην άμεση και έμμεση φορολογία. Τροποποίηση διατάξεων των νόμων 1882/1990, 2523/1997, 2960/2001

2. α) Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 17 του ν. 2523/1997 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Όποιος, προκειμένου να αποφύγει την πληρωμή φόρου εισοδήματος, αποκρύπτει καθαρά εισοδήματα από οποιαδήποτε πηγή, παραλείποντας να υποβάλει δήλωση ή υποβάλλοντας ανακριβή δήλωση, τελεί αδίκημα φοροδιαφυγής στη φορολογία εισοδήματος.»

• 0

Καλησπέρα. Γνωρίζεται άν την επιδοτηση ενοικίου απο τον οργανισμό εργατικής κατοικίας την συμπεριλαμβάνουν για τον υπολογισμό εισφοράς αλληλεγγύης?Αν πάω εφορία θα μου το αφαιρέσουν?

• 0

Αυτό που βλέπω και που δυστυχώς δεν είναι αποτελεί πλέον έκπληξη , είναι ότι και αυτό το μέτρο είναι υπό το κλίμα πανικού και στο πόδι , το αποτέλεσμα θα είναι να εισπραχθούν κάποιοι ποσά αλλά θα γίνει ο χαμός στα τμήματα εισοδήματος όλης της χώρας και θα χαθούν άπειρες εργατοώρες και γενικά σαν κόστος θα ανέβει πολύ υψηλά . Δεν αναφέρω καν τις κοινωνικές αντιδράσεις .

Πάντως το πότε γίνεται τροποποιητική ή έστω αίτηση νέας εκκαθάρισης γενικά ακόμη είναι θολό .

• 0

Αυτό που βλέπω και που δυστυχώς δεν είναι αποτελεί πλέον έκπληξη , είναι ότι και αυτό το μέτρο είναι υπό το κλίμα πανικού και στο πόδι , το αποτέλεσμα θα είναι να εισπραχθούν κάποιοι ποσά αλλά θα γίνει ο χαμός στα τμήματα εισοδήματος όλης της χώρας και θα χαθούν άπειρες εργατοώρες και γενικά σαν κόστος θα ανέβει πολύ υψηλά . Δεν αναφέρω καν τις κοινωνικές αντιδράσεις .

Πάντως το πότε γίνεται τροποποιητική ή έστω αίτηση νέας εκκαθάρισης γενικά ακόμη είναι θολό .

Αρχικα για ποσα που σωστα δηλωθηκαν στον 659 μας ειπαν να τα βαλουμε στον 781 (με το ετσι θελω) για να μην υπολογιζεται εισφορα...

Σημερα ειπαν οτι θα γινει απλη αιτηση επανεκαθαρισης χωρις τροποιητικη γιατι τα ποσα πρεπει να μεινουν στον 659 αλλα ο φορολογουμενος πρεπει να πληρωσει το ποσο που υποχρεουτε χωρισ εκκαθαριστικο...

• 0

Μηπως ξερετε τι γινεται με τις αναδρομικες συνταξεις του 2009 που εχουν δηλωθει με τα εισοδηματα του 2010 ? εχουν συμπεριληφθει στον υπολογισμο της εκτακτης εισφορας, θα μπορουσαν να εξαιρεθουν με αιτηση για εκδοση νεου εκκαθαριστικου ?

• 0

Μηπως ξερετε τι γινεται με τις αναδρομικες συνταξεις του 2009 που εχουν δηλωθει με τα εισοδηματα του 2010 ? εχουν συμπεριληφθει στον υπολογισμο της εκτακτης εισφορας, θα μπορουσαν να εξαιρεθουν με αιτηση για εκδοση νεου εκκαθαριστικου ?

Είχες δύο επιλογές.Η να τις συμπεριλάβεις με τα εισοδήματα του 2010 η να κάνει συμπληρωματική για το έτος που αφορούσαν.

Εφόσον τα έβαλες με τα εισοδήματα του 2010 ορθά ήρθε η έκτακτη εισφορά.Δεν νομίζω ότι θα δεχθούν την αίτηση για νέο εκκαθαριστικό.

Εκτός αν κάνεις τροποποιητικές δηλώσεις και τα βάλεις στο έτος που αφορούν.

• 0

Είχες δύο επιλογές.Η να τις συμπεριλάβεις με τα εισοδήματα του 2010 η να κάνει συμπληρωματική για το έτος που αφορούσαν.

Εφόσον τα έβαλες με τα εισοδήματα του 2010 ορθά ήρθε η έκτακτη εισφορά.Δεν νομίζω ότι θα δεχθούν την αίτηση για νέο εκκαθαριστικό.

Εκτός αν κάνεις τροποποιητικές δηλώσεις και τα βάλεις στο έτος που αφορούν.

δεν ορκιζομαι κιολας, αλλα γιατι θυμαμαι οτι δεν ειχα αυτη την επιλογη, να κανω δηλαδη συμπληρωματικη δηλωση ?

• 0

δεν ορκιζομαι κιολας, αλλα γιατι θυμαμαι οτι δεν ειχα αυτη την επιλογη, να κανω δηλαδη συμπληρωματικη δηλωση ?

Γιατί δεν τον συνέφερε.biggrin.gif

• 0

δεν την ειχες, αναλογα με το ειδος των αναδρομικών. Φετος στα αναδρομικα καναμε συμπληρωματικες, μονο σε οριμενες περιπτωσεις. Εσυ κουκλα εχεις γερο μυαλό και καλά σου λεει οτι κατι καινουργιο εγινε φέτος.

• 0

Χρύσα .. σε αναδρομικά συντάξεων θα ήταν υποχρεωτική η συμπληρωματική του 2009, απλά εμάς δεν μας βόλευε.. :)

Ευτυχώς εγώ με κρύα καρδιά έκανα συμπληρωματική σε δύο περιπτώσεις..

• 0
Guest papajohn

Αρχικα για ποσα που σωστα δηλωθηκαν στον 659 μας ειπαν να τα βαλουμε στον 781 (με το ετσι θελω) για να μην υπολογιζεται εισφορα...

Σημερα ειπαν οτι θα γινει απλη αιτηση επανεκαθαρισης χωρις τροποιητικη γιατι τα ποσα πρεπει να μεινουν στον 659 αλλα ο φορολογουμενος πρεπει να πληρωσει το ποσο που υποχρεουτε χωρισ εκκαθαριστικο...

Όντως μιλάμε για απίστευτο μπάχαλο.

Χόντρικά έχουμε 3 βασικές περιπτώσεις

1) Αυτούς που δικαιούνται απαλλαγής (ή έτσι νομίζουν)

Πρέπει να υποβάλλουν γραπτή αίτηση απαλλαγής και ο Θεός βοηθός γιατί κάθε υπάλληλος έχει και άλλη ερμηνεία.

2) Αυτοί που δήλωσαν στο 659 απαλλασσόμενα ποσά

Πρέπει να υποβάλλουν γραπτή αίτηση απαλλαγής για τα συγκεκριμένα ποσά (πχ εφάπαξ) και ο Θεός βοηθός γιατί και εδώ κάθε υπάλληλος έχει άλλη ερμηνεία.

3) Αυτοί που δήλωσαν στο 659 φουσκωμένα ποσά και τους ήρθε κεραμίδα

Πρέπει να υποβάλλουν τροποποιητική Ε1 και στη συνέχεια να υποβάλλουν γραπτή αίτηση για νέα εκκαθάριση κεφαλικού φόρου και φυσικά και εδώ ο Θεός βοηθός γιατί κάθε υπάλληλος έχει και άλλη δική του ερμηνεία.

Και στις 3 περιπτώσεις το αν θα πρέπει οι υπόχρεοι των περιπτώσεων να καταβάλλουν το υψηλότερο αρχικό χαράτσι στις 30/9 ή θα πρέπει να περιμένουν για νέο χαρατσόχαρτο παραμένει σε εμένα άγνωστο. Το ίδιο άγνωστο και σε όσους υπαλλήλους ρώτησα οι οποίοι για να μην τους πρήζουν λένε "πληρώστε και θα πάρετε πίσω ότι πληρώσατε παραπάνω όταν επεξεργαστεί η αίτησή σας". Το αν θα γίνει αυτό πριν ή μετά την επίσημη χρεοκοπία της χώρας δεν το λένε!

Κάτι μου λέει πως επίτηδες ο Μπένι το έκανε έτσι μπερδεμένο και πολύπλοκο προκειμένου να κάνει ασύμφορη από άποψη κόπου και χρόνου την οποιαδήποτε μείωση του χαρατσιού. Ο επιπλέον φόρτος φυσικά που προκάλεσε στα τμήματα εισοδήματος όλης της χώρας και οι άπειρες χαμένες εργατοώρες δεν τον απασχολούν καθόλου αφού μέσα στη γυάλα που ζει αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα.

Να μην ξεχάσω να σχολιάσω πως οι άνεργοι για να απαλλαγούν πρέπει να είναι είτε μακροχρόνιοι είτε επιδοτούμενοι, αλλά να μην έχουν εισοδήματα το 2011. Πιάσε τ' αυγό και κούρευτο. Ό,τι να ναι! Δηλαδή με τη λογική τους αν έχει κάποιος 1€ εισόδημα θα πληρώσει; Αν πιάσει δουλειά 1/10 θα την επιστρέψει; Ήμαρτον!!!!!! Μαθητευόμενοι μάγοι της κακιάς ώρας. ΤΡΑ-ΓΙ-ΚΟΙ

• 0
Guest απορος

Καλημέρα! (ας πούμε και κανένα ανέκδοτο γιατί θα αποτρελαθούμε στο τέλος........)

Τεκμαρτό ποσό ενοικιαζ.δωματίων στο Ε1 μπήκε ορθώς στον κωδικό 659 (απαλλασόμενα εισ/τα),

αλλά μπήκε όλο το ποσό ενώ έπρεπε να μπει το μισό.

Η έκτακτη εισφορά ήρθε 680€. :blink:

Μπορώ να κάνω τροποποιητική δήλωση Ε1 για να δηλώσω το μισό τεκμαρτό ποσό?

Πρέπει να την κάνω πριν λήξει η πληρωμή της έκτακτης εισφοράς και να ζητήσω νέα εκκαθάριση?

Ευχαριστώ...

• 0

τα κερδη απο το ΠΡΟ-ΠΟ λαμβανονται υπ οψιν στο σημειωμα εισφορων ν.3986/2011 ?

Εφόσον είχαν μπεί σε 659-660 θεωρώ πως ναί.... αφού και τα αυτοτελή φορολογούμενα προσμετράνε στην αυξηση του ετήσιου εισοδήματος ! :mellow:

• 0

1 βάζει ο ικας, από το 2ο ληξιπρόθεσμο.... για αυτό μπερδεύτηκες.......

Αλλά δεν πειράζει, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....... :Dθαθελες....μονο σε σενα συμβαινει αυτο..... :D :D :D :D

Και κοιτα εκτος του προστιμου....τι αλλο..σου ετοιμαζουν..... :D :D αν και.... μπουρδες λενε, οπως παντα ...διοτι ,αφου θα γεμισουν με την μια οι <στενες>....και δεν θα χωραμε ολοι, που θα μας βαλουν? ;):D :D

http://eoellas.org/index.php?option=com_content&view=article&id=2837:2011-09-20-08-21-22&catid=36:2010-06-18-11-04-29&Itemid=103

• 0
Guest ΓΙΑΝΝΗΣ Δ.

Γειά σας φίλοι. Γνωρίζετε τί είναι το τεκμαρτό εισόδημα που αναφέρει σε εμένα κα στην σύζυγο μου στο ραβασάκι της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης? Μου ήρθε χτες και με προβληματίζει. Εγώ δεν είχα δηλώσει τεκμαρτό εισόδημα στο Ε1 2011. Μόνο αυτοκίνητο 1370 κ.ε. 13 ετίας. Και ξαφνικά στο ραβασάκι ανα΄φερει τεκμαρτό σε εμένα 4300€ και στην σύζυγο 2500€. Βέβαια να τονίζω οτι η εισφορά μου βασίστηκε στον πραγματικό μας εισόδημα, τα τεκμαρτά δεν προστεθήκαν στο "εισόδημα επιβολής εισφοράς". Υποψιάζομαι οτι.... έχει κάποια σχέση με τις αποδείξεις που δ΄ληωσα για το "χτίσιμο του αφορολόγητου"....

• 0

Και κοιτα εκτος του προστιμου....τι αλλο..σου ετοιμαζουν..... :D :D αν και.... μπουρδες λενε, οπως παντα ...διοτι ,αφου θα γεμισουν με την μια οι <στενες>....και δεν θα χωραμε ολοι, που θα μας βαλουν? ;):D :D

http://eoellas.org/i...4-29&Itemid=103

Το τουφεκισμό ξεχάσανε.... Που θα πάει, κάποιος καλοθελητής θα βρεθεί να το προτείνει......

Γειά σας φίλοι. Γνωρίζετε τί είναι το τεκμαρτό εισόδημα που αναφέρει σε εμένα κα στην σύζυγο μου στο ραβασάκι της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης? Μου ήρθε χτες και με προβληματίζει. Εγώ δεν είχα δηλώσει τεκμαρτό εισόδημα στο Ε1 2011. Μόνο αυτοκίνητο 1370 κ.ε. 13 ετίας. Και ξαφνικά στο ραβασάκι ανα΄φερει τεκμαρτό σε εμένα 4300€ και στην σύζυγο 2500€. Βέβαια να τονίζω οτι η εισφορά μου βασίστηκε στον πραγματικό μας εισόδημα, τα τεκμαρτά δεν προστεθήκαν στο "εισόδημα επιβολής εισφοράς". Υποψιάζομαι οτι.... έχει κάποια σχέση με τις αποδείξεις που δ΄ληωσα για το "χτίσιμο του αφορολόγητου"....

Εσύ από ποιο πλανήτη κατέβηκες...???? Πήγαινε στο λογιστή σου να στα εξηγήσει.....

• 0
Guest ΓΙΑΝΝΗΣ Δ.

Το τουφεκισμό ξεχάσανε.... Που θα πάει, κάποιος καλοθελητής θα βρεθεί να το προτείνει......

Εσύ από ποιο πλανήτη κατέβηκες...???? Πήγαινε στο λογιστή σου να στα εξηγήσει.....

Δεν έχω λογιστή, 3 χρόνια κάνω μόνος μου την φορολογική δήλωση. Αν σου είναι εύκολο πες μου απλώς αν έχει σχέση με τις αποδείξεις, σιαφορετικά να επιστρέψω στον πλανήτη μου